29. 4. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 4. 2005

Václav Klaus kontra hodnoty

Podle Přemysla Janýra se Václav Klaus "k hodnotám společnosti, participace, spolupráce, vzájemnosti, solidarity, zodpovědnosti, kontroly, etiky, se staví zásadně odmítavě a dostává z nich kopřivku." Možná. Podívejme se tedy blíže na tyto hodnoty, jak proti nim podle PJ současný český prezident v minulosti bojoval.

"Občanské fórum se v roce 1991 stalo první obětí. Václav Klaus jej jako jeho předseda rozložil dříve, než se vůbec stačilo konsolidovat a ověřit možné formy občanské participace mimo rámec politických stran. Koncepci občanské společnosti nahradil koncepcí 'reprezentativní demokracie'." Tady je namístě jedno upřesnění: Občanské fórum mělo své vedení, své místní buňky a svůj program, se kterým vyhrálo parlamentní volby. V některých ohledech bylo bližší americké než evropské politické straně, nicméně politická strana to de facto byla. Jaká byla jeho koncepce občanské společnosti ? Kde je výsledný model této společnosti a cesta, jak jej dosáhnout ? Co OF udělalo k jeho dosažení v době, kdy ještě bylo jednotné (pominu-li likvidaci komunismu, což byl jednorázový krok) ? Není to náhodou tak, že Klaus v tomto případě zničil něco, co nikdy neexistovalo ? S výjimkou několika obecných frází, které jsou samy o sobě k ničemu ?

Václav Klaus se prosadil proto, že své vize -- ať už jakékoli -- dokázal českým občanům prodat. Dokázal je vzít vážně aspoň jako voliče. Tehdejší hlasatelé občanské společnosti nedokázali ani tohle. Pominu-li hesla, pak pro ně občané byli důležití jen tehdy, pokud je bylo zapotřebí svolat k demonstraci na nějaké místo v Praze. Ti, kteří z nějakých důvodů nebyli schopni se tam dostavit, jako by neexistovali. Václav Klaus byl první pražský politik, který si uvědomil jejich význam -- a byly to právě regiony, které jej v kritických chvílích několikrát podržely. Nikoli Václav Klaus, ale jeho předchůdci vykázali občany "z veškerého politického dění". Nebyl to snad ani zlý úmysl, spíš bezradnost, ale výsledek byl týž.

"O rok později rozložil Klaus spolupráci Československa, Polska a Maďarska v rámci Visegrádské skupiny. Mezi řadou jiných bylo důsledkem například nevýhodnější postavení při vyjednáváních o podmínkách členství v EU, při kterém mohly být při koordinaci a společném postupu dohodnuty pro všechny podstatně výhodnější podmínky." Mohly, ale také nemusely. Co udělal Visegrád v době, kdy ještě fungoval ? Byl někdy něčím víc, než jen platformou pro vzájemné setkávání a vydávání k ničemu nezavazujících prohlášení ? Možná to není úplně bezvýznamné, ale společný postup to není.

"Nejspektakulárnějším výsledkem léčby Klausem je rozpad Československa... Bezprostředním důvodem rozdělení nebyl ani tak problém slovenské identity, jako rozdílné ekonomické koncepce." To je pravda. Jenže ono nejde ani tak o bezprostřední důvody, jako spíš o ty dlouhodobé. "Stačí jen zmínit následky hospodářské, pozici obou zemí v mezinárodním politicko-historickém diskurzu, zpochybnění dějinného vývoje minulého století včetně výsledků druhé světové války, znehodnocení obětí desetitisíců občanů, kteří za ně bojovali a položili životy." Ty následky by za zmínku opravdu stály. Nevšiml jsem si, že by pozice obou zemí v politicko-historickém diskursu nějak zvlášť utrpěla. Co se týče výsledků druhé světové války, je rozhodně lepší čelit německým revizionistům, než jejich koalici se slovenskými vlastenci, i kdyby byla pouze účelová. Pokud jde o oběti desetitisíců občanů, za co vlastně bojovali ? Za "belgický model", v jehož rámci si "spojené" národy hájí identitu tak důkladně, že na svém území úředně zakazují mluvit jazykem těch druhých ? K něčemu takovému se opravdu směřovalo (v lepším případě) a já neviděl sílu, která by tomu dokázala zabránit. Ba ani takovou, která by věděla, jak na to. Mohu každého ujistit, že kvůli takovému Československu můj pradědeček ani dědeček své životy neriskovali. Děda se ostatně k tomu ještě stihl vyjádřit. I on došel k názoru, že za daného stavu je rozdělení nejlepším řešením. Stejně jako pro mě, i pro něj znamenalo Československo víc, než barevný flek na mapě.

Hovoří-li se konkrétně, pak ze všech důsledků rozdělení zbývají jen tři. Zmenšení trhu, což své důsledky mělo, ale žádná katastrofa to nakonec nebyla. Potom mezinárodní "značka". Značka se ovšem musí udržovat, jinak svou důvěru rychle ztratí. Příkladem může být kdysi slavné ČKD. Stačilo pár let "správného" vedení, a podniky, které jej přežily, se této značky samy dobrovolně zbavily. S ní by jim totiž banky nepůjčily ani na pivo. Jak by značku Československa udržovali ti, kteří v této věci dva roky diskutovali o ničem, pokud by těm dole došla trpělivost, je přinejmenším nejasné. Konečně je to omezení vztahů mezi Čechy a Slováky. To je pravda, otázka je, jaký charakter by ty vztahy měly (viz příklad "jednotné" Bosny a Hercegoviny). Občas se také hovoří o jakýchsi vyšších duchovních hodnotách. Bohužel mi není jasné, k čemu tyto hodnoty potřebují společný stát.

Václav Klaus je nepochybně silnou a kontroverzní osobností české politiky. Mnoho lidí má k němu vážné výhrady, leckdy i oprávněné. Ale to, co prezentuje Přemysl Janýr, je spor demokratického politika s českou intelektuální aristokracií. Hledáme-li vůči Klausovým koncepcím alternativu, pak tady ji nenajdeme. Nikoli proto, že by tato aristokracie byla něčím špatným, ale proto, že žádné koncepce ve skutečnosti nemá. Možná má své hodnoty, ale ne představu o jejich uplatňování v praxi. Konečně, ani intelektuál by neměl vydávat formu za obsah.

                 
Obsah vydání       29. 4. 2005
1. 5. 2005 Sunday Times: "Blair plánoval útok na Irák už v roce 2002"
1. 5. 2005 Divné pocity neznalého člověka ze dne 1. května Marek  Radecki
29. 4. 2005 Matka britského vojáka zabitého v Iráku podává podnět k trestnímu stíhání Tonyho Blaira
29. 4. 2005 Šest závažných otázek ohledně Blairova rozhodnutí zaútočit na Irák
29. 4. 2005 Zveřejněn kompletní dokument generálního prokurátora, varující před právními důsledky útoku na Irák
29. 4. 2005 Michael  Marčák
28. 4. 2005 Nebylo to nedospělé rozhodnutí nějakého spratka Jan  Čulík
29. 4. 2005 Proč nezval Václav Moravec do svého pořadu činitele z EU?
29. 4. 2005 1. výročí vstupu České republiky do Evropské unie
29. 4. 2005 Odpolitizovat Bohumil  Kartous
29. 4. 2005 Michael  Marčák
29. 4. 2005 Martin Erva: "Nejsem politický aktivista"
29. 4. 2005 Kterak si Ratzinger vyhradil smilstvo kněží s nezletilými pod svou jurisdikci Štěpán  Kotrba
29. 4. 2005 Některé zvláštnosti novověkého mariánského kultu Miloš  Dokulil
29. 4. 2005 Váha mlčení Zdena  Bratršovská, František  Hrdlička
29. 4. 2005 Začít vyrobené zboží prodávat Marťanům Josef  Vít
29. 4. 2005 Pár střípků k Prvnímu máji Miloš  Dokulil
29. 4. 2005 1. máj - Svátek práce v Praze: demonstrace levice i pravice, anarchisté v Brně
29. 4. 2005 StreetFest v Brně
29. 4. 2005 Spěchem k úspěchu Zdena  Bratršovská, František  Hrdlička
29. 4. 2005 Ďáblův soud nad Bohem Boris  Cvek
30. 4. 2003 Kniha Belialova - teória i prax satanskej mágie
30. 4. 2005 Slet sociálně demokratických čarodějnic a nového premiéra Štěpán  Kotrba
29. 4. 2005 Pálení čarodějnic v Lázních Mšené
29. 4. 2005 Evropská unie hledá pro své národy cestu, jak neválčit - proto je životně důležitá Petr  Wagner
30. 4. 2005 www.rozhlas.cz/valka Štěpán  Kotrba
29. 4. 2005 Rozhlasový dokument o atentátu na Heydricha
29. 4. 2005 6. díl pořadu "Paradoxy české justice" na ČRo6 Zdeněk  Jemelík
29. 4. 2005 Václav Klaus kontra hodnoty Pavel  Urban
28. 4. 2005 Jak to opravdu bylo s Giulianou Sgrenovou
29. 4. 2005 Inpytlopedický týdenní úslovník Lýdie Junkové Lýdie  Junková
28. 4. 2005 Benedikt XVI. - strach, alebo nádej?
27. 4. 2005 Poslední soud Filip  Sklenář
28. 4. 2005 Slovensko: Minister Fronc zavádza a tají pravdu Braňo  Ondruš
28. 4. 2005 Je průběžný penzijní systém hrozbou, nebo jen strašákem na děti? Jan  Hošek
28. 4. 2005 Advokátní komora a agenti StB Aleš  Uhlíř
27. 4. 2005 Mongolské vraždění
28. 4. 2005 Vatikán má jen minimální vliv na sexuální chování lidí ve vyspělých zemích Jaroslav  Zvěřina
28. 4. 2005 Osud evropské ústavy na vážkách Kateřina  Hodická
9. 4. 2005 Hospodaření OSBL za únor a březen 2005
22. 11. 2003 Adresy redakce