Jižní Amerika:

Americká vláda byla obviněna, že se pokouší tajnými penězi svrhnout Cháveze

31. 8. 2006

Vláda USA se stala terčem obvinění, že se snaží ochromit Chávezovu vládu ve Venezuele financováním anonymních organizací prostřednictvím svého hlavního úřadu pro mezinárodní hospodářskou pomoc.

Miliony dolarů poskytla americká vláda tzv. "prodemokratickému programu", o němž tvrdí Chávezovi stoupenci, že je to tajný pokus financovat opozici, aby porazila vládu.

Peníze poskytuje Americký úřad pro mezinárodní rozvoj (US Agency for International Development, USAID) prostřednictvím svého Office of Transition Initaitives (Úřad pro iniciativy pro měnící se režimy). Kontroverze následovala po nedávném oznámení, že americká vláda poskytla 80 milionů dolaArů organizacím, které chtějí přivodit změnu režimu na Kubě, jejíž vedoucí představitel Castro je těsným Chavezovým spojencem.

Informace o těchto grantech získala tisková kancelář Associated Press podle amerického Zákona o přístupu k informací. USAID uvolnila kopie 132 kontraktů, avšak začernila v nich jména a další identifikující podrobnosti téměř poloviny organizací.

Office of Transition Initiatives, který také působí v řadě jiných "prioritních zemí", jako jsou Irák, Afghánistán, Bolívie a Haiti, poskytl od roku 2002 organizacím ve Venezuele více než 26 milionů dolarů.

Mezi těmito granty je podle zveřejněných informací například 47 459 dolarů na "kampaň pro demokratické vedení", 37714 dolarů na občanské schůze, na nichž se má diskutovat o "sdílení vizi" pro společnost a 56 124 dolarů na "analýzu venezuelské ústavy".

"Zdá se, že existuje spousta peněz, mnozí se hodně snaží svrhnout Cháveze," řekl Larry Birns, ředitel Rady pro otázky polokoule, která má sídlo ve Washingtonu. "Spojené státy vedou proti Venezuele diplomatickou válku."

Dodal, že zatímco USA obviňují Cháveze, že se snaží destabilizovat Jižní Ameriku, Spojené státy se daleko spíše snaží destabilizovat Cháveze.

"[Amerika] se snaží způsobit změnu režimu," konstatovala Eva Golinger, venezuelsko-americká právnička, která napsala knihu The Chávez Code: Cracking US Intervention in Venezuela (Kód Chávez: Jak rozluštit americkou intervenční politiku ve Venezuele) "Není o tom pochyb. Myslím, že americká vláda se to snaží maskovat tvrzením, že je to vznešené poslání. Je to příliš podezřelé, protože je to do tak vysoké míry utajováno."

Prezident Chávez také obvinil určité organizace z toho, že přijímají americké peníze, a předpověděl, že USA se budou snažit ovlivnit prosincové volby ve Venezuele.

Činitelé úřady USAID popřeli, že to, že rozdávají peníze, má nějaké politické cíle. Uvedli, že důvodem, proč utajují příjemce peněz, je to, aby byly některé organizace ochráněny před možným politickým šikanováním.

"Cílem programu je posilovat demokracii. To je v souladu s 'agendou svobody' prezidenta Bushe," uvedl činitel organizace USAID. "Silná občanská společnost je kritickou součástí každé zdravé demokracie, stejně jako je tomu v USA, v Anglii nebo kdekoliv jinde ve světě.

Organizace USAID platí celou řadu seminářů, vzdělávacích programů a dokonce i reklamy ve veřejné televizi, jejichž cílem je podporovat dialog mezi protichávezovskými a prochávezovskými organizacemi. Jinými projekty jsou workshopy o řešení konfliktů, úsilí podporovat lidská práva a poskytování výcviku pro občanskou aktivitu v komunitách." USAID zdůraznila, že částky, které Amerika vydává ve Venezuele, jsou daleko menší než jinde v Latinské Americe. Rozpočet USAID pro Venezuelu dosahuje letos 3,8 milionů dolarů, kdežto pro Bolivii je to 84,8 milionů dolarů a pro Peru je to 85,1 milionů dolarů.

Tato kontroverze vznikla zrovna v době, kdy Čína souhlasila, že bude investovat 5 miliard dolarů do energetických projektů ve Venezuele. Minulý týden Chávez oznámil, že Čína podporuje kandidaturu Venezuely na rotující křeslo Latinské Ameriky v Radě bezpečnosti OSN. Spojené státy se proti této kandidatuře ostře stavějí.

Dokumenty, které podle amerického Zákona o přístupu k informacím získala tisková kancelář Associated Press: ZDE

Vytisknout

Obsah vydání | Čtvrtek 31.8. 2006