Globální oteplování:

Mezivládní panel pro klimatické změny vydává vážné varování

22. 9. 2013

Vědci vydávají tento týden dosud nejvážnější varování ohledně rostoucího nebezpečí způsobovaného globálním optelováním. Ve zprávě, kterou předají politikům ve Stockholmu v pondělí varují, že pálení fosilních paliv a likvidace lesů nyní vedla k oteplení celé Zeměkoule, včetně pevniny, oceánů i atmosféry.

Extremní počasí, včetně vlny veder a bouří, nyní postihují mnoho regionů. Led taje znepokojující rychlostí, stoupají hladiny moří a stoupá také kyselost oceánů, což znamená, že do konce jednadvacátého století zřejmě zmizí na celé planetě korálové útesy.

Vědci: Podle satelitních měření se množství sluneční energie, absorbované do atmosféry, stále zvyšuje

22. 9. 2013

Vědci se také zabývali údajným nedávným "zpomalením" globálního oteplování, které zaznamenali meteorologové. Podle nové zprávy IPCC stoupala za poslední půlstoletí globální teplota každé desetiletí o asi 0,15 stupňů Celsia. Od roku 1998 však stoupá jen o 0,05 stupňů Celsia. Popírači globálního oteplování této skutečnosti využívají k argumentaci, že se prý globální oteplování zpomaluje a zřejmě se zastaví.

Vědci tento argument odmítají. Satelitní měření slunečního záření, které vstupuje do atmosféry, ve srovnání se zářením odráženým zpět do vesmíru, dokazují, že v rychlosti oteplování Zeměkoule nedošlo k žádným změnám. Většina vědců argumentuje, že změny v mořských proudech zřejmě přenášejí teplo do hloubi oceánů.

"Teplo stále na Zemi přichází, ale zřejmě se koncentruje v hloubi oceánů a my nemáme nástroje jak to měřit," řekl profesor Ted Shepherd z Readingské univerzity.

Totéž konstatoval profesor Myles Allen z Oxfordské univerzity: "Zkoumali jsme předpovědi, učiněné klimatology za poslední tři desetiletí, a jsou co se týče předpovídání následné míry globálního oteplování absolutně přesné," zdůraznil. "Naše klimatické modely jsou robustní a fungují dobře."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kde jsou miliony z Drábkových reforem?

22. 9. 2013 / Veronika Sušová-Salminen

"Autoritářský režim, nebo vláda autorit?" je volební slogan TOP 09. A co takhle "Kde jsou milióny z Drábkových reforem?", nebo "Kde jsou evropské dotace?".

Voliči, zapomeň na všechno, hlavně na to, že nic neumíme (maximálně tak odklánět peníze ze státních penězovodů) a zvol nás znova, protože "jde o vyšší principy", boj se "zlem" a zásadním nebezpečím naší demokracie - levicí u moci a výměně u vlády.

TOP 09 zřejmě nechce spoléhat na politická témata, a tak nabízí emotivní téma kolektivního charakteru, za kterými se skrývají ty stejné politiky jako doposud (mezi jiným nespravedlivé daně, privilegující bohaté a zvyšující se přenášení finanční odpovědnosti na jednotlivé občany, bez ohledu na to, že tito na to prostě a jednoduše přestávají mít finanční sílu, a nutně i růst sociálních nerovností atp.).

"Jde o osud této krásné země," říká Schwarzenberg, jako by stál na pomyslné "hradbě" proti návalu Turků jako jeho předci v císařských službách.

Bohužel si ale spletl dobu. O nic tak zásadního nejde. Jen další volby klepou na dveře a někteří politici se zoufale snaží udržet v sedle, píše Veronika Sušová-Salminen.

Proč islamisté zaútočili v Keni?

22. 9. 2013

Probíhající útok militantní islamistické skupiny aš-Šabáb v Nairobii, při němž zahynulo 59 osob a 175 jich bylo zraněno, je splněním hrozby vznesené před dvěma lety. Jde o odvetu za keňskou vojenskou intervenci ve prospěch somálské vlády.

Zveřejňuje Česká televize o sobě jen chválu?

22. 9. 2013

Stala se mi docela zvláštní věc, píše Michaela Neckářová. Komentovala jsem pořad o vaření na ČT "Deník Dity P.". Můj komentář se týkal úrovně pořadu a podle mě převahy cizích vlivů a tak trochu podhodnocování a negativizace českých tradic. Prostě mám pocit, že naše "česká identita není v pořádku". Můj komentář nebyl vložen, ačkoli vulgarismy nepoužívám a a nechápu, čím bych mohla porušit pravidla diskuze. Dosud se mi to nikde nestalo.

JAK SI POČÍNALA VLÁDA ODS A TOP 09 V OBLASTI SPRAVEDLNOSTI:

Dvě tváře spravedlnosti, aneb Spravedlnost musí bejt, vy kluci pitomí...

21. 9. 2013 / Marek Řezanka

Existují dva případy, které mají pro společnost zničující následky. Jednak, naruší-li se sociální smír, za druhé potom, když lidé nevěří v existenci funkčního právního státu. V obou případech je rozložen základní konsensus, který je pro chod společnosti nezbytný. Za pilíře společnosti lze považovat fungující systém vzdělání, zdravotnictví a sociálního zabezpečení. Pilíř, o nějž se dále opírá společnost honosící se přízvisky demokratická a svobodná, se odvíjí od stavu právního státu, od míry funkčnosti justice.

Analýzy Marka Řezanky k volbám:

Marek Řezanka, O životním prostředí: Z čeho (ne)lze těžit

Marek Řezanka, O zdravotnictví: Když systém onemocní

Marek Řezanka, Hra o školství

Marek Řezanka, Kultura na odpis

Marek Řezanka, Když doprava kulhá na obě nohy

Marek Řezanka, Blýskání na nečasy: O českém průmyslu

Mark Řezanka, Zemědělství: Nesoběstační

O znásilňování skutečnosti "vědeckými" teoriemi

22. 9. 2013 / Boris Cvek

V posledním rozhovoru, který dal Paul Karl Feyerabend (1924-1994) krátce před svou smrtí dne 27.1.1994 v Männedorf Hospital poblíž Curychu a ze kterého budu níže citovat, vzpomíná na dávný zážitek z Hamburgu, kam přijel přednášet na pozvání jednoho z tehdejších předních fyziků von Weizsäckera.

Feyerabend tehdy ještě věřil ve vědeckou metodu a vědu jako racionální poznání, nicméně když po své přednášce slyšel von Weizsäckera mluvit o reálných dějinách vývoje kvantové mechaniky, uvědomil si, že to, o čem mluvil on sám, je "pouze sen". K tomu dodává: "Uvědomoval jsem si, že mé argumenty byly excelentní, ale excelentní argumenty se nepočítají, pokud se chcete vyrovnat s něčím tak bohatým, jako je příroda nebo druhé lidské bytosti."

Chtěla bych platit jednomu dítěti obědy v družině

21. 9. 2013

Po přečtení několika příspěvků v BL na téma hladovějících dětí jsem se rozhodla platit jednomu dítěti obědy v družině, ale nevím jak na to, píše Hedvika Sedláčková. Nevím, jakým způsobem bych přišla ke kontaktu na matku.

Možná by se takových lidí, co by chtěli pomoci, našlo v okruhu čtenářů BL víc a mohlo by to mít formu nějakého fondu?

Asi by ta pomoc měla být anonymní.

Už dlouho jsem přesvědčená, že hnusnější ke svým občanům než tento stát byl snad jen nacismus v Německu, ale hladovějící děti v této zemi, kde dolaroví milionáři rostou jak houby po dešti, tak to je vrchol všeho.

Vyrůstala jsem po válce, jídlo bylo na lístky, na maso se stály fronty, ale nepamatuji ze svého okolí (základní školy) žádné hladovějící dítě. No, máme co jsme chtěli.

The Economist: Oslabení bezpečnosti internetu americkými bezpečnostními úřady napomohlo mezinárodnímu zločinu

21. 9. 2013

Odhalení amerického whistleblowera Edwarda Snowdena, že v důsledku tlaku americké výzvědné organizace NSA není většina šifrovacích systémů na internetu řádně funkční je podle časopisu The Economist výraznou pomocí mezinárodnímu zločinu. Jak jsme už v Britských listech referovali, Edward Snowden zveřejnil informace, z nichž vyplývá, že mnoho kryptografických systémů na internetu bylo záměrně oslabeno či znefunkčněno softwarovými chybami, které do těchto systémů záměrně za posledních deset let včlenila NSA, aby mohla číst veškerý zašifrovaný internetový provoz.

V Americe r. 1961 USA málem detonovaly jadernou bombu nad Severní Karolínou

21. 9. 2013

Z tajného dokumentu vyplývá, že americké letectvo málem odpálilo nad Severní Karolínou jadernou bombu, která byla 260x silnější než jaderná bomba odpálená nad Hirošimou.

Dvě vodíkové bomby typu 39 byly dne 23. ledna 1961 omylem shozeny na město Goldsboro v Severní Karolíně. Bomby spadly na zem poté, co se ve vzduchu rozpadl bombardér B-52 a jedna z obou pum se začala chovat tak, jak se měla jaderná bomba chovat ve válce - otevřel se její padák, zaktivovaly se její mechanismy a jen jediný slaboproudý vypínač zabránil katastrofě.

Ve čtyřiceti skončím na ulici

20. 9. 2013

Píšete o tom, co za hrůzy se děje v ČR. O tom jak špatné jsou zákony. Mě jedna z vydařených novelizací dostává na úplné dno. V životě jsme se s manželem dopustili chyb a proto jsme to chtěli kvůli našim třem dětem napravit, tak aby je to nezatížilo. Poslechli jsme rady a šli do insolvence a oddlužujeme se prodejem domu. Letost malinká úprava zapřičinila, že nám správce zavolal a řekl, že jdem na ulici i s dětmi, uvalí na nás konkurz a ještě na nás půjde kvůli nezajištěným věřitelům exekuce. Dům jde bez potíží prodat za 100% pohledávky, ale správce to prodává jen za cenu zajištěného věřitele. Ke vší smůle jsme oba nyní bez práce na hmotné nouzi. Ve čtyřiceti letech skončím na ulici, tři děti a igelitka s oblečením. A to jsem chtěla poctivě se postavit k závazkům, píše Jana Džbánková.

Právo dítěte v tomto státě

20. 9. 2013

Nikdy by mně nenapadlo, že někdy budu v situaci, kdy budu přemýšlet, zda na večeři dětem koupím rohlíky čtyři či pět, zda náhodou pět není zbytečně hodně a čtyři budou stačit. Píší se zde stohy článků na téma, jak se v našem státě špatně žije důchodcům, já o jejich velmi tíživé situaci nepochybuji, ale je zde velmi málo autorů, kteří by hájily zájmy matek (i otců, kteří jsou ve stejné situaci) a hlavně zájmů jejich dětí-takových, kteří mají tu smůlu, že jeden z rodičů o ně přestal mít naprostý zájem a to nejen fyzický , ale i finanční. Dostala jsem se nedávno i já do této situace a nestačím se divit, co vše je v našem státě možné, píše Gabriela Krupová.

Jak pomoci

20. 9. 2013

Chtěla bych vašim prostřednictvím poslat vzkaz paní Gabriele Krupkové, autorce článku "Právo dítěte v tomto státě", píše Helena Vargová.

V jejím případě je nutné, aby došla na příslušný soud a vyhledala tzv. vyššího státního úředníka, zabývajícím se exekucemi. Požádá o sepsání návrhu na nařízení výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy na dlužné výživné. Pokud nebude úředník ochotný, zde je vzor jak návrh sepsat.Tento vlastní návrh paní podá v soudní podatelně ve dvou kopiích. Dobré je mít ještě jednu pro sebe a nechat si ji v podatelně orazítkovat.

Pokud otec dětí nemá zaměstnání, je pak ještě možnost podat k soudu žádost o vydání rozhodnutí aby výživné hradili prarodiče. Tato možnost má ale svoje podmínky a nemusí být jisté, že ji soud schválí.

Další oběť špatných zákonů a agresivní politiky ČEZu

19. 9. 2013

Přišla mi faktura s nedoplatkem 28.000 Kč, volala jsem na ČEZ,že to není možné, a reklamovala to. Po pár dnech přišla odpověď, že vše souhlasí. Tak jsem opět volala a žádala, co žádala, prosila o splátkový kalendář, protože jsem v insolvenci a opravdu tolik peněz nemám .

píše čtenářka Jana Stoklasová.

Jak oživit ekonomiku v Moravskoslezském kraji

20. 9. 2013

Dovoluji si napsat podnět, jak oživit ostravský region, píše Antonín Žiška. 1. Jednat s ruskou vládou o zavedení širokorozchodné trati do Ostravy. Když mohla Merkelová domluvit přepravu plynu přes Severní moře a přes Německo k nám, proč se bojíme s Ruskem jednat? Je to naprostá blbost.

2. Zachovat všechny doly na koksovatelné uhlí i s pomocí vlády. Je to naše zlato a je otázka času, kdy bude koksu nedostatek.

3.Začít s budováním kanálu Odra-Dunaj v Moravskoslezském kraji. Stejně se někde začít musí.Začněme to urychleně projektovat i stavět.

4. Stejně začněme stavět atomovou elektrárnu-teplárnu v Moravskoslezském kraji. Podniky odstraní jen třetinu smogu a chceme zde omezit smog co nejvíce. Bez atomové elektrárny(teplárny) toto technicky není možné.

5. Na školách zřídit fakultu na kosmický výzkum, což by pro rozvoj kraje mělo trvale velký význam pro rozvoj kraje i průmyslu.

Honosný vstup do České republiky

21. 9. 2013 / Štěpán Cháb

Česká republika je krásná, do Macochy shlížíme s pýchou, k Řípu vzhlížíme s hrdostí. Je to otčina, Vaterland dle našeho gusta. Na chvíli zapomeňme na politické harašení, korupční falše, které se snaží zakrývat skutečný problém (to jest dokonalou ztrátu morálky), zapomeňme na statistiky a marné snahy tvrdit nám, že jsme na tom skutečně velmi dobře. Ve srovnání s Nairobi nebo Kongem.

Dolní Poustevna je nejsevernější město naší republiky, její jeden konec prýští přímo do sousedního městečka, které se nachází v Německu, do Sebnitz. A protože je velmi jednoduché přejít z jednoho města do druhého, nabídne se srovnání. Kterak vítají Němci Čechy, a kterak Čechové vítají Němce?

Konspirační znamení: Zamaštěná kapsa

20. 9. 2013 / Wenzel Lischka

Jistě vás už také ošulili? V demokracii to není jinak možné. Zvláště, když na vás doléhá nemohoucí stáří, šediny, choroby, hluchota, slepota, třes údů a hloupost. Také jste dostali za bolševika flastr za rvačku a lopatu? Dnes ráno se u nás servali tři bezdomovci při vybírání kontejneru.

Chvíli předtím jsem se vrátil z očního. Před tím jsem byl v lékárně. Obvykle to bývá naopak. Napřed navštívíte lékaře a pak teprve lékárnu. Chcete-li patřit k horním deseti tisícům, strčte si hroudu mastné vazelíny do kapsy.

K hledisku v umění

20. 9. 2013 / Bruno Solařík

Jenom školometi si žádají pokroku tam,
kde jde o intenzitu, nikoliv o směr.
Vladislav Vančura, 1931

*

V textu Kritéria lyrického věku (Host 6/2013, s. 27) se redaktorka revue Host Eva Klíčová vyslovuje k levicovému trendu v současné rozpravě o kultuře. Obává se příklonu kulturních časopisů Tvar a A2 k "politické profilaci a drilu". Konkrétně kritizuje ideu levicové aktivistky Ilony Švihlíkové, podle níž by měli (slovy Švihlíkové v rozhovoru pro Tvar), občané samosprávně rozhodovat, "do jaké míry je umění a kultura celkově oslovují a považují jejich rozvoj za žádoucí". Dále pak Klíčová odmítá výhradu levicového publicisty Jakuba Vaníčka proti autorům, kteří (Vaníčkovými slovy v A2) "za každých okolností horovali pro individuum a stavěli ho do centrální kulturní pozice". Klíčová shrnuje oba názory, které "proti sobě staví individuum a kolektiv", do ironické poznámky: "Zkrátka ať si občan alokuje své zdroje jinam než do snobárny úzkoprofilové poezie nebo literárního časopisu. A budou-li časopisy a nějaké verše, tak ať hezky reflektují problémy a potřeby elektorátu."

