1. 9. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1. 9. 2004

Ekologická sólokapřice v HaNo: Páté přes deváté, hlavní je však ta správná ideologie

Chudáček Chudáček

Kachna musí přece obletět celý svět bez mezipřistání, aby se z ní stala zpráva pro noviny.

Kvalitu každého deníku určuje šéfredaktor. Ten ovlivňuje náročnost, s jakou se posuzují všechny články, o komentářích nemluvě. V komunistickém deníku Haló noviny si vzala šéfredaktorka měsíc trvající dovolenou. Nejspíše si potřebovala odpočinout od deprese, kterou zákonitě musí řízení tohoto listu přinášet. Na obsahu ale není odchod šéfredaktorky kupodivu znát. V pondělním vydání vyšel na publicistické stránce další otřesný blábol -- tentokráte z pera jakéhosi sociologa Chudáčka z Prostějova. Nomen omen chce se říci, kdyby ale nerozšiřoval autor nebezpečné ekologické bludy. Mezi jinými otřesnými výroky se v článku "Moderní nemusí být pravdivé" tvrdí, že

"Mezi další drobnost , kterou pisatel neuvedl, je znečištění Vltavy výluhy antikoncepčních prostředků, které mění pohlaví ryb. Zatím jen ryb... Bůhví co se tam ještě nachází, neboť tyto skutečnosti zatím nikdo nekontroluje."

Sociologa Chudáčka otázky upadajícího mužství a samovolných proměn kaprů na kapřice v závislosti na vypité antikoncepci, kterou nikdo nemonitoruje, evidentně intenzivně zajímají. Snad i iritují. Co kdyby si někdy náhodou loknul...

I pro svůj kladný vztah k Bohu snad klade v rozhlasových diskuzích "otázky na tělo" - zejména křesťanským političkám či feministkám.

"Já mám jenom takový dotaz na dvě paní tam, co hovoří o tom. Sociologické výzkumy a vůbec tedy takové poslední reakce mladých lidí na Západě a i u nás už v souvislosti s rozvojem Internetu a tak dál hovoří o tom, že mladí mužové ztrácejí takovou přirozenou chlapskost, kdy se z nich stávají zženštilé bytosti. Teď navíc na Západě a všude teda se potlačuje vojenská základní služba a já mám dotaz, zda to nepovede potom k růstu takové nějaké sebereflexe v tom, že mladí lidé radši budou vyhledávat homosexuální kruhy, či zda teda se budou ostýchat. Že dojde teda ještě k dramatičtějšímu poklesu porodnosti se vším všudy."

Tuto jednoznačnou a srozumitelnou otázku položil sociolog Chudáček 15. 1. 2003 v diskuzi na rozhlasové stanici Český rozhlas 1 Radiožurnál, v pořadu Radiofórum.

Radiofórum z 15. 1. 2003 jako mediální ohlas na stránkách KDU-ČSL ZDE

Problém nastane, když se posluchač či čtenář stane autorem, který dostane prostor tisíce slov na stránce publicistiky deníku. Výsledek, který neomlouvá ani okurková sezóna, doporučuji přečíst -- pro pobavení ale i jako varování.

PhDr. Jan Chudáček: "Moderní nemusí být pravdivé, aneb co Miroslav Prokeš nenapsal" 30. srpna 2004 HaNo

Vraťme se ale k té jediné větě Chudáčkova textu, neboť poučení z ní je větší, než jen lovení jedné letní kachny. Ukazuje potřebu odpovědnosti novinářů při zveřejňování jakéhokoliv, byť "odlehčené" informace, neboť v mediální době začínají informace žít svým vlastním životem.

V Českém rozhlase byla odvysílána 13. 8. 2004 zpráva Jana Čamka, reagující na nepodložené informace o vlivu "výluhů" na pohlaví ryb.

O nebezpečí hormonálních preparátů pro životní prostředí už toho naspekulovala média i vědci mnoho. Kde je ale pravda, to žádná ze stran nedokáže říci. Zbytky hormonálních preparátů byly ve vodě prokázány naposledy v okolí španělské Barcelony. Autoři tamní studie se pokoušeli najít spojitost mezi hormony v odpadní vodě a mezi samovolnou změnou pohlaví u ryb. Není ale důvod si myslet, že podobná situace nemůže být například okolo Prahy nebo jiného většího města naší země.

