8. 3. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 3. 2005

Kdybych byl Pavlem Teličkou...

České politicko-utopické snění

Naše politická scéna nabízí voličovi pro příští období opravdu nepřebernou přehršli možností. V podstatě dvě. Buď si vybrat dobráky, kterým se docela dobře podařilo uklízet modrý ekonomický chlév, a kteří možná ani moc (na dané podmínky) nekradou a nelžou, ale neumějí se o sebe postarat - nebo řízné chlapíky, kteří se o sebe postarat dokážou skvěle, z vlastních malérů vytlučou ještě politický kapitál, ale jak se říká, do sklepa by člověk s nimi nešel.

Proč mám volit někoho, koho se mi volit nechce? Komu nevěřím? Kdo mne bude přesvědčovat, že i ty největší nehoráznosti, podvody, vodění lidí za nos, jsou jakousi daní za demokracii?

-Jak s toho ven, soudruzi, - říkával prý nejkrásnější z našich dělnických prezidentů, když hovořil o situaci země. - Jako tisíc (hoven), soudruhu prezidente,- upřesňoval podle anekdoty nepozorný ekonomický expert.

Já bych věděl, ale má to problém. Kandidáta mám skvělého -- ale když bude při smyslech, tak to nevezme. A když při smyslech nebude tak si zase nejsem jistý, protože dá se věřit člověku, který je tak padlý na hlavu, že by šel bez maléru z Pitěru do gubernie -- a rovnou Tambovské?( Mám takový pocit z klasiků, že zrovna tato oblast na staré Rusi v nevyhlášené soutěži devótní tuposti s přehledem vedla.)

Ano, myslím si na pana Teličku. Nenápadný mladý muž šel do světa na zkušenou - asi jako naši pradědečkové tovaryši do Vídně -- ale protože byl pilný, spořádaný, já pán, ty pán, žádný mluvka i když se mezi cizími dobře domluvil, dokonce ani české noviny (šmahem vydávané Němci) na něm nic špatného nenašly. (Jenom známý arbitr morálky pan Kalousek, který se, jak známo, narodil z lilie polní, mu vyčítal, že byl snad pár měsíců v partaji, přičemž mu nevadilo, že jeho lidovecká strana byla v KSČ přes čtyřicet let.) Všecko tam nahoře vyjednal, i místa pro jiné připravil, tak dobrá, že ho nakonec vyšoupli a sami se do tepla usadili.

Takže kdybych byl pan Telička a nebyl úplně při smyslech -- vyřešil bych tento problém českého voliče jednoduše. Spolehl bych se na to, že Češi mají ještě pořád smysl pro fér plej a rádi vidí, že kdo umí, umí.

Založil bych bez velkého halasu politickou stranu. Třeba evropských demokratů. Vybral bych si pár sobě podobných lidí, kteří prokázali, že neznají v cizině- ale i doma- jen buchty jídat a na to, aby se dobře uživili, nemusejí vyměňovat třeba na ministerstvu obrany letku stíhaček s nejlepšími manévrovacími schopnostmi za polský vrtulníkový šrot. Vypadá to divně, ale je takových lidí u nás určitě dost, jenom politické strany a noviny na ně nemají jaksi nos.

Byla by to strana ani levá ani pravá -- její prostorová orientace by měla být zdravý rozum. Na to by slyšeli všichni. Snažil bych se ušetřit papír na programy a volební sliby, myslím, že mně stejně jako mnoha ostatním by stačilo pár starých dobrých republikánských zásad, jako třeba ctít občana, ale mít zároveň na mysli potřeby obce.

Hlavně by tam mělo být:

 • stát i politický systém jako veřejná služba -- kontrola všech složek volenými orgány mimo tyto sféry
 • přehledný právní systém, s přebráním nejlépe fungujících právních norem z Unie
 • fungující odvolatelnost poslanců všech úrovní na základě voličské vůle
 • právo referenda v malých i velkých věcech
 • odpovídající fungující informační systém, možná skutečně nezávislé veřejnoprávní medium typu BBC založené jako akciová společnost čtenářů (posluchačů), které by nebylo řízeno marketingovými poskoky ze supermarketů a jinými odborníky na svobodu slova
 • možná, že bych dal i generální pardon na doposud dosažený majetek -- proč bychom neměli mít rádi své boháče, když jsme si na ně sami naškudlili - alespoň na většinu z nich? (Ale odteď už jenom fér, žádné zalhané auty, pane profesore.)
 • a hlavně bych dohlédl, aby se těch pár zásad, na kterých se shodneme, dodržovalo.
 • Vzhledem k tomu, že jsem si skoro jist, že lidé jako pan Telička nemusejí dělat ústupky na úkor občanů, které zastupují, aby je bral v Bruselu někdo vážně, a vrátný jim odpovídal na pozdrav, definoval jsem tím i vnější působení ve vztahu k Unii. Věci jsou většinou jasné a přehledné, pokud s nimi nezačnou manipulovat špatní politici. Kdybych jakž takž dokázal dodržet tento plán, získal bych nejspíš větší část z těch šedesáti procent voličů, kteří dnes nevědí, co by měli ve volební místnosti dělat. Mám jenom jednu podmínku, snad to není tak moc za celý politický program. Pana Špidlu by zase z Bruselu vzal pan Telička zpátky, vysvětlil by tam, že to byl takový český vtip, a našel by pro něj pěknou hájovnu na Šumavě, kde by dohlížel, aby ženy i muži měli rovné příležitosti jak při dobývání pařezů, tak i sázení stromků.

  Tak jsem si to pěkně vyšpekuloval, škoda že pan Telička má podle všeho dost rozumu, aby to nebral. Jak se ostatně říkávalo také už dávno -- je lépe být sluhou u moudrých než králem u hlupáků. Ale možná se najde i někdo jiný, třeba časem přijde pan Godot, nebo možná přijde i kouzelník.

                   
  Obsah vydání       8. 3. 2005
  8. 3. 2005 Kandidáti do Rady České televize
  8. 3. 2005 Čeho se britská vláda bojí?
  8. 3. 2005 Zbrojení, ne klid zbraní Oskar  Krejčí
  8. 3. 2005 Aktivisté upozorní na násilí páchané na ženách v ozbrojených konfliktech
  8. 3. 2005 V ČR je nezaměstnaných skoro 10 procent lidí, avšak v únoru nezaměstnanost klesla
  8. 3. 2005 Patentování přírody
  8. 3. 2005 Poznámka k "Patentování přírody"
  8. 3. 2005 Recept na další Husajny
  8. 3. 2005 České politicko-utopické snění Jiří  Škuba
  8. 3. 2005 Český lev byl k ničemu Jan  Čulík
  8. 3. 2005 Michael  Marčák
  8. 3. 2005 "Politický aktivismus je pro novináře přece normální...!"
  8. 3. 2005 Rétorika konfliktu kolem Literárních novin Vít  Janeček
  8. 3. 2005 Fond Verda podpořil romské studenty
  8. 3. 2005 Kde se poslanec Křeček mýlí Jan  Hošek
  8. 3. 2005 Michael  Marčák
  8. 3. 2005 STV: Ako vyrobiť z jednotky outsidera Miloslava  Kodoňová
  7. 3. 2005 Umění, nikoli artefakty Michael  Hauser
  7. 3. 2005 Bratislavský mier Peter  Greguš
  7. 3. 2005 Buďme slobodní, na ostatnom nezáleží Sergio Moya Mena
  7. 3. 2005 Servilní postoj Jan  Žižka
  7. 3. 2005 Rozkoše Elfriede Jelinekové Eliška  Stehlíková
  7. 3. 2005 Předplatné Literárek zatím neruším Jindřich  Kalous
  7. 3. 2005 Válka je krutá záležitost a nikdo z ní nemůže vyjít čistý Michal  Kolář
  7. 3. 2005 O hovně Jan  Stern
  7. 3. 2005 Melou boží mlýny? Milan  Kulhánek
  7. 3. 2005 Zrušme rudé návyky! Jiří  Karban
  7. 3. 2005 Co dělat v dnešní situaci Jindřich  Kalous
  7. 3. 2005 O červené niti Alex  Koenigsmark
  7. 3. 2005 Deset evropských lží Václava Klause Jo  Leinen
  5. 3. 2005 Až se to bude líbit komerčním televizím... Štěpán  Kotrba
  2. 3. 2005 Moc nočních můr na Ostravské univerzitě
  11. 2. 2005 Chcete studovat v Británii pro získání titulu PhD v oblasti středoevropských studií?
  13. 2. 2005 Hospodaření OSBL za leden 2005
  22. 11. 2003 Adresy redakce