1. 9. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
David Miliband must stop playing with fire
1. 9. 2008

The Times: Ke studené válce musí být dva

David Miliband si musí přestat zahrávat s ohněm

Rusko nebude akceptovat mezinárodní právo jako závazné, pokud půjde proti jeho zájmům, o nic více, než jak to činí Spojené státy, jak to ukázaly v Kosovu, Iráku a jinde. Kosovo dalo Rusku významnou postkomunistickou lekci: když Západ může provést invazi do suverénního státu bez požehnání Rady bezpečnosti, proč ne Rusko?

AB│ Na článek Anatola Lievena z listu The Times, na který jsme v Britských listech upozornili pod titulkem Gruzie, Západ a politická nepředloženost (Don't pick a fight you can't finish, Mr Miliband, The Times, 26.8.2008), navázal v témže listě další, který rovněž nabádá britského ministra zahraničí k umírněnosti ve vztahu ke konfliktu na Kavkaze. Snad ještě více ale nabádá Gruzii a malé státy obecně k – řekněme – politickému realismu.

Autor, Lord Robert Skidelsky, je emeritním profesorem politické ekonomie na University of Warwick, autorem životopisu ekonoma J. M. Keynese a dnes působí jako komentátor ruského deníku Vedomosti .

„Na to, aby bylo možné zahájit studenou válku, je třeba dvou, a Rusko zatím bylo ke konfrontaci nesmyslně provokováno“, píše Robert Skidelsky v článku nazvaném explicitně David Miliband si musí přestat zahrávat s ohněm (David Miliband must stop playing with fire)

„Rusko je podle prezidenta Medveděva připraveno na „novou studenou válku“. Pokud politikové, včetně těch našich, novou studenou válku chtějí, budou ji mít. Ale vina pak bude stejně tak na nás jako na Rusku.

Každý tah ruské zahraniční politiky sleduje Západ s neklidem a podezřením. Ale jeho politika je už po léta naprosto konzistentní. Cílem Ruska vždy bylo obnovit svůj status velmoci a využít této moci k tomu, aby opět získalo dominantní pozici ve starém sovětském prostoru, kterého se v 90. letech vzdalo. Z ruského pohledu Spojené státy chtějí naopak převzít prostor uprázdněný Ruskem jakožto plod svého vítězství ve studené válce, s využitím NATO jakožto dýky a Británie jakožto dodavatele moralizující zástěrky.

Rusko dávalo po celé roky najevo svůj hluboký odpor k expanzi NATO ke svým hranicím.“ Stalin kdysi usiloval o vytvoření nárazníkové zóny mezi Sovětským svazem a Německem a podobnou roli mělo sehrát po roce 1989 Společenství nezávislých států – vytvořit jakési nárazníkové pásmo vůči expanzi Západu, píše dále autor. ... „A co dělal Západ? Rozšiřoval nejen své politické, ale i vojenské pronikání do oblasti Sdružení nezávislých států, kdykoliv se k tomu naskytla příležitost. Nedávno dalo anglo-americké konsorcium jasně najevo, že chce mít Gruzii a Ukrajinu v NATO, přestože Německu a Francii se podařilo tento krok dočasně zablokovat.“

„Co si Británie a Amerika myslely, že dělají? Protlačování NATO hluboko do starého Sovětského svazu a budování systému protiraketové obrany v Polsku a České republice pod zjevně falešnou záminkou, že má čelit (neexistující) hrozbě z Íránu nutně muselo přispět k již značné ruské paranoie, aniž by se tím dosáhlo něčeho pozitivního.“ Není divu, že Rusové považují západní politiku za tupou. Je to hra s ohněm. Jako by si nikdo nepamatoval, že „lokální“ šarvátka v roce 1914 přerostla ve světovou válku.

Malé státy by si měly uvědomit, že s velkými prostě musí nějak vycházet. „Prezident Saakašvili je horká hlava. Podnikl invazi do Jižní Oseti s cílem změnit teoretickou suverenitu v suverenitu praktickou, a v důsledku toho Gruzie ztratila teoretickou suverenitu. Jeho národ by jej měl odstavit, ne pro válečné zločiny, ale pro hrubou neschopnost.“

„Západ se opírá o právní normy. Mezinárodní právo ale nemá žádné mechanismy vynucování. Takže jeho existence je závislá na spolupráci velmocí, a ta zase závisí nejen na tom, že velmoci budou navzájem citlivě vnímat své zájmy, ale i na tom, že menší mocnosti budou uznávat, ať již charta OSN říká o rovnosti a suverenitě cokoliv, že některé státy jsou suverénnější než jiné. Rusko nebude akceptovat mezinárodní právo jako závazné, pokud půjde proti jeho zájmům, o nic více, než jak to činí Spojené státy, jak to ukázaly v Kosovu, Iráku a jinde. Kosovo dalo Rusku významnou postkomunistickou lekci: když Západ může provést invazi do suverénního státu bez požehnání Rady bezpečnosti, proč ne Rusko?

„To poslední, co Gruzie teď potřebuje, je vstup do NATO“, píše dále Skidelsky. Její teoretickou suverenitu by členství nijak neochránilo a mezinárodním vztahům by to neprospělo. „Rusko a Čína nejsou přirození spojenci, ale moralizování a geopolitické ambice Západu je přiměje k většímu sblížení, aby mohly čelit tomu, v čem vidí neoprávněné pronikání do svého prostoru.“

Řešení současné krize je poměrně zřetelné, ale je uskutečnit jen Gruzínci. Měli by nahradit svého prchlivého prezidenta někým s chladnější hlavou. Ten by pak měl udělat vše pro nápravu vztahů s velkým sousedem. Žádost o vstup do NATO by měla být stažena. „Rusko vychladne a nám všem se bude lépe dýchat.“

The Times, Robert Skidelsky: David Miliband must stop playing with fire ZDE

                 
Obsah vydání       1. 9. 2008
1. 9. 2008 Nejmocnější sedlák zapráská bičem Přemysl  Janýr
1. 9. 2008 Našim vzdělancům, aneb recyklace zaostalosti Ondřej  Hausenblas
1. 9. 2008 Lavrov: Rusko očekává zbrojní embargo vůči Gruzii - s ohledem na životně důležité zájmy Evropy
1. 9. 2008 The Times: Ke studené válce musí být dva
1. 9. 2008 Schwarzenbergova jednota Evropské unie Štěpán  Kotrba
1. 9. 2008 Americká ochrana životů a majetku v praxi Ladislav  Žák
1. 9. 2008 Barack O., Sarah P.: Nebuďte spící psy, neboli O umění, inspiraci a strachu Uwe  Ladwig
1. 9. 2008 Kocourkov Štěpán  Steiger
1. 9. 2008 Guardian: Summit EU zřejmě výraznější sankce proti Rusku neschválí
1. 9. 2008 Štefan Švec: Kouteckého Občan Havel je dobrý film Jan  Čulík
1. 9. 2008 Obsesivní zaujetí bývalým dramatikem Štěpán  Kotrba
1. 9. 2008 K útěku nacistickým zločincům pomáhal Vatikán a Červený kříž Richard  Seemann
29. 8. 2003 65. výročí mnichovského diktátu: Na řadě bylo Československo Věra  Olivová
1. 9. 2008 Bitka o šesťdesiaty ôsmy Peter  Weiss
1. 9. 2008 Sui generis -- nateraz Južné Osetsko Peter  Stupavský
1. 9. 2008 V hlbokom žiali za luďmi z Cchinvali Gabriela  Rothmayerová
31. 8. 2008 Havel: Mělo by být zřetelné, že medvěd šlápl na trpaslíka
1. 9. 2008 K summitu EU: Sankce vůči Rusku jsou dvousečná a hloupá zbraň Štěpán  Kotrba
31. 8. 2008 McCainova volba Jan  Zeman
1. 9. 2008 Jiné paradigma světa Bohumír  Tichánek
1. 9. 2008 Náboženství je nesvoboda Josef  Provazník
31. 8. 2008 Hurikán Gustav míří na New Orleans: Americe hrozí ropný šok
31. 8. 2008 Putin: Máme svá vlastní pravidla. Chcete-li dodávat na náš trh, musíte se přizpůsobit našim pravidlům" Štěpán  Kotrba
31. 8. 2008 Michael  Marčák
30. 8. 2008 Spiegel: Pozorovatelé OBSE vznesli vážná obvinění vůči Gruzii
30. 8. 2008 Saakašvili navrhuje "Patriot Act"
29. 8. 2008 Human Rights Watch: Satelitní snímky ukazují ničení a etnické útoky v Jižní Osetii
29. 8. 2008 Po "povinném vítězství" nad Gruzií zaznívají z Ruska i kritické hlasy
1. 9. 2008 Cizinecká legie a neonormalizace Pavel  Kopecký
28. 8. 2008 Co v Dohodě chybí
1. 9. 2008 Ocelová bouře -- Bitva u Kurska Jan  Máče
29. 8. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
29. 8. 2008 Z čeho budou zaměstnanci profitovat Petr  Bezouška
29. 8. 2008 Falšování dějin je vlastností hanebné inteligence Jiří  Beránek
28. 8. 2008 Ironický vypravěč Pavel Jansa Pavel  Svoboda
29. 8. 2008 Dějinné pokoušení, aneb Blanka je naštvaná, že o ní píšu... Josef  Brož
27. 8. 2008 Inflace: Třicet stříbrných včera a dnes Michael  Volný
9. 8. 2008 Hospodaření OSBL za červenec 2008