5. 2. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 2. 2007

Život jako šablona vs. intenzivní blahobyt

Organismy, které se vyvíjejí v divoké přírodě, jsou vystaveny tvrdému boji o život, ve kterém nemusí nutně platit, že "silnější přežije", pokud ovšem nedefinujeme "silnějšího" jako toho, kdo přežil a kdo přenáší svou genetickou informaci na selekčním hřišti dále. Součástí života je však i přesto vždy a nutně rozmanitost jedinců, z nichž každý je jakýmsi testem nové, de facto náhodné varianty vývoje. Netvrdím, že je to spravedlivé a správné, naopak -- je to čirý, surový boj o přežití, jsou to obrovské orgie vzájemného pojídání se, množení, podivných rituálů atd. Křesťanství také mluví o vážné, hluboké porušenosti světa. A svět takový je.

Člověk ve své buněčné podstatě je součástí toho dění, byť dokáže čímsi, co je v něm schopno milosrdenství, hledání pravdy a dobra, poctivosti apod., tíhnout jinam, někam, kde spočívá smysluplnost života jednotlivce v něm samém (možná to prožívají i jiné organismy). V našich útrobách neustále probíhá boj s vnějšími toxiny, s bakteriemi, s viry, s rakovinným bujením... spousty buněk umírají, spousty se zase rodí, vše je v neustálé a nepředstavitelně složité proměně. A každý z nás je jiný, je jiný i vůči sobě samému v různých stádiích života -- co však zůstává nám všem společné, je šipka času: stárnutí, opotřebení, konečná smrt.

Hledání šablony, návodu, jak se vyhnout nemoci, bolesti, neštěstí, smrti a jak také dosáhnout svých jiných cílů, se věnuje lidstvo od nepanšti: nejprve to byly magické rituály, jak o nich píše E. Cassirer ve Filozofii symbolických forem, pak všelijaké náboženské úkony, morální a právní kodexy, posléze filozofie a věda, zejména medicína. Některým lidem by se mohlo zdát, že stačí dodržovat určitá základní pravidla (která výzkum a nové zkušenosti ovšem obměňují -- a v poslední době se zdá, že třeba v otázce stravy či potřeby pohybu lékaři radí na jedné straně jen prostou rozmanitost a střídmost, na druhé straně obyčejnou, ale pravidelnou chůzi) na to, aby se člověk vyhnul nemocím, a tak je za svůj zdravotní stav zodpovědný sám. Jakési statistiky na úrovni vnějších jevů mohou toto přesvědčení podporovat, ba může se zdát, že pokud lidi zavřeme do sterilních inkubátorů, v nichž budou mít dle předpisu všichni ty samé, "dobré" podmínky, že budou žít šťastně, zdravě a dlouho. Někdo třeba navrhne, aby se všude vytvořily komise, které budou sledovat míru "zdravosti" našeho životního stylu a které budou moci zakazovat dlouhé vysedávání v práci, příliš náruživou četbu či vášnivou lásku, neboť ty prostě škodí zdraví. Leč v tomto dokonalém světě, v tom útěku před nebezpečím, před smrtí a bolestí zůstane biologická podstata člověka stále stejná a základní problém našeho zdraví tedy v našem těle. Ono potřebuje komunikovat s reálným, nepřátelským a nebezpečným světem. Tak vzniklo během evoluce, totiž jako organismus, který v sobě i navenek bojuje o svou zítřejší podobu a budoucnost. Je stále uvnitř sebe sama na hraně zdraví a nemoci, života a smrti. I kdybychom zavřeli oči před vším, co nás převyšuje, tělo je zavřít nemůže, není tu ze sebe sama, je součástí kosmu a evolučního procesu, je vydáno boji (čili životu) a smrti.

Život pojatý jako šablona (ať už ve zdravotní, duchovní či partnerské rovině -- neboť to vše, co bylo řečeno o zdraví, platí i o duhovnu, o lásce, o lidské existencialitě vůbec) je vlastně tak nějak zbabělý, zabetonovaný ve schematismu jistot a strašlivě nejistý před ztroskotáním. Je to, jinými slovy řečeno, život konzumu, blahobyt spotřeby, život Čapkova mloka. Kvůli něčemu tak prázdnému dnes ničíme naše životní prostředí a produkujeme megatuny odpadků bojíce se vykouknout ven do reality, kde na nás čeká naše smrt, naše bolest, naše láska, naše vášeň a naše víra, naděje i zodpovědnost. Náš blahobyt je dán množstvím spotřeby, nikoli intenzitou prožitku -- intenzita je totiž v tomto skleníku vypnuta na nulu, rušila by v sebejisté spotřebě jako pohled na mrtvého či na šílenství nešťastné lásky. Jak překročit takový začarovaný kruh? Již dlouho se tou myšlenkou kochám a tomu, o čem v ní přemýšlím, říkám intenzivní blahobyt -- blahobyt prožitku, blahobyt jedinečné ceny věcí (umění), vztahů, jedinečných scenérií, jež nelze vyfotit, protože nejsou jen obrazem, blahobyt myšlenky. Mít opravdovou radost z jídla není otázkou jeho množství a ceny, nýbrž vnitřního naladění, se kterým se jí. Podobně zdraví samo o sobě má smysl jen jako předpoklad, nikoli účel života. A účelem života, aspoň podle mne, je otevřenost vůči tomu a potýkání se s tím, co nás převyšuje, bez iluze o tom, že se tím vyhneme smrti, s nadějí však na to, že tak získáme život -- zde (totiž život prožitý, hluboký, život vidoucí, cítící) i na věčnosti.

                 
Obsah vydání       5. 2. 2007
5. 2. 2007 Peníze nebo život, aneb bezdomovcem snadno a rychle Věra  Říhová
5. 2. 2007 Zásadní otázky o základně, které je třeba zodpovědět Pavel  Čámský
5. 2. 2007 Proti základně, ne proti Americe! Ivan Odilo Štampach
5. 2. 2007 13 Pavol Orzságh Hviezdoslav
5. 2. 2007 Michael  Marčák
5. 2. 2007 Kdo je poslední? Tomáš  Koloc
5. 2. 2007 Znamená současná situace v Iráku porážku americké strategie "války proti teroru"? Martin  Škabraha, Roman  Joch
5. 2. 2007 Po stopách Komenského a Cimrmana Alena  Damijo
5. 2. 2007 Zimní klauzury na VŠUP, aneb promarněná příležitost Jan  Paul
5. 2. 2007 Demokracie pod policejním drobnohledem Štěpán  Kotrba
4. 2. 2007 Petr Bendl: Referendum uspořádat nemůžeme, protože jsme základnu Američanům už slíbili
4. 2. 2007 Martin Komárek: "Komentáře nikoho nepoškodí, protože to jsou názory" Jan  Čulík
3. 2. 2007 BBC informovala o zprávě o globálním oteplování poněkud jinak než česká média...
4. 2. 2007 Co bude znamenat oteplování
4. 2. 2007 Rusko zachránilo více než 300 rybářů
5. 2. 2007 Nakonec to nebude tak strašné?
5. 2. 2007 Neměl jsi vystupovat ze Strany zelených
5. 2. 2007 Česká pošta nebude doručovat balíky?
5. 2. 2007 Berlínská velká koalice protlačuje reformu zdravotnictví Richard  Seemann
5. 2. 2007 Nebudeme se třást před Putinem Josef  Vít
5. 2. 2007 Při zdravotnictví zdarma pochcípe daleko víc lidí Jan  Bláha
5. 2. 2007 Svoboda tisku a étos publicistů, proč zpráva není komentář, aneb proč kritizovat BL Uwe  Ladwig
5. 2. 2007 Pomůcka nerozhodnutému občanovi - ANO v otázce radarové základny
5. 2. 2007 Evropská ústava nadřazovala právní řád Unie právním řádům členských států Michal  Petřík
5. 2. 2007 Život jako šablona vs. intenzivní blahobyt Boris  Cvek
4. 2. 2007 Sociální pojištění spravované ČSSZ je už několik let v přebytku
4. 2. 2007 Vyšší výběr na důchody snižuje deficit státního rozpočtu na rok 2006 Miroslav  Opálka
4. 2. 2007 SRBSKO: Ljubav za ljubav - nejste sami ! Jaroslav  Foldyna
4. 2. 2007 Britské listy - perfektní služba pro všechny levicové aktivisty
4. 2. 2007 Vadí liberalismus a demokratičnost?
2. 2. 2007 NATO - spojenectví bez závazků Miroslav  Polreich
4. 2. 2007 Policejní vyšetřování Tonyho Blaira
2. 2. 2007 Základna: Česko nemá chránit ani baterie Patriotů, jak to požadují Poláci Štěpán  Kotrba
31. 12. 2006 Hospodaření OSBL za prosinec 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce