14. 4. 2008
Jako stádo oslůTen, kdo pozorně sleduje agenturní zprávy, nemůže mít pochybnosti o tom, že je v současné době svět na počátku hluboké ekonomické krize. I když momentálně je jejím nejviditelnějším důvodem krize hypoték v USA, hned za tímto důvodem se rýsuje další, a mnohem hůře odstranitelný, a tím je stoupající cena ropy, která vyvolává kromě růstu cen průmyslové produkce i růst cen potravin. V některých částech světa už kvůli tomu došlo k bouřím. |
Těžko asi někdo bude pochybovat o tom, že ke druhé světové válce došlo v důsledku hluboké hospodářské krize z 30. let minulého století. Lidé, kteří jsou smíření s tím, že "války prostě musí být" si jaksi neuvědomují, že ve třetí světové válce budou použity zbraně, které způsobí konec lidské éry na této planetě. Tato zapomnětlivost způsobuje i to, že se lidé dnes rozhořčují spíš nad padesát let starou čínskou okupací Tibetu než nad 5 let starou americkou okupací Iráku.
Tento čin americké vlády je ale, na rozdíl od čínské okupace Tibetu, počátkem světové války o energetické zdroje. Alespoň pokud se svět nedohodne na tom, že řešit blížící se ekonomickou krizi vojenskými prostředky, znamená prostě konec všem možnostem lidského života na této planetě. "Prozíravost" vlád, momentálně zejména té americké, se dost nepochopitelně omezuje na to, za každou cenu si opatřit dostatek energie na úkor ostatních vlád a odmítá si připustit, že tím jiné vlády tlačí do role sebevražedného útočníka.
Pokud existují na světě vlády, které si představují, že péči o své občany projeví nejlépe tím, že jim přístup k energetickým surovinám vydobudou vojenskou mocí a loupeží těchto surovin, nemá tento svět naději přežít, natož občané, o které jejich vlády "pečují" tímto způsobem. Česká vláda chce poskytnout americké vládě radarovou základnu, která by usnadnila americké vládě útok na Irán a klade si jako podmínku, že americká vláda zajistí České republice energetickou bezpečnost.
Jinými slovy česká vláda se snaží smluvně zavázat americkou vládu, aby jí po dobytí Íránu dodávala část uloupené íránské ropy. Logika loupeží v mezinárodní politice je ale logikou války. Americký útok na Írán tak s vysokou pravděpodobností vyvolá světovou válku, ve které se Česká republika, díky "své" radarové základně stane terčem útočících raket.
Pokud chce lidstvo přežít nastávající krizi, nemá jinou naději než naučit se řešit veškeré problémy, které s sebou nastávající ekonomická krize přinese, na půdě OSN. Jakákoli snaha o jednostranné, vojenské, řešení těchto problémů, povede nevyhnutelně ke katastrofě. Pokud je česká vláda schopná projevit ve své politice zodpovědnost za globální přežití lidského druhu, rozhodne se zatlačit ve světové politice tímto směrem a odmítne americkou radarovou základnu na českém území. Pokud toho není schopna, měli by svou elementární lidskou zodpovědnost za osud lidského druhu na světě i osud českých občanů projevit alespoň poslanci českého parlamentu, tím že smlouvu odmítnou schválit.
|