4. 6. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 6. 2004

Dnes je každý novinářský pitbull, rychlá krysa i pomatená vrána zatraceně sama

Cenzura byla zrušena, zapomeňte!

Svobodného ducha, kvalitního vzdělání a politicky nezávislého. Takhle nějak by si patrně šéfredaktor Britských listů Jan Čulík představoval českého novináře. O tom, jaká je situace v dnešních českých médiích, by stálo zato provést hloubkový výzkum. Nebudu vás trápit: je to někdy peklo!

Vyprávění pana Jiřího Dienstbiera v článku "Jak jsme v Československém rozhlase bojovali proti totalitě" (BL, 2.6.04) totiž opravdu působí jako pohádka z mechu a kapradí. Znám také pár pamětníků té z doby, například Miluši Tikalovou či Jaroslava Jírů z rozhlasu, kteří patří k lidem doby, v níž cynismus ještě nebyl tak rozšířenou kategorií. Jednou jsem byl také na výročí "boje o Československý rozhlas" z roku 1968, a seznámil jsem se tam s nenápadným pánem, jméno není důležité, a on o té době mluvil takovým způsobem, že jsem měl občas pocit, že v té době musel být snad: ráj na zemi.

Ne, všichni víme, že nebyl, ale touha těch lidí byla snad opravdu jiná. Utopie? Podléhali utopii? Ano, snad že tomu, co dělali, trochu, ale opravdově věřili; a právě díky tomu, že svou práci měli neuvěřitelně střeženu, a žili v denním napětí, zda to "projde", podávali někdy výkony téměř nadlidské. Jistě, cenzura, ale cenzura té doby byla jiná, než ta dnešní. Nevěříte?

Past na mediální krysy

Současná mediální cenzura je především ekonomická. To ale neznamená, že není politická, často s ní přímo souvisí. Není tak zřetelná, o to je ale nebezpečnější, je totiž výrazem jakési ocelové pasti na rychlé mediální krysy. Kdo by chtěl psát něco proti PPF v týdeníku Euro, když ho PPF vlastní? Kdo se to kdy pokusil udělat? Kdo by chtěl na TV Nova dělat nějaký zajímavý pořad, který by nevyřízl týmž majitelům, tedy PPF, pověstný Železného koláč? Ekonomika a politika Eura, jehož šéfové létají na palubě speciálu prezidenta "všech občanů" je velmi krotká. Útočná je tu TV Nova, má to v popisu práce. Co zmůže veřejnoprávní televize?

Podívejme se naproti. Proč by psali v Týdnu o tom, že jejich majitel za časů primátora Jana Kasla k zajímavým nemovitostem přišel, když lehce expandují? Stačí jen vydržet, a ze zástupce šéfredaktora jednoho týdeníku Sebastiana Pawlovského, třeba Týdne, se mohu stát šéfredaktorem jiného Pawlovského týdeníku, Nedělního světa. Kde že je to dávné novinářské buřičství? Pozor! Mohu se taky, když budu hodný hezky psát, uchytit třeba... v Instinktu. A vyrábět takové ty zábavné fashion obálky a veselé reportáže z naší truchlivé současnosti.

Z novinářů se staly mediální krysy, které si neukousnou vlastní ocas. Peníze jsou na prvním místě, slouhovství jde ruku v ruce, nezávislost je zboží, které se nenosí. Co byste chtěli?

Důkazem, o němž není sporu, je přeci ta "radostná" soutěž SuperStar, jež vyvolává hormonální bouře a davová šílenství! Přitom jde, jak správně poznamenal bývalý rebel a (ne) konformní ředitel Národní galerie Milan Knížák, pouze o vydesignovaný a značně naleštěný pořad, který přece běžel i dříve, nebo ne? Jak se to kdysi jmenovalo? Hledáme nové talenty? Tam to ale nebylo fakt tak fashion, sexy a vůbec to nebylo dost "profesionální". Byli tam skoro úplně "normální lidi"...

A o to jde. Koho by, prosím vás, zajímal ten upocený nudný svět obyčejných lidí?

