1. 12. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
2. 12. 2006

ANALÝZA BEZPEČNOSTNÍHO PROSTŘEDÍ

Afghánistán -- problematický úkol NATO

Dle došlých zpráv a prvých komentářů ze zasedání summitu NATO se současným prvořadým úkolem stává stabilizace Afghánistánu.

Přestože jednotlivé země ke své vojenské účasti při řešení tohoto úkolu zaujímají různá stanoviska a naše media o nich informují. Vyskytly se ale i postoje, o kterých nemáme vědět nic. Z Pákistánu - země, která je velmi zainteresovaná a informovaná, zazněl názor, že Taliban na bojišti vítězí a NATO je odsouzeno k porážce. Nedoporučuje proto další posilování vojenské síly a navrhuje jednání o nové koaliční vládě v Kábulu.

Nemusím opakovat známou historii jednotlivých intervencí v zemi, počínaje několikrát Angličany, Sovětským svazem či historky o budování, vyzbrojení a vycvičení Talibanu Spojenými státy. Nakonec po jedenáctém září 2001 za účasti "ochotných" z Británie a po odmítnutí nabídky zemí NATO přišla intervence Spojených států. Zde pozapomínám na rozhodující účast v bojích Severní armády pod vlivem Ruska, které ji dozbrojilo a ta postupně obsadila celou zemi. Americká operace v Afghánistánu byla nakonec výsledkem vojenské spolupráce - právě s Ruskem. To pomohlo provést dohodnutou práci a takticky ustoupilo do operačního i mediálního pozadí.

Operace má však dnes již letitou historii a konec je v nedohlednu. Což je závěr, který se opírá o výsledky právě ukončeného zasedání NATO. Za současného stavu vojenského personálu, nyní již pod velením NATO, přechází iniciativa na stranu nepřítele. Reakce zemí na posilování vojenské kapacity, ke které závěry summitu NATO vyzívají, není jednoznačná.

Je to pochopitelné. Úkoly jsou nejenom okupační či dokonce rekonstrukční, ale jde o nasazení v boji a tam jde o životy. Ztráty se zvyšují. Země bojující na straně NATO je počítají do stovek (USA), desítek (Kanada) ale i "naše" Slovensko již ztratilo 4 muže a nová vláda odmítá se nadále zúčastňovat na bojích v ohrožené oblasti a uvažuje o ukončení mise. Neuvedl jsem, a neměli bychom si na to zvykat, ztráty Afghánců. Jen letos již 30 000 většinou civilistů jako obětí bombardování. Nezapomínejme, že 3 milióny obyvatel uprchlo ze země. Většinou žijí v Pákistánu.

Vraťme se však k hodnocení situace a přihlédněme k doporučení pákistánské strany.

Hovořit o porážce NATO je příliš jednoznačné, ale situace je rozhodně vážná a proto nelze vylučovat jakékoliv jiné alternativy. Pákistán doporučuje jednání. Ministr zahraničí Khurshid Kasuri se sešel s několika ministry zemí NATO (!), zhodnotil vojenskou situaci jako bezvýchodnou a postavil se proti posilování vojenských kontingentů jako neúčelných.

Toto stanovisko je dobře známé i britskému generálu Davidu Richardovi, který velí vojskům NATO a který spolu s holandským velvyslancem jednal pět dnů v Islamabádu. Je známo, že Pákistán je obviňován, že je příliš benevolentní k Talibanu, který má mít své velitelství na jeho území - ve městě Quetta. Je to v oblasti severozápadní provincie, země, kde její guvernér generál Ali Mohammed Jan Orakzei veřejně prohlašuje, že "USA, Británie a NATO v Afghánistánu již prohrály a buď z nepochopení nebo nedostatku odvahy svoji porážku nechtějí přiznat." Dodal dále, že náboženská spřízněnost obou zemí je sjednocuje a vede k "národnímu odporu" proti západním okupačním silám.

V pozadí těchto prohlášení je snaha po vytvoření nové koaliční vlády v Kábulu a výměna současného prezidenta. Úvahy jistě velmi vzdálené realitě, ale jistá tendence za situace prodlužujících se bojů existuje. Navíc náš hodnotící přístup vidí situaci velmi zjednodušeně, neboť pozice Talibanu mezi obyvateli není zanedbatelná - a to i mezi představiteli v Kábulu. Vzpomeňme jen na skutečnost, že současný prezident Karzai byl designovaným reprezentantem Talibanu na místo velvyslance Afghánistánu do OSN.

Historie nezná žádné trvalé vítězné vojenského tažení do Afghánistánu. Nedávné zasedání NATO bohužel jinou cestu nenabídlo. Jakékoliv jednání je tedy a priori odmítnuto. Nebo budeme čekat dalších pět let?

Česká strana hodlá posílit svůj kontingent. Naštěstí o vojenskou nemocnici, která, doufám, bude léčit potřebné nehledě na vojenský či civilní charakter pacienta. Na druhé straně silácké řeči českých bojovníků, kteří se vrátili naštěstí všichni s tím, že počítali, že tam i padnou. Velmi nešťastné mediální pokrytí.

Informace o situaci v Afghánistánu, tak jak jsme s ní seznamováni, má vojenský a tím jednoznačný a jednostranný charakter. Chybí seriózní rozbory a komplexní pohled. Některé informace, jako například stanovisko Pákistánu, se nevyskytují vůbec. Chybí úvahy o jiných alternativách, než je vojenské řešení. Česká republika je součástí operace a nese proto i svůj díl odpovědnosti. Za své muže, ale i za absenci jiných, než vojenských řešení. Velice rád bych se mýlil a získal informace, že tomu tak na zasedání NATO nebylo a náš přemýšlivý prezident bral i tyto skutečnosti v úvahu a dovedl je i vyjádřit.

"Radši se vzdejte"

...

Britský list The Daily Telegraph ve čtvrtek napsal, že pákistánský ministr zahraničí Churšíd Kasúrí už před summitem soukromě varoval kolegy z některých zemí NATO, že v Afghánistánu spěje Aliance k debaklu. Jeho úřad sice pak vydal dementi, podle něhož byl politik "špatně pochopen". Deník ale citoval nejmenovaného západního činitele, který s Kasúrím nedávno jednal: "On prostě NATO nabádal, aby se vzdalo a s Tálibánem vyjednávalo," řekl tento pramen. Vyjednávání s rebely o ukončení bojů Pákistán uplatnil ve své provincii Severní Vazíristán, kde armáda řadu měsíců vedla krvavé boje s místními Paštuny i s ozbrojenci přecházejícími z přilehlého Afghánistánu.

...

Smír v pákistánském Vazíristánu je dílem guvernéra Severozápadní pohraniční provincie generála Alího Muhammad Džána Orakzaího a ten prý bude nejspíš navrhovat, aby Aliance po svém stažení v Kal'a Músá takto učinila v celé afghánské provincii Helmand, tedy dějišti nejtěžších bojů. Podle Orakzaího prý již totiž NATO v Afghánistánu prohrálo. "Buď to ještě nepochopili, nebo nemají odvahu si to přiznat," uvedl nedávno.

...

Přední pákistánský expert na Tálibán Ahmed Rašíd tvrdí, že to, na čem se NATO shodlo v Rize, je jasnou cestou k debaklu. "Německo, Španělsko, Itálie a Francie, které odmítly přesunout své vojáky na jih země do bojů proti rebelům, a další státy, jež nechtějí nové vojáky a vybavení vůbec vyslat, ponesou odpovědnost za to, že Afghánistán opět sklouzne do rukou Tálibánu a jeho spojenců z al-Kajdá," napsal. Současně připomněl naděje části pákistánské generality a politiků, že selhání NATO a destabilizace Afghánistánu pomohou Islámábádu opět v sousední zemi posílit svůj vliv. "Jenže občanská válka v Afghánistánu by měla devastující dopad i na integritu Pákistánu," varoval Rašíd za situace, kdy už nyní na západě 140miliónového Pákistánu bobtná rebelie balúčských separatistů a vlastně kdykoli je na spadnutí i podobná revolta Paštunů žijících v obou zemích.

zdroj Břetislav Tureček , Právo 2. 12. 2006 ZDE

                 
Obsah vydání       1. 12. 2006
3. 12. 2006 Pinochet utrpěl infarkt
3. 12. 2006 Prý chtěl vydírat čelné ruské špiony a podnikatele
3. 12. 2006 Rusko má v současnosti v Británii víc než 30 špionů
3. 12. 2006 Miliony osob, cestujících do USA, klasifikovány jako "teroristické riziko"
2. 12. 2006 USA: Korupce je "druhé povstání". Stojí 4 miliardy dolarů ročně
3. 12. 2006 Negroponte srovanal Irák s Vietnamem
2. 12. 2006 Nemocný Fidel Castro se neobjevil na obřích oslavách svých narozenin
2. 12. 2006 Proč Alexandr Vondra nechce slyšet pravdu o Iráku Štěpán  Kotrba
1. 12. 2006 Ministr zahraničí má strach z Pražské výzvy pro Irák Štěpán  Kotrba
3. 12. 2006 Z Iráku odešli už všichni italští vojáci
2. 12. 2006 Kuřáci kouří polonium
2. 12. 2006 Má IHT v propočtech chybu?
2. 12. 2006 Afghánistán -- problematický úkol NATO Miroslav  Polreich
2. 12. 2006 KSČM: Rvačka o střechu nad hlavou skončila defenestrací Václava Exnera Štěpán  Kotrba
2. 12. 2006 Italský expert na terorismus kontaminován poloniem-210
1. 12. 2006 Litviněnko byl obětí "ruských agentů jednajících na svou pěst"
1. 12. 2006 Jak funguje radiační monitor britských letišť? Štěpán  Kotrba
1. 12. 2006 Nekouřili cestující v letadle papirosy? Jan  Klepetář
1. 12. 2006 Relativně jedovatý alfa zářič Jiří  Jírovec
1. 12. 2006 Britský psycholog: "Chytrých mužů je víc než chytrých žen"
1. 12. 2006 S IQ testy je to zřejmě složitější
1. 12. 2006 Testy inteligence Darina  Martykánová
1. 12. 2006 Muži rádi extrémy Petra  Procházková
1. 12. 2006 Kdo vlastně touží po "otevření dveří" do USA? Štěpán  Kotrba
1. 12. 2006 O základně definitivně rozhodne Bush nejspíš v lednu. Možná. Snad.
30. 11. 2006 Přinesou Vondrovy "dobré styky" do Česka americkou základnu? Štěpán  Kotrba
1. 12. 2006 Turecko: "Slova papeže, to je zázrak"
1. 12. 2006 Žena-matka na plný úvazek, to není tradiční model rodiny Darina  Martykánová
1. 12. 2006 Variace na povzdech Jana  Štroblová
1. 12. 2006 Hranice není korzo Václav  Dušek
1. 12. 2006 Německé domácnosti měly v roce 2005 menší kupní sílu než v roce 1991 Uwe  Ladwig
1. 12. 2006 Town's Mole x Blaha Masons
1. 12. 2006 Doba, která přišla po 15. březnu 1939
1. 12. 2006 Čaká Venezuelu "farebný prevrat"? Radovan  Geist, Chris  Carsson
1. 12. 2006 Pokus o puč proti Chavezovi v roce 2002 organizoval Bush, Chavez nyní vytváří globální alianci proti USA Štěpán  Kotrba
30. 11. 2006 Ekvádor kráča doľava Mark  Weisbrot
1. 12. 2006 Kolumbie a "válka proti terorismu" Daniel  Veselý
1. 12. 2006 Jaké je menší než malé množství komunistů Oldřich  Průša
1. 12. 2006 Buzková političkou jen naoko Štěpán  Kotrba
1. 12. 2006 Buranství české politické scény Darina  Martykánová
1. 12. 2006 Socializmus má budúcnosť Alexander  Dubček
30. 11. 2006 Momentky z narodenín Michal  Polák
1. 12. 2006 Dzurindov Zákonník -- nástroj smrti Jakub  Topol
30. 11. 2006 Pustá země Alex  Koenigsmark
30. 11. 2006 Žádná "totální neznalost"
30. 11. 2006 Záhada počítače z roku 65 př. Kr. vyřešena
30. 11. 2006 Amerika v barevné fotografii 1939 - 1943
1. 12. 2006 O falešných mýtech v umírání a o nezájmu státu Jan  Paul
30. 11. 2006 Conservative, my ass! Meike  Snijder
30. 11. 2006 Konzervativní? Ani náhodou Meike  Snijder
30. 11. 2006 Dva zásadní průlomy v umění mučit Greg  Evans
30. 11. 2006 Mikrokredita -- možný úpadek patriarchátu? Věra  Říhová
21. 11. 2006 Hospodaření OSBL za říjen 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce