21. 8. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
21. 8. 2006

Není pravda, že všechny politické strany téma raketové základny zabily

18. srpna byl na Britských listech zveřejněn názor Oldřicha Průši "ČSSD: proč možná nevyhrála volby". Dovoluji si uvést na pravou míru některé formulace, které autor ve svém jinak zajímavém pojednání uvedl.

Že bylo téma možného zřízení americké raketové základny záměrně v předvolebním období zamlčeno (vládnoucími politiky i spolupracujícími médii), je již nad slunce jasné. Pravice, zvláště pak ODS, potřebovala téma utajit, neboť by jí mohlo ubrat hlasy těch potenciálních voličů, kterým vadí přítomnost cizích vojáků na území své země.

Nerozumím však tomu, proč tuto záležitost nejen veřejnosti, ale dokonce zainteresovaným poslancům ve Výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny, zamlčela tehdy vládnoucí ČSSD, která by -- pokud by chtěla - pravděpodobně rázným názorem proti základně získala více svých stoupenců, levicově smýšlejících občanů České republiky. Možná by pak vskutku volební výsledek vypadal jinak a česká společnost by si mohla odpustit zdlouhavá jednání politiků na téma "Jak z patové situace" a "Která stovka mandátů má větší váhu".

V programu ČSSD o vojenské raketové základně však nebyla ani zmínka, proto tedy úspěšně pochybuji o tom, zdali by vůbec v oné době, kdy se téma objevilo v zahraničních tisku, tedy zhruba na jaře, vedení sociální demokracie svolilo k tomu, aby se vytáhlo na "světlo boží". Tuto mou pochybnost potvrzuje i skutečnost, že teprve v uplynulém týdnu předseda ČSSD Jiří Paroubek zaslal členům ČSSD dopis, v němž vyzval k "neprodlenému zahájení vnitrostranické diskuse", ... "aby se urychleně vytvořil uvnitř ČSSD jednoznačný postoj" k možnému umístění zařízení amerického protiraketového systému na našem území". Závěry vnitrostranické diskuse pak budou, jak plyne z dopisu Paroubkovým spolustraníkům, projednány na zářijovém zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD. Ostatně cti premiéra jistě nesvědčí, že 27. března sdělil pro deník Právo, že na své úrovni neslyšel o možnosti, že by na území ČR mohla vyrůst raketová základna. "To je politické science fiction. Podle mě to není na pořadu dne," tehdy uvedl.

Na sklonku března byla vskutku v deníku Právo otištěna stručná, takřka nenápadná informace o tom, že v České republice má vzniknout americká raketová základna. Současně bezpečnostní experti KSČM zachytili obdobnou informaci v zahraničním tisku. Na základě toho předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip takřka obratem napsal komentář nazvaný Vznikne v České republice opravdu raketová základna USA? a tento jsem se snažila nabídnout některým celostátním printovým médiím, jež programově neignorují názory komunistických představitelů. Deník Právo zájem -- nejevil (?!?). Deník Hospodářské noviny, kterému byl Filipův komentář zaslán 13. dubna, údajně text otiskl, jak přislíbil příslušný zodpovědný redaktor, ale "čirou náhodou" jen v jedné krajské mutaci. Je ctí Britských listů, které dostály svému podtitulu "deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví", že nakonec plný Filipův text 10. května zveřejnily, což učinil i levicový deník Haló noviny. Kromě oné zmínky v Otázkách V. Moravce speciál, kdy se známý moderátor raketové základny alespoň dotkl (jak O. Průša správně poznamenává), se této latentní "bombě" nikdo nechtěl věnovat.... Až koncem května si Jan Čulík postěžoval ve vysílání Českého rozhlasu 6 a, myslím, i v deníku Metro, že "čeští politici se podle důvěryhodného amerického zdroje rozhodli zamést pod koberec snad nejvýznamnější téma za posledních 17 let a vyloučit ho z veřejné diskuse".

Takové tvrzení, jak je patrno z výše uvedených důkazů, nemohu přijmout. Jsem ráda, že mohu čtenářům Britských listů doložit, že to byl minimálně jeden z místopředsedů Poslanecké sněmovny, vysoký ústavní činitel a předseda ÚV KSČM, který se snažil na riziko zřízení raketové základny USA upozornit a že čeští komunisté činili v rámci svých možností, co činit mohli. Ano, jistě mohli v předvolebním období ještě razantněji vnést toto nosné téma do médií, pokud by však je mainstreamová média akceptovala.

Chci vnést světlo i do dalšího tvrzení, které Oldřich Průša předložil ve svém článku "ČSSD: proč možná nevyhrála volby". Autor nemá pravdu v tom, že "žádná z parlamentních stran neměla protiraketovou základnu ve svém předvolebním programu". Volební program KSČM do sněmovních voleb obsahuje v části VII. Svět míru a bezpečí tuto formulaci: "V oblasti zahraniční politiky KSČM prosazuje zrušení všech vojenských základen na cizím území a zákaz jejich budování". Komunistická strana Čech a Moravy se tedy jako jediná parlamentní strana zastoupená v minulé i současné Sněmovně k této záležitosti postavila čestně a uvedla "černé na bílém", jaký zastává názor. Byly to apriorní nezájem a primitivní předpojatost většiny sdělovacích prostředků k politice současné KSČM, které způsobily, že podstatné otázky jejího volebního programu byly před volbami zamlženy. Jako hloupé a povrchní ve srovnání s vojenskou protiraketovou základnou, jež by mohla v případě umístění na našem území ovlivnit kvalitu života Čechů na dlouhá desetiletí, se pak jeví občasné předvolební informace médií o tom, že se v programu KSČM například nachází úhrada antikoncepce ze systému zdravotního pojištění.

Ještě cosi mi leží na srdci. Oldřich Průša vyjadřuje ve svém článku naději, že "se s názory většiny obyvatel ČR (rozuměj odmítnutí základny) nemine budoucí ministr zahraničí ČR". Myslí-li Alexandra Vondru, již medializovaného kandidáta ODS na post ministra zahraničí, pak budou jistojistě jeho naděje liché. Bohužel. Saša Vondra se kontinuálně a opakovaně vyjadřuje v tom smyslu, že výhody plynoucí pro Českou republiku z možné americké základny jsou naprosto zřetelné, že jde o jedinečnou příležitost, jak mít v budoucnu zajištěnu obranu, a že kritici systému americké protiraketové obrany zamrzli v dobách studené války (Euro č. 27, str. 33).

Doufejme, že česká "nezamrzlá" veřejnost ve své většině vyjeví již v brzké době se základnami svůj rozhodný nesouhlas.

Autorka je tiskovou mluvčí KSČM

                 
Obsah vydání       21. 8. 2006
21. 8. 2006 Británie: 11 osob bylo obžalováno z tzv. "teroristického spiknutí"
21. 8. 2006 Cabanissovy polopravdy Milan  Vlk
21. 8. 2006 Northern Echo: Britské ministerstvo obrany popírá, že bude základna v Yorkshiru
21. 8. 2006 Veřejná diskuse nezačala, manipulativní mediální kampaň pro základnu pokračuje Jakub  Rolčík
21. 8. 2006 Ring volný Ivan  Kunc
17. 8. 2006 Američané by chtěli základnu v Česku či v Polsku, ale kvůli tamější opozici nyní žádají Británii
21. 8. 2006 Starejte se o maminku, přijdete o invalidní důchod Jan  Čulík
21. 8. 2006 Dva premiéři? Bouře ve sklenici vody Jiří  Pehe
21. 8. 2006 Řím a SSSR Bohumír  Tichánek
21. 8. 2006 Srpnové hospodské kecy a žurnalistické komentáře Ladislav  Žák
21. 8. 2006 Účtování příplatků k letenkám je v rozporu se zákonem
21. 8. 2006 Bezdomovci Petr  Wagner
21. 8. 2006 Nekulaté výročí invaze spojeneckých vojsk a Základna Vladislav  Černík
21. 8. 2006 Michael  Marčák
21. 8. 2006 Sad knights, and the `Ostrava Hillary` Irena  Ryšánková
19. 8. 2006 Citát dne (včerejšího)
21. 8. 2006 Borek na Paroubka vypuštěný
21. 8. 2006 Vojenská suita 5. Václav  Hrabě
20. 8. 2006 Britská policie se rozčiluje nad tím, že FBI prozrazuje novinářům informace
21. 8. 2006 Michael  Marčák
21. 8. 2006 Piloti a zaměstnanci aerolinií zuří nad "ostudnými a pitomými" bezpečnostními opatřeními
20. 8. 2006 Abychom se z té protiteroristické hysterie nezbláznili...
21. 8. 2006 V Americe ostře kritizují Bushe
21. 8. 2006 Michael  Marčák
21. 8. 2006 Bush "stojí za hovno" Jan  Čulík
21. 8. 2006 Těšili se na práci ve slunné Itálii, čekala je realita pracovního tábora!
21. 8. 2006 Strategický partner a základna Wenzel  Lischka
21. 8. 2006 Mýtus privatizace: všechno je jinak. Ale jak? Tibor  Vaško
21. 8. 2006 Cesta za sluncem Jan  Paul
21. 8. 2006 Emigrace Milan  Cimburek
21. 8. 2006 O tom, jak Telefónica 02 pohrdá zákazníkem Boris  Cvek
21. 8. 2006 Není pravda, že všechny politické strany téma raketové základny zabily Monika  Hoření
21. 8. 2006 Válku je třeba vyhlásit viru HIV Darius  Nosreti
21. 8. 2006 Způsob, jak si z někoho skutečně udělat nepřítele, je označit ho za nepřítele Jan "Matt" Hájek
18. 8. 2006 ČSSD: proč možná nevyhrála volby Oldřich  Průša
18. 8. 2006 Viac lacnej ropy už nikdy nebude Emil  Bédi
18. 8. 2006 Proč jsou někteří muslimští mrtví "zcela nevýznamní"?
18. 8. 2006 Snad ten poslední muž, u něhož očekávali esesácké tajemství
17. 8. 2006 Český občan čeká na soud ve skotském Glasgow Jan  Čulík
17. 8. 2006 Rakety "darebáckých států" používají kapalná paliva a mezikontinentální balistické rakety nelétají podle pravidel civilních kosmických letů Karel  Dolejší
17. 8. 2006 Past na mediální krysy - případ údajné korupce Srby na ministerstvu zahraničí byl vykonstruován fízly Štěpán  Kotrba
6. 8. 2006 Hospodaření OSBL za červenec 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce