28. 8. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 8. 2006

Je jedna bílá a černá - mezi nimi je ale nekonečné množství barev

Z praktického hlediska i to, co vnímáme jako bílou nebo černou, je skoro s jistotou pouze něco, co tak jen vypadá. Zrovna tak neexistuje zcela dobrý nebo špatný skutek, rozhodnutí nebo člověk. Zastoupení dobra a zla je navíc ještě určována pohledem toho, kdo to hodnotí. Takže na jednu a tu samou věc jsou pochopitelně různá hodnocení. Pochopitelně pokud nositelé těchto názorů chtějí uspět se svým hodnocením, tak se řídí heslem - účel světí prostředky.

Pochopitelně nejefektivnější jsou v tomto směru sdělovací prostředky. Sice všechny jsou "nezávislé", ale každý někomu patří, někdo ho řídí a tak fakticky je určována jejich obsahová náplň. Pokud jsou na tomto "trhu" zastoupeny všechny směry, lze si utvořit na danou věc relativně objektivní názor. Porovnáním všech dostupných stanovisek.

Jeden z nejúčinnějších způsobů je zřejmě potom tento svůj názor zveřejnit a po případné diskuzi jej potom případně opravit. Proto bych nepodceňoval názor veřejnosti na určitou věc. Jak již zde někdo dokazoval, "hloupý dav" dovede intuitivně najít správnou cestu. Navíc každý názor se časem vyvíjí a ten většinový to má zřejmě lehčí. Není pod ním nikdo podepsaný, neručí za něj svou autoritou a nehrozí, že z někoho udělá hlupáka. Existuje sice odvěká snaha tento názor masírovat po dobrém i zlém, ale úspěch je pouze částečný a někdy veliká snaha přinese opačný výsledek. Ne nadarmo vzniklo přísloví hlas lidu, hlas boží. Ještě jedno přísloví mne přitom napadá - mluviti stříbro, mlčeti zlato. A ona většina většinou mlčí.

Přesto bych i já chtěl vyjádřit svůj názor. Když jsem viděl v televizi nárazy letedel do věží WTC, tak jsem asi dost dobře nepochopil ono známé tvrzení, že svět již nebude stejný, jako byl předtím. Bezesporu to byla veliká tragedie, při které přišlo o život hodně lidí. Ale nevěřil jsem, že změní celý svět.

Viděl jsem několikrát tu hrůzu, ale v koutku duše nejsem zcela přesvědčen, že jí zabránit nešlo a že o to byla jednoznačná snaha. Profit zbrojního průmyslu si od té doby zřejmě polepšil a státní správě řady "demokratických" zemí se podařilo omezit práva občanů tak, jak by to jinak nebylo možné. Díky vyspělé technologii lze dnes sledovat kohokoliv a cokoliv. A také se tak činí.

Pochopitelně systémy přináší také výrobcům a prodejcům zisk. Ne malý zisk. Tajné služby mají rozpočty, o kterých si před tím mohly nechat jen zdát. Aby profit všem vydržel, je třeba všem zlým extremistickým skupinám zajistit dobré životní podmínky a hlavně širokou publicitu. O ostatní se pak už postarají. Podle mne do této kategorie spadá i základna, která by se - možná - měla stavět v Česku.

Nejsem sice odborník, ale hodlám tvrdit, že americká základna nikdy žádnou balistickou raketu nesestřelí z prostého důvodu, že tudy nikdy žádná nepoletí. V úvahu nepřichází ani ruské rakety, protože nevěřím tomu, že by se obě velmoci vzájemně napadly. Pro obě by to bylo obrovské riziko a nedovedu si představit důvod, který by je k tomu vyprovokoval. Co se týká arabských zemí, tak jejich rakety byly od prvopočátku výroby zřejmě bedlivě sledovány a pokud by byly vypuštěny, tak jejich osud by se naplnil zřejmě nedaleko místa vypuštění.

Ani z radaru bych neměl obavu. Pozemní radar by se z důvodů utajení zapínal až v době ohrožení, takže zdravotní vliv na občany by byl zřejmě zanedbatelný. Na druhou stranu bych veliký ekonomický přínos také nečekal.

Je sice pravdou, že vojenská posádka by byla zřejmě finančním požehnáním pro blízké okolí, dodavatele a nějaké služby. Posádku by podle prohlášení americké strany tvořilo jen pár set vojáků, takže nějaký obrovský boom by se nekonal. Počet civilních zaměstnanců (českých občanů) by byl evidentně mizivý. U takovéhoto zařízení se určitě nedá počítat s tím, že pozitivně změní zaměstnanost v regionu. Vzhledem k tomu, že by česká armáda musela hlídat širší okolí základy a stát by se také nějakým způsobem podílel na spolufinancování základny, přínos by mohl být i záporný. A to hlavně v pozdějších letech.

I politický přínos existence americké základny v Česku je dost sporný. Předpokládám, že okolní státy by nebyly základnou nadšeny. Sestřelené rakety dopadají v troskách kamkoliv okolo... Islámský svět by to vnímal jako vysloveně nepřátelský akt. Takže je pravděpodobné, že by to znamenalo určité riziko pro bezpečnost českých občanů a to i mimo hranice ČR.

Pokud by američtí vojáci dokázali obrátit veřejné mínění proti sobě, což se jim vcelku daří všude na světě, tak nějaká následující vláda, usilující o zrušení základny by musela počítat se značným ochlazením vzájemných vztahů. Navíc by ve smlouvě možná byla i nějaká finanční kompenzace, která by měla zajistit využití vložených prostředků v případě, že by základna měla být zrušena. A nakonec ani současná politická situace není tomuto projektu příliš nakloněna. Partaje budou vzhledem k hrozbě předčasných voleb až alergicky sledovat vývoj preferencí. Většině stran by souhlas s vybudováním základny zmenšil jejich šance na vstup do parlamentu. V současné době by stavbě základny dala zelenou asi jen ODS, ale ta nemá šanci pro ni získat širší podporu.

Ono 11.září umožnilo, aby se USA vojensky angažovaly ve vojenských konfliktech, které ale nejsou schopny dovést do zdárného konce. Války jsou drahý špás, takže ani taková velmoc nemůže válčit pořád. Sice část nákladů na vojenská dobrodružství nesou i spojenci, ale i ti jsou čím dál tím méně ochotni posílat techniku, peníze a vojáky do amerických zájmových oblastí. "Trója vedla 3 války. Před nimi byla bohatá a mocná. Po první byla jen mocná, po druhé obyvatelná a po třetí byla zničena". Doufejme, že se dějiny nebudou opakovat, protože nám by se důsledky nevyhnuly.

                 
Obsah vydání       28. 8. 2006
28. 8. 2006 Antikomunismus jako (jediný) program Stanislav  Křeček
28. 8. 2006 Nechci komunismus Britských listů!
28. 8. 2006 Google o vás ví všechno
28. 8. 2006 Zprovozněn tajný systém automatické kontroly státních poznávacích značek na silnicích
28. 8. 2006 200 policistů zasáhlo proti ilegální rave party
28. 8. 2006 Protiraketová obrana USA: XBR a SBX radary Stanislav  Kaucký
28. 8. 2006 Když Bůh dělal čas Pavel  Kopecký
28. 8. 2006 Michael  Marčák
28. 8. 2006 Co kdyby bývalo opravdu došlo k útoku na letadla, letící do Ameriky...?
28. 8. 2006 Ratzinger chce přijmout "teorii inteligentního designu"
28. 8. 2006 Telefon do nebe Stanislav  Heczko
28. 8. 2006 Pravicové prozření britských labouristů
28. 8. 2006 Keith Richards z Rolling Stones vyšetřován, že si zapálil na jevišti
28. 8. 2006 Svatební list
28. 8. 2006 Pragmatismus Miroslava Kalouska Luboš  Zálom
28. 8. 2006 Ideologická neústupnost za každou cenu? Jan  Čulík
28. 8. 2006 Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytuje zahraničním investorům miliardové investiční pobídky, aniž se zabývá hodnocením jejich ekonomické návratnosti
28. 8. 2006 V britském zdravotnictví umírají v důsledku chyb lékařů ročně tisíce osob
27. 8. 2006 Vynalezla irská technologická firma energetické perpetuum mobile?
28. 8. 2006 Jiný svět je možný Jan  Čulík
28. 8. 2006 Czechtek British style?
28. 8. 2006 Kámen není v Zimbabwe tradiční materiál Bohumil  Kartous
28. 8. 2006 Půl století od zákazu Komunistické strany Německa Richard  Seemann
26. 8. 2006 Inspirující salto mortale Lubomír  Novotný
28. 8. 2006 Nizozemské memento. Omezujme imigraci Ondřej  Šlechta
28. 8. 2006 Nasrallah lituje rozsahu nedávné války v Libanonu
27. 8. 2006 David Cameron: Mandelu jsme za teroristu označovat neměli
28. 8. 2006 Michael  Marčák
27. 8. 2006 Test logického myšlení Bohumil  Kartous
28. 8. 2006 Michael  Marčák
28. 8. 2006 Pane prezidente, umožněte jim to! Ondřej  Slačálek
28. 8. 2006 Americká vojenská přítomnost v Evropě Zdeněk  Brousil
28. 8. 2006 Pandemie ošklivosti Sandra  Wain
28. 8. 2006 Lži PR a zuřícího Štěpánka Štěpán  Kotrba
28. 8. 2006 Je jedna bílá a černá - mezi nimi je ale nekonečné množství barev Jaromír  Sembdner
25. 8. 2006 Osoba blízká, aneb arogantní nedůvěra Zdeněk  Bárta
25. 8. 2006 Plán digitalizace? Možná koncem roku Filip  Rožánek
25. 8. 2006 Opravdu může za všechny problémy v ČT David Borek? Jan  Richter
28. 8. 2006 V Česku se nerozhoduje jen o základnách, ale o roli naší země v celosvětových procesech Alois  Matuška
25. 8. 2006 Potravinářská rýže v USA nelegálně kontaminovaná GMO Miroslav  Šuta
26. 8. 2006 Jak Miroslav Kalousek chtěl zničit KDU-ČSL atd. Boris  Cvek
26. 8. 2006 Letecká společnost Ryanair žaluje britskou vládu o 3,3 miliony liber za "bezpečnostní opatření"
26. 8. 2006 Americký podnikatel obžalován za šíření televize organizace Hizbullah v New Yorku
25. 8. 2006 Mohou evropská vojska stabilizovat Blízký východ? Josef  Brož
25. 8. 2006 Takže: ČSSD pohřbí vládu, která ještě není? Miloš  Dokulil
6. 8. 2006 Hospodaření OSBL za červenec 2006