14. 4. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 4. 2008

Odborník na ta osmdesátá a sedmdesátá léta

Shora uvedený nadpis nechci nějak více rozebírat nebo ironizovat, domnívám se, že hodně čtenářů na tuto problematiku již svůj názor má a může být jen ostudou pro česká "mainstreamová" media, že jim této obraz nevadí a nehodlají s ním nic dělat, píše čtenář Karel Šolín.

Mohu říci, že jsem si v poslední době ze známějších pracovníků našich médií docela vážil redaktora Martina Veselovského a tak je mi opravdu líto, že jsem se i v jeho případě co se profesionality týká, zklamal.

Nejde mi zde jen o příspěvek "Zapomenuté historické povědomí r. 1968" , kdy si televizní redaktor není schopen zjistit jméno tak morálně výrazného politika "Pražského jara" o kterém reportáž je, ale zejména o jeho rozhovor s mluvčím iniciativy Ne základnám Janem Májíčkem, na rozhlasové stanici Radiožurnálu, který si konečně můžete poslechnout , a udělat si obrázek sami.

Nechápu, proč musí novinář formátu pana Veselovského používat takový mírně "dehonestující", opovržlivý a někdy až odsuzující přístup a despekt jak k tomu, s kým rozhovor dělá, tak k těm, které tento mluvčí zastupuje (iniciativu Ne základnám) a tím snad i těm, kteří se na jejich činnosti taktéž podílejí či s nimi sympatizují.

Pokud se snad p.Veselovský obává, že když jako jeden z mála, což je konečně chvályhodné, dělá rozhovor s mluvčím Ne základnám, bude řekněme považován také za sympatizanta tohoto hnutí a proto se takto viditelně distancuje, myslím, že až do takové míry to snad není nutné. Nebo že by snad (Pánbůh chraň!) mohl být považován za málo pravicově smýšlejícího člověka, o opaku opravdu p.Veselovský nemusí -- právě díky neprofesionalitě takto se projevující -- nikoho přesvědčovat.

Žel, tím však celá věc nekončí. Jak vidno rok 1968 p.Veselovský příliš "zmáknutý" nemá, přesto však by zřejmě rád někoho, zřejmě mladšího, o historii rád poučil. Či snad lépe -se slovně ušklíbl na jeho adresu vzhledem k jeho věku. Nebo by se p. Veselovský chtěl pochlubit, co vše si pamatuje? -- měl by mít člověk na jeho úrovni takovou směšnou ješitnost zapotřebí?

Není li to tedy onen zmíněný rok 1968, pak to zřejmě mají být " ..ty osmdesátá a sedmdesátá léta..", na ně je zřejmě p. Veselovský expert a nebo přinejmenším velmi kvalifikovaný pamětník. Pro ty, kteří si nechtějí pouštět celý dvacetiminutový rozhovor ze záznamu činím tento krátký přepis krátkého úseku:

Májíček: ..My si myslíme, že právě obyvatelé Spojených státu na tu Bushovu administrativu nejvíce doplácejí, protože jejich administrativa udělala z této země zemi, která je nenáviděná po celém světě, která je vnímaná jako ten, kdo rozbíjí mezinárodní právo, jako ..

Veselovský: Bushova administrativa?

Májíček: Nepochybně..

Veselovský: To bude asi tím, že nepamatujete ty osmdesátá a sedmdesátá léta, pane Májíčku!

Májíček: No, a proč myslíte?

Veselovský: Já si myslím, že úplně stejný pocit ze Spojených států amerických měla tři čtvrtě světa už tehdy.

No prosím! Nejsem si jistý, zdali je pro někoho zajímavé co si myslí p. Veselovský o tom, jaký měly tři čtvrtiny světa pocit ze Spojených států v 70. a 80. letech. Já si však myslím, že tohle byla jen další ukázka neprofesionality p. Veselovského a nechť je mi prominuto, pokud měl tento pocit p.Veselovský při své jistě pečlivosti podložen nějakým ověřením z více zdrojů.

Nemohu si pomoci, ale mám li porovnat amatéra a studenta jiného oboru než žurnalistika, p. Májíčka a profesionála, jednoho z nejlepších, kterého jsem jinak vždy spíše obdivoval, p.Veselovského, musím říci, že byl Májíček nakonec lepší. Snad je to tím, že Májíček se snažil, dělal svou práci sám za sebe a za Iniciativu a jaksi za pravdu -- doopravdy, kdežto Veselovský, přes svůj despekt a aroganci, která mu měla v jeho suverenitě pomoci tu pravdu a vlastní přesvědčení za sebou neměl - obávám se, že to dělal spíše na zakázku pro toho, pro koho pracuje, škoda.

Je to škoda, jako je tomu v drtivé většině našich dalších sdělovacích prostředků, kde jako by novináři zapomněli, co je jejich posláním, a ještě teď, prakticky již celou generaci po Listopadu snad ze setrvačnosti se domnívají, že jejich hlavním úkolem je sloužit nikoli společnosti, nýbrž tomu, co si žádá "Strana a vláda" .

Kéž by mě čeští novináři vyslyšeli, přestali se už konečně bát, (Máme už přece demokracii, nebo ne?) nebo mi alespoň rozuměli. Přinejmenším ale p.Veselovský by mi rozumět mohl, když je takovým odborníkem na: " ..ta osmdesátá a sedmdesátá léta.."

Abych ale nebyl oproti p. Veselovskému ve výhodě, měl bych mu také na sebe něco prozradit. Jako zřejmě velká část veřejnosti i já sympatizuji s hnutím Ne základnám. A protože je to právě ten strach a ostych lidí, vystoupit z anonymity, měl jsem tedy i já strach, ovšem z toho, že se právě proto akce "Parlament nás neobejde, my obejdeme parlament" nebude účastnit mnoho lidí.

Proto jsem z venkova dorazil i já abych se osobně přidal a jak jsem tak "kroužil" -- okolo parlamentu (to připomíná skoro supa, havrana, nebo něco jistě odpudivého, pane Veselovský, nemyslíte? -- Vaše slova), i já byl párkrát dotázán: "Kdo mne platí". Přesně tak, jak jste se stále vracel k této otázce v rozhovoru s p.Májíčkem. Peníze - jak příznačné pro českou společnost v současné době, nebo že by snad něco podprahového pro posluchače, pane Veselovský? Něco o těch ruských špionech, např.? Možná, Vy jste profesionál...Dobře tedy, ještě k tomuto na závěr: i já jsem zaslal skromný obnos na zmiňovaný účet Iniciativy, můžete si to na onom transparentním účtu ověřit, bylo to v listopadu 2007 a pro směšnost a absurditu všech tehdejších nařčení jsem sám sebe nazval právě oním ruským špiónem, který celé toto hnutí financuje...

Tedy s pozdravením: Investigativitě zdar a profesionalitě ještě více

                 
Obsah vydání       14. 4. 2008
14. 4. 2008 Berlusconi zřejmě zvítězil v obou komorách parlamentu Josef  Brož
14. 4. 2008 Raketový poplach Jane's - Znamení úpadku kdysi nezávislé instituce Karel  Dolejší
14. 4. 2008 Milý Pavle, s tím Ústavem jsi to pěkně zvrtal. Tvůj Petr Ondřej  Slačálek
14. 4. 2008 Jak se v iDnes vytváří chrchel Štěpán  Kotrba
14. 4. 2008 Stereotypní intelektuální diskurs Daniel  Veselý
14. 4. 2008 Kam se propadá společenské myšlení ? Egon T. Lánský
14. 4. 2008 Kdo jsou skuteční extremisté? Pavel "Nobi" Schneider
14. 4. 2008 Zmluva a mluva Michal  Polák
14. 4. 2008 Ficova pošetilost a absolutní mediální embargo Štěpán  Kotrba
14. 4. 2008 Pane místopředsedo vlády, udělal jste to? Miloš  Dokulil
14. 4. 2008 ■ ■ ■ Ivan  Diviš
14. 4. 2008 Rakouský landsmanšaft žádá odškodnění za údajné bezpráví Richard  Seemann
14. 4. 2008 Dokument: Peníze jako dluh i s českými titulky Jan  Zeman
14. 4. 2008 Jak na nesrozumitelně píšící autory Britských listů Karel  Dolejší
14. 4. 2008 Čínská velvyslankyně varovala před ochlazením vztahů
14. 4. 2008 Jako stádo oslů Mojmír  Babáček
14. 4. 2008 Odborník na ta osmdesátá a sedmdesátá léta
14. 4. 2008 Informace pro ČT a její diváky: Hvězdu na vrbě nesložil ani neotextoval Petr Janda
14. 4. 2008 Dvojí tvář ODS Josef  Vít
14. 4. 2008 Slovenska občianska aktivita, s. r. o. Jakub  Topol
14. 4. 2008 Latinskoamerická integrácia a ALBA Dušan  Krnáč
14. 4. 2008 Globálna neonormalizácia Eduard  Chmelár
14. 4. 2008 Ráje kapitalistů v nebezpečí, neboli že by politikové začali opravdu jednat? Uwe  Ladwig
13. 4. 2008 Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se Ladislav  Žák
13. 4. 2008 Nerušit. Zelení pracují...
13. 4. 2008 Lula v Praze: Česko a Brazílie by měly více spolupracovat Andrea  Cerqueirová
12. 4. 2008 Český rozhlas odmítá informovat své posluchače o střetu zájmů Petr  Nachtmann
12. 4. 2008 Falešný profesor Kučera mezi německými extremisty, bývalou rakouskouherskou šlechtou a Kodexem veřejné služby Štěpán  Kotrba
14. 4. 2008 Výraz "landsmanšaft" je xenofobní
11. 4. 2008 Předložili Zelení referendum už před rokem? A kam tedy zmizelo? Štěpán  Kotrba, Andrea  Cerqueirová
11. 4. 2008 Koncerty ruského klavíristy se nebudou v Británii konat, nedodal otisky prstů
11. 4. 2008 Zjistilo se něco nového o Únoru 1948? Martin  Myant
11. 4. 2008 Pražské jaro 1968 v českém postkomunistickém filmu Jan  Čulík
11. 4. 2008 Zápisky od sporáku aneb z deníku ženy v domácnosti Ester  Edr
11. 4. 2008 The Prague Spring as reflected in Czech postcommunist cinema Jan  Čulík
11. 4. 2008 Ani banky, ani nemovitosti, ale rýže je problém Lubomír  Molnár
21. 3. 2008 Hospodaření OSBL za únor 2008