Marek Rieder: Děje se to v podstatě úplně všude, protože ryby jsou schopny samovolně měnit pohlaví i bez vlivu hormonálních přípravků. V té studii bylo prokázáno, že dochází ke zvýšeným změnám pohlaví u ryb, specielně u samců kapra, kdy vlastně asi 10 procent samovolně mění pohlaví pod výpustmi právě z velkých měst.
...říká Mark Rieder, který se v Českém hydrometeorologickém ústavu věnuje jakosti povrchových vod. U nás zatím žádný výzkum jevy, jako je změna pohlaví ryb ze samců na samice, neprokázal.

Toto je vyjádření, které poskytl odborný pracovník ČHMÚ Českému rozhlasu v rámci "obecného opravníku oblíbených omylů", zvaného laskavě a nekonfliktně "Vaše téma" na stanici ČRo 1 -- Radiožurnál. V tomtéž rozhlasovém příspěvku se praví, že

"nedávno doslova vyděsila kanadské vědce studie, která prokázala, že až 80 procent lososích samic, táhnoucích proti proudu řek, aby se vytřela, byli původně samci. Zkrátka změnily pohlaví. Rozbory vody tehdy nedokázaly příčinu určit. Voda byla zcela čistá."

"Vaše téma" na stanici ČRo 1 -- Radiožurnál ZDE

Sources, pathways, and relative risks of contaminants in suraface water and groundwater:
Journal of Toxicology and Environmental Health Part A, Volume 65, 1/2002 ZDE

Jan Čamek z ČRo 1 ve výše uvedeném příspěvku reagoval nejspíše na ekologisticko-lobbistické PR v Lidových novinách, pojednávající o jednom univerzitním výzkumu, který má -- jak jinak -- skvělou dohru -- nákup zažízení jedné jediné konkrétní firmy...

LN napsaly 14. 7. 2003:

"Zatím není jasné, zda mohou rezistentní bakterie vznikat i ve volné přírodě, tedy mimo zdi kravínů, nemocnic či lidských příbytků. Výzkum je teprve na začátku. Přesto by nás neměla nechávat v klidu ani antibiotika, která proudí z lidských těl do kanalizace a do řek. Řešení není v tomto případě složité ani drahé. Stačí vybavit čističky odpadních vod existujícími technologiemi schopnými odstranit léky. Jak ukazuje POSEIDON, třetí výzkumný projekt představený v Göteborgu, medikamenty snadno padnou za oběť například molekulám ozonu, peroxidu vodíku nebo působení ultrafialového záření. Tyto metody ničí dokonce i estrogeny z antikoncepčních pilulek, které mění pohlaví ryb."

Článek LN ZDE

Celá tato lobbistická PR kampaň má ale reálné pozadí v aktivitách Hnutí Duha a její kampaně ve spolupráci s Pesticide Action Network Germany. Kachna musí přece obletět celý svět bez mezipřistání, aby se z ní stala zpráva pro noviny.

Informace o kampani Hnutí Duha ZDE

Aktivistické kampani podlehla ze zdánlivě seriózních médií pouze Iveta Toušlová a Vladimír Kořen v hlavním zpravodajském pořadu Události ČT 1 dne 19. 7. 2004. Ti použili k argumentaci "odborný" názor člena redakční rady časopisu Rybářství Jiřího Vostradovského. "Zpráva" však vyzněla jako letně odlečující, neboť na její závěr padla tato slova:

Vladimír Kořen, redaktor: "Ryby však ztrácely podle Jiřího Vostradovského některé vlastnosti. Hormony se podle ekologů v přírodě hromadí a pronikají do potravního řetězce, stejně tak léky na tišení bolesti nebo voňavky. Výzkum v této oblasti stojí na začátku. Podle odborníků by se měl zahájit co nejdřív."
Mark Rieder, vedoucí oddělení jakosti vod ČHMÚ: "To dopadne tak, že muž se půjde vykoupat a vzhledem ke koncentracím hormonů, analgetik a vonných látek z něj vyleze bezbolestně změněná žena a ještě navíc bude vonět..."

Jak je vidět, někteří diváci nepochopili redaktorův smysl pro svérázný novinářský humor. Nejméně zdravého úsudku užil prostějovský sociolog, rozhlasový diskutér Chudáček. Ten vzal prázdninový vtípek jako médii zjevenou pravdu a poznamenal si ji na lísteček. Co kdyby se někdy hodila a on ji zapomněl? Veronika Sedláčková spolu s Vladimírem Kořenem o tomtéž "tématu" ještě natočili tentýž den komentář a použili v něm "nezávislého odborníka" - nedávnou diplomantku VŠCHT Ditu Havrlíkovou (abs. 1996, VČHT, technologie vody a prostředí: Identifikace a charakterizace vláknitých mikroorganismů z vybraných čistíren odpad. vod). V komentáři ale říká tentýž Mark Rieder, vedoucí odboru jakosti vod ČHMÚ, který zakončoval zprávu o několik minut předtím, závažné hodnocení práce ČT se stříhacími nůžkami:

"To, co bylo odvysíláno v televizních novinách, samozřejmě byla nadsázka, žert."

Považoval tak za nutné vysvětlit to, co střihač zkreslil a potřeboval se odstínit od obrazovkou vyřčeného, aby neztratil své odborné renomé a možná i místo. Zároveň spolu s Karlem Bláhou, ředitelem odboru enviromentálních rizik ministerstva životního prostředí odmítl možnost, že by člověku hrozila samovolná změna pohlaví též. Naštěstí pro redaktora Kořena... Přesto si "zpráva", legitimizovaná zpravodajskou relací České televize, našla cestu povrchními médii už sama, až doputovala do Haló novin. Na kachnu uprostřed prázdnin reagovali pouze poblouznění křesťané na serveru ChristNet.cz, kteří ji okamžitě zahrnuli do svého "argumentačního" vybavení o škodlivosti antikoncepce.

Diskuze na serveru ChristNet ZDE

Až nyní se tatáž kachna objevila jako "odborný argument" v deníku Haló noviny ve snaze dokázat ekologickému expertovi KSČM RNDr. Miroslavu Prokešovi, že by měl mlčet -- nejlépe jednou provždy. Pseudoodborný novinářský blábol vzatý jiným diletantem vážně bez jakéhokoliv ověření redakcí i autorem se stal dalším ideologickým argumentačním klackem na obranu nebranitelného. V Haló novinách je totiž možné všechno. Zvláště o prázdninách.

Názor na kvalitu prázdninové práce redakce zpravodajství České televize, v tu chvíli shodné s kvalitou komentáře deníku Haló noviny nejlépe vyjádřila v posledním červencovém týdeníku Rozhlas autorka laskavého komentáře "A přišlo léto" Renata Jarošová.

"...A ta tráva byla tolik zelená a ty květiny tolik, tolik voněly... Kdo by se díval na televizi, když letní teploty přišly po tak dlouhém čekání? Pro zpravodajství přinesly náhlé změny teplot vítané zpestření. Ono v červenci referovat o topení v panelácích, to se hned tak často nepoštěstí. Škoda ale, že ekologický sólokapr - vliv hormonální antikoncepce v odpadních vodách na pohlaví ryb - nepřišel trochu dříve: v živých barvách už si představuji, jak Události, komentáře soupeří o sledovanost s nováckou Anakondou. Podobné téma, různé zpracování..."