Pravda? Omyl!

Jestliže je ale možné, aby signatář Anticharty Karel Steigerwald působil jako klíčový komentátor v listu Mladá fronta Dnes, a bývalý chartista Jiří Hanák psal do bývalého orgánu KSČ, dnes Práva, nikdo se nemůže divit, že zmatení, beznaděj a zoufalství, dosahuje na mediální scéně takové úrovně. Koktavé postabsurdní glosy kdysi zajímavého dramatika Steigerwalda, který se dosud nevypořádal s vlastním žaludkem v bývalém orgánu SSM, tu trůní groteskně pyšně. Často žoviální, zato velmi trefné sloupky Hanáka člověk musí hledat jako perly, které se z českého novinářství téměř vytratily. Stejně jako ty stylistické čisté sobotní sloupky Pavla Kohouta, nad jejíž sebekritičností musí Steigerwald polykat snad andělíčky.

Tatam je pochopitelně touha dozvědět se "pravdu", soucítit s "otřesenými" (Člověk v tísni udělal z podpory kubánských disidentů pouťové divadlo, o stav táborů s uprchlými Bělorusy a o nedůstojné azylové podmínky se nikdo nezajímá), zmizela i jen obyčejná řemeslná poctivost. Jsou tu přece "veřejné vztahy", žádné jiné. Proto má takovou "radost" textař a profesionální sázkař Michal Horáček, který byl sice u toho "když pukaly ledy", ale teď mu srdce puká radostí v Lidových novinách nad SuperStar. Ještě, že tu máme to staré dobré Právo, kde si nepolepšitelný disident a komentátor Petr Uhl může svobodně napsat i to, že má rád jakéhosi "slušného" komunistu z kandidátky KSČM. To je sice opravdu z kategorie malého hrdinství, ale když se veřejně zasní nad těmi sladkými 60. léty, působí to sice trochu komicky, ale má to naštěstí daleko od prodejného kšeftařství.

Právo bylo ovšem v polovině 90. let jedním z prvních listů, které nasadilo ostřejší tón a předznamenalo nástup bulváru. Dnes se to zdá sice trochu nepatřičné, protože tento list si jako jeden z mála udržuje vysokou úroveň zejména politického zpravodajství, ale kdo by si myslel, že má v Právu co činit s "uchováním hodnot", musí plakat nad tím, jak vede rozhovory Alexander Kramer. Ne že by v tom nebylo občas něco ze "staré školy" -- kde jinde také může říct třeba Josef Zieleniec, ten nesmrtelný mastodont české politiky, že je přesvědčen o existenci švýcarského konta ODS? -- ale je to přeci jenom hodně opatrné. - Protože, když už jsme u senátora Zieleniece, je skutečně nepodložené tvrzení, o němž se hovoří, že tento muž prý pochází z prostředí, kde si podávalo dveře hned několik rozvědek? To, na čem si u Jana Kavana brousil zuby a ostrovtip nejeden elév, je tak u Zieleniece pouze tématem nad pivem, či nouzovým úletem pro zaniklý bulvár či Cibulkovy teorie. Je zkrátka pravda, že rodina Josefa Zieleniece pracovala pro KGB? Pracoval on sám pro KGB?

Četli jste někde tuto otázku? Pane Kramere, četl jste to někdy? Proč jste se v sobotu nezeptal? Je to neslušné?

Přece nebudu mít problémy! Doba je jiná, lidé jsou jiní, méně důvěřiví, trochu znovu normalizačně apatičtí, veskrze laxní. Je omyl myslet si, že čeští novináři, kteří občas na stránkách cení zuby jako divocí pitbullové, zvládnou něco jiného, než slovní exhibice či přestřelku na slepo. Třeba ve stylu Renaty Kalenské, jejíž sobotní rozhovory v Lidových novinách jsou tak nedůvtipné; byla to přitom kdysi tak nadějná mladá dáma!

Zbývají snad Hospodářské noviny. Mají svůj styl, a koneckonců tam potkáte ty, kteří prošli výše zmíněnými redakcemi. Bývalý mluvčí federální komunistické vlády Pavel Pavel, dokázal vytvořit v tom mediálním tratolišti alespoň ostrůvek novinářské práce, která se neválí ve stoce. Výjimkou totiž nejsou ani novináři z kdysi tak ceněného týdeníku Respekt. Ano, i tito novináři jsou pohodlní, hodně povrchní, nechtějí nic vědět a o nic významného se nepokoušejí. Proč? Nejsou zas tak dobře placení, řeknou vám ti upřímnější. A chybovat je lidské, že? Jejich omyly a chyby ale vypadají nakonec o to zoufaleji, o to nesnesitelněji, než všechny ty barevné obrazové "vymývače mozku"; kolik jich jenom dokolečka točí o stále stejných hvězdičkách, bossech a mogulech, o bývalých moderátorkách a dnešních prostitutkách, rockerech kdysi a nyní a různých mluvčích prázdnoty.

Úzký betonový prostor

Novináři tomu dobře rozumějí. Prostor se zúžil. Trh je malý. "Kam bych potom šel?" ptá se potichu-nahlas nejeden pitbull. "Co když mne fakt vylejou?" klepe se jiný s hrůzou v očích. "Zvedáme náklad, co blbneš?" kasá se třetí. Chápu, to je jasné. Už jste se ale někoho zeptali, jaký je objem inzerce v deníku od politických stran? Politické strany jsou mašiny na peníze, zvláště ty velké, které přelévají státní peníze, naše peníze, z kampaně do kampaně. Přes noviny se dobře leje, jen zalévat se musí umět, třeba přes spřátelené firmy. Jaké jsou rozpočty politických stran, ty skutečné rozpočty, v tom zúženém mediálním hrdle?

V tom dnešním zabetonovaném jícnu, kde skutečná svoboda názorů neplatí - ano, ona už opravdu dávno zemřela, nahrazena papouškováním klišé a podsunuta PR agenturami - se nevyplatí nad něčím takovým moc zamýšlet. Hlavně, abychom se nespletli, co máme říct zítra, protože to, co říkáme dnes už nemusí zítra platit. Říkáte, že si přece jenom něco myslíme? Vážně? Proč je tu v tom strašlivém hlomozu ale takové hrobové ticho? Až mi to někdo potutelně pošeptá, potom se bavme o svobodě, o vzdělání, o kvalitní nezávislé novinářské práci

Kdysi jsem svým rodičům vyčítal, že jsem se narodil tak pozdě, až v polovině 60. let, a nemohl prožít tu dobu duchovní obnovy konce 60. let. Vlastně jsem těm lidem někdy v polovině 80. let záviděl, že mohli alespoň chvíli žít v té mýtické době. Jistě, vím, je to iluze, oni žili pod jiným lisem, snad ale drželi více "pospolu". O fízlech se snad vědělo. Nebo ne?

Dnes je každý pitbull, krysa i vrána zatraceně sama. Každý je sám. Sám se sebou a se svým strachem. Cenzura byla zrušena? Zapomeňte!

                 
Obsah vydání       4. 6. 2004
5. 6. 2004 Ronald Reagan zemřel ve věku 93 let
5. 6. 2004 George Novotny v listopadu 2003 pro Britské listy: "Nehledá mě Policie ČR, Interpol ani FBI"
5. 6. 2004 "Jste Ruska, ale předstíráte, že jste z Británie"
5. 6. 2004 Papež zkritizoval Bushe
4. 6. 2004 Papež požaduje navrácení suverenity Iráku
5. 6. 2004 Hladomor v Súdánu: Zemře tam 300 000 lidí?
4. 6. 2004 Další vysoký pracovník CIA má odejít
4. 6. 2004 Bilderbergská skupina zasedá v severní Itálii
4. 6. 2004 Cenzura byla zrušena, zapomeňte! Josef  Brož
4. 6. 2004 Pravidla české politiky Zdeněk  Zbořil, Jiří  Bystřický
4. 6. 2004 Čína si může dovolit skoro všechno...(?) Miloš  Dokulil
4. 6. 2004 Co Bůh nepromíjí Zdeněk  Bárta
4. 6. 2004 Stát rozhoduje, jak se bude jmenovat vaše dítě
4. 6. 2004 Je správné, že stát rozhoduje, jak kdo pojmenuje své dítě
4. 6. 2004 Pojmenovat dítě libovolně není demokracie, ale chaos! Markéta  Sulovská
5. 6. 2004 Hospodaření OSBL za květen 2004
4. 6. 2004 Práva spotřebitele a firma LUNA LEDER spol. s r. o. Boris  Cvek
4. 6. 2004 "Eurotel mě žaluje o 81 258 Kč"
3. 6. 2004 Odstoupil ředitel CIA George Tenet
4. 6. 2004 Čas války a hranice imunity Zdeněk  Zbořil, Jiří  Bystřický
4. 6. 2004 Slučování škol Jiří  Kratochvíl
4. 6. 2004 Jednota v mnohosti, aneb má česká kultura v Evropské unii šanci? Jan  Čulík
4. 6. 2004 Strategická východiska pro českou ekonomiku Valtr  Komárek
4. 6. 2004 Irák požaduje plnou suverenitu
4. 6. 2004 "Za komunismu jsem neměl strach"
4. 6. 2004 "Já jsem také neměl za komunismu strach"
4. 6. 2004 Strach Zdeněk  Bárta
4. 6. 2004 Strach za totality
4. 6. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 25. - 27. května 2004
4. 6. 2004 Škody, způsobené palestinskému obyvatelstvu během prvního čtvrtletí
4. 6. 2004 Etika a budoucnost mezinárodně-politických vztahů
4. 6. 2004 Unie dosud není unií
4. 6. 2004 Tisková konference Strany za otevřenou společnost
3. 6. 2004 Kouření proměňuje sliny v "rakovinový koktejl"
3. 6. 2004 Bankovní panstvo radí, nabízí... Radek  Mokrý
3. 6. 2004 Vývojáři software ohroženi softwarovými patenty Hynek  Hanke
3. 6. 2004 Je to jinak, že? Miloš  Dokulil
3. 6. 2004 Festival Mezi ploty odstraňuje přehrady už třináct let Claudia  Just
4. 6. 2004
3. 6. 2004 Mezi ploty: Breaking down Fences for Thirteen Years Claudia  Just
2. 6. 2004 Ahmad Čalabi "prozradil Íránu, že USA rozluštily tajné kódy jeho výzvědných služeb"
2. 6. 2004 Horáčkova střelnice, lodičkář Knížák a realita záhrobí Bohumil  Kartous
2. 6. 2004 Šroubovák Jaroslav  Hutka
2. 6. 2004 Irák a lhaní
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech
22. 11. 2003 Adresy redakce

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
5. 6. 2004 "Jste Ruska, ale předstíráte, že jste z Británie"   
4. 6. 2004 Jednota v mnohosti, aneb má česká kultura v Evropské unii šanci? Jan  Čulík
4. 6. 2004 Čína si může dovolit skoro všechno...(?) Miloš  Dokulil
4. 6. 2004 Strategická východiska pro českou ekonomiku Valtr  Komárek
4. 6. 2004 Čas války a hranice imunity Zdeněk  Zbořil, Jiří Bystřický
4. 6. 2004 Pravidla české politiky Zdeněk  Zbořil, Jiří Bystřický
4. 6. 2004 Cenzura byla zrušena, zapomeňte! Josef  Brož
4. 6. 2004 Práva spotřebitele a firma LUNA LEDER spol. s r. o. Boris  Cvek
4. 6. 2004 Stát rozhoduje, jak se bude jmenovat vaše dítě   
4. 6. 2004 "Eurotel mě žaluje o 81 258 Kč"   
3. 6. 2004 Festival Mezi ploty odstraňuje přehrady už třináct let Claudia  Just
3. 6. 2004 Vývojáři software ohroženi softwarovými patenty Hynek  Hanke
3. 6. 2004 Bankovní panstvo radí, nabízí... Radek  Mokrý