BRITÁNIE:

Parlament malou většinou schválil drastické zvýšení univerzitního školného

9. 12. 2010

Vláda since - malou většinou - vyhrála v parlamentu hlasování o zvýšení školného, ale když se ministři podívají kolem sebe, cítí dnes večer kouř spálenin po celém Westminsteru, vidí zdemolované ulice města, uvědomují si, jak obrovský odpor proti nim pociťuje obvyvatelstvo, vidí, že ztratili kontrolu nad britským hlavním městem - je to Pyrrhovo vítězství. Jeden - dnešní - hlasovací večer ve sněmovně se může prodloužit ve velmi dlouhý politický rok.

(Politický komentátor televize BBC 1 Nick Robinson v hlavních večerních zprávách ve 22 hodin)Záběry výše jsou z televizního zpravodajství Channel Four News, čtvrtek ve 20 hodin českého času

Britské vládní koalici se podle očekávání podařilo prosadit hlasováním v parlamentu zvýšení univerzitního školného v Anglii na 9000 liber ročně, a to většinou 323 hlasů proti 302. Vládní většina poklesla z 84 na 21 poslanců.

Mezitím se tisíce demonstrantů před parlamentem tvrdě střetly s policií.

Polsko přehodnocuje svůj pozitivní postoj ke Spojeným státům

10. 12. 2010

 • New York Times potvrdily zprávu Reuters, že Wikileaks mají veškerou dokumentaci týkající se všech 800 vězňů, zadržovaných od r. 2001 v americkém táboře na Guantánamo, včetně individuálních osobních hodnocení, jaké riziko jednotliví vězni zosobňují.
 • Americké ministerstvo zahraničí vydalo jeden dokument, prozrazený Wikileaks. "Bude se za to samo ministerstvo žalovat?" ptají se Wikileaks na Twitteru.
 • Ve Španělsku i v celé Latinské Americe měla odhalení serveru Wikileaks obrovský dopad, píše Javier Moreno, šéfredaktor deníku El País. Bylo to zejména proto, že El País publikoval čtyřdílný seriál o tom, jak v soudních případech týkajících se amerických občanů americké velvyslanectví ovlivňovalo španělské soudce, vládu i prokurátory. Konzervativní opozice ve Španělsku však nekritizovala vládu za její poklesky, zveřejněné ve Wikileaks, Javier Moreno soudí, že na ni Američané vyvinuli nátlak, aby se z toho pro sebe nesnažila vytloukat kapitál. V Latinské Americe byl také dopad obrovský. El País publikoval články o Mexiku, Argentině, Kolumbii a Venezuele - a redakce listu je zaplavována telefonáty z těch zemí. Do redakce telefonovali i někteří ministři zahraničí, že se obávají faktů, zveřejněných Wikileaks.
 • V Německu vyvolala odhalení z diplomatíckých depeší, zveřejněných Wikileaks, hon na proamerického špióna ve vedení strany Svobodných demokratů (FDP), která je součástí německé vládní koalice. Bylo zjištěno, že jím byl Helmut Metzner, vedoucí kanceláře šéfa FPD a vicekancléře Guida Westerwelle. FDP mu zakázala vstup do kanceláře a tento týden ho propustila ze svých služeb. Postavení amerického velvyslance Phila Murphyho je také ohroženo. - Německý tisk, který nemá přístup k depeším Wikileaks tak jako Der Spiegel, píše, že zveřejňování diplomatických depeší "ničí politiku, ohrožuje lidi a možná i ovlivní ekonomiku" (Sueddeutsche Zeitung). Na to odpověděl Jakob Augstein, syn zakladatele týdeníku Der Spiegel: "Každý novinář, jehož první reakcí na data zveřejněná Wikileaks je to, že začne mluvit o bezpečnosti státu, nebo ještě hůř, o bezpečnosti západního světa, nedělá svou práci - a k tomu ještě poškozuje svobodu projevu."
 • Evgeny Morozov ze Stanford University, autor připravované knihy The Net Delusion: The Dark Side of Internet Freedom (Falešné představcy o internetu: Temná stránka internetové svobody) argumentuje, že zveřejňování tajných amerických depeší serverem Wikileaks má podstatné globální dopady - politikové odstupují, viditelně se mění chování vlád a korporací - že to bude pro mnoho lidí povzbuzením, aby začali riskovat a prozrazovat vlastní tajné informace. Jenže vznik velkého množství podobných serverů jako Wikileaks nebude fungovat - podstatou efektivity Wikileaks je jejich nynější intenzivní vztah se světovými médii. Bez zájmu a spolupráce světových médií by tajemství, prozrazená Wikileaks, jen zapadávala na jejich serveru virtuálním prachem, jak tomu bylo v prvních letech fungování Wikileaks, kdy o nich nikdo nevěděl.
 • Skupina Anonymous znovu shodila internetové stránky podniku MasterCard. Neblokuje však elektronický systém finančních transakcí, takže jde o demonstrativní akci.
 • Assange je ve vězení na samotce bez počítače a jeho právníci se připravují, že ho americká vláda obžaluje ze špionáže, píše na svých stránkách americká televize ABC News. Právnička Jennifer Robinsonová konstatovala: "Samozřejmě si nemyslíme, že lze tento zákon použít proti panu Assangovi a v každém případě má právo na ochranu od Prvního dodatku americké ústavy jako vydavatel Wikileaks. Trestní stíhání podle Zákona o špionáži by bylo protiústavní a ohrozilo by veškerá média v USA. Robinsonová uvedla, že Američané vydají zatykač na Assange každou chvíli.
 • Interpol vydal mezinárodní zatykač na bývalého chorvatského premiéra Ivo Sanadera, který uprchl z Chorvatska, když depeše Wikileaks odhalily, že je podezříván z korupce.
 • Skupina Anonymous "krátce vyřadila z provozu" bankovní server Moneybookers. Reuter sice uvádí, že je server zase funkční, ale natahuje se dlouho.
 • V Austrálii se konala shromáždění na podporu Wikileaks. V Brisbane mnoho lidí nepřišlo, ale demonstrace v Sydney se účastnily "tisíce lidí":


 • Redakční komentář deníku Guardian hájí v pátek "Operaci odplata": "Hackeři ze skupiny Anonymous jsou možná nezralí a chovají se jako stádo. Ale toto je kybernetický ekvivalent nenásilných akcí a občanské neposlušnosti. Ochromuje to, neškodí to. Tím, že se skupina Anonymous stala výzvou pro firmy úvěrových karet a internetové poskytovatele služeb, upozorňuje tyto podniky, že dobrá pověst jejich značek závisí nikoliv jen na tom, co si o nich myslí americké ministerstvo zahraničí, ale do jaké míry se jim v očích jejich uživatelů daří zachovat si nezávislost."
 • Vysoká činitelka OSN pro lidská práva kritizovala "nátlak", vyvinutý na soukromé firmy, aby přerušily spolupráci s Wikileaks. Navi Pillay zdůraznila na tiskové konferenci v Ženevě, že to "potenciálně porušuje práva Wikileaks na svobodu projevu". Videoreportáž je zde:

 • Čína chce také nominovat Juliana Assangeho na Nobelovu cenu míru. Redakční komentář ve stranickém Pekingském deníku kritizuje Nobelovu cenu míru jako "nástroj západních hodnot a ideologie" a argumentuje, že měl letos Nobelovu cenu míru dostat Julian Assange. "Assange se stal terčem celosvětového honu na čarodějnice, který proti němu pořádají západní státy, a to jen proto, že chtěl zveřejnit tajemství, o nichž se nesmělo mluvit. Assangova situace vypovídá o tom, že svoboda projevu, kterou Amerika hájí, není absolutní svoboda, má své hranice. Když řeknete něco nepěkného o americké vládě, když hovoříte o jejích problémech, nebo jste vůči ní otevřeně kritičtí, na tom nic není. Ale tentokrát se Assange odvážil zveřejnit pravdu, zpřístupnil světu celou řadu věcí a výroků, které by se americká vláda neodvážila zveřejnit - a tak překročil hranici americké svobody projevu. Není tedy překvapení, že na něho byl uspořádán celosvětový hon." Děje se přesně to, před čím varoval komentátor Clay Shirky. Ten už před několika dny upozornil, že se represivní režimy začnou hájit tím, že Amerika také potlačuje svobodu projevu.
 • Skupina Anonymous se pomstila holandským úřadům za zatčení šestnáctiletého mladíka, podezřívaného z účasti na hackerském útoku proti MasterCard a Visa. Podle holandského listu NRC Handlesbland ochromila skupina Anonymous server holandské policie. Po určitou dobu fungoval jen pomalu, nyní je zase v provozu
 • Deník Guardian publikoval v pátek rozsáhlou analýzu od jedenácti svých mezinárodních reportérů o tom, jak se za posledních 12 dní, kdy vycházejí na Wikileaks americké diplomatické depeše, radikálně změnil postoj světa vůči USA. V analýze se mj. praví, že Polsko přehodnocuje svůj pozitivní vztah k USA: "Depeše ZDE ZDEodhalily konflikt a vzájemné lhaní mezi Varšavou a Washingtonem ohledně americké vojenské pomoci Polsku, protiraketové obrany a postojů vůči Rusku. Polsko přivítalo tajný plán NATO na obranu pobaltských zemí, ale obává se, že plán rozmělní bezpečnostní záruky NATO pro Polsko. Zveřejněné depeše vedou ve Varšavě k střízlivému přehodnocení vztahů Polska s USA. Prohlášení polského premiéra Donalda Tuska po úterním zveřejnění depeší o Polsku znělo trpce. Premiér je v deziluzi: "Máme opravdu vážný problém," řekl. "Ne s naším image, jako ho mají některé země, a ne s naší pověstí, jako mají Spojené státy. Je to problém, že jsme byli zbaveni iluzí o charakteru vztahů mezi zeměmi, včetně tak blízkých spojenců, jako je Polsko a USA."
 • Z amerických diplomatických depeší vyplývá zničující pohrdání Spojených států vůči Rakousku a jeho čelným politikům. Američtí diplomaté si v depeších stěžují, že Washington nemá ve Vídní vůbec žádný vliv, protože se tamější vláda nezajímá o rozvoj styků s USA. Sociálnědemokratického kancléře Wernera Faymana popisují američtí diplomaté jako člověka, kterého zahraničněpolitické otázky nezajímají. Ministr zahraničí Michael Spindelegger se zajímá jen o podporu rakouského podnikání. Rakousko, které je podle své ústavy neutrální a není členem NATO, je americkými diplomaty kritizováno, že nepodlehlo nátlaku vyslat vojska do Afghánistánu. Norbert Darabos, ministr obrany, charakterizoval americkou kritiku jako "nevysvětlitelnou" a řekl, že Rakousko nevyšle do Afghánistánu své vojáky - má tam jen 5 policistů. Čelný rakouský poslanec za Stranu zelených Peter Pilz navrhl, aby Rakousko poskytlo Julianu Assangemu politický azyl.
 • Právě když byla zveřejněna americká depeše o tom, že farmaceutická firma Pfizer vydírala nigerijského prokurátora, aby nemusela platit odškodné nigerijským dětem, které poškodila, odsoudil americký velvyslanec v Londýně Louis Susman pokračující vydávání tajných amerických diplomatických depeší serverem Wikileaks: "Tohle není whistleblowing. Na ohrožování nevinných lidí není nic obdivuhodného. Není nic odvážného na tom, když se sabotují mírové vztahy mezi národy, na nichž závisí naše společná bezpečnost."
 • Ve čtvrtek byl zatčen šestnáctiletý Holanďan kvůli podezření, že byl součástí tisícičlenné skupiny, která zaútočila na servery firem Visa a Mastercard.
 • Julian Assange z vězení Wandsworth Prison vyjádřil znepokojení, že "lidé nespravedlivě obviňují Wikileaks z vyvolávání hackerských útoků. Wikileaks nic takového neudělaly." Wikileaks vydaly prohlášení, němž se distancují od hackerských útoků. "Skupina Anonymous nemá žádné vazby na Wikileaks. Nikdo z Wikileaks nemá žádné styky se skupinou Anonymous. Wikileaks nedostaly předem žádné informace o tom, že skupina Anonymous plánuje nějaké akce." Mluvčí Wikileaks Kristinn Hrafnsson zdůraznil: "Neodsuzujeme ani nechválíme tyto útoky. Jsme přesvědčeni, že jsou výrazem veřejného mínění na činy postižených organizací."
 • Hackerské skupině Anonymous se nepodařilo shodit server největšího světového internetového obchodu amazon.com. V hackerské skupině Anonymous vznikají rozpory ohledně toho, na které cíle zaútočit. Aktivisté se ve čtvrtek v podvečer zaměřili na internetovou banku paypal a na její platby třetím osobám, ale podařilo se jim jí shodit jen na krátkou dobu a jen v některých zemích. Skupina Anonymous uvedla, že její aktivisté nejsou žádní teroristé. "Náš cíl je prostý: Získat právo udržet internet svobodný od jakékoliv kontroly jakékoliv organizace, korporace či vlády."
 • Julian Assange bude ve vězení Wandsworth prison přesunut na samostatnou jednotku a dostane omezený přístup k internetu. Ve čtvrtek se Assange setkal s týmem svých právníků, jehož členem byl i slavný britský právník pro lidská práva George Robertson. Assange požádal, aby byl umístěn mimo ostatní vězně, kteří o něho projevovali velký zájem a vyjadřovali mu velkou podporu. Stěžoval si na puštěnou celodenní televizi.
 • Skupina Anonymous jménem "autentické demokracie" uspořádala onlinové hlasování, internetové stránky které firmy by se měly jako další vyřadit z provozu. Amazon zatím neřeší, protože k shození serveru Amazon nemají hackeři dosud dost sil.
 • "Když je to demokracie, proč schovali pana Assange do vězení? Tomu říkají demokracie? Takže, víte, jak říkají na venkově, něčí krávy bučí, ale vaše by měly mlčet. Tak bych chtěl vrátit puk našim americkým kolegům," řekl poněkud záhadně Vladimir Putin během návštěvy Francie.
 • Vězni ve Wandsworth Prison podle Sky News podstrkávají pod dveře cely Juliana Assangeho lístečky s vyjádřením podpory: "Je nám líto, že jsi tady - není to správné." "Všichni jsme tu jednotni - Hezké Vánoce!" "Milý Juliane, vítejte ve skutečném Frontline Clubu." (Frontline Club, Frontový klub se jmenoval novinářský klub v Londýně, kde Assange bydlel před zatčením.
 • Investigativní novinář John Pilger, Monty Python Terry Jones, komik Alexey Sayle, spisovatel Iain Banks a řada dalších protestovali v dopise listu Guardian proti Assangovu zatčení. Prozrazování amerických diplomatických depeší napomohlo demokracii, protože odhalilo skutečné názory našich vlád v celé řadě otázek, které byly dosud utajovány a nyní jsou neodstranitelně ve veřejné doméně.
 • Brazilský prezident Lula chválí Wikileaks:  Fabiano Golgo překládá:
  "Chtěl bych říci, že tisku vděčíme za mnoho. Tisku bych chtěl říci: Někdy kritizuji vaši práci, pak vy novináři můžete říct: "No jo, zase Lula, útočí na tisk." Ne, já jen upozorňuju na to, co považuju za nesprávné. Stejně jako vy mě upozorňujete na to, co si myslíte, že já dělám špatně. To je všechno v pořádku. Ale zdá se mi divné, že ten mladý muž, který odhaloval americkou diplomacii - jak že se jmenuje? Vikilik? Jak to je? Wikileaks? Mladý muž byl zatčen a já nevidím žádné protesty proti tomuto nedostatku respektu pro jeho svobodu vyjadřování (potlesk). To je tak divné, není nic - nic! proti tomuto nedostatku respektu pro svobodu projevu mladého muže, který zveřejňoval špinavou práci některých amerických velvyslanců. Nevím, jestli moji velvyslanci taky posílají takovéto depeše. Ale Dilma to musí vědět a říct svým ministerstvům: pokud nemáte nic slušného, co byste mohli napsat, tak nepište nesmysly. Pošlete prázdný papír. Pak přišly tyhle Wikileaks a svlékly diplomacii, která vypadala nedotknutelná, nejlepší na světě, a tak to vyvolalo hon - nevím, jestli vystavují ty nápisy jako na Divokém západě, víte: "Hledá se: Živý nebo mrtvý!" - a neviděl jsem jediný oficiální protest v jeho prospěch. Takže, Tuquiho, (to je vládní webmaster), můžete dát na náš blog první protest: proti tomuto útoku na svobodu projevu na internetu. Potřebujeme protestovat, protože ten mladý muž jen vydával to, co si přečetl. A když si něco přečetl, tak to někdo napsal a vinu nesou ti, kdo to napsali. Takže, Wikileaks, vyjadřuji solidaritu za vydávání těch věcí a protestují proti nedostatku respektu vůči vaší svobodě projevu." (Demonstrace ve prospěch Assangeho se konají, viz například tato reportáž Channel Four News, pozn. red.)
 • Americký konzervativec Jack Hunter zaútočil na konzervativce a jejich pokrytectví, že hájí vládu a útočí na Wikileaks: "Odkdy proboha zastávají konzervativci názor, že vláda má právo utajovat, co chce, a že odhalování vládních zločinů se rovná velezradě? Přece je zradou to, když vládní úředníci pracují pro podnikatelské, ideologické či nadnárodní zájmy proti zájmům vlastní země!

