5. 2. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 2. 2007

Berlínská velká koalice protlačuje reformu zdravotnictví

Německý spolkový sněm souhlasil se reformou zdravotnictví připravenou velkou koalicí CDU/CSU a SPD přes četné negativní hlasy i z vlastních řad. Jmenovité hlasování proběhlo po měsících trvajících vzájemných sporů mezi velkou koalicí a proti radám většiny odborníků a zájmových organizací.

Pro návrh hlasovalo 378 poslanců a proti 206 včetně 43 unionistických a sociálně demokratických poslanců, mezi nimiž byl i zdravotnický expert SPD Karl Lauterbach a dřívější šéf unionistické poslanecké frakce Friedrich Merz. Přítomní opoziční poslanci z řad Svobodných demokratů, Zelených i strany Levice odevzdali jednotně všech svých 163 hlasů proti. Pokud Spolková rada nechá projít 16.února zákon a spolkový prezident Horst Köhler jej nebude vetovat, pak reforma zdravotnictví vstoupí od l. dubna v platnost.

Podle něho pak do roku 2009 vznikne společný zdravotnický fond, vybraný od všech zaměstnanců a zaměstnavatelů, který navíc bude ještě dotován státem. Dotace se mají postupně zvyšovat a měly by dosáhnout celkově až 14 miliard euro.Od téhož roku bude zdravotní pojištění pro všechny povinné, ale pokud některá z čtvrt tisícovky pojišťoven nebude schopna pokrýt náklady za léčbu, musí si pacient zaplatit chybějící částku. Doplatek však může dosáhnout nejvýše jednoho procenta mzdy a pojištěnci si budou moci snadněji vyměnit pojišťovnu, nemocnici i lékaře, než dosud.Nepojištěni se musí vrátit zpět do zdravotních pojišťoven určených ze zákona nebo soukromých a začít platit povinné poplatky.

Sociálně demokratická ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová uvítala s uspokojením výsledek hlasování s tím, že šlo o dobrou většinu. Reforma podle jejího názoru umožní poskytovat obyvatelstvu dobré a cenové služby na úrovni, takže půjde o sociální průlom. Faktem zůstává, že velká koalice nebyla schopna plně prosadit své původní stanoviska a německého občana čeká její měkčí forma.

Méně spokojený s postojem poslanců poslanecké frakce sociálních demokratů byl však jejich úřadující vedoucí Olaf Scholz. Ještě před hlasováním vyjadřoval přesvědčení, že přes názorové rozdíly budou straničtí přátelé na základě normálních demokratických zásad podporovat většinové mínění. Karl Lauterbach však jasně naznačil ještě před hlasováním , že nemůže souhlasit s reformou, která podle jeho názoru přinese podstatné zvýšení poplatků za zdravotnictví. Již nyní se ozývají v sociálně demokratické poslanecké frakci hlasy, žádající, aby byli vyměněni dosavadní její zástupci, aby nedošlo ke konfliktní situaci na podzim letošního roku v souvislosti s projednáváním pečovatelského zákona.

Obdobná situace vznikla i v táboře unionistických stran, kde především předseda CSU Edmund Stoiber prosazoval regionální požadavky a zpochybňoval dosažené kompromisy . Oběma koaličním stranám je již dnes jasné, že pokud by po příštích volbách do spolkového sněmu měly řešit obdobné problémy, pak by opět musely vyjít ze svých zcela protichůdných pozic. Unionisté i sociální demokraté zůstávají stále ve svých politických táborech přes nutnost spolupracovat na vládní úrovni. Někteří politologové proto upozorňují, že bude zřejmě nutné pro druhou půli volebního období uzavřít druhou "koaliční smlouvu", aby bylo možno prosadit další reformní zákony.

Opozice, jak se dalo očekávat, kritizovala ještě před hlasováním ostře reformní zákon. Šéf Svobodných Guido Westerwelle napadl spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou, že nezaujala vůči reformě osobní stanovisko a schovala se za ministryni zdravotnictví. Přitom jde o zásadní změny ve financování tohoto projektu, který na půltisícovce stranách byl téměř na dvě stě místech změněn.."Zvyšujete pojistné, zavádíte ve zdravotnictví centrální plánování, zvyšujete daně a snižujete péči o pacienty", prohlásil představitel FDP. Včera prohlásil , že "kdyby vláda řekla pravdu o tématu zvýšení daní pro zdravotní reformu, pak by bylo hlasování ve Spolkové radě těsné". Nenechává přitom nikoho na pochybách, že se bude snažit ze všech sil zdravotní reformu torpedovat.

Oznámil ústavní žalobu, protože většina poslanců spolkového sněmu neměla před hlasováním dostatek času, aby se seznámila s dikcí zákona. Předseda sněmu křesťanský demokrat Norbert Lammert konstatoval, že projednávání zákona "bylo pro všechny unavující", ale zatím žádnou stížnost neobdržel. Hamburský "Die Welt" rozčílilo, jakým způsobem a za jaké situace byl zákon v Bundestagu odhlasován. Ještě v předvečer schvalování bylo přijato osmdesát změn, takže poslanci neměli vůbec čas se s tím zabývat. "Musíme přijmout, že poslanci schvalují zákony, kterým nerozumí a ani jejich voliči".

Rovněž zástupci poslanecké frakce Zelených a levice odmítli rozhodně navrhovanou zdravotnickou reformu. Představitelka Zelených Renate Künastová obvinila vládu, že vyšla vstříc lobbistům a předseda levé frakce Gregor Gysi upozornil, že nový zákon neřeší jediný problém, ale zato vytváří celou řadu jiných. Předseda spolkového svazu zdravotních pojišťoven AOK Hans Jürgen Ahrens počítá s tím, že vyhlášením reformy dojde sice k rychlým změnám, které však nebudou řešit očekávané problémy. Některé pasáže se nedají vůbec použít a musí být proto urychleně změněny. Komentátoři poukazují především na to, že vůbec není jasné, odkud se mají spolkové peníze dostat do zdravotnictví.

Spolkový ministr financí Peer Steinbrück, který je sociálním demokratem, naznačil, že nebude možno tuto otázkou dlouho obcházet. Jeho strana by si proto přála, aby byla co nejdříve zahájena debata o financování sociální oblasti. Křesťanským stranám se nechce o tom debatovat a míní, že financování musí být zajištěno ze spolkového rozpočtu. Steinbrück nemá však žádné problémy se zvýšením daní od roku 2010.Stejně jako ostatní sociální demokraté chce financovat sociální systémy podle skandinávského příkladu: vyšší daně a menší poplatky, což by pomáhalo rychleji nastartovat ekonomiku. Jediným prostředkem k získání prostředků pro podporu zdravotní péče by pak bylo zvýšení daně z přidané hodnoty na 21 procent. Jak se ukazuje, německý občan bude muset ještě v příštích letech očekávat, jakým způsobem na něho dopadne zdravotní reforma a především, jakým způsobem bude financována.

