Foreign Policy: Ohromující pokrytectví střední Evropy
12. 9. 2015
Země střední Evropy mají dlouhou historii spoléhání na laskavost jiných v nejtemnějších dobách své historie. Tak proč se chovají dnes vůči uprchlíkům tak krutě?
Odmítání uprchlických kvót by se nemělo trestat, avšak na absenci empatie a soucitu by se nemělo zapomínat, až nadejde doma, kdy se tito odpůrci uprchlíků sami octnou v situaci, kdy budou potřebovat pomoc.
A tak, neočekávaně, Evropská unie má další úkol na svém dlouhém seznamu: připravit postkomunistické evropské národy na odpovědnost poskytovat bezpečné útočiště politickým uprchlíkům v zoufalé situaci. Zdá se, že tolerance a občanské hodnoty v těchto zemích jsou méně vyvinuté, než jsme předpokládali. Neliberální hodnoty jsou tam jak se zdá předávány od jedné generace k druhé a bude to vyžadovat více než příjezd desetitisíců lidí, kteří potřebují ochranu, podporu a soucit, než se tato deprimující situace změní.
Ve střední Evropě je historická paměť výhodně velmi krátká, když se to tam potřebuje - vyprávějí se na demonstracích historky o slavných královstvích minulosti a o úspěších zakladatelů národa. Málokteré z 28 členských zemí EU byly postiženy natolik emigrací jako ty středoevropské - Maďarsko, Česká republika, Slovensko a Polsko byly všechny svědky toho, jak jejich občané si balí kufry a prchají v nejtemnějších dobách své historie.
Tato skupinka států na východní periferii EU není jediná, která pohlíží na EU jako na bělošskou křesťanskou pevnost uzavřenou proti chudým lidem světa, které výhodně odsunuly stranou svou vlastní historii migrace, stejně jako ducha a hodnoty Evropské unie, takže se pro ně EU stala pouhou glorifikovanou obchodní zónou. Jejich tón je však o oktávu či o dvě oktávy hysteričtější než tón některých jejich západních sousedů.
Středo a Východoevropané patří k nejhlasitějším odpůrcům povinného systému kvót, který by rozdělil uprchlíky do všech 28 zemí EU podle počtu obyvatel, velikosti, HDP a míry nezaměstnanosti. A jejich vysvětlení, proč to odmítají, je záměrně neupřímné. Spoléhá na tvrzení, že většina přicházejících lidí jsou ekonomičtí migranti, nikoliv opravdu pronásledovaní uprchlíci.
Slovensko a Maďarsko otevřeně řekly, že muslimští uprchlíci jsou nevítaní a nepatří do Evropy, o níž tvrdí, že je bělošská a křesťanská. V srpnu poskytl slovenský ministr vnitra absurdně nepřesvědčivé ospravedlnění, že muslimové by se necítili dobře v jeho zemi, kde nejsou mešity.
V ČR zjistil nový průzkum veřejného mínění, že 94 procent Čechů je přesvědčeno, že by EU měla uprchlíky vracet do jejich domovských zemí. Více než tři čtvrtiny občanů řekly, že chtějí zrušení schengenské dohody. Dalším znakem necitlivosti Čechů: vězní žadatele o azyl ve vazebních střediscích, dokud nezažádají o politický azyl, a píší jim na paže identifikační čísla nesmytelným fixem, což natolik připomíná praxi nacistických koncentračních táborů, v nichž trpělo mnoho Čechů - že tuto praxi Praha mezitím opustila.
(...)
I když to může působit paradoxně, dlouhá historie emigrace ze středoevropských zemí a tragedie, které je vyvolaly, mohou být součástí důvodů, proč se středoevropské země cítí oprávněny odmítat uprchlíky odjinud. V tomto regionu vládne názor, že tyto země trpěly už dost, že jsou to malé, chudé země a mají právo si o sobě myslet, že jsou to oběti. Teď, když se teprve dostávají na vlastní nohy, se musejí mít právo starat samy o sebe.
Vzhledem k nebezpečné atmosféře ve střední Evropě v této chvíli, bylo by velkou chybou, kdyby tyto země EU nutila přijímat nechtěné uprchlíky. To by ohrozilo je samotné. Pokud k tomu budou donuceny neochotné středoevropské vlády, bude to zelená pro pravičáky a populisty, aby nové příchozí terorizovali.
Avšak bylo by možno zavést dobrovolné kvóty pro všech 28 členských zemí EU: vyšší, než ty v současnosti navrhované, s poskytováním pomoci z EU pro země s nižším než průměrným HDP, které přijmou uprchlíky. Tyto peníze by umožnily vedoucím politikům v těchto zemích vysvětlit svým občanům, že přijimání uprchlíků je pro ně prospěšné. Odmítání uprchlických kvót by se nemělo trestat, avšak na absenci empatie a soucitu by se nemělo zapomínat, až nadejde doma, kdy se tito odpůrci uprchlíků sami octnou v situaci, kdy budou potřebovat pomoc.
Rasismus a xenofobie jsou strašlivé samy o sobě - ať zuří či nezuří uprchlická krize a hovoří výmluvně o stavu demokratické kultury v těchto zemích čtvrt století po pádu komunismu.
A tak, neočekávaně, Evropská unie má další úkol na svém dlouhém seznamu: připravit postkomunistické evropské národy na odpovědnost poskytovat bezpečné útočiště politickým uprchlíkům v zoufalé situaci. Zdá se, že tolerance a občanské hodnoty v těchto zemích jsou méně vyvinuté, než jsme předpokládali. Neliberální hodnoty jsou tam jak se zdá předávány od jedné generace k druhé a bude to vyžadovat více než příjezd desetitisíců lidí, kteří potřebují ochranu, podporu a soucit, než se tato deprimující situace změní.
Kompletní článek v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 11.9. 2015
-
13.9. 2015 / Uzavřením hranic chce Německo donutit východoevropské země, aby přijaly uprchlické kvóty13.9. 2015 / Německo zavede "dočasné pohraniční kontroly"13.9. 2015 / Guardian: Za vraždění civilistů v Sýrii a za vlnu uprchlíků nese velkou měrou odpovědnost Rusko11.9. 2015 / Co jsem se naučil ve Spojených státech13.9. 2015 / "Corbyn nevyčlení Británii ani z NATO ani z EU"13.9. 2015 / Návrh na přejmenování konvičkovců13.9. 2015 / New York Times: Odpor východního bloku k uprchlíkům odhaluje kulturní a politické rozdíly v EU12.9. 2015 / Václav DušekKotlík smíchu aneb vývar ze starých pořádků od pomocné kuchařky mediálního pajzlu12.9. 2015 / Rakouský kancléř Werner Faymann srovnal Orbánovu politiku vůči uprchlíkům s holocaustem13.9. 2015 / Former Slovak diplomat: "Brussels is run by idiots"12.9. 2015 / Ředitel Human Rights Watch děkuje čtenářům Novinek, že poskytli přesvědčivé důkazy k jeho rozhovoru12.9. 2015 / Herec Benedict Cumberbatch: Musíme uprchlíkům pomoci11.9. 2015 / Maďarské způsoby jak udržovat pořádek11.9. 2015 / Evropa končí v Nickelsdorfu11.9. 2015 / Mezinárodní lidskoprávní organizace tvrdě kritizují Maďarsko, že zachází s lidmi jako se zvířaty11.9. 2015 / Juncker pokrytecky hovoří o nutnosti pomoci uprchlíkům, zatímco proměňuje Evropu v pevnost12.9. 2015 / Hundreds of people demonstrated in Prague on Saturday against islam and against islamophobia11.9. 2015 / Czech commercial "Nova TV" celebrates "Europe's victory over the muslims near Vienna 332 years ago today"11.9. 2015 / Czech public service TV has been attacked for suggesting in a children's programme that people should help refugees11.9. 2015 / Kauza Vanunu: Kvůli televiznímu rozhovoru dostal whistleblower domácí vězení a zákaz přístupu na Internet11.9. 2015 / Latinskoamerické země přijmou uprchlíky ze Sýrie10.9. 2015 / Karel DolejšíUSA chtějí blokovat ruskou intervenci v Sýrii. Neuspějí a uprchlíků přibude10.9. 2015 / Daniel VeselýProč se Spojené státy vůči blízkovýchodním uprchlíkům staví cynicky a pokrytecky?10.9. 2015 / Czech president Miloš Zeman: The decision about the refugee quotas should be made by the Council of Europe10.9. 2015 / Přístup britského premiéra k uprchlíkům je ostudný10.9. 2015 / Parlamentní listy šíří hate speech10.9. 2015 / "Podařilo se nám to!"9.9. 2015 / Proč chybí Východoevropanům soucit?10.9. 2015 / Nepodmíněný základní příjem jako kulturní impulz10.9. 2015 / Austrálie přijme 12 000 uprchlíků ze Sýrie9.9. 2015 / Uprchlíci: Srbové se k nám chovají slušně9.9. 2015 / Německý deník Bild vyšel bez fotografií9.9. 2015 / Bez komentáře9.9. 2015 / Lidskoprávní organizace žaluje britskou vládu za to, že dronem usmrtila v Sýrii dva britské džihádisty9.9. 2015 / Uprchlíci: Mýty a strach9.9. 2015 / Země Severovýchodní Afriky se pokusí obnovit jednání o strategické přehradě na Modrém Nilu11.8. 2015 / Hospodaření OSBL za červenec 2015