24. 5. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 5. 2005

Velebení překlepů

O patlamentě

Jako každý, kdo píše jinak než tužkou, dělám velmi často překlepy.

Některé překlepy jsou úžasné, například kdysi napsal v nějakém fejetonu Ludvík Vaculík "we Vashingtonu" -- a správně pochopil, že je to dobré a překlep v textu s příslušným komentářem ("překlep, ale dobrý!") ponechal.

Zvláštní forma překlepů je automatická oprava mého počítače, jehož nápadů si občas nevšimnu, jeho varianty ponechám a text pozoruhodně znesrozumitelní. Například jeden výtečný český autor se jmenuje Jachnin. Můj počítač ho zásadně přepisuje na Kachnin. Když to přehlédnu, je to skoro urážka. A takových možností je mnoho.

Freudisté uměli přepsání vysvětlit jako práci našeho podvědomí -- no, asi na tom něco bude... Pokud ovšem nemají pravdu teističtí fatalisté, kteří soudí, že se nic neděje bez vůle Hospodinovy -- a tedy i překlepy jsou projevem jeho nejvyšší moudrosti, s níž se nám snaží něco důležitého naznačit. Taky na tom něco je.

Můj překlep byl ten den už třetí, nejprve jsem napsal, že jedna kolegyně kdysi pracovala v histerickém ústavu (skvěle zní kombinace např. vojenský histerický ústav, ypsilon sem nebo tam) a pak jsem místo parlament napsal patlament. Bylo mi okamžitě jasné, že je to úžasný, velmi smysluplný překlep.

Ve fejetonu, který jsem se pokoušel napsat, se jednalo o to, že většinový volební systém je pro Čechii nevhodný, naopak, že je nutno výrazně snížit hranici, kterou musí strany překročit, aby se dostaly do sněmovny, respektive patlamentu. Ukazuje se totiž, že pětiprocentní klausus je příliš vysoký a politický život v naší zemi vysloveně mrzačí.

Domnívám se, že by tato hranice měla být snížena na půl procenta s tím, že minimál-ní počet poslanců na jednu stranu je dva. Tím pádem by v takovém českém patlamentu mohlo zasedat dvě stě poslanců stovky malých stran. Tím by se nejen dostatečně reprezentovalo široké spektrum politických názorů v naší zemi, které je velice, ale teda fakt velice široké, avšak rovněž by došlo k významným úsporám ekonomickým a zkvalitnilo a zrychlilo by se jak legislativní konání, tak výkon veškerých pravomocí státní správy. Zároveň by se všem těmto poslancům a jejich rodinám vedlo mnohem lépe a byli by daleko spokojenější, což by se zase přenášelo na pohodu celé společnosti.

Nikoliv, není to protimluv a vysvětlím to. Praxe totiž ukazuje, že čím větší počet stran je v patlamentu zastoupen, tím víc času stranám zabere vzájemné dohadování, hádání, handrkování a dělení kořisti. Než se takové strany dohodnou jen na obsazení těch nejdůležitějších postů, než se navzájem zlobbují a rozdělí si úplatky, uplynou dlouhé měsíce, během nichž ještě musí tito kvalifikovaní odborníci vymýšlet takzvaný program a prohlášení, jímž by handlování zakryli. Bude-li stran v patlamentu padesát, je naděje, že podle Parkinsonova známého zákona se nedohodnou vůbec, a tak bude parlament schopen se zaměstnat sám a do veřejného života lidí se nebude mít čas vůbec vměšovat. Všechny představy jednotlivých stran tak zůstanou v čistě akademické podobě - blahodárnost takového stavu jistě nemusím vysvětlovat.

A to si zkuste ještě představit, jak se zvýší zábavná hodnota televizních přenosů z patlamentu, (která je i tak už dost vysoká), až se tam nebude schopen domluvit vůbec nikdo s nikým! Toho legračního křiku, těch veselých nadávek, těch rozkošných pranic na chodbách! Jediné, na čem se nejspíše hned shodnou, jsou zvýšení odměn a posílená imunita, ale to platí i v případě, že by v patlamentu byly jen strany dvě.

Vím, připomíná to známý názor z doby totality, a sice, že je mnohem výhodnější soudruhy platit s vědomím, že nic nedělají, než nutit je něco vykonávat, protože je to daleko levnější, než následky toho, co natropí, když se pokoušejí pracovat.

Tím se dostávám ke třetímu překlepu, který se mi povedl -- napsal jsem totiž překlep "daň z přidané hovnoty", na který jsem byl též opravdu pyšný, vzápětí jsem ale zjistil, že termín "hovnota" objevil už Pavel Juráček koncem šedesátých let.

Nu, zdá se, že některé hovnoty nás provázejí trvale.

                 
Obsah vydání       24. 5. 2005
24. 5. 2005 Modrá šance pro zdravotnictví - změní radikálně a nevratně českou společnost k horšímu Jiří  Jírovec
24. 5. 2005 O patlamentě Alex  Koenigsmark
23. 5. 2005 Češi nevědí, co je to svoboda projevu, a neznají hranice slušnosti Jan  Čulík
24. 5. 2005 12 hlupáků v Parlamentu aneb ještě jednou o "dálničním zákoně" Stanislav  Křeček
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
23. 5. 2005 Humor, inteligence a svoboda Ondřej  Hausenblas
24. 5. 2005 Bouře ve sklenici vody aneb potrefená husa se vždycky ozve Josef  Provazník
24. 5. 2005 Tichý převrat Miloš  Kužvart st.
24. 5. 2005 Co je a co není liberalismus
23. 5. 2005 Chci mluvit do toho, co se mi nelíbí Jindřich  Kalous
24. 5. 2005 ...a ani spojenci by Německo neporazili bez příspěvku SSSR
23. 5. 2005 Odměnou za skvělou hru bylo zabíjení židů Stanislav  Kliment
24. 5. 2005 "Volby se nekonaly v Německu"
24. 5. 2005 Kdy bude mít Francie nového premiéra?
24. 5. 2005 Rádio Limonádový Joe nedostalo licenci Štěpán  Kotrba
23. 5. 2005 "Bez paměti žilo by se lépe ..." Jakub  Kára
23. 5. 2005 František Koukolík: Mozek a jeho duše Jan  Sýkora
23. 5. 2005 17 pádů českého jazyka
23. 5. 2005 Prase na talíři Štěpán  Kotrba
23. 5. 2005 Lety, prasata a komunisté Boris  Cvek
23. 5. 2005 Levicová frakce v levicové straně má své opodstatnění Jan  Kavan
23. 5. 2005 Zrušme komunisty, 7.A Bohumil  Kartous
23. 5. 2005 The Awaited SVU Publications from the Czech Republic Are Now Available
23. 5. 2005 Mírně těhotná / velmi těhotná František  Schilla
22. 5. 2005 Co není liberalismus Petr  Fiala
6. 5. 2005 Hospodaření OSBL za duben 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce