4. 4. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Zničený tank M1 Abrams
5. 4. 2003

Ruská vojenská rozvědka o aktuální situaci v Iráku

Sobota: Situace na americko-irácké frontě je charakterizována postupným omezováním americké ofenzivní činnosti. Poté, co tanky třetí mechanizované pěší divize se přiblížily Bagdádu a její čelo proniklo k městu na jihu a na jihozápadě, začalo ženijní opevňování jejich postavení, což naznačuje, že končí nynější etapa ofenzívy a americké jednotky ztrácejí ofenzivní potenciál a musejí si odpočinout a přeskupit se. Předpokládá se, že během nadcházejících dvou dnů se pokusí americké velení o místní útoky ve snaze zlepšit své postavení na jižních a zejména jihozápadních přístupech k Bagdádu (při přechodu silnice Bagdád - Samarra) a přiveze nové jednotky z Kuvajtu.

Jak jsme předpokládali, během minulé noci přesunovali Američané vojáky ze 101. letecké divize na pomoc 1. mechanizované divizi, která ovládla včera ráno bagdádské letiště. Je tam rozmístěno asi 80 bojových a dopravních helikoptér a 500 příslušníků námořních jednotek.

Avšak veškeré úsilí posílit tuto brigádu těžkou vojenskou technikou selhalo, protože irácká armáda zahájila mocnou dělostřeleckou palbu zaměřenou na silnice, a zorganizovala na silnicích mobilní střelecké skupiny. Poté, co Američané přišli o 3 tanky a o 5 obrněných transportérů, americké velení muselo zastavit pozemní přesunování posil.

Zdroj: ruské zpravodajské informace
Analýzu uvádíme bez záruky

Včera uváděné odhady počtu jednotek, soustředěných na letišti, byly přehnaně vysoké. Po analýze odposlouchané radiové komunikace a zpráv amerických velitelů bylo uvedeno, že na letišti jsou pouze části 1. brigády, nyní posílené asi 2 prapory, dohromady cca 3000 vojáků, 60 tanků a asi 20 děl.

Jiný prapor, posílený dělostřelectvem, překročil silnici Bagdád-Amman a zaujal postavení na křižovatce na jih od letiště, u Abu-Harraibu.

Vojáci 1. mechanizované brigády strávili skoro celou noc v oblecích chemické ochrany, čekali, až Iráčané použijí svých "netradičních zbraní". Kromě toho na jejich postavení neustále střílelo dělostřelectvo a menší zbraně. Velitelé brigády informují o tom, že vojáci jsou vyčerpáni a neustále požadují posily.

V této oblasti přišli Američané asi o 10 ozbrojených jednotek včetně 4 tanků. Až 9 mužů bylo usmrceno a asi 20 zraněno, asi 25 je jich pohřešováno. Kromě toho, situace hlídkové skupiny, která nedorazila na letiště, zůstává nejasná. Předpokládá se, že se buď přesunula směrem k Khan-Azadu a zaujala tam obranné postavení, anebo se stala terčem útoku a byla zlikvidována. Nyní se hledá.

Ztráty na irácké straně byly: až 40 mužů usmrceno, asi 200 zajato (včetně letištního technického personálu), 4 děla a 3 tanky.

V současné době se snaží americké průzkumné čety proniknout obranou na předměstí Bagdádu individuálními akcemi.

Zároveň se americké námořní jednotky přibližují jihovýchodním hranicím Bagdádu. Jejich čelo dosáhlo hranice Aj-Jessiru a okamžitě se pokusilo ovládnout most přes přítok řeky Tigris, řeku Divalu, ale setkalo se s palbou a bylo zastaveno.

Velitel 1. expediční námořní eskadry, plukovník Joe Dowdy, byl včera dopoledne odvolán, "kvůli nesmírné váhavosti a ztrátě iniciativy při útoku na An-Nasiriyu... " Tímto způsobem nalezlo koaliční velení v Kataru výmluvu pro svá vojenská selhání kolem tohoto města. Plukovníkovou "vinou" bylo to, že odmítal po dobu tří dnů vstoupit do města a snažil se potlačit irácký odpor dělostřelectvem a leteckými útoky, snažil se vyhnout se ztrátám. Velení tedy muselo přesunout do oblasti 15. eskadru plukovníka Thomase Worldhousera, která se pokoušela o dobytí města po dobu asi šesti dnů, asi 20 jeho vojáků zahynulo, 130 bylo zraněno a 4 se pohřešují. 1. Expediční eskadra nepřišla u An Nasirie o žádné vojáky, ale 3 vojáci zemřeli, jak bylo uvedeno, "omylem", a asi 20 vojáků bylo zraněno.

Navzdory tomu, že námořní vojáci ovládli jeden z mostů na jižním předměstí An-Nasirie, přejezd přes řeku Eufrat je stále ještě riskantní. Boje ve městě pokračují. Americké velení musí hlídat most jednotkou vojáků posílených tankem a dělostřelectvem, celkem je na místě cca 400 mužů. Na každou kolonu, která jede přes most, střílejí z levého břehu Iráčané a američtí námořníci ji musejí ochraňovat vytvářením kouřové clony a neustálou palbou. Bojů se účastní 101. letecké divize, ale není schopna rozbít irácký odpor. Během dne byli tři muži raněni a 1 voják se pohřešuje.

V An-Najafu se 101. letecké divizi podařilo po třech dnech střelby a bombardování proniknout k centru města a nyní bojuje v oblasti tržiště.

Podle zpráv byli dva námořníci usmrceni a 4 zraněni. 1 obrněný transportér byl zničen. Zároveň přicházejí informace, že během minulé noci opustila většina irácké posádky (cca 3000 členů Republikánské gardy z divize "Medina") automobily město směrem ke Karbale. Ve městě zůstaly pouze polovojenské jednotky, které poskytovaly ochranu stahujícím se hlavním vojenským jednotkám a dále se invazním jednotkám protivily.

Veškeré pokusy amerických námořních jednotek proniknout do Al-Khindie selhaly. Po likvidaci jednoho amerického obrněného transportéru se američtí námořníci vrátili do svých původních postavení. 2 vojáci byli zraněni a posléze odvezeni do týlu. Americká rozvědka je přesvědčena, že město nebrání více než jeden prapor Iráčanů. Odpor však pokračuje, přestože je město obléháno už 8 dní.

Američanům se nepodařilo ovládnut levý břeh Al-Hillahu. 82. letecká divize je schopna udržovat jen úzký "koridor" - přs předměstí Al-Hillah s mostem přes řeku Eufrat. Ve městě se neustále střílí. Během dne v tomto regionu přišla koalice o 1 muže a 4 muži byli zraněni.

Podobny "koridor" udržují američtí námořníci v městě Al-Kut. Avšak máme informace, z nichž dovozujeme, že Američané byli včera v noci z tohoto města vytlačeni. Opakované žádosti o dělostřeleckou a leteckou podporu a souřadnice, odvysílané na ústředí dělostřelectva napovídají, že k bojům docházelo v těsné blízkosti amerických postavení. Čtyřikrát přiletěly do této oblasti sanitní vrtulníky a dosud nebyla odeslána zpráva velitele námořních jednotek, které brání tuto oblast, z čehož zřejmě vylplývá, že dosud neobdržel plné informace o svých jednotkách.

Situace i Al-Diwaniyah, kde už tři dny probíhají těžké boje, je nyní trochu jasnější. V současnosti byly všechny americké jednotky vytlačeny z města. Ráno se stala terčem útoku americká helikoptéra. Její posádka zahynula. Jiná helikoptéra byla sestřelena a musela přistát na východ od Karbaly. Informace o osudu posádky se zjišťuje.

Celková situace v centrálním regionu Iráku je charakterizována postupným snižování koaliční činnosti a přechodem k aktivní obraně. Avšak pozoruhodná roztříštěnost amerických pozemních jednotek (největší skupina nyní obsahuje asi 12 000 vojáků) vytváří výhodné podmínky pro irácké protiútoky, avšak letecká přesila západních spojenců vážně komplikuje takové útoky. Kdyby však v důsledky změny počasí přišla západní koalice o leteckou podporu, mělo by to zřejmě velmi dramatické důsledky.

Na jihu Iráku ztrácí britský útok na Basru také sílu a je možné, že v následujících dvou dnech bude muset být zastaven. Britům se dosud nepodařilo dosáhnout žádného většího úspěchu v této oblasti a k bojům dochází jen na předměstí města.

Britské velení muselo přiznat, že podcenilo sílu iráckého odporu a nedokázalo zjistit strukturu a počet obránců Basry plně a operativně. V současnosti je ve městě a na poloostrově Fao, podle britských údajů, asi 5000 pravidelných iráckých vojáků a asi 5-7 tisíc dobrovolníků a členů polovojenských organizací. Britské naděje, že dojde k rebelii místních šiitů, se neuskutečnily. Šiitští vedoucí představitelé v Íránu totiž apelovali na své irácké souvěrce, aby bojovali proti anglickým a americkým "satanistům" a "sionistům", čímž selhal britský plán. 3 muži byli včera usmrceni a 8 zraněno.

Na severu Iráku pokračují boje mezi kurdskými jednotkami a iráckou armádou. Zprávy z dnešního dopoledne o ovládnutí města Kalaku nebyly dosud potvrzeny a podle odposlechu rádiového provozu se bojuje pouze na předměstí. Kurdové plení sousední vesnice a odvážejí ukradený majetek do svých oblastí. Podle amerických speciálních jednotek, které byly nedávno v této oblasti nahrazeny, někdy po ovládnutí vesnice opouští až polovina kurských vojáků svá postavení. Naloží ukradený majetek do ukradených automobilů a jedou s tím domů; druhý den se vrátí pro další kořist.

Koaliční velitelství zaznamenává stále větší problémy s udržováním morálky svých bojujících jednotek. Dokonce i mezi britskými vojáky se šíří zloba, přestože se britští vojáci vždycky chovali vůči civilnímu obyvatelstvu na okupovaných územích korektně. Britští vojáci stále častěji projevují násilí a hrubost vůči civilistům. Při nedávných konzultacích na britském velitelství zdůraznil představitel vojenské policie, že akce zatýkání osob, podezíraných z podvratné činnosti připomínají spíše zastrašování než operace zvláštních jednotek. Velitelství vydalo zvláštní rozkaz ohledně požadovaného chování na okupovaných územích, ale i po jeho vydání došlo k několika analogickým incidentům.

Na koaličním velitelství se také jednalo o události, k níž došlo před 5 dny. Během noční razie v jednom domě na předměstí An-Nasirie zastřelili tři námořníci muže a pak znásilnili a zastřelili jeho manželku. Velitelství získalo informace o tomto incidentu od jednoho ze svých místních agentů. Po výslechu byli tito námořníci odesláni do Kataru k dalším výslechům.

Stále častěji nacházejí velitelé v ruksacích vojáků majetek, který patří Iráčanům.Vojáci jsou nespokojeni, že se velitelé snaží tuto praxi ukončit, a říkají těmto věcem "válečná kořist". V současnosti připravuje vrchní velení v této věci speciální rozkaz.