Rozhovor s hackerem ze skupiny Anonymous

9. 12. 2010

Vysílaly Channel Four News:Interviewovaný mladý muž popřel, že by se na útocích podílel, ale vysvětlil, že útočníci považují útoky za jedinou možnost, jak chránit svobodu internetu a postavit se proti nedemokratickým vládám. Americký generální prokurátor uvedl, že dal příkaz k vyšetřování těchto hackerských útoků.

Hackeři vyřadili z provozu také úvěrové karty Visa

9. 12. 2010

 • Rusko navrhuje, aby Julian Assange dostal Nobelovu cenu míru. Zřejmě došli ruští vládci k názoru, že zveřejnění amerických depeší poškozuje Spojené státy daleko více než Rusko. (Situace se ovšem může změnit.)
 • Americký univerzitní odborník Evgeny Morozov ze Stanfordské univerzity varuje, že hackerské útoky Operace Odplata proti úvěrovým kartám Visa a Mastercard budou vládami považovány za globální útok na základ světové ekonomiky a vlády podniknou proti internetu drastické kroky. Nikdo si neuvědomí, že Operace odplata útočí pouze na reklamní stránky korporací, nikoliv na interní provozní systém zpracovávající platby. Morozov apeluje na Wikileaks aby se od Operace odplata a seskupení Anonymous distancovali.
 • Nejnovější depeše, prozrazené serverem Wikileaks, konstatují, že venezuelský prezident Hugo Chavez je příliš chaotický a neschopný na to, aby dokázal zorganizovat výrobu jaderných zbraní.
 • Firma Facebook vydala prohlášení, proč oficiální facebooková stránka Wikileaks - která má 1 131 211 stoupenců - funguje, zatímco stránka skupiny Anonymous byla zrušena: Facebook neruší stránky věnované kontroverzním tématům, ale ruší stránky, které útočí na jednotlivce nebo na nějakou společenskou skupinu.
 • Anonymous není "skupina hackerů", ale "internetové živé svědomí", praví se pateticky v prohlášení této skupiny: Operace odplata je heslem pro společné úsilí skupiny Anonymous bojovat proti těm, kteří chtějí zneužívat internet. Morálně zkorumpvané organizace jako Visa a MasterCard a další jsou terčem útoků nikoliv na jejich klíčovou infrastrukturu, ale na jejich internetové korporátní stránky.
 • Firma Shell vydala zuřivé dementi americké diplomatické depeše zveřejněné na Wikileaks, podle níž zcela ovládá stát Nigérie: Depeše je "absolutně nepravdivá, falešná a zavádějící". Reportérovi řekli: "Ptáte se nás na naše názory na prozrazenou diplomatickou depeši, která údajně obsahuje informace o interpretacích třetí osoby určitého soukromého rozhovoru, jehož se účastnil zástupce firmy Shell, který nyní už v Nigérii nepracuje. K údajnému obsahu této depeše se nemůžeme vyjádřit. Tvrzení listu Guardian, že firma Shell údajně infiltrovala nigerijskou vládu, je absolutně nepravdivé, falešné a zavádějící."
 • Vint Cerf, jeden z tvůrců internetu, píše v listě Washington Post, že Wikileaks přežijí a budou prosperovat: "Internet je neobyčejně otevřený systém s velmi názkými bariérami k přístupu a k užívání. Digitální informace se na něm dají přesunovat velice lehce a jsou velmi obtížně potlačitelné, jakmile jsou jednou zveřejněny."
 • Bulvární britský pravicový deník Daily Mail ve čtvrtek křičí palcovým titulkem na první straně: WIKILEAKS: TEĎ JE TO KYBERNETICKÁ VÁLKA!
 • "Tato akce neskončila. Podle mého názoru z toho vznikne válka, ale ne vaše konvenční válka," řekl v publicistickém pořadu Today rozhlasu BBC ve čtvrtek ráno mluvčí skupiny Anonymous používající přízvisko Coldblood.
 • Gideon Rachman ve Financial Times bere zpět své původní tvrzení, že materiály, vydávané Wikileaks, jsou bezvýznamné. "Je rozdíl, když se o něčem píše nezávazně v médiích, a když se něco objeví v diplomatické depeši. Má to autoritu a politický dopad. Zadruhé, po zatčení Juliana Assangeho na základě pochybného obvinění ze sexuálních přečinů a po nynějších útocích na firmy provozující úvěrové karty se celá věc vyvíjí nevypočitatelně v konflikt mezi západními vládami a internetovými anarchisty. A jak wikileaks dále zveřejňují informace, vycházejí najevo některé opravdu překvapivé skutečnosti.
 • Šest z deseti Američanů se se podle Pew research domnívá, pro zveřejňování diplomatických depeší na Wikileaks poškozuje americký veřejný zájem. 31 procent Američanů zastává názor, že zveřejňování dokumentů slouží veřejnému zájmu. Glenn Greenwald z časopisu Salon průzkum kritizuje: "Premisa tohoto průzkumu je falešná - že Wikileaks vydává dokumenty neodpovědně bez redakčních úprav, zatímco tisk zveřejňuje jen něco."
 • Twitter a Facebook vedou válku s hackerskou skupinou Anonymous. Facebook včera zlikvidoval stránky Anonymous a Twitter suspendoval konto s názvem "Anon_Operation" poté, co na něm byl zveřejněn link k hackovanému seznamu čísel kreditních karet na Pastebin. com. Konto tou dobou mělo asi 22 000 aktivistů. Okamžitě se objevilo pod novým náázvem Anon_Operationn. Zveřejnilo odkazy na IRL servery, kde skupina Anonymous organizuje hackerské útoky proti organizacím nepřátelským vůči Wikileaks.
 • Ve středu ve 22.20 českého času informoval deník Guardian, že hackeři vyřadili z provozu i úvěrové karty Visa.com. Guardian krátce spekuloval o tom, že struktura serveru je možná bezpečnější než struktura serveru mastercard.com, a že asi nebude lehké zrušit i elektronické finanční transakce. Za několik minut se objevila zpráva, že hackeři shodili - i když jen dočasně - i server autorizující finanční transakce společnosti visa.com, takže útok je stejně závažný jako útok proti mastercard.com. Četné internetové servery, kde Britové nakupují předvánoční zboží, už od středy od večera varovaly červeným písmem, aby zákazníci NEPOUŽÍVALI KARET MASTERCARD, protože je firma terčem útoku. Nyní se útok rozšířil i na firmu Visa.
 • Oficiální reakce mluvčího firmy Visa v USA Tedda Carra je, že síť, zpracovávající finanční transakce úvěrových karet Visa "funguje normálně". Firmy MasterCard i Visa tvrdí, že jejich účty nebyly ohroženy a že lidé mohou jejich úvěrovým kartám i nadále důvěřovat.
 • Barret Lyon informuje o pozadí hackerských útoků na karty Visa a Mastercard. Uvádí, že ti lidé jsou jako lidi ve filmu Fight Club: "Na rozdíl od botnetů v minulosti se tento botnet skládá z dobrovolníků. Zatím jsou dost špatně organizovaní a nejsou ještě vychytány chyby v jejich provozu. Například jejich servery IRC nejsou vybaveny pro velký počet uživatelů a často padají. (Když spadnou, tak server MasterCards začne krátce fungovat.) Také silně závisí na doménách anonops. net a anonops.info, takže jestliže tyto domény budou zrušeny, budou se muset přeorganizovat. Během času by ale tohle mohlo začít být opravdu efektivní, jestliže si skupina vypracuje lepší útočný software, lepší procesy, lepší zabezpečení, kontrolu členstva a nakonec i svou správní strukturu.
 • Twitter pozastavil účet Operation Payback, čímž se zřejmě vystavil příštím hackerským útokům. (V 01.10 informoval Guardian, že mezi aktivisty Operation Payback zuří silná debata o tom, zda by se teď mělo zaútočit na Twitter. Vládne nejednota.) Těsně před pozastavením účet Operation Payback na Twitteru apeloval na "lidi v průmyslovém světě", aby přestali používat úvěrových karet MasterCard, protože "už nejsou bezpečné".
 • Terčem útoků Operace odplata se staly také internetové stránky Sarah Palinové. Hackeři zlikvidovali i osobní úvěrové karty Sarah a Todd Palinových. Sarah Palinová si stěžovala televizi ABC tímto emailem: "Není divu, že lidé se bojí kritizovat Assangovy výstřelky. Tohle se vám stane, když využíváte své svobody projevu podle Prvního dodatku americké ústavy a veřejně se vyslovíte proti jeho chorobnému, neamerickému špionážnímu úsilí."
 • Internetová banka PayPal vydala ve středu v noci defenzivní prohlášení, z něhož vyplývá, že konto serveru Wikileaks neobnoví, ale uvolní mu všechny zmrazené peníze. PayPal se hájí, že k rozhodnutí zrušit konto Wikileaks vedly "úvahy, zda Wikileaks porušily provozní předpisy firmy Paypal". Nejde prý o politiku, ale je to běžná praxe. K tomu dodává deník Guardian otázku, pro Paypal i pro americkou vládu: "Které zákony server Wikileaks porušil"?
 • Bolivijský viceprezident Alvaro Garcia Linea zveřejnil všechny prozrazené americké diplomatické depeše, týkající se jeho země, na svém oficiálním serveru. Garcia tvrdí, že chce, aby se Bolivijci dozvěděli o "barbarství a o urážkách" spojených s tím, co nazývá "intervencionistickou infiltrací" Washingtonu. Levicoví šéfové státu v Bolívii r. 2008 vyhostili amerického velvyslance poté, co ho obvinili, že kuje spiknutí proti jejich zemi.
 • Většina amerických diplomatických depeší, zveřejněných Wikileaks ve středu večer, se týká Afriky.

Janeček vrací úder: když transparentnost, tak transparentnost

9. 12. 2010 / Štěpán Kotrba

Ředitel České televize navrhuje zveřejňovat na webu výrobní náklady pořadů včetně honorářů umělců. A tu nastalo mediální zděšení. Janeček brilantně ovládá timing. Argumentaci při obraně Kavčích hor před loupeživým nájezdem notorických petentů zveřejnil v den stávky státních zaměstnanců proti vládním škrtům. Na otevřený dopis "150 osobností českého kulturního a veřejného života" a představitelů kulturní fronty, tentokrát zastoupenými Českým filmovým a televizním svazem FITES a Asociací režisérů a scénáristů ARAS, českým centrem mezinárodního Pen klubu a "studentským hnutím" Inventura demokracie, ve kterém je ČT obviňována z netransparentnosti nakládání s finančními prostředky, zareagoval Janeček osobním dopisem všem signatářům, zejména těm, kteří jsou na výplatní pásce ČT.

Jak funguje Česká pošta

9. 12. 2010 / Boris Cvek

Objednal jsem si přes internet zboží na svou olomouckou adresu. Poštovní doručovatel mne nezastihl, tak mi nechal "Výzvu k vyzvednutí zásilky", kde byla zaškrtnuta možnost "Na Vaši žádost dodáme zásilku zvláštní kurýrní pochůzkou na kteroukoli adresu v místě, v pracovní dny 14:00-20:00 hod., v sobotu 8:00-12:00 hod., za cenu uvedenou v ceníku pošty." Telefoní číslo uvedeno 585224084. Když na takové číslo však zkoušíte volat, zjistíte, že neexistuje.

Julian Assange v roli společného nepřítele:

Americká pravice i levice se proti němu sjednocuje

8. 12. 2010

Rozhořčení vůči Julianu Assangovi ve Spojených státech sílí. Politikové z pravice i z levice se sjednocují a líčí zakladatele Wikileaks jako společného nepřítele. Vedoucí představitelé Republikánské strany označili Assange za teroristu a i vedoucí politikové Demokratické strany požadují jeho stíhání.

Oragnizace na obranu lidských práv v USA varují, že hon na Assangeho povede k omezení svobody projevu a k omezení otevřeného ducha internetu.

Nejextremnější útoky pocházejí od prominentních Republikánů.

Američané nevědí, jak Assangeho stíhat

8. 12. 2010

Prokurátoři na americkém ministerstvu spravedlnosti zkoumají, podle jakých zákonů by mohli stíhat Juliana Assangeho za rozšiřování tajných amerických vládních dokumentů. Kromě studia Zákona o špionáži z r. 1917 prý také uvažují, že by obvinili Assangeho ze "spiknutí šířit ukradený vládní majetek," píše deník New York Times. "To není zrovna velezrada," poznamenává k tomu deník Guardian.

USA zvažují žádost o vydání Assangeho kvůli špionáži

9. 12. 2010

Obamova administrativa rozhněvaná únikem tajných materiálů uvažuje o žádosti o vydání zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho, pravděpodobně kvůli obvinění ze špionáže. Při této příležitosti by se ukázalo, zda ochrana svobody tisku teoreticky zaručená prvním dodatkem americké ústavy bude vztažena i na webovou stránku s celosvětovým dosahem.

"Operace odplata" ochromila servery firmy MasterCard, švýcarské poštovní banky a švédské prokuratury

8. 12. 2010

Servery mezinárodní úvěrové karty MasterCard a švédské prokuratury jsou mezi obětmi eskalující technologické války týkající se Wikileaks, cenzury a údajného politického nátlaku.

Terčem koordinovaných útoků internetových aktivistů, stoupenců serveru Wikileaks a jeho zakladatele Juliana Assangeho, který je v Británii ve vazbě, se staly servery švédského právníka, který zastupuje dvě ženy, údajné oběti Assangova "znásilnění". Ochromeny byly také komerční a politické servery.

"Vznikla první skutečná válka mezi politickým establishmentem a svobodným internetem"

8. 12. 2010

 • Bývalý odborník na deportace z britské prokuratury (Crown Prosecution Service) ve středu předpověděl, že pro Švédsko bude "velmi obtížné" přesvědčit britské orgány, aby zakladatele Wikileaks Juliana Assangeho vydaly do zahraničí k výslechu ohledně obvinění ze sexuálních "trestných činů". Raj Joshi, bývalý šéf Evropského a mezinárodního oddělení britské prokuratury poukázal na to, že vzhledem k tomu, že Švédsko proti Assangemu nezahájilo trestní stíhání, to zvyšuje šanci jeho právníků na to, aby zablokovali pokus o Assangovo vydání.
 • Britská organizace usilující o trestání většího počtu pachatelů znásilnění ve středu veřejně zpochybnila "pozoruhodnou horlivost", s níž je Assange pronásledován kvůli údajnému znásilnění ve Švédsku. Katrin Axelssonová z organizace Ženy proti znásilnění (Women against Rape) poukázala na to, že je v Británii běžnou praxí, že osoby obviněné ze znásilnění jsou propouštěny na kauci. Axelssonová poukázala i na to, že stejně jako v Británii i ve Švédsku je odsuzováno jen absolutní minimum pachatelů znásilnění. "Existuje dlouhá tradice zneužívání znásilnění pro politické účely, která nemá nic společného s bezpečím žen." ZDE
 • Firma Mastercard potvrdila, že byl vyřazen z provozu bezpečný systém plateb prostřednictvím jejích úvěrových karet. Podnik se systém snaží obnovit pomocí sekundárního serveru, avšak varuje, že "zákazníci mohou mít problém s platbami".
 • Mluvčí amerického ministerstva zahraničí popřel předchozí tvrzení podniku Paypal, že americká vláda mu poslala dopis varující, že činnost Wikileaks je protizákonná. "Americká vláda žádný takový dopis Paypalu neposlala," tvrdí na Twitteru mluvčí P.J. Crowley. "Není to pravda." Ředitel Paypalu Osama Bedier přiznal, že zveřejnil chybné informace. Jediný dopis poslalo americké ministerstvo zahraničí serveru Wikileaks.
 • Internetová firma Datacell se sídlem ve Švýcarsku, která umožňuje serverům Wikileaks přijímat dary prostřednictvím kreditních a debetních karet, oznámila, že využije všech právních prostředků, aby donutila firmy Visa a Mastercard obnovit platby serverům Wikileaks. Datacell konstatovala, že zrušení služeb pro Wikileaks firmami Visa a Mastercard by mohlo ohrozit její vlastní podnikání. Firma Visa Europe se k tomu odmítla vyjádřit, Mastercard také mlčí. Podnik Mastercard se však vyjádřil k tomu, že hackeři zlikvidovali její internetové stranky. Mluvčí firmy tvrdí, že to nijak neohrozilo platby zákazníků prostřednictvím této úvěrové karty. Společnost BBC však informovala, že platební systém firmy Mastercard byl vyřazen z provozu.
 • Twitter popřel, že cenzuruje wikileaks. Vysvětlil, že jejich seznam nejčtenějších témat "Trends list" je založen na algoritmu, který upřednostňuje témata, jejichž čtenost stále roste.
 • Firma Mastercard oznámila, že její servery zaznamenávají "velký provoz", blíže to nespecifikovala.
 • Internetová banka Paypal přiznala, že na ni americká vláda vyvinula nátlak, aby odřízla Wikileaks finanční prostředky. Viceprezident firmy Paypal Osama Bedier uvedl na konferenci Le Web v Paříži: "Americké ministerstvo zahraničí poslalo dopis, že jde o protizákonnou činnost. Bylo to jasné." Převážně evropští účastníci konference na to reagovali nesouhlasným pískotem. Paypal si nevyžádal soudní příkaz, prostě skáče, jak americká vláda píská. Bedier se neobává, že by hackeři byli schopni server Paypal zlikvidovat.
 • Hackeři z Operace Payback se zaměřují také na likvidaci serveru PayPal. Uvažuje se také o útocích na Twitter, na základě spekulací, že Twitter začal blokovat výraz #wikileaks a vylučovat ho ze seznamu nejsledovanějších témat
 • Claes Borgström, jeden z právníků zastupujících ženy, které obviňují Assange ze znásilnění, popřel že je Švédsko ovlivňováno Spojenými státy. Dodal, že internetové stránky jeho právní firmy byly hackerskými útoky vyřazeny z provozu. Uvedl, že je "politováníhodné", že na obě ženy "zaútočil" zrovna Asssange, protože v důsledku jeho obrovské popularity jsou nyní ty ženy považovány za "pachatelky zločinu a nikoliv za oběti". Dodal, že Assangovi se ve Švédsku dostane spravedlivého soudního procesu. Terčem hackerských útoků se staly internetové stránky jeho právnické firmy, stejně jako právníka, který Assangeho hájí.
 • Geoffrey Robertson, slavný britský právník, specializující se na lidská práva a odborník na deportace do zahraničí, přilétá z Austrálie a bude zastupovat Assangeho.
 • Wikielaks a Assange "vážně poškodili americké zájmy," konstatoval v úterý mluvčí amerického ministerstva zahraničí P.J. Crowley. Tvrdil také, že Spojené státy nezaujaly žádný postoj k zatčení Assangeho. Podle Crowleyho je to záležitost mezi Británii a Švédskem. Americký ministr obrany Robert Gates se při návštěvě amerických vojsk v Afghánistánu posměšně usmál, když slyšel, že Assange byl zatčen, a řekl: "To zní jako dobrá zpráva." - videozáznam ZDE
 • Hackeři ze seskupení Anonymous vyřadili z provozu server www.mastercard.com. Anonymous útočí na firmy, které zrušily spolupráci s Wikileaks.
 • "Vznikla první skutečná válka mezi politickým establishmentem a otevřeným internetem," píše bývalá ředitelka digitálních služeb deníku Guardian, profesorka Emily Bell.
 • Internetový guru Clay Shirky řekl něco podobného v závěru diskuse v televizi BBC v pořadu Newsnight ZDE. Shirky poukázal na to, že krize ohledně Wikileaks dokázala, že Američané používají dvojí standard: "Jestliže se bude na Wikileaks útočit mimosoudními prostředky, jestliže budou Wikileaks prostě vyhnány z internetu, protože si vláda rozhodla, že se jí to nelíbí, bude to katastrofální prohra pro svobodu projevu," varoval Shirky. Jeho komentář v této věci souhlasně cituje mimořádně dlouhý redakční komentář dnešního deníku Guardian.
 • V Huffington Post obhajovala Naomi Wolfová Assangeho před obviněním ze sexuálních přečinů a vyvolala tím zuřivou reakci feministek.
 • Kevin Rudd, bývalý australský premiér a nyní ministr zahraničí, se vyjádřil, že vinu za prozrazení amerických diplomatický depeší nesou Spojené státy a nikoliv Australan Julian Assange.
 • Bývalý ředitel pro komunikace Tonyho Blaira Alastair Cambpell píše na svém blogu, že Assangův právník Mark Stephens manipuluje veřejnost, když tvrdí, že Assangovo zatčení je politicky motivováno. "Nenacházím nikde žádné informace, že by za tím byly Spojené státy, píše Campbell. Deník Guardian dodává, že je vždycky zábavné, když Campbell, mistr manipulátor, obviňuje jiné z manipulace.

Jak na osamělé vánoční svátky

8. 12. 2010

(Jméno autora je redakci známo)

Vánoční svátky jsou opět přede dveřmi. Letošní nepříliš veselé pro mnohé. Pro osamělé jsou smutné a stresující. Nadcházející situaci je ale možno řešit.

Autor, přispívající do tohoto periodika, by též prožil osamocený štědrovečerní sváteční večer. Nechce se s tím však smířit.

Navrhuje proto několika podobně "postiženým" spoluobčanům uspořádání v Praze společného podvečera zakončeného společnou večeří.

Věří, že s aktivním přístupem, lze překonat i nástrahy vánoc.

Osamělí nechť projeví zájem na e-mailu: neosameli@centrum.cz

Wikileaks: Firma Shell " zcela ovládá Nigérii"

9. 12. 2010

Obří ropná firma Shell tvrdila, že rozmístila své zaměstnance na všech hlavních ministerstvech nigerijské vlády, takže má přístup ke každému rozhodnutí každého politika v deltě řeky Niger, která je bohatá na ropu. (Pozn. red. BL: Mají americké společnosti takový přístup k politikům i v jiných zemích, třeba ve střední Evropě?)

Wikileaks: Britští státní úředníci do Washingtonu: Ignorujte premiéra Browna

9. 12. 2010

Dva vysocí britští státní úředníci ujistili americké diplomaty, že Británie obnoví svůj jaderný deterent Trident, v rozporu s veřejnými výroky britského labouristického premiéra Gordona Browna, který přislíbil určitou míru odzbrojení v USA.

Americké velvyslanectví v Londýně odeslalo do Washingtonu loni na podzim tajnou depeši, v níž informovalo o rozhovorech s dvěma britskými státními úředníky, Richardem Freerem a Judith Goughovou, v nichž zpochybnili význam prohlášení premiéra Gordona Browna na Valném shromáždění OSA, že Británie uvažuje o snížení plánovaných nových ponorek Trident ze čtyř na tři.

Británie:

Parlament bude ve čtvrtek hlasovat o drastickém zvýšení univerzitního školného

9. 12. 2010

Vedoucí představitelé britské Konzervativní a Liberálně demokratické strany agresivně hájí drastické zvýšení univerzitního školného a seškrtání vysokoškolských rozpočtů před čtvrtečním hlasováním v parlamentu o tomto opatření. V Británii dále pokračují široké studentské protesty.

Britská vládní koalice za posledních čtyřiadvacet hodin vyvinula intenzivní úsilí ve snaze prosadit souhlas parlamentu se svou dosud nejkontroverznější politikou - s drastickým zvýšením univerzitního školného a se snížením státního financování britských univerzit.

Zdravotníci odmítají dotovat zdravotnictví

8. 12. 2010

Memorandum Asociace českých a moravských nemocnic k současné krizi ve zdravotnictví

(osobně vedením AČMN předáno předsedovi vlády P. Nečasovi 6.12. 2010)

Současnou krizi ve zdravotnictví a hrozící odchody lékařů nezpůsobily neoprávněné požadavky zdravotníků, ale dlouhodobé podfinancování rezortu při současném nehospodárném nakládání s disponibilními zdroji.

Na naše zdravotnictví vydáváme 3-4x méně prostředků než vyspělé země, jejichž výdaje činí 8-11% z HDP oproti našim 7%. Při stejných cenách energií, léků, přístrojů a ostatních vstupů jako ve vyspělých zemích, ale zároveň při regulovaných výstupech (úhrady pojišťoven) se jedinými nedobrovolnými sponzory systému stávají lékaři, sestry a ostatní zaměstnanci. A ti tuto roli už odmítají dále hrát.

Širší souvislosti včerejší stávky

8. 12. 2010 / Michael Kroh

Na téma včerejší stávky se bude diskutovat ještě dlouho. A bude-li vláda pokračovat stejným způsobem dále, dočkáme se brzy i tvrdších protestů. Postoje ke stávce jsou pochopitelně ovlivněny politickými postoji účastníků veřejných debat, nicméně i u některých středopravicově orientovaných publicistů lze zaznamenat rozpaky z vystupování vládních činitelů.

Buržuj se už vrátil...

9. 12. 2010 / Pavel Pečínka

V jedné ze starších povídek Šimka a Grossmanna uchovávaných potají na šelestících kazetách v osmdesátých letech (spolu s rakouským ušmudlaným pornem, žádaným to artiklem ve studentském prostředí) vysvětluje otec -- dělnický předák z Tesly Karlín -- synovi: "I když už podniky patří nám, stávkovat se musí, aspoň dopoledne. To proto, aby buržuj viděl, co by se stalo, kdyby se vrátil." Syn se drží otcova doporučení a stávkuje. Netrvá dlouho a octne se v sanatoriu uprostřed lesů, kde může svobodně stávkovat od rána do večera... Geniální zkratka vystihla tenkrát všechno.

Kde berou tu drzost

9. 12. 2010 / Petr Jánský

Státní zaměstnanci vyšli do ulic. Na transparentu měli Nejsme poddaní žádného Dráb(k)a. No to tedy nejste. Máte práci, teplo, světlo, stravenky a máte každý měsíc jistou výplatu. Pro zbytek společnosti neskutečný zázrak. Protože zbytek společnosti tu výplatu jistou nemá. Většina firem se musí zatraceně ohánět, aby vůbec výplata byla. A víte, vy ukřičení stávkující, že podnikatelé a jejich zaměstnanci, to jest ti, kteří na vás pracují a z jejichž daní jste placeni, mají výplaty nižší, než jsou ty vaše?

Národ Komenského neumí číst

8. 12. 2010 / Petr Jánský

Totální výbuch. Tak hodnotí školy mezinárodní prověrku ve čtení. Za první Koreou jsme se umístili na podprůměrném 27. místě. Ministr Dobeš: "Propad ČR pokračuje, ba co dím, ČR se propadá nejrychleji ze všech zemí OECD." Zhoršuje se kázeň na školách, 35% žáků neví, co se v hodině probírá, zvětšují se rozdíly mezi školami. Maturita na nečisto situaci potvrdila.

Dundee University ve Skotsku plánuje vyhodit 193 zaměstnanců

8. 12. 2010

Je to zjevně začátek prvních útoků proti britskému univerzitnímu systému. Podle odborového svazu britských univerzitních učitelů ohrožuje plánovaní vyhazování výuku i výzkum po celé univerzitě. Škrty ohrozí kvalitu vyučování, ochromí výzkum a omezí počet oborů, která škola bude nadále vyučovat. Informace v angličtině jsou níže:

Americká Fox News hájí Juliana Assangeho

8. 12. 2010"Známé pravicové populistické hovado americké televize Glenn Beck rozbírá obvinění ze znásilnění, vznesená proti Julianu Assangovi. To jsme to dopracovali," píše Jiří Drašnar. Nejprve se Štěpán Kotrba, který chtěl uvěznit Stworu za přetištění cizího článku, zastává absolutní svobody slova a pak tohle. Kam ten svět spěje?"

Níže uvádíme český překlad částí argumentace Glenna Becka:

Mohou opravdu červení trpaslíci zrušit potřebu temné hmoty?

9. 12. 2010 / Vladimír Wagner

Nedávno vyšla v Britských listech zprávička o pozorováních, která indikují větší počet červených trpaslíků v blízkých eliptických galaxiích. To jsou hvězdy s malou hmotností a svítivostí, které se velice špatně pozorují. Příspěvek je úpravou zprávy ze serveru Physorg.com. Při úpravě české verze článku však došlo k významnému posuvu anglického textu. Český upravovatel píše:

Kritické myšlení a financování vysokých škol

9. 12. 2010 / Jiří Dolejš

Většinově se shodujeme, že vzdělanostní společnost je bitevním polem, na které se ověřuje konkurenceschopnost ČR ve světě. Paradoxně se už léta zužuje debata o financování kvalitního vysokého školství na spor mezi zastánci tržního školného a tzv. bezplatného vzdělávání. Problém extenzivního rozvoje sítě vysokých škol a jejího zbyrokratizovaného provozu je zcela mimo pozornost. Co jsou pak platné mnohastupy absolventů, opouštějící brány škol s diplomem v pěsti, když jejich uplatnění na trhu práce je omezené.

Odhalení Wikileaks posilují bezpečnost západních států

8. 12. 2010

Všichni z nás mají vůči Julianu Assangovi dluh, píše Johann Hari v deníku Independent. Díky němu nyní víme, že naše vlády praktikují politiku, která dává vás i vaše rodiny do velkého nebezpečí. Wikileaks nás informovaly, že vlády tajně zahájily další válku proti další muslimské zemi, schvalovaly mučení, unášely nevinné lidi z ulic svobodných zemí a potlačily informace o usmrcení 15 000 civilistů - pětkrát více, než kolik jich zahynulo 11. září.

Všechny tyto akce zvýšily počet odvetných akcí od muslimů. Tuto vládní politiků dokážeme změnit jen pod podmínkou, že o ní budeme vědět - a Assange nám o tom poskytl důkazy černé na bílém.

Je za tím šílenství, nebo bezmoc, když novinář píše slabomyslné tlachy?

9. 12. 2010 / Karel Dolejší

Po indonéské invazi v prosinci 1975 přinášely lidskoprávní organizace a nezávislí žurnalisté léta svědectví o genocidě, kterou okupanti na ostrově prováděli - zahynula během ní snad čtvrtina veškerého obyvatelstva. Teprve v roce 1999, když OSN s podporou USA a Austrálie (obě země předtím cvičily a vyzbrojovaly vraždící indonéské okupanty) převzala správu nad Východním Timorem, se genocida začala skutečně vyšetřovat a byly podniknuty kroky k potrestání (některých, měně významných) viníků. Ti, kdo už předtím riskovali životy a podávali osobní svědectví o hrůzách na Timoru, byli jistě mimořádně odvážní lidé - ale řekl by o nich někdo soudný, že "obrovsky přispěli k naší bezpečnosti"? Nebo alespoň, že "obrovsky přispěli k bezpečnosti Timořanů"? Sotva. Pouze věci vyslovili, abychom se nemohli vymlouvat na neznalost. To je obrovská věc. Je to ale jablko, a ne hruška.

Wikileaks: Americká vláda lobbovala v Moskvě jménem firem VISA a MASTERCARD

8. 12. 2010

Americká vláda letos lobbovala v Rusku jménem soukromých podniků VISA a MASTERCARD ve snaze zajistit, aby tyto americké firmy nepřišly v důsledku nového zákona v Rusku o podstatnou část svých příjmů. Vyplývá to z americké diplomatické depeše, kterou ve středu odpoledne vydal server Wikileaks.

Obě firmy v minulých dnech zrušily převod peněz od dárců serveru Wikileaks ůdajně prý proto, že Wikileaks jednání "protizákonně". Obě firmy se také staly terčem hackerů a internetové stránky podniku Mastercard jsou mimo provoz.

Ukončeme už reakce na žvásty vydavatelství MAFRA

8. 12. 2010 / Štěpán Kotrba

O ekonomické stabilitě jakéhokoliv periodika nehovoří "měkké" údaje o čtenosti, kterými se vychloubá vydavatelství MAFRA v rámci krizové PR komunikace po zveřejnění informací Fabiana Golga, ale "tvrdé" údaje o vytištěném a prodaném nákladu. "Čtenost" nevypovídá o příjmech redakce, ale o tom, kolik důchodců si jedny noviny půjčuje na jednom patře paneláku či v jak navštěvované hospodě visí Lidovky na věšáku.

Britské listy mají k dispozici tvrdá data o prodaných výtiscích LN a jejich remitendě za posledních deset let... Není to veselé čtení. Vypovídá o klesající kultuře liberálně pravicové žurnalistiky i klesající úrovni informačních potřeb čtenářů. Britské listy dávají čtenářům k dispozici nejen srovnání v procentech, ale i faktická čísla tisíců vytištěných a prodaných výtisků.

Stáváme se normální zemí, pane prezidente

8. 12. 2010 / Karel Dolejší

Jsme v době zkušební, v níž lumpenburžoazie zkouší trpělivost a sílu demokracie, testuje si ji, a demokracie si na vztahu k lumpenburžoazii ověřuje (testuje), co vlastně je a jaké jsou její meze.
Karel Kosík

Bylo to myslím v roce 1993 nebo 1994. V aule brněnské elektrotechnické fakulty přednášel studentům vysokých škol premiér Václav Klaus. Vysvětloval, že všechny hlavní reformy už vlastně proběhly, a teď se už jen staneme "takovou normální, standardní zemí". Po dramatickém věku tržních komsomolců nadcházel rutinní čas nových normalizátorů, kteří to, co vzniklo smícháním půllitru husákovské politické přistrašenosti se silnější polistopadovou lačností po majetku, prezentovali jako "normalitu".

Dnes, 8. prosince 2010, proběhne v České republice první generální stávka od roku 1989. Jsem zatraceně rád, že na všechny ty zaprášené přísliby konečně došlo, že se "vracíme do Evropy" a čeští zaměstnanci normálně bojují za svá práva, jak je na tomto kontinentě odnepaměti zvykem.

PRÁVNÍ ANALÝZA:

Pojišťovny versus lékaři -- předem ztracený boj?

8. 12. 2010 / Jiří Horáček, Petr Doubrava

V poslední době se nejen v odborných kruzích začalo poněkud více hovořit o tzv. regulačních srážkách uplatňovaných zdravotními pojišťovnami vůči lékařům a zdravotnickým zařízením (dále užíváme pouze jednotného výrazu "zdravotníci") za překročení limitů stanovených pro objem poskytované zdravotní péče. Jde o to, že např. nemocnice, která ošetří více pacientů než zmíněné limity umožňují, nedostane za tuto péči zaplaceno. Z pochopitelných důvodů to považuje většina zdravotníků za nespravedlivé. V poslední době se již, zdá se, věc vyhrotila do otevřeného konfliktu. Jde o předem ztracený boj zdravotníků proti finančním institucím a byrokracii? Možná nikoli. Praxe pojišťoven je totiž z více důvodů sporná. V rámci tohoto článku se nemůžeme zabývat důvody věcnými, ačkoli s důvody právními, kterým se chceme dále věnovat, úzce souvisí.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za listopad 2010

4. 12. 2010

V listopadu 2010 přispělo finančně na Britské listy 215 osob celkovou částkou 44512.45 Kč. Příjem z reklamy byl 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.11. 2010 částku 54 681.71 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní