11. 8. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 8. 2008

Názor z Ruska:

Systematické ničení Jižního Osetska připadlo na výročí pádu srbské Krajiny

V noci ze 7. na 8. srpna gruzínské ozbrojené skupiny podnikly útok na Cchinvali. V Tbilisi to cynicky nazvali "zavedením ústavního pořádku". Několik hodin předtím Saakašvili oznámil, že dal rozkaz k zastavení palby na osetské pozice, což se však ukázalo pouze jako propagační krytí rozsáhlého konfliktu. Doba k jeho rozvázání byla vybrána na chvíli, kdy je pozornost světa zaměřena na zahájení Olympiády, Vladimír Putin dorazil do Pekingu a je mimo Rusko a Dmitrij Medveděv je na krátké dovolené, píše na serveru regnum.ru Andrej Arešev. (Shrnutí připravila Ivana Klímová.)

Akce ozbrojených sil Gruzie charakterizuje extrémní agresivita a krutost. Zprávy hovoří o téměř úplném zničení centra hlavního města Jižní Osetie, které je ostřelováno palebnými systémy "Grad", houfnicemi, minomety velkého kalibru a z automatických zbraní. Každou minutu ve městě vybuchuje několik střel. Do zóny konfliktu byly přesunuty desítky kusů bojové techniky a tisíce vojáků. Podle pobočníka velitele Smíšených mírových sil V. Ivanova nebyly pozice ruských mírových sil v zóně gruzínsko-osetského konfliktu ostřelovány: "Nedošlo k přímému ostřelování pozorovacích stanovišť mírových sil z gruzínských pozic. Mírové síly pokračují v plnění úkolu, kterým je pozorování vývoje situace v zóně konfliktu." Zároveň však podle zpráv z osetské strany a od ruských novinářů, kteří se dostali do palby, byl štáb mírových sil ostřelován. (pozn. překl.: informace k 8.8. dopoledne)

Řeč je o desítkách, ne-li stovkách obětí; přičemž mírové síly zřejmě podle všeho pouze pozorují události. Agresorovi se to hodí: gruzínská strana prohlásila, že se ruské mírové síly nezapojují do ozbrojeného konfliktu. Armáda Republiky Jižní Osetsko zahájila odvetnou palbu, ale vojenský potenciál je nesrovnatelný. Už bylo dobyto několik osetských vesnic, možná je blokována okružní Zarská cesta, která spojuje republiku s Ruskem. Od rána, podle některých zpráv, gruzínští vojáci dobyli přes dvě třetiny území Jižní Osetie. Pokračuje ostřelování z těžké artilerie a tanků a letecké útoky. Začal masový exodus uprchlíků. Parlament Jižní Osetie se obrátil na Rusko, aby zasáhlo do situace a pomohlo občanům Jižní Osetie postavit se gruzínské armádě.

Na tomto pozadí se jeví jako obzvlášť cynické prohlášení náměstek americké ministryně zahraničí Matthew Bryza, ve kterém za zodpovědné za probíhající události označil...Jižní Osetii, přičemž sofistikovaně nahrál gruzínské straně a chuligánským způsobem interpretoval slova a konání Moskvy. Dříve Condoleeza Rice v Tbilisi prohlásila, že USA jednoznačně podporují své gruzínské spojence, takže otázka o tom, jaká je pozice Washingtonu, zcela odpadá. USA požadují, aby Moskva vyvinula tlak na vedení Jižní Osetie, aby zastavilo palbu v zóně konfliktu, prohlásil během briefingu ve Washingtonu zástupce ministerstva zahraničí USA, zatímco gruzínské straně bylo pouze doporučeno "projevovat zdrženlivost".

Symbolické je, že Tbilisi podnikl tento akt nepokryté agrese na výročí pádu srbské Krajiny v Chorvatsku. Od tohoto momentu začala další etapa balkánské tragédie -- kosovská válka, bombardování Srbska se strany NATO, národní ponížení a teritoriální rozčlenění tohoto státu. Mnohokrát již zaznělo, že "balkánskou zkušenost" Západ uplatňuje i na Kavkaze, přičemž role Srbska je vyhrazena Rusku. Srbští politici v Bělehradě, který tehdy před 13 lety ještě nebyl bombardován, se ujišťovali, že agresi Západu je možné uniknout, když se vykoupí obětováním spoluobčanů v Chorvatsku a Bosně. Teď se tváří, že nemohli tušit, že po chorvatských a bosenských Srbech přijde na řadu samotné Srbsko.

Jsou v Moskvě schopni vytěžit z nedávné minulosti aspoň nějaká ponaučení? V r. 1995 se modré přilby OSN rozestoupily před oddíly chorvatské armády, které likvidovaly Srby, a dnes ruské a osetské mírové síly bezmocně sledují, jak gruzínské dělostřelectvo systematicky ničí město. Na Kavkaze budou důsledky takové bezmoci katastrofální. Nikdo tam nebude brát ohledy na slabý stát, který není schopen uhasit požár u svých hranic a ochránit vlastní občany.