                 
Obsah vydání       4. 4. 2003
6. 4. 2003 Simpson: "Ticho, vysílám...!"
6. 4. 2003 "Američané stříleli na ruskou kolonu, aby zabránili odvozu tajné koaliční vojenské techniky"
6. 4. 2003 Celkové ztráty irácké armády od začátku války nepřevyšují 5- 8 %
6. 4. 2003 Irák: informace ze západních zdrojů
5. 4. 2003 Ruská vojenská rozvědka o aktuální situaci v Iráku
6. 4. 2003 Včera, dnes a zítra
4. 4. 2003 Geoff Hoon, Robert Fisk a informování o pravdě
5. 4. 2003 Jaké je město Umm Qasr
4. 4. 2003 Tony Blair Iráčanům: Neopustíme vás a vybudujeme v Iráku demokracii
4. 4. 2003 O dni, kdy tříštivé bomby padaly na Babylon
4. 4. 2003 V Americe připravují nový "vlastenecký zákon"
5. 4. 2003 Včera, dnes a zítra
4. 4. 2003 Včera, dnes a zítra
4. 4. 2003 Zabudnite na rozum Radovan  Geist
4. 4. 2003 Je proklamováno, že toto je spravedlivá válka. Proč se tedy používají tříštivé bomby?
4. 4. 2003 Bída analýzy aneb co překroutili analytici ČSSD Josef  Heller
4. 4. 2003 Bushove daňové plány -- riziká Joseph E. Stiglitz
4. 4. 2003 Válečné napětí se projevuje na Bushovi, říkají ti, kdo ho znají
4. 4. 2003 Iracké tajné služby môžu prežiť vojenskú porážku Viktor  Kovaľov
4. 4. 2003 Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané?
4. 4. 2003 NOVÉ POVĚSTI ČESKÉ:
Tentokráte pesachové o božím soudu, Chagallovi a Lammerovi
Hugo  Schreiber
4. 4. 2003 O křížencích homo sapiens s neandrtálci Antonín  Žiška
4. 4. 2003 CME: Stockholmský odvolací soud rozhodne 15.května
4. 4. 2003 Portál Al Jazeery "nejsledovanější" podle vyhledávače Lycos
3. 4. 2003 CVVM: pro vstup do EU by hlasovalo 59 procent českých občanů
4. 4. 2003 SARS: balené koblihy se možná budou hodit Kateřina  Amiourová
3. 4. 2003 Jak přežít: Varianta B Michal  Rusek
4. 4. 2003 Ďakujem Vám, pán prezident Bush Paulo  Coelho
7. 4. 2003 V rozpore s právom je útok na Irak i jeho taktika Martin  Kunštek
3. 4. 2003 Důkaz: masakr na bagdádském bojišti způsobila americká střela
3. 4. 2003 Západní novináři našli svůj hlas
3. 4. 2003 Další amatérova analýza: Respekt Vladimír  Bernard
2. 4. 2003 Otevřený dopis Klausovi: postavte se, prosím, proti kouření Martin  Škapík
2. 4. 2003 Rytí záhonu Jaroslav  Hutka
2. 4. 2003 Užitečná stránka o televizních stanicích na Blízkém východě
5. 2. 2003 Pošta redakci
5. 3. 2003 Hospodaření OSBL za únor 2003 Jaroslav  Štemberk
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
6. 4. 2003 "Američané stříleli na ruskou kolonu, aby zabránili odvozu tajné koaliční vojenské techniky"   
5. 4. 2003 Ruská vojenská rozvědka o aktuální situaci v Iráku   
4. 4. 2003 O dni, kdy tříštivé bomby padaly na Babylon   
4. 4. 2003 Válečné napětí se projevuje na Bushovi, říkají ti, kdo ho znají   
4. 4. 2003 V Americe připravují nový "vlastenecký zákon"   
4. 4. 2003 Bída analýzy aneb co překroutili analytici ČSSD Josef  Heller
1. 4. 2003 Fisk: Monstrum z Bagdádu je nyní arabským hrdinou. Vznikla nacionalistická válka proti imperiální velmoci   
1. 4. 2003 Televize NBC propustila Petera Arnetta   
1. 4. 2003 Rumsfeld "nekompetentně sám naplánoval iráckou válku"   
31. 3. 2003 Úhly pohledu a střet civilizací Dominik  Lukeš
31. 3. 2003 Jsme svědkem toho, že Tony Blair zešílel?   
31. 3. 2003 Blairova politika je sérií selhání   
31. 3. 2003 Nevědí, co dělají, ani proč to dělají   
31. 3. 2003 Chápe Západ, jak tato nenáviděná válka mění arabský svět?   
31. 3. 2003 IRÁK: Co se dostává na povrch dění Petr  Kužvart

GRU intel - sumář událostí očima druhé strany RSS 2.0      Historie >
6. 4. 2003 Celkové ztráty irácké armády od začátku války nepřevyšují 5- 8 %   
6. 4. 2003 "Američané stříleli na ruskou kolonu, aby zabránili odvozu tajné koaliční vojenské techniky"   
5. 4. 2003 Ruská vojenská rozvědka o aktuální situaci v Iráku