ANALÝZA
A je to venku
4. 9. 2009 / Štěpán Kotrba
Když Ústavní soud vydal své slavné rozhodnutí o pozastavení voleb, bylo to nepochybně překvapení. To, co nebylo překvapením, bylo to, že hned bylo jasné, kdo je za tím. Představitelé strany "pravdy a lásky" se tím také nijak netajili. Najednou byl pro zastánce "pravdy a lásky" Miloš Melčák hrdina a člověk, který si zaslouží úctu. To říkali ti, co ještě nedávno ho měli za prachobyčejného zrádce, který hanebně zběhl a umožnil vznik této vlády. Nebylo nikomu divné, že ho uctívají ti, kteří s ním ještě nedávno opovrhovali a možná by mu ani ruku nepodali?
Zprvu nebylo jasné, kdo vlastně Melčákovi přišel na pomoc, kdo mu, jak praví J. Urban, pomohl sestavit „z pohledu neprávníka – brilantně vystavěný a navýsost přesvědčivý argumentář.“ Ten autor si nenechal své autorství pro sebe a bylo také jasné, kdo se to vrací do politiky.
Pořád ale bylo nejasné, co či kdo je ve skutečnosti terčem této kampaně. Jedna nebo druhá z těch velkých stran, nebo snad jejich lídři? To však nedávalo moc smyslu.
Až hrdina Melčák to řekl jasně - "překvapuje mě pouze pan prezident, který si neuvědomuje, že stejným zákonem může být zbaven mandátu během velmi krátké doby."
O to tu jde. Václav Klaus zlobí – tu je proti klimatickým změnám, tu zase odmítá podepsat Lisabonskou smlouvu, pak zase žertuje s Putinem, nechce uznat Kosovo a vůbec – kdoví, jestli je pro radar. A těch dalších nesrovnalostí by se našlo ještě dost. Prostě by si měl uvědomit, že to nemá ani na věky a ani na ty čtyři roky, co mu ještě zbývají.
Možná, že se to zdá příliš přitažené za vlasy. Ale že by se nesehnalo dost poslanců pro takové hlasování? A dokonce že by - podle Melčákova příkladu – nemohl jeden poslanec dát podnět Ústavnímu soudu? Tentokrát v neprospěch Klause. Nezazněl snad takový hlas už od jedné senátorky, která zmínila něco o vlastizradě.
Byl by to o to větší paradox ze strany Ústavního soudu, protože Klaus většinu jeho členů jmenoval. A hned vzápětí mu tito „jeho lidé“ už v tolika případech ukázali, zač je toho loket.
Hraje se sice o volby, ale teď se hlavně hraje o mandát prezidenta.To je bezpochyby již jasné. Počkejme ještě chvíli a bude také jasné, kdo to vlastně řídí.
Cui bono....
VytisknoutObsah vydání | Pátek 4.9. 2009
-
6.9. 2009 / BISka vypráví pohádku5.9. 2009 / Veřejnost se postavila proti Murdochovi za BBC4.9. 2009 / Lidé jsou schopni pomáhat5.9. 2009 / Jozef Bohumil FtorekObětí operace Kondor měl být i brazilský prezident s českými kořeny J. Kubitschek4.9. 2009 / Gandiniho Videokracie4.9. 2009 / Novinář uprchl z Ruska4.9. 2009 / NATO usmrtilo v Afghánistánu 90 lidí4.9. 2009 / Populární prášky proti bolesti jsou návykové4.9. 2009 / Gluck v Mnichově Hradišti4.9. 2009 / Uwe LadwigO výběru vedoucích pracovníků, neboli Proč asi nezávisle na systému nejsou odborné znalosti často kritériem pro kariéru3.9. 2009 / Tleskám ústavnímu soudu3.9. 2009 / Zdravotnictví "odsuzuje pacienty k smrti"3.9. 2009 / Lékaři z CIA "experimentovali na lidech"3.9. 2009 / Přeci nebudeme zase odcházet za hranice1.9. 2009 / Hospodaření OSBL za srpen 2009