Renata Jarošová: A přišlo léto, týdeník Rozhlas ZDE

                 
Obsah vydání       1. 9. 2004
1. 9. 2004 Můj evropský ne-problém aneb anti-Klaus Zdeněk  Jemelík
1. 9. 2004 Ozbrojenci obsadili školu v Rusku
1. 9. 2004 Existují v Británii ještě vůbec konzervativci?
31. 8. 2004 Michael Moore získal na Republikánském sjezdu další reklamu pro svůj film
1. 9. 2004 Permanentní válka Oskar  Krejčí
1. 9. 2004 Návštěva na Úřadu vlády
31. 8. 2004 Romové na kandidátkách českých politických stran? Pavel  Pečínka
1. 9. 2004 Odpor muslimských autorit proti únoscům Martin  Ondreját
1. 9. 2004 Zpráva o království českém v roce 2000 Irena  Zítková
1. 9. 2004 Shnijte v hrobě kompletní! Ivan  David
2. 9. 2004 Jak je to přesně s transplantačním zákonem?
1. 9. 2004 Podzimní volby budou pro Schrödera testem nálady
1. 9. 2004 Evropská komise žádá vládu o vysvětlení rozporů se směrnicemi na ochranu přírody
31. 8. 2004 O čem psaly Britské listy o prázdninách
1. 9. 2004 Hospodaření OSBL za srpen 2004
31. 8. 2004 Normální je nelhat? Jan  Čulík
31. 8. 2004 Telecí en Gross Ondřej  Hausenblas
31. 8. 2004 "Myslím to upřímně"
1. 9. 2004 Standa Rovňák a jeho středně Rychlé šípy Martin  Mařák
1. 9. 2004 Chudáček Chudáček Štěpán  Kotrba
1. 9. 2004 Oslavy SNP -- opäť vyretušované mená a tváre Martin  Muránsky
1. 9. 2004 Slovenský príspevok k celoeurópskemu protifašistickému odporu Pavol  Janík
1. 9. 2004 21. srpen: Trinásta komnata dejín Pavol  Janík
1. 9. 2004 V Dušanbe zadržali riaditeľa Agentúry pre kontrolu nad narkotikami Peter  Stupavský
1. 9. 2004 Trochu brutálnej histórie nakoniec Zuzana  Michalidesová
31. 8. 2004 Výbuch automobilu v Moskvě usmrtil osm lidí
31. 8. 2004 Americká letadla "bombardovala afghánskou vesnici"
31. 8. 2004 Miloševič se hájí v Haagu
1. 9. 2004 Kdo nám dnes vládne Sergej  Chelemendik
31. 8. 2004 Dva autobusy zasaženy sebevražednými atentátníky v Izraeli
31. 8. 2004 V Iráku bylo popraveno 12 unesených Nepálců
30. 8. 2004 Sociální demokraté by rádi kontrolovali Britské listy
31. 8. 2004 Detektor lži je nespolehlivý Ivan  David
31. 8. 2004 Spravedlnosti mezi národy nelze dosáhnout moralizováním
31. 8. 2004 Americká globální strategie proti terorismu musí být také pozitivní
31. 8. 2004 Sloboda, demokracia, právny štát a iné opojné slova Andrej  Sablič
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech
22. 11. 2003 Adresy redakce
17. 6. 2004 Provizorní umístění starých archivů

Haló noviny RSS 2.0      Historie >
1. 9. 2004 Chudáček Chudáček Štěpán  Kotrba
23. 8. 2004 Dle Kotrby by se stydět měla Svobodná Evropa, ne KSČ Radko  Kubičko
20. 8. 2004 Radikálně levicový neznamená nutně komunistický Štěpán  Kotrba
19. 8. 2004 Haló noviny nejsou jediné, které potlačují, "co 'nám' škodí" Jan  Čulík
19. 8. 2004 Kotrba se diví, jako se divili Slánský a Dubček Radko  Kubičko
18. 8. 2004 Výběr mezi CocaColou a PepsiColou není výběr - to není demokracie Milan  Rokytka
18. 8. 2004 Kvalita rudého listí Štěpán  Kotrba
17. 8. 2004 Staří stalinisté Štěpán  Kotrba
9. 8. 2004 Karel Hoffmann: "Žádám spravedlnost!"   
13. 7. 2004 Média v Česku o americké základně Štěpán  Kotrba
29. 6. 2004 Přes Putim do Budějovic Tomáš  Koloc
1. 6. 2004 Mitrofanov viděl sjezd jen z té horší stránky Vojtěch  Filip
1. 6. 2004 Kotrbovy myšlenky mi zavánějí sudetoněmeckým myšlením Jaroslav  Kojzar
1. 6. 2004 Staré psy novým kouskům nenaučíš - aneb psům psí smrt Štěpán  Kotrba
31. 5. 2004 Mýtus a realita sjednocující se levice Štěpán  Kotrba