12. 1. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
12. 1. 2007

Co také znamenalo rozšíření Evropské unie:

Den u britského soudu

Nechtěl jsem tam jít. Většinou se tlumočení vyhýbám. Překladatelská agentura však nemohla najít v krátkém termínu nikoho jiného, tak jsem nakonec k obvodnímu soudu v Glasgow přece jen ve čtvrtek 11. ledna šel. Ano, bohužel to trvalo celé dopoledne, které jsem potřeboval na jinou práci. Ale nelitoval jsem. Dosud jsem nezažil takto dickensovskou zkušenost.

V Británii, která dokáže být svým designem absolutně na špičce, existují enklávy bezčasí, které jako by se nikdy nevynořily z devatenáctého století. Často jde o státní služby.

I když na první pohled vypadají tyto státní služby - designem místností, jejich uspořádáním a celkovou atmosférou, jako něco z doby před sty, dvě stě lety, nakonec se ukazuje, že konečný efekt těchto služeb je možná neosobní, nicméně relativně humánní.

Našel jsem komplex soudních budov v historické části města Glasgow nedaleko věže Trongate a vstoupil jsem v 9.45 do budovy s nápisem Court 1 - Soud č. 1.

Připomnělo mi to Franze Kafku a jeho Proces, který se koná v různých obskurních prostorách pražského Starého města, ve sklepích, na půdách. Vyšel jsem totiž zanedbaným kamenným schodištěm, které mohlo být ze začátku 19. století, asi tři patra v budově, která měla přízemní okna zatlučená dřevěnými deskami. Schodiště nemělo v jednotlivých patrech odpočívadla - prostě vedlo dál a dál, stále výše. Když jsem konečně dospěl do zaplivané chodby, stál tam u dveří zřízenec a policista.

"Koho hledáte?" zeptali se. Vysvětlil jsem, že jsem tlumočník pro českého obžalovaného.

Otevřel jsem dveře do soudní síně, která zřejmě byla zřízena někdy kolem roku 1900. Jedinou známkou dneška bylo, že na dřevěných stolech z 19. století, těsně pod vyvýšeným pódiem, na němž zasedá soudce, stály tři moderní počítače. Vždycky mě fascinuje, jak Britové dokáží sloučit minulost a přítomnost. Stejné to je na univerzitě v Oxfordu, kde je podobné hypermoderní vybavení pod gotickými oblouky budov ze 13. století.

Prošel jsem soudní síní dozadu k celám, policistka mi odemkla masivní železné dveře a zase je za mnou zamkla. První činitel, který se mnou mluvil, mi vysvětlil, že od českého obžalovaného potřebuje zjistit jeho adresu. Jen pokud má trvalou adresu, může být propuštěn. Jinak zřejmě skončí ve vězení.

K rozhovoru se soudním úředníkem byl z cel z devatenáctého století předveden - třiatřicetiletý prosťáček. Přivítal mě slovy: "Otec je po infarktu a matka je nemocná a já se nemohu dovolat na české velvyslanectví v Londýně." Trestný čin, který spáchal? "Výtržnost".

Vysvětlil mi, že do Británie přijel za prací v září 2006. "Anglicky sice moc neumím, ale ještě měsíc a už budu hovořit naprosto plynně." Fandil si. Okamžitě po příjezdu mu ukradli 700 liber, které si přivezl, pas a veškeré dokumenty.

"Víte, já se nemůžu dovolat na české velvyslanectví v Londýně. Kdykoliv tam volám, dlouho to vyzvání a pak se ozve automat se všemi těmi volbami (to je pravda, pozn. JČ). Když telefonuju z automatu, vždycky mi to sežere spoustu peněz a nedovolám se nikam."

Neměla by - jako každá slušná instituce - mít česká velvyslanectví v zahraničí bezplatnou linku pro volání českých občanů, kteří se octnou v nouzi?

Od té doby tedy sedí český občan v glasgowských ulicích a žebrá. Přespává na ulici.

Těsně před vstupem České republiky do Evropské unie zpanikařil pod tlakem ultrapravicového bulvárního tisku britský premiér Tony Blair a na poslední chvíli nechal schválit zákon, že občané nových členských zemí EU budou mít nárok na sociální podporu pouze až poté, co v Británii odpracují v nějakém zaměstnání rok.

"Já bych rád pracoval, i ve vězení," pravil Čech.

Jak došlo k obvinění z výtržnictví? Při žebrání na ulici k němu přistoupili dva policisté. Podle jeho slov mu začali hrabat v jeho věcech."Hej, nechte mý věci bejt!" bránil se Čech. V Británii se ale policii neodmlouvá. Sebrali ho a obžalovali ho z výtržnictví.

Bylo to už podruhé, o několik týdnů předtím došlo na glasgowských ulicích k obdobnému incidentu. Žebrajícího Čecha perlustrovali dva tajní, on se jim vzepřel, a až pak se mu prokázali průkazy policisty a sdělili mu, že se dopustil útoku na veřejného činitele. U soudu však v tomto prvním případě byly dva z trestních paragrafů zrušeny a jakmile byl obviněný předveden před soudce, byl propuštěn.

Protože však český občan neměl trvalé bydliště a k soudu ho policie předvedla už podruhé, obhájkyně, která ho zastupovala, měla vážné obavy, že ho soudce, "a dneska to není tak tolerantní soudce jako posledně" odsoudí nejméně na měsíc nepodmíněně do jednoho z místních vězení.

"Ale to je nelidské a ponižující," bránil se Čech. "Jak je možné, že tady v celách nesmím kouřit!" Potřebuju, aby mi dovolili kouřit! Jinak umřu!"

Právnička pokrčila rameny: "Dnes platí zákaz kouření ve všech skotských věznicích."

"Prosím vás, ta paní doktorka je na mě strašně hodná. Už mi nesmírně pomohla i posledně. Já jí musím dát nějaké peníze," přesvědčoval mě Čech. Říkal, že i Glasgowané jsou na něho hodní. Prý si vyžebrá až 700 liber měsíčně.

Nedalo se mu vysvětlit, že v Británii existuje systém Legal Aid, v jehož rámci mají osoby bez příjmu nebo s nízkým příjmem právní zastoupení zcela zdarma, financuje to stát.

Po předběžných pohovorech jsem zasedl v soudní síni a sledoval jsem jednání. Šlo to jako na drátku. Za to dopoledne zpracoval předsedající soudce takových možná padesát případů. Každému věnoval tři až pět minut.

Nejprve přišly na pořad případy osob, zjevně pokutovaných při předchozích přelíčeních, které pokutu nezaplatily. Skoti - většinou mladíci kolem dvaceti až třiceti - byli předváděni v poutech. Soudce jim v rychlém sledu nařizoval, že budou pokut splácet po menších částkách, v některých případech jen 5 liber týdně.

Vždycky byl předveden obžalovaný, pak prokurátorka stručně, na prostoru tak dvou tří minut, vysvětlila případ, pak povstal obhájce a řekl třeba: "Ale obžalovaný má nemocnou matku a tak to nemyslel" a soudce pak okamžitě vynesl rozsudek.

Jednoho nešťastníka, řidiče dodávky jakéhosi podniku, udal nějaký svědek, že viděl, že při couvání na parkovišti jeho dodávka narazila do motocyklu, zaparkovaného vedle. Řidič dodávky problém neřešil a z místa ujel. Policisté si ho našli a incident zdokumentovali prostřednictvím nahrávky z průmyslové televize. Soudce ho odsoudil k pokutě 400 liber a k odejmutí řidičského průkazu.

Většina případů byla případy řidičů a řidiček, které přistihla policie za volantem v opilosti. Trestem bylo skoro pokaždé - pokuta 350 - 400 liber a odejmutí řidičského průkazu.

Český občan nakonec před skotského soudce předveden nebyl. Soudní zřízenci mu našli charitativní organizaci, která se ho ujala, přislíbila, že mu poskytne ubytování a soudu dala svou adresu jako jeho místo pobytu. Zřízenci mě tedy zavolali, abych přetlumočil, že Čech bude propuštěn.

"Prosím vás, příště se už nehádejte s policisty," zapřísahal jsem ho. "Tady nejste v Čechách."

"Kolik takovýchto východoevropských případů tady míváte," zeptal jsem se soudního zřízence.

"Hodně. A poslední dobou stále víc," odpověděl.

Taky důsledek rozšíření Evropské unie o země, jako je Česká republika.

Musím snad zdůrazňovat, že pokud chcete pracovat ve Velké Británii, sebrat se bez jazykových znalostí a odjet tam je ten nejhorší způsob, jak to můžete udělat?

Je velmi pravděpodobné, že vám někdo ukradne veškeré vaše peníze, jako se to stalo člověku, pro něhož jsem tlumočil. Záměrně se na to specializují četné české a slovenské "agentury", které pod falešnou záminkou zoufalce z ČR či ze Slovenska vylákají do Británie. A i když to nebudou ony, on se už někdo najde.

Základním principem samozřejmě je, že před cestou do Británie musíte umět anglicky. A důležité také je najít si zaměstnání, než tam vůbec přijedete - v dnešní době internetu to není problém. Kdo umí anglicky, tak si zaměstnavatele najde.

Jet do Británie bez předchozího ujednání, jen tak na blind, je šílené. Peníze z Čech vám nevydrží. Nedělejte to. Budete také žebrat před glasgowským Hlavním nádražím?

                 
Obsah vydání       12. 1. 2007
13. 1. 2007 Irák, Bush, pozitivní a negativní svoboda a ta pravá legrace
12. 1. 2007 BBC Monitoring: Mezinárodní tisk podrobil Bushův plán pro Irák zdrcující kritice
12. 1. 2007 Blair zvýší britské výdaje na armádu a obhajuje vojenské intervence
13. 1. 2007 Chcete lepší přístup do Británie? Zaplaťte
12. 1. 2007 Chystá se americká íránsko-irácko-izraelsko-syrská válka?
13. 1. 2007 Bushova taktika je vyhlášením války Íránu
12. 1. 2007 Britské mešity "chrání wahabistické extremisty"
12. 1. 2007 Palivově nejneefektivnější automobily budou zřejmě v EU cenově nedostupné
12. 1. 2007 Izolovaný Bush čelí rebelii
12. 1. 2007 Ve jménu programu: koryta sem! A televizi ani poradce do toho netahejte? Miloš  Dokulil
12. 1. 2007 Reformy a česká levice Michael  Kroh
12. 1. 2007 Nová ministryně obrany Parkanová nemluví pravdu - americká základna Česko neochrání Štěpán  Kotrba
12. 1. 2007 STV - Pod lampou: ako nemá vyzerať demokratická diskusia Eduard  Chmelár
12. 1. 2007 Den u britského soudu Jan  Čulík
12. 1. 2007 Rath není politik, ale šmelinář Štěpán  Kotrba
12. 1. 2007 Český národ bez paměti a britská meziknihovní služba Jan  Čulík
12. 1. 2007 České knihovny
12. 1. 2007 Proč to nejde? Můžou za to politikové Lenka  Vytlačilová
12. 1. 2007 Rostoucí vulgarita, bulvarizace, senzacechtivost a naivní PR Britských listů
12. 1. 2007 Člověk, technika a výchova František  Augusta
12. 1. 2007 V Rakousku se ujala vlády velká koalice - samé jedničky... Richard  Seemann
12. 1. 2007 Teze programu rakouské vlády
12. 1. 2007 Čínská propaganda Jan  Čulík
11. 1. 2007 Politika v přímém přenosu Ladislav  Žák
12. 1. 2007 Politika v přímém přenosu : Česká televize není schopna plnit veřejnou službu
12. 1. 2007 Po rádiu Jerevan se mi už nestýská. Mám Metro Tomáš  Koloc
12. 1. 2007 Americká prezidentská kampaň začíná etnickými čistkami v Iráku
12. 1. 2007 Hurá na Topolánka... Patrik  Nacher
12. 1. 2007 Smělec Nacher Josef  Baxa
12. 1. 2007 Citát dne - včerejšího
12. 1. 2007 Dopis premiéra Topolánka poslancům ČSSD
12. 1. 2007 Tři "tradiční lži" a "Reformní program" ČSSD
12. 1. 2007 Náměstek americké ministryně zahraničí u Paroubka a Schwarzenberga, americký velvyslanec u Zemana na chalupě
12. 1. 2007 Iniciativa Jsme občané! u příležitosti 30. výročí zveřejnění Charty 77
12. 1. 2007 TV Nova - postřeh Oldřich  Průša
11. 1. 2007 Britští konzervativci budou požadovat snížení emisí uhlíku o 80 procent
11. 1. 2007 Nevykonáš dvakrát stejný trest smrti Bohumil  Kartous
11. 1. 2007 Vědecké a profesní vzdělávání žen, aneb Německo má jen jednu možnost, kdyby chtělo být dále úspěšné Uwe  Ladwig
11. 1. 2007 Evropská unie plánuje "novou průmyslovou revoluci"
11. 1. 2007 Nomádi ve městě Sandra  Wain
11. 1. 2007 Krvavé omalovánky Josef  Mikovec
11. 1. 2007 Nezadržateľná pohroma? Vladimír  Olej ml.
11. 1. 2007 Václav Havel: O kom je vlastně jeho příběh? Pavel  Černý
11. 1. 2007 Globálny etický konsenzus je možný Eduard  Chmelár
11. 1. 2007 Všechny zvony světa Václav  Dušek
31. 12. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce