15. 8. 2006
Jak by Írán (ne)zaútočil na USAPosílám několik poznámek k Vašemu dnešnímu článku v němž s odvoláním na Borise Valníčka tvrdíte, že je nesmysl, aby Írán případně odpaloval rakety na USA západním směrem a připravil se tak o využití efektu zemské rotace. |
V centru úvah vojenských plánovačů za studené války byla mapa Země provedená formou severní polární projekce (viz schematicky první příloha - omlouvám se, nebyl jsem teď schopen rychle najít nic kvalitnějšího). Většina mezikontinentálních raket měla totiž létat přes severní pól, nikoli východním směrem. Trochu to naťuknul Jan Sýkora. Už v 70. letech byla ale část sovětských "globálních" raket namířena přes Atlantik západním směrem, s cílem obejít protiraketový systém USA (tehdy jediný povolený smlouvou ABM). Myslel jsem, že už jsem o tom někde psal, ale vidím, že jsem text asi nepublikoval. Pan Valníček má s íránskými raketami z fyzikálního hlediska jistě v principu pravdu, opírá se o běžnou praxi při startech kosmických raket; ale ve vojenství platí, že nepřítelem očekavatelný postup je vždy ten nejhorší možný. Na druhé přiložené mapě můžete navíc vidět, že z Íránu je to na východní pobřeží USA jen o něco málo dál než do Japonska, zatímco východním směrem na západní pobřeží USA je vzdálenost cca 2x větší. Takže ani těch dodatečných 400m/s získaných v důsledku zemské rotace (celkový rozdíl mezi raketou odpálenou východním a západním směrem může být tedy až 800m/s) nemusí rozhodovat, zvlášť budou-li v Pacifiku rozmístěny námořní komponenty protiraketového systému USA. Totiž: Čím delší dráha rakety, tím delší reakční doba napadené strany, tím tedy i větší pravděpodobnost zásahu protiraketovým systémem... Ale pohybujeme se stále v rovině hypotézy, že by Írán chtěl napadnout raketami USA. To je politický a vojenský nesmysl, i když pomineme skutečnost, že Írán ještě dlouho nebude mít zbraň, s níž by takový úder zasadil. Má totiž jasnou zpáteční adresu a ví, co by jej v případě útoku na USA čekalo. Distance between Tehran, Iran and New York, New York, United States, as the crow flies:
6138 miles (9878 km) (5334 nautical miles) Initial heading from Tehran to New York: northwest (321.8 degrees) Initial heading from New York to Tehran: northeast (41.4 degrees) (spočteno s pomocí aplikace http://www.indo.com/distance/) Obvod Země je 40 075 704 m, vzdálenost z Teheránu do NY je 9.878 km, tedy zhruba čtvrtina tohoto obvodu. Pan Valníček uvádí ve svém sobotním článku v Právu: "Ze Severní Koreje musí střela mířená na USA oblétnout čtvrtinu až třetinu obvodu Země, z Íránu např. do San Franciska je to asi polovina obvodu planety." Nejlepší by bylo, kdyby pan Valníček byl uvedl přesná čísla, např. délku nejkratší možné trajektorie západním a východním směrem z Íránu do USA atd. Já už skoro 20 let nejsem astronom a nejsem v tomto zběhlý.
|