Lepší svět je možný, aneb
Spějme všichni do Beléma
4. 10. 2010 / Josef Mikovec
Belém znamená Betlém a je to město v brazilském, ekonomicky, strategicky, geopoliticky i kulturně velmi důležitém státě Pará. Tento druhý největší stát Brazílie hraničí se státy Amapá, (který hraničí s Francouzskou Guyanou a Surinamem) , Maranhão, Tocantins, Mato Grosso, Amazonas ( největší stát Brazílie), Roraima a na severu s Guyanou a Surinamem. Pro značné přírodní, především nerostné bohatství, zlato, drahokamy a polodrahokamy byl v minulosti předmětem zájmu Francie, Velké Británie, Holandska - a protože zde ústí řeka Amazonka, byl životně důležitý pro Portugalsko, pozdější Spojené království Portugalska, Brazílie a Algavres a nezávislou Brazílii. Pro tu samozřejmě stále důležitý je.
Pará, původně provincie Grão-Pará, byla před vyhlášením nezávislosti Brazílie přímo pod Lisabonem -- a později se snažila mít co největší nezávislost na brazilské císařské vládě. Historie Grão-Pará a Pará je bohatá, složitá a plná střetů, bojů i vzpour a povstání. Největší bylo Cabanagem, revolta dos Cabanos.
Podrobněji, objevně a nekomformně - David Cleary:"Lost Altogether to the Civilised World": Race and the Cabanagem in Northern Brazil, 1750 to 1850.
Dodnes je "Cabanagem, revolta dos Cabanos" předmětem protikladných hodnocení, přehodnocování, změn postojů historiků i politicky motivovaných postojů oficiálních.
A do jisté míry i mentální zátěží.
V Belému na pamět tohoto povstání či revoluce je památník "Memorial da Cabanagem", jehož autorem je Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho, narozen 15. prosince 1907 (!!!), dosud nesmlouvavě a zatvrzele živ, v současnosti patrně nejstarší komunista světa, viz ZDE a ZDE, přítel o hodně mladšího Fidela Castra a v letech 1992 až 1996 předseda nejstarší z dosud aktivních politických stran Brazílie Partido Comunista Brasileiro (PCB).
Jedna Brazílie je málo, nebo moc ?
V Brazílii důsledný separatismus nejen existoval, ale dokonce dosud , anebo opět existuje. V roce 1992 dokonce hnutí Movimento pela Independência do Pampa vedené Irtonem Marxem (zcela nemarxistickým) vyhlásilo nezávislost území se symbolickým názvem República do Pampa, República dos Pampas
Také se objevil v Região Sul do Brasil, neboli Jižním regionu Brazílie, požadavek na zrovnopravnění němčiny a italštiny s portugalštinou. V budoucnu se může objevit snaha toto hnutí zneužít proti Brazílii, ale v současnosti nehraje velkou ani důstojnou roli a hlavní město státu Rio Grande do Sul, Porto Alegre, je známo spíše Světovým sociálním hnutím, jehož součástí je i České sociální forum - a participativním rozpočtem.
Spějme všichni do Beléma
Belém je hlavním a největším městem Pará. Belemáci i ostatní "Paránci" jsou na toto město nelimitovatelně hrdí a mají důvod a pravdu.
Dojem z letiště je dobrý, ale těm, kteří neumí brazilsky neboli portugalsky, mohou vzniknout problémy. A s taxíkáři se musíte dohodnout na ceně. Taxametry nemají a později můžete zjistit, že cesta z letiště do města stojí více, nežli z města na letiště. Pokud nemáte předem nic zjištěno nebo zajištěno a neumíte vzdorovat. Naštěstí jsem byl instruován a očekáván. Když vyjdete z letiště, uchopí vás vlhké tropické vedro. Jedna košile na den určitě nestačí. Také bývají často deštové přehánky. Reklamně Belém vypadá takto i takto, ale z letiště se jede přes čtvrť bídy, a ta reklamní není. Dřevěné chatrče, které musí tropický déšť drtit, pomalu, velmi pomalu ustupují cihlovým minidomkům, mnohdy ne o moc větším, nežli bývaly některé staré české trafiky, ale těch z prken je stále hodně a nové domky jsou sice jistý pokrok, ale žít v nich není štěstí a radost, jen méně zlý úděl. Tady důvodů k hrdosti moc není, jen snad, že bylo a někde dosud je hůř. Ekonomická situace Brazílie se zlepšila, uvádí se, že "Třicet milionů Brazilců dosáhlo mezi lety 2003 a 2009, úrovně střední třídy" (M.Suja). Ale favely, tedy čtvrti chudých, ještě dlouho budou výstrahou budoucím.
V Belému, který je ovšem mnohem menší než Rio de Janeiro a Saõ Paulo, tyto favely tak zlé, jak ukazují uvedená videa, nejsou
Celkově se favelizace v Brazílii zpomalila a někde ustupuje, ale zvolna se rozlézá ve vyspělých zemích prvního a druhého a půltého světa jako průvodní a očekávaný, pro globální oligarchii užitečný průvodní jev globalizace. Obavy, které projevují instituce typu IMF, sotva patří k výzvám, které mají tento vývoj zmírnit a některé z degradujících možností vyloučit.
Město však má především své krásné části, architekturu koloniální i moderní, kostely, muzea, galerie, restaurace různých cenových skupin, graffiti, které k Brazílii nutně, přednostně a už i oficiálně patří, luxusní obchody a příjemné, přátelské a ochotné obyvatele, kteří rádi mluví o svém městě. Ty obchody jsou ale někde na klíč, odemknou před vámi a zamknou za vámi, nebo mají své sekuriťáky, případně obojí. Zřejmě tedy kriminalita větší, nežli by neznalý člověk usuzoval. V Belému se však koná spousta vědeckých konferencí, sjezdů, takže ta kriminalita je asi výběrová. V některých ulicích jsou na chodnících vyznačeny cesty, přechody a upozornění pro zrakově postižené, což o charakteru belémských také něco říká.
Jídlo je v Pará vynikající, zvláště ryby. A dary moře. (Tím nenarážím na exportované české odpadky.)
Nelekejte se na nábřeží a tržistích černých ptáků urubus, nejsou vtíraví, natož nebezpeční, nikterak odpudiví a provádějí dokonalý úklid. Město díky nim ušetří.
Obvyklá krajanská otázka bývá "a co pivo"? Tedy nevím, místním vychvalovaným pivem je Cerpa. Složeno ze slov cerveja ( pivo) a Pará. Už na letišti je upozornění, že toto pivo je THE BEST. Myslím, že to jediné je na letišti v angličtině. O znalosti jiných jazyků raději nesnít.
Řečiště archetypů
V Belému se vždy druhou neděli v říjnu konají mariánská procesí a patnáctidenní uctívání a oslavy Nossa Senhora de Nazaré (Círio de Nazaré) - Rosa mystica,Turris Davidica,Turris eburnea, Domus urea, Foederis arca, Ianua caeli, Stella matutina, Speculum iustitiae, Sedes sapientiae, Regina pacis, Consolatrix afflictorum - tedy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku by to bylo uctívání Panny Marie Nazarénské, nebo lépe česky, Nazaretské. Je to největší náboženská událost toho druhu v Brazílii, zvaná též amazonské vánoce. Sošky a obrázky Nossa Senhora s Jezulátkem jsou všude. V obchodech, holičstvích, restauracích, autech, stále, nejen v době Círio de Nazaré. V některých hotelech jsou i osvětlené oltáříky, vyzdobené květy. Odvěký a dověký archetyp, se kterým se v římskokatolických zemích nejčastěji setkáváme v kulturně podmíněné, barokní podobě. V 19. a 20. století ztrátový římsko-katolicismus symptomaticky odstranil Jezulátko a přidal spíše kýč a vykalkulované citové a morální vydírání.
Tichá vzpoura proti nelidskosti světa byla nahrazena nemateřskými hrozbami bojovné Spoluvykupitelky. Smysluplná tradice reprezentující a manifestující, nezávisle na institucích, církevních skeletech a v protikladu vůči kodifikovanému spirituálnímu kšeftařství a politickém zneužívání, hodnoty, které jsou zprostředkující a účinné i mimo oblast náboženství i ( především ?) v rámci ne-theismu a především jako hráz proti vulgaritě, agresivitě, zvěcnělé povrchnosti a potřebě zhoufnělé nesvobody, ale jsou chtěně přehlíženy nebo z povýšenosti nepochopeny a zamítnuty. Součástí oslav je pokání, kajícnost, pokora, vděčnost , naděje, lidové veselí, ohňostroj, kolotoče a jídlo, které patří k těmto dnům -- a jak to má být, Brazílie nejsou jen karnevaly.
Theologie osvobození a osvobození theologie
K Brazílii, Latinské Indoamerice a hnutí za lepší svět patří také nové formy a cesty spirituality a theologie. Je jí především Theologie osvobození,
vatikánskými kádrováky škrcená a likvidovaná současně s odprodejem nepřínosné chudiny politicky krytému protestantismu, včetně televizního a estrádního.
Lepší svět je možný
V Belému se konalo v loňském roce Světové sociální fórum ( v Britských listech viz články Marka Hrubce a Ondřeje Lánského).
Historicky trvalý přínos Latinské Ameriky není malý. Chiapas, Venezuela, Bol9vie, Ekvádor, brazilské Hnutí bezzemků, argentinská dělnická samospráva, hnutí FRETECO a obdobné hnutí v Brazílii - "dwarf networks", městská subkultura Aymarů reprodukující série sítí, sociální fraktální geometrie, hospodářské organizace vzájemné pomoci uchovávající rovněž etnické, kulturní, etické a psychohistorické hodnoty, jsou sice jako takové nepřenosné, ale podněcující k hledání toho, co je v nich univerzalizující a eticky ofensivní.
Jižní Amerika předkládá nové alternativy
Jižní Amerika neznámá a podceňovaná má a získává dost přínosného, nejen zrozeného v Evropě, ale i zcela vlastního původem i podobou. I pouhé projekty pro první fázi rozvoje jsou pro Oligarchii nežádoucí.
Silvia Ruppeldtová: Realizovať utópie
Ilona Švihlíková: Ekonomická krize a její řešení
Co je jednoznačně inspirující i pro Evropu, včetně té Střední, je praktické ověření participačního rozpočtu, Pareconu, různých forem spolupráce a družstevnictví současně s uskutečnováním participační demokracie. V Brazílii to je přibližně 80 obcí, které mají "participatory budget".
Ale i v Evropě se tato forma ekonomické demokracie praktikuje.
V České republice republice se problematikou komunitní ekonomiky, Parecon a otázkami socialismu 21.století zabývá především Ilona Švihlíková ZDE a ZDE, na Slovensku to jsou Peter Vittek, Silvia Rupeldtová a spolupracovníci nenahraditelné Utopia.sk ZDE.
Kooperativizmem se ve SR zabývá Luboš Bláha a někteří anarchisti jako Juro Halas, ten ale spíše kriticky,
V Bratislavě se konala 29. 9. konference, jejímž tématem byla participativní demokracie coby neutopický experiment
Neutopické experimenty
V ČR působí řada inciativ, které se možnostmi nových alternativ zabývají Alternativa zdola, Inciativa za společenskou změnu - mluvčí Štěpán Steiger a Petr Kužvart, a další.
Jan Májíček k občanské aktivitě, inciativám a alternativám poznamenává:
Právě ProAlt má pak podle mého největší šanci stát se širokospektrálním vztažným bodem, se kterým se budou lidé moci identifikovat a "pod jeho vlajkou" vyrazit proti vládě. Samozřejmě to nebude jediná protivládní platforma, ale má šanci být platformou nejdynamičtější a s bohatým rejstříkem perspektiv, ve které se může vyvinout. Už proto, že může spolupracovat jak s odbory, tak s politickými stranami a přitom nebude ani jedním ani druhým.
Pravice je na tom hodně špatně. Že se to nezdá? Ale ano. Hraje totiž vabank. Buď prosadí svoje návrhy v plné síle, a nebo bude diskreditována jako a) neschopný a b) nerozumný experimentátor. Kapitál si pak vyvolí jinou, pro něj výhodnější reprezentaci. Navíc se napravo odehrává nemilosrdný souboj mezi TOP 09 a ODS, což je jeden ze zdrojů třenic ve vládní koalici. Druhým jsou Věci veřejné, které útočí na oba dva své koaliční partnery. A navíc ještě v ODS existují různé frakce, které mají také své zájmy (u TOP i VV to není možné, protože jsou to strany nové, a spojené s jednou či dvěma osobami).
Pokud bychom přičetli dostatečně silný a vytrvalý tlak zdola, tato vláda padne a reformy neprosadí. Ty škody, které nadělá, se budou moci zhojit, pokud ale hnutí, které tuto vládu svrhne, zůstane v pohotovosti".
Zase to vyhrál Hugo
V Jižní Americe máme závažné události, které jsou mimořádně významné. Tou první jsou volby ve Venezuele, které nebyly v Č R hodnoceny přesně, pokud vůbec nějak. Zpravidla se mluvilo o ztrátách až porážce Partido Socialista Unido de Venezuela, PSUV a Chaveze osobně. Což je propagandisticky krajně zkreslující. Ale zároveň poněkud v rozporu s obvyklým trapně hlupáckým označováním Chaveze za diktátora. K tomu odpovědi Evy Gollingerové
Vyhraje volby Brazílie ? Už nebudou v Nadvládě sami mezi sebou ? Budoucnost se neodkládá !
Další mimořádně významnou událostí jsou volby v Brazílii. Ty se konaly 3.10. - Uribe nebo Santos, USA nebo Brazílie, Serra nebo Rousseff - to je, oč tu běží . Ano, USA nebo Brazílie, Serra nebo Rousseff -- to je, oč tu běží, a na čem hodně záleží. V prvním kole musí kandidát na presidentví nebo úřad guvernéra získat 50% plus jeden hlas. Jinak se koná druhé kolo mezi dvěma kandidáty, kteří získali v předešlém kole nejvíce hlasů.
Jako vždy, vlajky, letáky, znovu a znovu TV projevy, diskuse, atd. atd. atd.
Brazílie už není zemí v pozadí, stala se hospodářskou silou a tvrzí Jižní Ameriky, která se integruje. Je členským státem gigantu BRIC a musí být nejen objektem, ale i subjektem Velké hry. V době, kdy význam Jižní Ameriky samotnou hospodářskou krizí vzrostl, každým dnem více platí "Pravda o Latinské Americe: USA nutně potřebují její zdroje pro sebe". A nejde jen o to. V sázce je pro kapitál mnohem více. Brazílie sice uzavřela vojenskou dohodu s USA, ta je však spíše diplomatická, nepříliš vyžadující a nepříliš zavazující. Důležitější je, jak se Brazílie zabezpečuje - a také, že si troufá odmítat - "Brazílie odmítá jakoukoliv přítomnost NATO v jižním Atlantiku ". Ve volbách jde tedy o to, kam až zasáhne silové pole a jakou roli bude Brazílie hrát.
Ekocida
Smutnou kapitolou je devastace přírody a degradace původních obyvatel ve jménu "pokroku". K tomu podrobněji Fabiano Golgo: Katastrofa Xingu Proč chce Lula elektřinu v amazonském dešťovém pralese?. Přitom vlastně užitek nebude nijak velký:
a ZDE
.
České inciativy, ekologové a všichni zodpovědní lidé mohou hodně pomoci v akci na záchranu Amazonie.
Vermes, rebelem-se!
Je napsáno na zdi autobusového nádraží.
V Česku poděsí brazilští kandidáti s rudou hvězdou. Avšak ta zde není symbolem komunistů, ale vládní strany PT. Tu hvězdu mívá take bílou, žlutou, žlutozelenou, stejně jako vlajky strany. Levicových stran je v Brazílii hodně, některé jsou v Kongresu, další působí na úrovni států nebo měst. Máme zde dvě Komunistické strany, které mají toto označení v názvu a jsou významné, od KSČ velice odlišné, PCB - Partido Comunista Brasileiro a PCdoB -Partido Comunista do Brasil.
Kandidát PCdoB do Assembléia Legislativa Federálního distriktu se jmenuje Apolinário Rebelo. Federální poslanec ze stejné strany se jmenuje Aldo Rebelo. Rebelo. A pak takové nevolte.
Ta jména sama o sobě jsou zárukou. Rebelo.
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 4.10. 2010
-
4.10. 2010 / Vláda je nervózní, že se národ vzbouří proti škrtům4.10. 2010 / Čína nabízí spolupráci při reformě finančnictví v EU4.10. 2010 / Daniel VeselýJestliže chcete zabít prezidenta, jsem zde, prohlásil ekvádorský prezident Rafael Correa4.10. 2010 / V Rusku klesá produktivita práce2.10. 2010 / Čína skupuje globální energetické zdroje2.10. 2010 / BBC stávkovat nebude, management (částečně) ustoupil1.10. 2010 / Jsem proti diskriminaci starších lidí1.10. 2010 / Vyrobili protiíránský virus Izraelci?2.10. 2010 / Hospodaření OSBL za září 2010