O věčném návratu bolševizace, aneb Kterak postaviti Fredericka Winslowa Taylora z nohou na hlavu

20. 9. 2013 / Karel Dolejší

"...and when experience is not retained, as among savages, infancy is perpetual."
George Santayana

Bruno Solařík poukázal na znepokojivé paralely mezi někdejší meziválečnou "bolševizací" bolševismu - včetně vynucování "socialistického realismu" ve sféře umělecké tvorby, jež je primární historickou zásluhou mnohem později sanktifikovaného mučedníka Julia Fučíka - a tendencemi mezi některými současnými levicovými publicisty a aktivisty. Snaha umění za každou cenu "odburžoaznit" povinně předepsaným spojením s "bojem dělnické třídy" a negací autonomního tvůrčího subjektu se opakuje s odstupem století v podstatě beze změny, snad jen s tím nepodstatným rozdílem, že meziváleční bolševizátoři ještě neznali gramsciovské pojmy "organický intelektuál" a "kulturní hegemonie".

Voda a stát

20. 9. 2013 / Oldřich Syrovátka

V reakci na nadměrnou kontaminaci zdroje pitné vody pro Plzeň předkládá Zdravé Město Přeštice ve spolupráci s Fakultou managementu VŠE možné řešení pro Plzeň i celou ČR. To spočívá v navržení originální organizační struktury správy povodí zaměřené na stabilizaci odtokových poměrů, omezení kontaminace pesticidy a snížení rizika povodní. Základem struktury je vytvoření funkce manažera plánu povodí při jednotlivých závodech správ povodí.

JAK SI POČÍNALA VLÁDA ODS A TOP 09 V OBLASTI ZEMĚDĚLSTVÍ:

Nesoběstační

20. 9. 2013 / Marek Řezanka

Většina lidí v České republice je zaměstnána ve službách a v průmyslu, a z tohoto hlediska by se mohlo zdát, že zemědělství již tak důležité není.

Důležitost zemědělství je ovšem nepřehlédnutelná. Je krátkozraké spoléhat se na dovoz potravin. Nikdy nelze říci, kdy dojde (a k jak rozsáhlé) celosvětové potravinové krizi, kdy ta která plodina bude nedostatková. Soběstačnost v zemědělské produkci by tak měla být samozřejmostí.

Analýzy Marka Řezanky k volbám:

Marek Řezanka, O životním prostředí: Z čeho (ne)lze těžit

Marek Řezanka, O zdravotnictví: Když systém onemocní

Marek Řezanka, Hra o školství

Marek Řezanka, Kultura na odpis

Marek Řezanka, Když doprava kulhá na obě nohy

Marek Řezanka, Blýskání na nečasy: O českém průmyslu

Mark Řezanka, Zemědělství: Nesoběstační

JAK SI POČÍNALA VLÁDA ODS A TOP 09 V OBLASTI PRŮMYSLU:

Blýskání na nečasy: O českém průmyslu

17. 9. 2013 / Marek Řezanka

V éře divoké privatizace let 90. jsme přišli o značnou část českého průmyslu. Buď některé podniky přímo zanikly, aby nekonkurovaly západu, či byly zprivatizovány do takzvaně českých rukou, aby časem skončily jako vytunelované v konkurzu. Nezřídka se podniky položily díky zásadním chybám svého managementu. Např. ve sklářství byla takovou chybou orientace na výrobu obyčejných sklenic s tím, že se budou vyvážet na západ, místo abychom se zacílili na nevšední brusičskou práci a hledali trhy v Rusku, v Číně, atp. Je otázkou, zda se jednalo toliko o neschopnost, nebo byly v pozadí ještě další zájmy.

Realitou je, že celá škála českých značek jako Liaz, Tatra Kopřivnice, ETA Hlinsko, Poldi Kladno, Crystalex, OP Prostějov aj. buď ztratily většinu svého lesku nebo zanikly úplně.

Analýzy Marka Řezanky k volbám:

Marek Řezanka, O životním prostředí: Z čeho (ne)lze těžit

Marek Řezanka, O zdravotnictví: Když systém onemocní

Marek Řezanka, Hra o školství

Marek Řezanka, Kultura na odpis

Marek Řezanka, Když doprava kulhá na obě nohy

Marek Řezanka, Blýskání na nečasy: O českém průmyslu

Kriminálník z ODS volí pravici

20. 9. 2013 / Pavel Drs

V posledních dnech toto zvláštní heslo zaplavilo veškerý český mediální prostor. Marně jsem se snažil pochopit jeho smysl či poslání. Protože mi ideje ODS nejsou vlastní a záměr stranického ideologa jsem při nejlepší vůli nepochopil, pokusil jsem utajený smysl tohoto volebního hesla vyhledat na www stránkách ODS. Tam bohužel žádné vysvětlení není, pouze možnost tento skvost stáhnout v celkem sedmi velikostech.

Inu nezbývá mi, než si smysl vyložit sám. Bleděmodrý opeřenec má zřejmě symbolizovat člena ODS. Se znakem # je to horší. Ale podobně jako pro znak @ (anglicky at) se vžil český výraz zavináč (popisující spíše jeho tvar než význam), pro # (anglicky hash) si informatici zavedli český termín kriminál. Mou výslednou interpretaci jste si tedy přečetli v titulku článku.

Zapomenutí - a co dál?

20. 9. 2013 / Jan Sláma

Následně s článkem Zapomenutí se objevila řada článků jiných, s podobnou tematikou. Laděny jsou různě. Tak třeba je postesknuto,že důchodci mají své, byť malé příjmy, jisté. Přitom se mohou více méně nečinně oddávat čekání na další důchod, zatím co mnozí lidé, kteří ještě k důchodu nedozráli, musí odpracovat svých osm hodin za mizerný plat. Srovnávají se dvě kategorie. Živořící důchodci se živořícími zaměstnanci. Příčiny onoho živoření se nezmiňují.

Kdo nevolí ČSSD a KSČM, je blbec

20. 9. 2013 / František Řezáč

Musím se připojit k tomuto názoru. Pan Ševčík to napsal i za mě. Není nutné zakládat nějakou stavovskou organizaci důchodců, stačí volit a volit správně. To, co je nyní v krajích, bude po volbách v celé republice: Vláda ČSSD s podporou KSČM. A to díky hlasům důchodců.

Mladší generace, která ještě pracuje, je blbá. Neumí bojovat za vyšší mzdy stávkami, ani se v odborech neorganizuje. Ještě mladší generace pod 30 je ještě blbější - hýká blahem při spatření senilního knížete. Množství blbců, kteří volili v tomto pořadí: OF, ODS (Klause), Unii svobody, Čtyřkoalici, Bursíkovy Zelené, VV, nyní budou volit Babiše. Mají smůlu. Celé jejich dvacetileté snažení a uctívání legendy Havla povede k návratu komunistů k podílu na moci v demokracii. Za blbce rozhodně nebudou důchodci.

Důchodci už bojovat nemohou

20. 9. 2013

Pane Čulíku, na těchto čtyřech řádcích jste to tentokrát zjednodušil a přitom přehnal. Najednou jste tady vyrukoval s heslem naší pravicově liberální mládeže, že si důchodci musí svá práva vybojovat. Jenže mnozí už nemají tu sílu a energii k takovému boji. Ve spletitých zákonech se mnohdy nevyzná ani mladší člověk, natož osmdesátiletá stařenka, která celý život v JZD okopávala řepu. Tato společnost se musí opět vydat cestou vzájemné soudržnosti a solidarity, dravý kapitalismus devatenáctého století musíme překonat alespoň tím kapitalismem, jaký se vytvořil v západní Evropě po druhé světové válce. A je to ovšem i o zodpovědnosti politiků před svými voliči. Ano, důchodci tvoří významný voličský potenciál, zároveň ale také snadno manipulovatelný -- vzpomeňme na Šmejdy. A některé strany a hnutí toho dokážou mistrně (viz pan Babiš) zneužít. Sám ovšem téhle společnosti poradit neumím a jsem skeptický, pokud se týká antagonismů mezi mladou a starou generací. Nějak jsme si ty své potomky neuměli vychovat k "povinné úctě ke stáří", píše František Mlejnek.

Důchodci nejsou jednotnou kategorií

20. 9. 2013

"Důchodci" nejsou jednotnou kategorií, nežijí soustředěně na konkrétním místě, liší se v mnoha ohledech, mnoho z nich má různá omezení. Z toho vyplývá, že nevolí jednotně a je pro ně těžké kolektivně jednat, zformovat silnou lobby v dnešním smyslu, píše Kateřina Vojtíšková.

Nechci se smiřovat s názorem, že žijeme v jakémsi darwinovském světě, kde vládne či přežije silnější. Proti tomu je třeba se ohrazovat.

Pokud přesto uznám, že tomu tak v realitě je (jako Vy), jsem toho názoru, že "boj" by měli vést především ti silní, a to i (či především) za práva těch slabších, kteří ze své pozice nemohou být "konkurenceschopní v boji o život".

Nevím z čeho soudíte, že " Nikdo nic nikoho pro druhé neudělá, zejména v dnešní České republice." Moje zkušenost taková není.

Ty slabší (zde např. penzisty s nízkým důchodem mimo Prahu) nelze obviňovat, že nejsou schopni účinně hájit svá práva. Jednalo by se o obviňování obětí.

Říkáte, ať "nenaříkají", ale v jejich slabosti přece nakonec také tkví jejich síla. Ta se opírá o schopnost soucitu ostatních lidí, snad každého člověka. Soucítění a láska nás mohou vyvést ze současné krize, ne víc boje a řevnivosti, o čemž vypovídá moudře Dalajlama.

Voda a stát

18. 9. 2013 / Oldřich Syrovátka

Přibližně před rokem byl v Britských listech publikován článek Pitná voda v Plzni nad zlato?, který podrobně shrnul informace o velmi špatné kvalitě pitné vody kontaminované pesticidy. Tento článek spolu s následně natočeným dokumentem České televize poměrně solidně zdokumentoval většinou bagatelizující postoje různých zástupců státní správy i samosprávy; velmi oblíbeným argumentem je zejména tvrzení, že účinky pesticidů na lidské zdraví (v Plzni zvýšený výskyt rakoviny ledvin) vlastně nejsou jednoznačně doloženy. Oba dokumenty potvrzují skutečnost, že hygienické limity na kvalitu pitné vody v Plzni byly významně zmírněny (norma bývá překročena až desetkrát), upozornily na nedostatečnou evidenci a kontrolu pesticidů, na bezohlednost zemědělských podnikatelů a neudržitelnost současného stavu způsobeného tlakem produkce kukuřice pro bioplynové stanice na krajinu. Zároveň vyslovily zásadní myšlenku, že řešení problému by nemělo spočívat v nesmírně nákladné investici do zařízení vodárny, ale ve změně managementu krajiny řeky Úhlavy, z níž je voda pro Plzeň odebírána.

Sněmovna reprezentantů seškrtala program potravinové pomoci pro nejchudší

20. 9. 2013

Sněmovna reprezentantů těsným poměrem hlasů schválila návrh, který programu poskytujícímu potravinové poukázky nejchudším Američanům ubírá 40 miliard dolarů. Návrh odmítají demokraté a prezident Obama pohrozil, že ho vetuje. Boj o tento program zhoršuje vyhlídky na to, že by letos byl schválen zákon o podpoře zemědělství v příštích pěti letech.

Návrh prošel poměrem hlasů 217:210. Během příštích deseti let by měl vzít programu potravinové pomoci 40 miliard. Dospělí ve věku 18 a 50 let bez dětí by ztratili nárok, pokud si nenajdou práci a nepřihlásí se do rekvalifikačního programu. Navíc by jim vznikl nárok pouze na dobu tří měsíců.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Je to jiné, než to vypadá, ale je to dobré

20. 9. 2013 / Josef Mrázek

ZDE a ZDE jsem se pokusil vysvětlit, že chování politických stran, které nám škodí, umožňuje volební zákon tím, že dovoluje, aby mezi poslance a občany- voliče byla vklíněna politická strana. Tak to zůstane i v těchto volbách, protože o prosazení nového volebního zákona lze usilovat až v nové Sněmovně. Jako přípravu na to jsem popsal stručně a nezáživně, jak si to právní norma žádá, věcný záměr takového zákona. Čtenář Kolařík z toho nevyčetl to důležité, co plyne ze souvislostí a jistě nebyl sám. Něco tedy napovím. Není to o rušení politických stran, ale o tom, jak způsobit, aby samy změnily své chování.

Muži války -- války mužů čiže Fatum, nebo lidskost

20. 9. 2013 / Miroslav Vejlupek

Aby nebyl internován, stal se dobrovolníkem francouzské armády. To ještě neuplynulo mnoho dnů od chvíle, kdy stál na břehu Seiny rozhodnut skoncovat se vším. Prázdný žaludek naříkal, ale což!, předně sebevědomí a svědomí zaskučelo ...

Pro pořádek nejprve: Kde se vlastně vzal v Paříži? A proč tu je? K čemu je mu to dobré?

Nakrmili jsme stovky lidí. Bez Makra a bez Tesca

20. 9. 2013

Při brněnské podzimní cyklojízdě Nakoleon, které se účastnilo více než 1000 cyklistů a cyklistek, rozdala brněnská skupina Jídlo místo zbraní (Food not Bombs) občerstvení stovkám lidí. Podávaly se chleby s veganskými pomazánkami, z nichž každá obsahovala také potraviny zachráněné z popelnic. Akce se obešla bez podpory obchodních řetězců.

Jak pokrýt naše budoucí elektroenergetické potřeby?

20. 9. 2013 / František Hezoučký

Energetika je bohužel zas předmětem přetahování se mezi jednotlivými politickými subjekty. Důvody jsou povětšinou jasné: jednak poukázat na to, že politická strana A na rozdíl od naší strany B nemá představu, kam dále energetiku směřovat, ale my to víme a proto nás volte. Pak ale (hlavně) prosazování určitých zájmů. Státní energetické koncepce (SEK) je zpochybňována a tak se začne zpracovávat jiná, aby se po čtyřech letech ukázalo, že je vlastně skoro stejná. Energetika ale není a ani nemůže být sociálně, ani občansky či křesťansky demokratická. Podléhá fyzikálním zákonům, a proto je na ni možné pohlížet objektivně. Nadstranická "Pačesova komise" pracovala, aby dospěla k závěrům, které se od předcházejících SEK až tak moc neliší. Není divu, protože naše republika má jisté a dané zdroje, možnosti a limity, které se nemění tak rychle, jako vlády.

Viz též ZDE

Al-Kajda dobyla město v severní Sýrii

20. 9. 2013

Militanti z al-Kajdy dobili v bojích s prozápadními povstalci město na severu Sýrie. Turecko kvůli tomu uzavřelo nedaleký hraniční přechod. Jde o pokračování "války uvnitř války" probíhající na severu a východě země. V tomto konfliktu bojují prozápadní povstalci a kurdské milice s extrémisty napojenými na al-Kajdu a na obou stranách v poslední době padly stovky lidí.

PODOBNOST S ČR ČISTĚ NÁHODNÁ?

Katastrofa: 15 let od magnátské privatizace v Bosně a Hercegovině

19. 9. 2013

Se zájmem jsem si přečetl článek pana Vavrušky "I. Rešerše "úspěchů" české privatizace a kapitalismu.

Protože dlouhodobě sleduji historii i současnost Balkánu, neunikla mi před měsícem se objevivší reportáž a v ní popsaná dosti extrémní paralela rozvoje kapitalismu v Bosně a Hercegovině a v České republice. Mě osobně z toho mrazí, jako by to bylo podle jednoho návodu k použití našich zemí. Jestli jsem paranoidní, to posuďte sám, píše Jan Čihák.

Reportáž vyšla na balkánské mutaci Deutsche Welle. Zasílám zkrácenou verzi překladu.

O podstatě naší "demokracie"

19. 9. 2013 / Boris Cvek

Myslím, že podstatu naší "demokracie" výborně vystihuje to, že v současných sněmovních volbách kandiduje jako "úspěšný podnikatel" člověk, který je zaznamenán ve svazcích Stb jako agent, což vyvolává otázky, jakým způsobem vlastně naši miliardáři, "úspěšní" to podnikatelé, během polistopadové éry zbohatli. Lidé s obrovskou ekonomickou mocí a možnými různými vazbami z minulých divokých dob potom rozhodují o způsobu fungování celého státu.

Důchodci nemají, kdo by hájil jejich zájmy

19. 9. 2013

Penzistů je přes milion a všichni mají volební právo (zatím), a to je ohromný a doposud nevyužitý potenciál. Jen totální rozdrobenost penzistů a jejich odevzdanost ranám osudu a vzájemná nekomunikace způsobila, že nemají, kdo by hájil jejich zájmy.

Vážení a hlavně rozumní lidé nacházející se v kontaktu s BL. Vaše články bedlivě sleduji. V poslední době mně zaujal článek o penzistech ČR. Je jen málo tak smutných kapitol, snad se hodí o tom psát jen v tomto depkovém počasí, míní Zdeněk Hykš.

Absurdity českého právního řádu poslance nezajímají

19. 9. 2013 / Aleš Uhlíř

V letech 2011 a 2013 jsem v Britských listech několikrát, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE a ZDE, psal o české právní úpravě pracovněprávních vztahů, která tím, že dovoluje zaměstnavatelům se zaměstnanci uzavírat rozhodčí doložky, umožnila ve svých důsledcích v Česku něco, co v civilizovaných zemích nemá obdoby. V odborném časopise Právní rádce č. 12/2011 mi o této problematice vyšel text Rozhodci v pracovním právu -- cesta k nezákonnosti? Obrátil jsem se s tím na Veřejného ochránce práv (viz poslední odkaz), ten však zájem vložit se do této věci a na tento stav upozornit příliš neprojevil.

Život je boj i pro důchodce

19. 9. 2013 / Jan Čulík

Jen stručnou poznámku k článku pana Slámy. Život je boj i pro důchodce. Kdo se není ochoten či schopen začít zasazovat o svá práva, tak je nikdy nezíská. Nikdo nic nikoho pro druhé neudělá, zejména v dnešní České republice.

Zůstává faktem, že důchodci jsou v dnešních západních společnostech kvůli svým vysokým počtům ve společnosti obrovskou volební silou. Pokud se v Česku nejsou schopni dát dohromady, je to jejich problém. Ale ať pak nenaříkají.

Analýza hlasování: Žádná ze stran ve Sněmovně naše prostředí nechránila

19. 9. 2013

Tisková zpráva Zeleného kruhu

Odcházející Poslanecká sněmovna byla pro zdravé životní prostředí vůbec nejhorší sestavou odroku 1994, kdy asociace nevládních organizací Zelený kruh začala hlasování analyzovat. Mezi lety 2010 a 2013 jsme z hlediska prospěšnosti pro životní prostředí, zdraví lidí a účast na rozhodovánína našem okolí hodnotili 38 hlasování. Poslanci a poslankyně přitom prospěšně hlasovali pouzev 45 % případů: opoziční strany hlasovaly hůře než koalice, ministři ODS na rezortech průmyslu a obchodu či životního prostředí zato prosadili zákony i nelegislativní návrhy, které výrazně poškozují naše životní prostředí.

Před návštěvou nového íránského prezidenta v OSN propustil Írán některé politické vězně

19. 9. 2013

Opoziční server Kaleme informoval ve středu, že bylo během předchozích 24 hodin propuštěno sedm dalších politických vězeňkyň, včetně disidentské novinářky Mahsy Ambrabadi, a nejméně čtyři další muži, včetně reformistických politiků Feizollaha Arabsorkhiho, Mirtahera Mousaviho a bývalého náměstka ministra zahraničních věcí Mohsena Aminzadeha.

K propouštění politických vězňů dochází uprostřed známek sílící politické otevřenosti v Íránské islámské republice po inauguraci nového prezidenta Rouhaniho, k níž došlo minulý měsíc. V New York se možná Rouhani sejde s prezidentem Obamou.

Podrobnosti v angličtině ZDE

I. Rešerše "úspěchů" české privatizace a kapitalismu

18. 9. 2013 / Petr Vavruška

Soubor navazujících příspěvků provádí Rešerši "úspěchů" české privatizace a kapitalismu a Stavu české justice. V třetí části Brainstorming pro demokracii hledá odpovědi na otázky jak, kdy a s kým aktivovat veřejnost k resuscitaci zmírající demokracie.

Sliby OF a Václava Havla 1990

Vše co si v  rešerši přečtete lze v nesčetných pramenech nalézt i na internetu. Ale patrně ne tak koncentrované a v souvislostech, z kterých mrazí. I tak se jedná pouze o zlomek toho co se našim vládám za 23 let podařilo...

Česká pravice ve věku tržní civilizace

18. 9. 2013 / Veronika Sušová-Salminen

Česká pravice je už skoro čtvrt století nositelem myšlenky, že volný trh vyřeší více méně vše a že regulace a silný stát představují ohrožení pro společnost "svobodných jednotlivců". Neoliberalismus, respektive některé jeho prvky, představují základ pravicové ideologie a politiky i v České republice. Česká pravice je tak součástí globálního politického projektu, který představuje zcela konkrétní zájmy. V českém kontextu můžeme mluvit o tom, že tento globální projekt má konkrétní lokální důsledky, se kterými se dnes česká společnost musí potýkat.

K čemu je nám demokracie, když naše děti hladoví?

18. 9. 2013

Začátkem září jsem viděl v televizi dokumentární pořad, který mi nedá spát. Popisoval děti bez obědů ve školní jídelně. Tyto děti chodí s ostatními do jídelny, ale nemohou si vzít polévku ani hlavní jídlo -- dovolí jim jen napít se čaje....

Příčina je prozaická - jejich rodiče nemají na školní obědy peníze! Rodiče těchto dětí nemají ani doma dostatek jídla, aby se děti najedly alespoň tady. V televizním pořadu hovořila matka takových dětí. Samoživitelka, jíž hrozil i "vyhazov" z bytu pro neplacení nájemného. Příčina opět stejná - pohledná mladá blondýnka, matka několika dětí, nemá žádné peníze! Srdceryvně působila i scéna, kdy tato mladá matka řešila se svými syny na jakési "rodinné radě" problém, zda se koupí cvičebnice z cizího jazyka, nebo raději jídlo! Nejstarší z dětí, asi dvanáctiletý chlapec, říká: "Učebnice je strašně drahá, stojí tři stovky", píše Pavel Kotál.

Šedá síla ekonomiky

18. 9. 2013 / Sandra Wain

Jakkoliv je osud dnešních seniorů nemilý, zoufalý a ubohý, vzpomínání na staré zlaté časy, nepomůže ani jim, a těm mladším, kteří lhostejně čekají na osud mnohem a mnohem horší. Spíše je na místě si uvědomit některá pravidla, kterými se řídí naše společnost.

Za nářkem seniorů se často skrývá naivita, která se senilitou stáří nemá nic společného. Bývá mnohdy projevem dlouhodobého nebo i celoživotního postoje. Situace seniorů je tedy následkem a také trestem, který rozumný člověk starým lidem nijak nepřeje.

Mesiáši, lumíci a paviáni aneb Cirkus bude

18. 9. 2013 / Lubomír Brožek

Tenhle cirkus není pro děti. Jednak nejsou voliči, jednak tleskají, jen když se jim představení opravdu líbí.
Jacob van Blom

Ze všech pavilónů tohoto našeho vezdejšího blázince je tradičně nejživěji na internetu. Blázni se zde těší relativní volnosti a s gustem si jí užívají. Oč je jejich mysl zmatenější, o to asertivnější a nesmlouvavější jsou jejich názory. Gramatika je netrápí a slušnost a ohleduplnost nesvazuje. Všichni tu mluví ke všem a nikdo nikoho neposlouchá. Jak podivuhodný obraz zmatení jazyků coby babylonské věže balancující na tekutých píscích. Stavba je vratká a co chvíli hrozí zborcením. Někteří blázni, neb je čas předvolební, se ji snaží zpevnit tím, že ji polepují billboardy s nejrůznějšími prázdnými hesly a tvářemi mesiášů s úsměvem sňatkových podvodníků. Vše je v pohybu a nic není jisté, kromě jediného: Cirkus bude!

Personální krize aneb "Nejsou lidi" - II. díl: Možnosti

18. 9. 2013 / Věra Říhová

Sehnat dobrého, zodpovědného a zkušeného zaměstnance je dnes opravdu velký problém, i když se to netýká úplně všech profesí a rozhodně ne všech firem. V mnohých firmách mají vysokou kulturu péče o zaměstnance, sami si je vychovávají, odměňují podle dosažených výsledků a dobrých si váží natolik, že je nepropouštějí ani v době nemocí ani kvůli věku, protože vědí, že jejich vědomosti o firmě, zkušenosti, důvěra a loajalita jsou vysoce cenné hodnoty. Zajímavé je, že tyto firmy nekrachují ani nesnižují svoji konkurenceschopnost.

Abychom nejedli brouky

18. 9. 2013 / Milan Daniel

Zájem českého důchodce či důchodkyně s průměrným důchodem 10 778, - Kč (na konci loňského roku) se většinou redukuje na snazší uspokojení existenčních potřeb. Jak ošidné je slovo průměrný dokládá fakt, že starobní důchod do osmi tisíc korun bere v ČR cca 150 tisíc seniorů. Průměrná penze muže byla loni 11 949 korun, u žen to bylo pouze 9 786 korun. Nejohroženější skupinou důchodců jsou tedy osamělé ženy -- seniorky.

Sýrie: Rusko obdrželo dodatkové údaje k útoku v Gútě. V OSN se vyostřují spory

18. 9. 2013

Rusko dnes od syrské strany obdrželo dodatkové materiály k útoku v Gútě. Podle Damašku dokazují účast povstalců na chemickém útoku z 21. srpna. Oznámil to náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov, který je v Damašku na konzultacích. Rusko podle něj zahájilo zkoumání těchto materiálů a zatím se k nim nemůže vyjadřovat. Protože však dříve dospělo k závěru, že 19. března v Aleppu spáchali chemický útok povstalci, bere tvrzení syrské strany vážně.

Lži ČT

18. 9. 2013

Právě se diváci Událostí na ČT dozvěděli, že klesající ceny silové elektřiny, na které se mohou těšit na svých fakturách, jsou způsobeny konkurencí dodavatelů na našem trhu. Konkurence dodavatelů elektřiny je však na našem trhu již několik let a dosud ceny elektřiny jen stoupaly. Jak je to možné? Protože se jedná od ČT o účelovou manipulativní lež. Klesající ceny silové elektřiny jsou totiž taženy poklesem cen na burze způsobeným rozvojem obnovitelných zdrojů energie. Tuto skutečnost však nemůže divákům Česká televize sdělovat protože by nabourala svojí dlouholetou propagandu, že jsou obnovitelné zdroje drahé a nepotřebné. Vymyslela si tedy zástupný "neškodný" důvod s konkurencí dodavatelů, píše Luděk Švehla.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2013

15. 9. 2013

V srpnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 242 osob bankovním příkazem celkovou částkou 69 619,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2013 částkou 1144,60 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna 2013 412 732,19 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.