- Pohled antropologický: člověk je především šelma. Je evidentní, pokud připouštíme evoluční teorii druhů, že člověk vznikal především jako šelma. Pokud se homo sapiens smísil s neandrtálcem (což je dnes velice pravděpodobné), je alespoň část lidí ve skutečnosti šelmou a jen jenom otázkou doby, kdy se tito lidé dostanou k moci. Většinou mají tito lidé vetší možnosti dostat se do čela, protože své protivníky dovedou lépe "odstraňovat". U těchto lidí velice často působí též pocit méněcenosti, který si musí čas od času odstraňovat nějakým "hrdinským činem", například válkou. Stačí sledovat své pravděpodobné předky, tlupu šimpanzů, jak provádějí porady a soudy a jak dovedou ulovit mládě svého vlastního druhu, které je asi pro ně velice chutné. Dokonce se neštítí toto mládě ulovit ze své vlastní tlupy, přes protesty jeho matky.
- Po odstranění "komunismu", o němž jsme byli všichni přesvědčováni a snad někteří i přesvědčeni, že je to současná "nejvíce nespravedlivá" teorie a že stačí pouze demokracie k vyléčení všech neduhů společnosti, bují v současnosti na všech polednících a rovnoběžkách byrokracie, mnohdy podporovaná různými zaměstnaneckými organizacemi, svazy atp. , která znemožňuje volné podnikaní a volný pohyb pracovních sil, takže není možné svobodně tvořit, ale jen bořit. Na boření není nutná žádná kvalifikace, žádné zvláštní povolení, pokud tato alternativa projde parlamentem, což se obvykle stane, tak spuštění této akce nic nebrání. Jako důkaz uvádím mimo současnou válku v Iráku i válku Iráku proti Kuvajtu. Obě tyto akce se daly řešit mírovými prostředky. Jako důkaz plíživého odstraňování demokracie uvádím odsouhlasený zákon v českém parlamentu o zoologických zahradách, který odstraňuje možnost mít vlastní zoologickou zahradu jako volné podnikání, i když mohu být sebevětší a sebelepší fanda, který mnohdy mnohem lépe rozumí zvířatům než jenom běžně zaměstnaní profesionálové.
- Státní zadluženost vehnala Německo do druhé světové války. To se ví, proto i Hitler vyhrál ve třicátých létech volby a tato skutečnost mu výrazně pomohla. Státní zadluženost USA je v současné době vysoká a muže být jedním z důvodu válečného úsilí. I když se soudí, že válka nevyrovná státní rozpočet, v případě země vyvážející naftu tato poučka nemusí platit a teprve budoucnost to ukáže, co je na tom pravdy. Neví to ani žádný ekonom i když každý bude tvrdit pravý opak.
- Přemnožení obyvatel Země ještě není úplně zažehnáno. I když v rozvinutých zemích obyvatel spíše ubývá, jsou stále ještě země, kde přírůstky přesahují možnost obživy. Také dopad na životní prostředí muže být negativní, hlavně pokud vyspělé země nebudou snižovat svoje emise.
- Náboženský fanatizmus nabývá na síle. S fanatizmem u mohamedánů pravděpodobně bude vzrůstat i fanatismus v jiných náboženstvích např. u křesťanů a hinduistů. Byli jsme svědky v Indii, kdy si obě strany vyřizovaly účty a pořádaly odvetná opatření. Lze to tvrdit asi i v případě Izraele.
- Averzita mezi osobami může přerůst obecnou míru, která může být řešena násilím. To se stávalo v minulosti jako osobní souboje, krevní msta, ale i války z různých důvodů mezi vladaři. Tato taktika zřejmě přetrvává i do současnosti, i když na první pohled nemusí být patrná.
- Osobní neúspěchy v životě mohou být využity (čili zneužity) proti úspěšným lidem, národům či dokonce celému lidstvu. Známý je případ tzv. prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda, který byl nechtěným nemanželským synem, či samotného Marxe, který celý majetek prohrál v Karlových Varech v kartách. A potom psal "Komunistický manifest".
Mnozí se možná budou cítit tímto "názorem sociologa" zaskočeni , nebude vždy souhlasit jak "pravice" , tak ani "levice", snad je ale toto shrnutí blízké pravdě.
|