Události mohou lavinovitě eskalovat až do stavu, kdy ruské federální úřady nebudou s to kontrolovat nejen aktivity neformálních vůdců a jim poslušných skupin, ale ani hlav severokavkazských republik, kteří v případě dalšího zhoršení situace začnou samostatně podnikat opatření. Hlava Severního Osetska Tejmuraz Mamsurov již oznámil, že do Jižní Osetie směřují stovky dobrovolníků: "Nemůžeme je zastavit". Uvažuje se o nouzové návštěvě Mamsurova v Cchinvali. Zástupci dalších severokavkazských republik a také Abcházie jsou připraveni následovat příkladu obyvatel Severní Osetie. Pohraniční služba Severní Osetie podle stavu do 4 hodin ráno 8. srpna nezaznamenala překročení hranic ruskými vojsky.

Gruzínská agrese je kolosálním útokem na ruské pozice na Kavkaze. Pokud bude "podpořena" ještě několika teroristickými útoky (první varování na pláži v Soči se už konalo), nepůjde pouze o zpochybnění konání Olympiády 2014. Celý systém státního zřízení Ruské federace se můře otřást po dvou či třech přesně mířených úderech na vybraná místa a ohrozit samotnou existenci Ruska jako státu.

Bohužel, četná varování o dlouhodobých negativních důsledcích chabé ruské diplomacie ve věci neuznaných republik nebyla vyslyšena. Po léta bylo ignorováno zřejmé: gruzínská administrativa, usilovně vyzbrojovaná Západem, si nebude "hrát na vojáčky", ale dříve či později dotáhne svůj úmysl do konce. Jíst horkou kaši, stejně jako v letech 1992 a 1993, připadne opět Rusku, pouze s tím rozdílem, že dnešní gruzínská armáda je něco jiného než tehdejší bandy Kitovani a Ioceliani.

Prozatím Moskva čelila agresivním snahám Tbilisi jen nesourodými výzvami k míru (což hrálo v dané situaci na ruku Tbilisi) a požadavkem podpisu závazné dohody o nepoužití vojenské síly. Avšak naděje, že "všechno dobře dopadne" a že neuznáním Abcházie a Jižní Osetie získá Moskva odklad předurčeného rozhodnutí o členství Gruzie v NATO, se ukázaly jako liché. Představitelé Tbilisi se této "naději" upřímně vysmívali, s vědomím svých úkolů a podpory silami spojenců. Bohužel, stejně upřímní přátelé a spojenci Ruska, kteří na Kavkaze ještě zbyli, odpovídající podporu za sebou neměli. Ráno ministerstvo zahraničních věcí RF vydalo prohlášení, že "ještě není pozdě předejít masovému krveprolití a novým obětem, mj. i mezi civilními obyvateli". Podle zástupce ministerstva je po dnešních událostech v Jižním Osetsku jasné, proč se Tbilisi s využitím nejrůznějších záminek vyhýbalo podpisu právně závazných dohod s Jižní Osetií a Abcházií o nepoužití síly. Proč je to ale jasné až po zahájení agrese...

                 
Obsah vydání       11. 8. 2008
11. 8. 2008 Rusko údajně přiváží Rokským tunelem do Jižní Osetie těžkou dělostřeleckou techniku Karel  Dolejší
11. 8. 2008 V Evropě se změnila rovnováha sil
11. 8. 2008 Debkafile: Zatímco Washington vtáhl Moskvu do války s Gruzií, v Perském zálivu se shromažďuje pět bojových uskupení U.S. Navy
11. 8. 2008 Ruské bombardování v Gori nemá žádný strategický cíl, je to kolektivní trest
11. 8. 2008 Bush a Saakašvili - pošťuchování ruského medvěda
11. 8. 2008 Ruská ofenzíva pokračuje do západní Gruzie
11. 8. 2008 Rusko a Gruzie se navzájem obviňují z dalších útoků
11. 8. 2008 Rusko kritizuje USA za to, že dopravilo gruzínské vojáky domů z Iráku
11. 8. 2008 BBC: Poučení z gruzínské krize
11. 8. 2008 Pronájem laboratoří ústeckého kraje Petr  Wagner
11. 8. 2008 Spojené státy vydaly varování Rusku
11. 8. 2008 Toto není válka o ropovod - jde o soupeření ruského a amerického vlivu
11. 8. 2008 BBC terčem útoku ruských stihaček
11. 8. 2008 Nepřesnosti o Adžarii Petr  Nachtmann
11. 8. 2008 Zbývá ještě Adžárie... Štěpán  Kotrba
11. 8. 2008 Rusko pokračovalo v bombardování Gruzie
11. 8. 2008 Smrt v plamenech Josef  Vít
11. 8. 2008 Proč komunismus a nacismus nejsou totéž Martin  Škabraha
11. 8. 2008 Dětem chybí přirozená autorita Miriam  Prokešová
11. 8. 2008 Jak si Česká obchodní inspekce představuje ochranu spotřebitele
11. 8. 2008 Šrouby na silnici a naše současná mravní krize Pavel  Mareš
11. 8. 2008 V Torontu vybuchl sklad plynu Jan  Zeman
11. 8. 2008 Většina Němců posuzuje ekonomickou situaci negativně Richard  Seemann
11. 8. 2008 O Gruzii: Je vhodné sbírat informace z první ruky
11. 8. 2008 Ropné důvody jihoosetinské války Štěpán  Kotrba
10. 8. 2008 Gruzie: Příčinou konfliktu je uznání Kosova?
10. 8. 2008 Independent: Pozor na další rozšiřování NATO
9. 8. 2008 Tři experti se shodují: Saakašvili naplánoval gruzínský útok na okamžik zahájení olympiády Karel  Dolejší
11. 8. 2008 Jak to začalo
11. 8. 2008 Jak informuje o "gruzínské válce" server Izvestia.ru
11. 8. 2008 Jak se Gruzie "připravovala na válku s Ruskem" -- názor ruského analytika
11. 8. 2008 Systematické ničení Jižního Osetska připadlo na výročí pádu srbské Krajiny
11. 8. 2008 Rusko začíná události v Jižní Osetii vykládat v logice "unikátního případu Kosova"
10. 8. 2008 BBC: Gruzínská opozice donedávna považovala Saakašviliho za zločince a vraha, nyní ho podporuje
10. 8. 2008 Gruzie bude nejspíše odříznuta od dalších dodávek zbraní
10. 8. 2008 Pošetilá invaze do Jižní Osetie připomíná osud argentinské vojenské junty Petr  Nachtmann
10. 8. 2008 Gruzie tvrdí, že stáhla své jednotky ze vzbouřenecké Jižní Osetie
10. 8. 2008 Ruský server RIA Novosti a konflikt v Jižní Osetii Jakub  Rolčík
9. 8. 2008 BBC: Válku zahájila Gruzie a Jižní Osetii asi ztratí
9. 8. 2008 Deutsche Welle: Gruzínská armáda může být pro Rusko tvrdým oříškem Karel  Dolejší
9. 8. 2008 Ropné pozadí rusko-gruzínského konfliktu? Jindřich  Kalous
9. 8. 2008 Přehled hlavních událostí v gruzínskoosetském konfliktu k 9. srpnu 16:00 SELČ
9. 8. 2008 Válka na Kavkaze a ostudná role České republiky Karel  Dolejší
9. 8. 2008 "Stínová CIA": Spojené státy nemohou Gruzii významně pomoci
9. 8. 2008 BBC: Západ Saakašvilimu nepomůže
9. 8. 2008 Olympijská myšlenka o dočasném míru, aneb Jak se dostat do vlastní pasti Uwe  Ladwig
8. 8. 2008 Praktické zkušenosti s Kaiser Permanente Martin  Zbořil
11. 8. 2008 Proč česká média nenávidí Čínu - kterou neznají Jan  Polívka
11. 8. 2008 Olympijský smog jak symbol našeho blahobytu Miroslav  Pořízek
9. 8. 2008 Hospodaření OSBL za červenec 2008

Gruzie, Rusko a Jižní Osetie RSS 2.0      Historie >
11. 8. 2008 Rusko a Gruzie se navzájem obviňují z dalších útoků   
11. 8. 2008 Zbývá ještě Adžárie... Štěpán  Kotrba
11. 8. 2008 Ropné důvody jihoosetinské války Štěpán  Kotrba
11. 8. 2008 Jak se Gruzie "připravovala na válku s Ruskem" -- názor ruského analytika   
11. 8. 2008 Systematické ničení Jižního Osetska připadlo na výročí pádu srbské Krajiny   
11. 8. 2008 O Gruzii: Je vhodné sbírat informace z první ruky   
11. 8. 2008 Jak to začalo   
11. 8. 2008 Rusko pokračovalo v bombardování Gruzie   
11. 8. 2008 Ruská ofenzíva pokračuje do západní Gruzie   
11. 8. 2008 Nepřesnosti o Adžarii Petr  Nachtmann
11. 8. 2008 Jak informuje o "gruzínské válce" server Izvestia.ru   
11. 8. 2008 V Evropě se změnila rovnováha sil   
11. 8. 2008 Spojené státy vydaly varování Rusku   
11. 8. 2008 Ruské bombardování v Gori nemá žádný strategický cíl, je to kolektivní trest   
11. 8. 2008 Toto není válka o ropovod - jde o soupeření ruského a amerického vlivu