7. 8. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 8. 2006

Co v českých médiích je a co není etické

Servery Novinky.cz a iDNES.cz zrušily diskusi pod články o smrti matky prezidenta Václava Klause. Servery se omlouvají slušným čtenářům s tím, že nebylo možné dále vyjímat hromadící se vulgarity jednotlivě. Není to poprvé, na Novinky.cz se to stalo třeba také u připomínky úmrtí generála Peřiny. Nelze než souhlasit, ale otázka zní, zda se nejedná o alibismus a zda tento krok skutečně vyvěrá z nějakého trvalého etického a profesního postoje.

Je namístě, že v okamžiku smrti žádná soudná redakce nenechá frustrované anonymní ubožáky, aby používali internetové fórum jako katalyzátor svých psychických anomálií.

Těmito nesystematickými ústupky ale redakce internetových serverů v podstatě samy sebe usvědčují z chybného přístupu k tomuto mediálně etickému fenoménu. Britské listy už několikrát upozorňovaly na to, že se na diskusních fórech pod články objevují často i velmi žalostné a násilnické výkřiky ZDE či ZDE .

Nemoderovaná internetová fóra jsou ideálním prostředím pro jakousi autoterapii, při níž dochází k ventilování uvnitř potlačovaných sklonů ke xenofobnímu primitivizmu všeho druhu. Svým způsobem je možná dobře, že existuje prostor, v němž se mohou lidé, kteří to zjevně potřebují (naprosté minimum těchto aktů se odehrává jako účelná provokace nebo pokus o recesi), zbavit svých sociopatických a psychopatických sedimentů. Internet skutečně dobře slouží k těmto účelům a je nezbytné, aby tato oblast lidské komunikace stále zůstávala těmto potřebám otevřená, protože právě tato aktivita dokáže velkou část těchto lidí fixovat a v podstatě i neutralizovat. Taková aktivita může sice vzbuzovat obavy, ale v sebevědomě demokratické společnosti, jakou jistě chceme být, je daleko více prospěšná právě svým terapeutickým účinkem.

To ale samozřejmě neplatí pro informační servery, které chtějí být považovány za seriózní a které proto nutně potřebují integrovat jasná etická pravidla pro své mediální působení. Je sice "dobrým" zvykem redakcí těchto serverů upozorňovat na to, že nenesou odpovědnost za jimi neredigované internetové prostory, tedy hlavně diskusní fóra, ale tím se samozřejmě z této odpovědnosti nemohou vyvléct, snad ani samy před sebou. Jestliže je diskusní fórum nějakého serveru infikováno něčím, co jde proti etickému kodexu daného média, nese za to redakce stejnou odpovědnost, jakoby to bylo přímo součástí redakční práce. Přece není možné tvrdit, že se v určitém prostoru komunikace zbavím odpovědnosti, ačkoliv mám nad tímto prostorem svrchovanou správu? Pokud ano, nezbavuji se odpovědnosti objektivně, ale pouze subjektivně, tzv. si "myji ruce".

Jak je vidět, jsou etické prahy, na jejichž podráždění jsou internetové servery velmi citlivé. Asi ale ne vždy a všude. Když zemřel Rudolf Slánský, syn bývalého vedoucího představitele KSČ, který se stal obětí vnitrostranického spiknutí, server iDNES.cz ponechal bez povšimnutí diskusi, v níž je také vulgárním způsobem napaden zesnulý člověk, aniž by to mělo nějakou hlubší souvislost s jeho vlastním působením. Výroky jako "hmm, žid, no a co?" nebo "stejná mrcha jako jeho otec" nechávají editory serveru, který zrušil diskusi pod článkem o smrti prezidentovy matky, úplně klidné a netečné.

Ale není nutné mluvit pouze o případech, kdy se jedná o úmrtí. Diskusní fóra jsou plná pitomostí, análních perverzí, jejichž prostředkem k uspokojení se stávají živí lidé. Ačkoli zde suverénně tato část "názorů" převažuje, redakce internetových serverů to nepovažují za eticky rozporné s jejich vlastní ediční činností.

Zdá se, že tato ambivalence je způsobena poněkud pokřiveným pohledem na to, co je pro seriózní médium eticky přijatelné a co už ne. není žádným tajemstvím, že osobní předpojatá zášť novinářů k určitým politikům zasahuje do jejich profesního uvažování a silně jej ovlivňuje.

Typickým příkladem byl Miloš Zeman, který se o novinářích vyjadřoval s velkým opovržením a nějž novináři často reagovali infantilně, bez nadhledu, neprofesionálně. Místo toho, aby se snažili Zemana usvědčit z velkého omylu (jakým jistě je paušální odsuzování všech českých novinářů), mstili se mu podobným způsobem. Pro Zemanovu éru bylo například velmi typické, že pokud byla někde v tisku jeho fotografie, často byla prvoplánově zesměšňující.

V současnosti vede otevřený boj s některými médii Jiří Paroubek. Politici si v tomto případě asi neuvědomují, že tuto válku nikdy nemohou vyhrát a Paroubek je toho typickým příkladem. V současnosti už nemá jinou možnost než dále válčit, ovšem každé médium, které napadne, mu to může několikanásobně vrátit. Že se tak seriozní média nechovají? Stačí se podívat na to, jak osobu premiéra Paroubka "ošetřuje" MF Dnes nebo Lidové noviny, případně další vyhraněný pravicový tisk.

Je to samozřejmě neprofesionální. Velmi dobře se dá tento postoj některých českých novinářů (nezávisle na tom, zda je terčem Paroubek nebo někdo jiný) znázornit na textu, který Paroubka paradoxně nenapadá, ale na základě televizní debaty Paroubka s Topolánkem dost tvrdě kritizuje jeho konkurenta.

Tento text vyšel v Reflexu, který jednoznačně inklinuje k pravicovému vidění světa. Autor jej začíná touto větou: "Nenávidím se za to, ale musím přiznat: vítězem nedělních Otázek Václava Moravce, jestli lze v současné totální destrukci bez pravidel o něčem takovém hovořit, byl Jiří Paroubek." Je zajímavé, že se autor musí nenávidět, aby mohl konstatovat, že Paroubek byl vítězem debaty.

Se vší nadsázkou, která v tomto výrazu jistě je, je z této formulace evidentní názor, že Paroubkovi se zde přiznává něco, na co podle autora nemá právo. Jen proto se musí autor "nenávidět", protože "musí" konstatovat nějakou nominální, bezhodnotovou pravdu, což je mu krajně nepříjemné a musí s e s tím tedy nějak vypořádat. Ostatně dále v článku je ta formulace rozvedena, když je Paroubek popisován tak, že se při debatě "samolibě rozvaloval" a svého soupeře "vypupkoval", zatímco Topolánkovi je "spíláno" kvůli jeho naivní víře v politickou morálku a etiku. Takže zatímco v Paroubkově vítězství je zobrazováno něco negativního, v Topolánkově prohře je naopak předkládána jeho "nešťastná" morální naivita, která škodí pragmatismu, s nímž by jako vítěz voleb měl jednat...Vypadá to skoro jako rada skalního fotbalového fanouška "svému" týmu, ale má to být seriozní žurnalistika. Pokud jsou ale v takovém prostředí provozovány internetové diskuse , lze se vůbec divit tomu, že jim redakce ponechávají volný průběh? Vždyť často je to jen velmi hrubé a zjednodušující pojetí redakční práce. Takže pokud se zase nějaká internetová redakce zhrozí nad tím, jaká snůška ubohostí se jim na nějakém fóru hromadí, měla by se nad tímto tématem zamyslet z trochu širšího hlediska. Třebaže se za to bude muset nenávidět...:)

                 
Obsah vydání       7. 8. 2006
7. 8. 2006 Co v českých médiích je a co není etické Bohumil  Kartous
6. 8. 2006 Den násilí ohrozil mírovou iniciativu OSN
7. 8. 2006 Libanon: pravá tvář "chirurgicky přesného bombardování"
7. 8. 2006 Gordon Brown chce umožnit soukromým firmám přístup do státních databází o občanech
7. 8. 2006 Česká televize: Moravcovo ukradené téma Štěpán  Kotrba, Vladislav  Černík
7. 8. 2006 Na názorech občana nezáleží? Jan  Čulík
7. 8. 2006
7. 8. 2006 Ludvíku Vaculíkovi Stanislav  Křeček
6. 8. 2006 Kuba popírá, že má Castro nevyléčitelnou rakovinu Fabiano  Golgo
6. 8. 2006 Izraelští piloti "raději nebombardují"
7. 8. 2006 Infantilní Bolek  Hrušenský
7. 8. 2006 Izraelský premiér: Ať nás západ nepoučuje jak zacházet s civilisty v Libanonu Lukáš  Lhoťan
5. 8. 2006 Spojené státy a Francie se dohodly o rezoluci OSN o Libanonu
7. 8. 2006 Michael  Marčák
7. 8. 2006 Komu vlastně slouží policejní krysy Štěpán  Kotrba
7. 8. 2006 Pandořina skříňka Ladislav  Žák
5. 8. 2006 Kam zmizela v českých médiích zásada nestrannosti? Jan  Čulík
5. 8. 2006 Může za to Radiožurnál
5. 8. 2006 Hloupost není matkou objektivity Bohumil  Kartous
5. 8. 2006 Je to možné?
7. 8. 2006 Nejpravděpodobnější výsledek roztáčení spirál násilí Kamil Vladislav Vaněk
7. 8. 2006 Volnotržní prostředí...
7. 8. 2006 Zrušte levné lety, naléhá vlivný britský parlamentní výbor
7. 8. 2006 Jak daleko mělo imperiální Japonsko k atomové bombě? Zdeněk  Slanina
7. 8. 2006 Přátelství, bomba a občanská společnost Michal  Jurza
7. 8. 2006 Spojené státy Ameriky a blaho Česka Jan "Matt" Hájek
7. 8. 2006 Ne základnám v Pardubicích Milan  Daniel
7. 8. 2006 Symbolická raketa pro Českou televizi
7. 8. 2006 Jak bude vypadat evropská energetika?
7. 8. 2006 Siamská dvojčata Miroslav  Kodet
7. 8. 2006 Dát si vlastní program za klobouk Jiří  Jírovec
7. 8. 2006 Bestii navzdory
5. 8. 2006 Lula tvrdí, že má Fidel Castro rakovinu Fabiano  Golgo
5. 8. 2006 Brazilian President leaks that Fidel Castro has cancer Fabiano  Golgo
5. 8. 2006 Lula: Zdá se, že přijdeme o přítele
4. 8. 2006 Převody peněz ze zahraničí do ČR
5. 8. 2006 Izraelci bombardováním usmrtili 33 zemědělských dělníků
7. 8. 2006 Petice proti základně
4. 8. 2006 Bzum, bzum, bzum, bzum Věra  Říhová
4. 8. 2006 A léto běží, vážení Oldřich  Průša
4. 8. 2006 Izrael bombardoval silnici spojující Libanon se světem
7. 8. 2006 Diskriminace žen v ČR: Stínová zpráva CEDAW a otázka protiprávních sterilizací
7. 8. 2006 Když Pán Bůh dělal čas Pavel  Kopecký
7. 8. 2006 Arabové a Židé očima Čechů Pavel  Pečínka
7. 8. 2006 Fašistická křesťanská Syrská národně sociální strana Pavel  Pečínka
4. 8. 2006 Lidé by měli být opatrní při hledání práce v zahraničí
7. 8. 2006 Vůl zůstane volem a pařez pařezem Michal Z. Čenko
22. 11. 2003 Adresy redakce
6. 8. 2006 Hospodaření OSBL za červenec 2006
6. 8. 2006 Hospodaření OSBL za červen 2006