Militaristické a nacionalistické nebylo jen Rakousko-Uhersko
23. 8. 2010
Rád bych krátce reagoval na článek "Staré dobré Rakousko?" od pana Františka Řezáče. Popisuje jej totiž podle mého názoru poněkud jednostranně jakožto zemi zcela ovládanou militaristy a nacionalisty, píše Tomáš Hron.
Totéž, co píše pan Řezáč, resp. historička Brigitte Hamannová, o Rakousku, by se v té době dalo říct i o ostatních evropských státech, a dá se to říct např. i o meziválečné ČSR.
Konkrétně Brigitte Hamannová píše, že v Rakousku byli "...jako národní ideály představováni především váleční hrdinové". Znamená to snad, že Francouzi, Britové či Rusové v téže době své válečné hrdiny ostrakizovali? A bylo tomu snad v meziválečné ČSR jinak? Nebyli zde jako největší hrdinové národu prezentováni čs. legionáři, zvláště ti od Zborova? Netvořila snad podstatnou část prvorepublikové elity generalita, konkrétně např. pánové Štefánik a Syrový?
Nacionalistický tisk ve Vídni prý v době, kdy byla Itálie zaměstnána Tripolskou válkou, vyzýval k preventivnímu úderu vůči ní. K tomu by se slušelo dodat, že Itálie si za podobné postoje ze strany Rakouska mohla do značné míry sama - v roce 1866, když byla větší část rakouské armády zaměstnána válkou s Pruskem, neváhala na Rakousko zaútočit na souši i na moři, aby si z něj urvala svůj díl.
Rovněž antisemitské názory, které prý bylo krom jiných často slyšet i od vídeňského starosty Luegera, nebyly v té době nějakým rakouským nebo německým specifikem; Dreyfussovu aféru a občasné pogromy v carském Rusku snad není třeba připomínat.
Celkově mi vyznění uvedeného článku připadá přinejmenším nespravedlivé v tom smyslu, že vzrůst nacionalismu, militarismu a antisemitismu v Rakousku na konci 19. století jakoby přímo spojuje se samotnou existencí mnohonárodní habsburské monarchie. Ve skutečnosti ale, když se po prohrané válce Rakousko-Uhersko "po zásluze" rozpadlo, tak v jednotlivých nástupnických státech, ČSR nevyjímaje, tyto zhoubné tendence spíše ještě zesílily.
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 23.8. 2010
-
22.8. 2010 / Nynější krizi způsobila revoluce z r. 196823.8. 2010 / Chybami se člověk učí20.8. 2010 / Manažerské poradenské firmy jsou podvod20.8. 2010 / Mělčiny: Způsobuje internet naše zblbnutí?21.8. 2014 / Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 196823.8. 2010 / Škabrahův článek je blábol bez vztahu k realitě20.8. 2010 / V zemích s nižší kupní silou je zboží dražší20.8. 2010 / Jan ČulíkVíte, co brání prodeji západního zboží v Česku za levnější ceny? České nálepky22.8. 2010 / Švédská prokuratura zrušila žalobu ze "znásilnění", uvalenou na zakladatele Wikileaks Juliana Assangeho22.8. 2010 / Jan ČulíkAmerika hysterčí ohledně Libyjce Megrahiho, avšak důkazy naznačují, že je nevinný3.8. 2010 / Hospodaření OSBL za červenec 2010