Až Čína ztratí důvěru v dolar, ten zkolabuje
7. 5. 2009
Vznikající ekonomiky, jako je Čína a Rusko, požadují alternativy k dolaru jako rezervní měně. Je to proto, že americká Federální rezervní banka volně rozmnožuje dolarové oběživo ve snaze podpořit americký bankovní systém a americké domácnosti, potácející se v obrovských dluzích. Vzhledem k tomu, že jsou nesplatitelné dluhy ve finančním systému obrovské , stejně jako přehnaná zadluženost amerických domácností, Federální rezervní banka bude možná nucena tisknout velké množství nových dolarů, což by mohlo vyvolat hyperinflaci a vážně poškodit země, které udržují své rezervy zahraniční měny v dolarech, varuje v deníku Financial Times finanční analytik ze Šanghaje Andy Xie.
Hovoří se o možných alternativách vůči dolaru právě proto, že jsou státy, které nashromáždily téměř 10 000 miliard dolarů zahraničních rezerv, většinou v dolarech, nespokojené s americkou měnovou politikou.
Globální status dolaru dosud funguje jen ze dvou důvodů: jednak proto, že v dolar a v americkou moc a odpovědnost stále ještě věří Čína, zadruhé proto, že země v Perském zálivu, které závisejí na americké vojenské ochraně, mají obrovské zásoby petrodolarů. Až polovinu dolarových rezerv zřejmě na světě vlastní etničtí Číňané, ať už žijí v Číně, v Hongkongu či jinde.
Spojené státy by mohly napravit svou finanční situaci prodejem kapitálu a finančními transfery, neměly by jen tisknout peníze, varuje čínský autor. Například finanční deficit ve výši 2000 miliard dolarů mohl být poskytnut zadluženým domácnostem k snížení jejich dluhů a nikoliv k pochybnému zachraňování bank. Až poklesnou ceny nemovitostí a akcií, zahraniční poptávka, zejména od etnických Číňanů, silně vzroste. Amerika by také mohla odprodat své obrovské přírodní bohatství.
Tím, že Federální rezervní banka tiskne peníze, způsobuje, že kurs ostatních měn roste. To donutí ústřední banky i jiných zemí tisknout peníze, aby i jejich měny devalvovaly. Důsledkem bude inflace a záporné úrokové míry - velmi špatné prostředí pro majitele úspor. Bohužel, největší množství úspor mají etničtí Číňané.
Zničení čínských úspor ve snaze zachránit americké banky a zbankrotované domácnosti zničí globální status dolaru. Politika Spojených států tlačí Čínu k vytvoření alternativního finančního systému. Čína plánuje proměnit Šanghaj do roku 2020 v globální finanční centrum. Pokud bude globální stagflace pokračovat, což je pravděpodobné, donutí to Čínu zrychlit své reformy a vytvořit jednotný, nezávislý a tržně orientovaný finanční systém. Až k tomu dojde, dolar zkolabuje.
Podrobnosti v angličtině ZDE
11. 9. 2003 Je to divný svět: jak komunistická Čína financuje Spojené státy ZDE
Obsah vydání | Čtvrtek 7.5. 2009
-
8.5. 2009 / Zajímavý posun hodnot v MFD8.5. 2009 / Burkina Fasso protestovala proti srovnávání se Švýcarskem, Lucemburskem a Lichtenštejskem7.5. 2009 / Politikové na londýnském summitu G20 projedli a propili za jediný den skoro 15 milionů Kč7.5. 2009 / Topolánek: Jsem hrdý, že jsem kritizoval Ameriku7.5. 2009 / Víme, že zabíjíme nevinné lidi7.5. 2009 / Sexistické prasátečko7.5. 2009 / Murdoch: Současný model internetu brzy zanikne7.5. 2009 / Až Čína ztratí důvěru v dolar, ten zkolabuje6.5. 2009 / Hey there! blisty is using Twitter!7.5. 2009 / Americké banky potřebují další miliardy dolarů7.5. 2009 / Až nacisté zmlátí Zdeňka Svěráka7.5. 2009 / Virus nové chřipky byl zaznamenán v Polsku6.5. 2009 / Europoslanci smetli telekomunikační reformu6.5. 2009 / Prodejní značka Barack Obama6.5. 2009 / A v 105. den Obamovy vlády...6.5. 2009 / Spojené národy obvinily Izrael, že v Gaze zanedbal své úřední povinnosti a choval se tam nezodpovědně5.5. 2009 / Karel DolejšíVýznam "mediálně nezajímavé" destabilizace Iráku pro osud Obamovy administrativy a NATO4.5. 2009 / Hospodaření OSBL za duben 2009