Facelifting a třídní vědomí
18. 11. 2009 / Karel Dolejší
Alasdair MacIntyre v rané práci A Short History of Ethics analyzoval proces, jehož si už předtím svérázným způsobem povšiml Nietzsche: Totiž historický vznik obecně použitelných hodnotících predikátů jako je "dobrý" nebo "špatný". Že něco takového vůbec existuje a že se to aplikuje na základě zkoumání individuálních vlastností subjektu nám připadá vcelku samozřejmé - avšak nebylo tomu tak vždy, a nemusí to tak ani navždy zůstat. Zmíněnému stavu, na nějž jsme dnes dokonale navyklí, předcházela doba, kdy se hodnotící predikáty aplikovaly schematicky, výhradně podle sociálního postavení. Použití řeckého výrazu "agathós" (dobrý, krásný, ušlechtilý) v homérském Řecku původně vůbec nesouviselo s tím, jestli a v jaké míře má subjekt skutečně takové či onaké vlastnosti - důležité bylo pouze, zda má správný aristokratický původ. Podobně označení "kakós" (špatný, ošklivý, nízký) nesouviselo s tím, jak se konkrétní dotyčný skutečně projevuje a jaké má individuální vlastnosti, ale bylo udíleno kolektivně všem nečlenům šlechtické vrstvy. Teprve po dlouhém kulturním vývoji získaly zmíněné hodnotící výrazy určitou nezávislost na sociálním postavení. A v České republice právě udeřila hodina návratu zpět do homérských dob.
"Citlivá byznysmenka" Lenka Zlámalová v článku nazvaném Pokuta pro Topolánkovy ovce publikovaném na webu Lidových novin dospívá k přesvědčení, že 57% jejích spoluobčanů, které osobně vůbec nezná a nikdy je neviděla, jen se o nich z výzkumu dočetla, že na rozdíl od příznivců ODS vyjadřují nespokojenost s průběhem uplynulých dvaceti let, jsou lidé nízcí, stádní a oškliví. Pro lepší představu několik charakteristických citátů:
A je vymalováno. To že je někdo ošklivý poznáme už na hony podle jeho politických názorů. Pokud je s politikou nespokojen, tedy nikoliv snad proto, že se politická třída chová arogantně, skutečné problémy země prakticky neřeší, se státním majetkem zachází jako s vlastním, kupuje si akademické tituly a tak dále; je to jednoduše způsobeno tím, že 57% lidí v ČR má holt "negativní auru", kvůli ní nepěkný obličej - a za ten je pak na vždy dokonale spravedlivém trhu oprávněně pokutována. (A můžeme ještě dodat: Proti homérskému Řecku mají polistopadoví zbohatlíci jednu velkou výhodu a pojistku - pokud jsou náhodou navzdory svým překrásným životům přitažliví asi jako Viktor Kožený či Václav Kočka, plastická chirurgie dokáže bez problémů uvést jejich vizáž do naprostého souladu se sociálním postavením. Za peníze je v Praze dům, tak proč ne ksicht...)
Když jsem žvást Zlámalové dočetl, vybavil se mi úryvek z díla jiné ženy - Leonory Carrington. Před sedmdesáti lety napsala:
Obsah vydání | Středa 18.11. 2009
-
17.11. 2009 / Lidi v Americe hladovějí18.11. 2009 / Průměrná teplota na světě "stoupne o 6 stupňů Celsia"18.11. 2009 / Peníze na nové servery BL sebrány: DĚKUJEME!16.11. 2009 / Několik vět k 17. listopadu 200914.11. 2009 / Jan ČulíkGorbačovovi při pádu berlínské zdi telefonovali zděšení Thatcherová a Mitterrand, aby použil vojsk15.11. 2009 / Thatcherová a Bush senior roku 1989: Nechceme zrušit komunismus ve východní Evropě a neohrozíme bezpečnost Sovětského svazu8.10. 2009 / Hospodaření OSBL za září 2009