                 
Obsah vydání       5. 2. 2007
5. 2. 2007 Peníze nebo život, aneb bezdomovcem snadno a rychle Věra  Říhová
5. 2. 2007 Zásadní otázky o základně, které je třeba zodpovědět Pavel  Čámský
5. 2. 2007 Proti základně, ne proti Americe! Ivan Odilo Štampach
5. 2. 2007 13 Pavol Orzságh Hviezdoslav
5. 2. 2007 Michael  Marčák
5. 2. 2007 Kdo je poslední? Tomáš  Koloc
5. 2. 2007 Znamená současná situace v Iráku porážku americké strategie "války proti teroru"? Martin  Škabraha, Roman  Joch
5. 2. 2007 Po stopách Komenského a Cimrmana Alena  Damijo
5. 2. 2007 Zimní klauzury na VŠUP, aneb promarněná příležitost Jan  Paul
5. 2. 2007 Demokracie pod policejním drobnohledem Štěpán  Kotrba
4. 2. 2007 Petr Bendl: Referendum uspořádat nemůžeme, protože jsme základnu Američanům už slíbili
4. 2. 2007 Martin Komárek: "Komentáře nikoho nepoškodí, protože to jsou názory" Jan  Čulík
3. 2. 2007 BBC informovala o zprávě o globálním oteplování poněkud jinak než česká média...
4. 2. 2007 Co bude znamenat oteplování
4. 2. 2007 Rusko zachránilo více než 300 rybářů
5. 2. 2007 Nakonec to nebude tak strašné?
5. 2. 2007 Neměl jsi vystupovat ze Strany zelených
5. 2. 2007 Česká pošta nebude doručovat balíky?
5. 2. 2007 Berlínská velká koalice protlačuje reformu zdravotnictví Richard  Seemann
5. 2. 2007 Nebudeme se třást před Putinem Josef  Vít
5. 2. 2007 Při zdravotnictví zdarma pochcípe daleko víc lidí Jan  Bláha
5. 2. 2007 Svoboda tisku a étos publicistů, proč zpráva není komentář, aneb proč kritizovat BL Uwe  Ladwig
5. 2. 2007 Pomůcka nerozhodnutému občanovi - ANO v otázce radarové základny
5. 2. 2007 Evropská ústava nadřazovala právní řád Unie právním řádům členských států Michal  Petřík
5. 2. 2007 Život jako šablona vs. intenzivní blahobyt Boris  Cvek
4. 2. 2007 Sociální pojištění spravované ČSSZ je už několik let v přebytku
4. 2. 2007 Vyšší výběr na důchody snižuje deficit státního rozpočtu na rok 2006 Miroslav  Opálka
4. 2. 2007 SRBSKO: Ljubav za ljubav - nejste sami ! Jaroslav  Foldyna
4. 2. 2007 Britské listy - perfektní služba pro všechny levicové aktivisty
4. 2. 2007 Vadí liberalismus a demokratičnost?
2. 2. 2007 NATO - spojenectví bez závazků Miroslav  Polreich
4. 2. 2007 Policejní vyšetřování Tonyho Blaira
2. 2. 2007 Základna: Česko nemá chránit ani baterie Patriotů, jak to požadují Poláci Štěpán  Kotrba
31. 12. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce

Léková politika, zdravotnictví RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2007 Při zdravotnictví zdarma pochcípe daleko víc lidí Jan  Bláha
5. 2. 2007 Berlínská velká koalice protlačuje reformu zdravotnictví Richard  Seemann
28. 12. 2006 Vláda uvažuje, že bude ve zdravotnictví diskriminovat kuřáky, alkoholiky a obtloustlé občany   
21. 12. 2006 Ještě jednou o zdravotnické dokumentaci -- zkušenost primáře Petr  Wagner
4. 12. 2006 Prečo sa Američania domáhajú reformy zdravotnej starostlivosti Branislav  Lichardus
12. 9. 2006 Julínek chce otevřít dveře privatizaci všech nemocnic v České republice   
7. 9. 2006 Julínkovy nesmysly David  Rath
30. 8. 2006 Falešná karta lidských práv a zdravotní péče Ivan  David
28. 8. 2006 V britském zdravotnictví umírají v důsledku chyb lékařů ročně tisíce osob   
24. 8. 2006 Léky a jejich úhrada Petr  Wagner
11. 8. 2006 Reforma zdravotnictví: Realita podle předsedy   
11. 8. 2006 Julínkova reforma zdravotnictví - a jak je to doopravdy Štěpán  Kotrba
11. 8. 2006 Chudí lékárníci - aneb o prachy jde až v první řadě   
11. 8. 2006 Chudí lékárníci - prachy vládnou i médiím Štěpán  Kotrba
10. 8. 2006 Prachy jsou cílem reformy ODS Štěpán  Kotrba