VV se nikterak neliší od ostatních bafuňářských stran

14. 6. 2010 / Stanislav A. Hošek

V letošních volbách se ze všech politických stran, které dosud nebyly v parlamentu, dostala do sněmovny jediná, Věci veřejné. Již skoro dva roky se veřejnosti představovala především jako strana přímé demokracie a odpůrce zbyrokratizování správy státu a politiky. Většinovou veřejností byla dokonce vnímána jako odpůrce politické kultury dlouhodobě v politice působících bafuňářů, jak sama známé politiky nazývala.

Strana VV postavila svou předvolební agitaci převážně na přesvědčování občanů, že o jejím chování na politické scéně nebude rozhodovat vedení strany, ale její členové v internetových referendech. Dokonce uspořádala pro své členy, tak zvané véčkaře, nesčetná hlasování o politických problémech a podle jejich výsledků pak sestavovala program strany. V něm je pasáž přímé demokracie opět silně zdůrazňována. Mimo jiné i tím, že se vedení strany zavázalo, že o případné koaliční smlouvě bude rozhodovat celonárodní referendum véčkařů.

Když VV získala tak vysokou podporu voličů, očekával každý jen trochu přemýšlející občan, že tématem prvního povolebního, vnitrostranického referenda bude problém vstupu do vládní koalice. Jaké však bylo překvapení i pro samotné véčkaře, když první povolební anketou byla výzva, cituji: "Vyberte nejsympatičtější poslankyni a dejte jí svůj hlas", konec citace. Pro ty, kdo by zapochybovali, že to vedení strany myslí vážně, následovala hned výzva k účasti na další anketě, opět cituji: "Volte Miss Parlament ČR..."'

A kdo by přece jenom chtěl vedení strany omlouvat povolební euforií, až ovíněním, mohl i o tom spolehlivě pochybovat, když ještě 12. června byly obě ankety stále propagovány ne webu strany VV, aniž tam byla jediná anketa s politickým obsahem. Charakteristické pak je, že na webu ze zmíněného nejnovějšího data, jsou již jenom stanoviska vedení strany, polemiky s představiteli jiných stran a sebechvalná oznámení vyjednavačů strany o tom, co se jim podařilo už prosadit do společného vládního prohlášení. Takže dosavadní chování vedení VV se nikterak neliší od chování ostatních bafuňářských stran, o nějaké nové politické kultuře nemluvě.

Připomeňme si k tomu ještě prohlášení Johna na tiskové konferenci po první společné schůzce představitelů koalice. Na dotazy proč VV vstoupila do koalice, ač ještě těsně před jednáním prohlašovala, že ji bude pouze podporovat, předseda VV řekl doslova, cituji: "Přesvědčili nás novináři způsobem zpravodajství o našich jednáních, které by mohlo odradit investory", konec citace. John už tehdy dal jasně najevo, že o chování vedení VV nebudou rozhodovat véčkaři, ale zájmy investorů minimálně vždy, když nejméně jeho osobně o tom přesvědčí lobby novinářů "způsobem zpravodajství" o jednání strany VV. Zdá se, že se přímá demokracie pro právě zvolené novobafuňáře velice brzy transformovala na novinářská doporučení a vůle voličů zase na zájem investorů. Stanislav A. Hošek

Vytisknout

Obsah vydání | Pondělí 14.6. 2010