Wikileaks: Čína je "připravena opustit Severní Koreu"

30. 11. 2010

Z diplomatických depeší, prozrazených serverem Wikileaks, vyplývá, že je Peking frustrován vojenskými akcemi "rozmazleného severokorejského dítěte" a stále více podporuje představu sjednocení obou Korejí

Čína naznačila, že je připravena přijmout sjednocení obou Korejí a soukromě se distancuje od severokorejského režimu. Vyplývá to z prozrazených amerických diplomatických depeší, v nichž se píše, že vysocí pekingští činitelé považují Severní Koreu, svého oficiálního spojence, za "rozmazlené dítě".

Wikileaks: Američané a Britové se obávají jaderných zbraní Pákistánu

30. 11. 2010

Američtí a britští diplomaté mají strach, že by se v rámci pákistánského jaderného programu mohl dostat štěpný materiál do rukou teroristů, anebo že by mohlo dojít k jaderné válce s Indií.

Americké diplomatické depeše, které zveřejnily Wikileaks, obsahují varování, že Pákistán rychle buduje svou zásobu jaderných zbraní navzdory rostoucí nestabilitě této země a "blížící se hospodářské katastrofě".

Wikileaks: "Sprosťák" princ Andrew americkou velvyslankyni šokoval

30. 11. 2010

Anglický princ Andrew, která má fungovat jako podnikatelský velvyslanec britské vlády, ostře zaútočil během návštěvy Kyrgyzstánu na britské vládní vyšetřovatele korupce, na novináře a na Francouze. Jeho hysterický výlev na oficiální recepci americkou velvyslankyni šokoval.

Tatiana Gfoellerová, americká velvyslankyně v Kyrgyzstánu, informovala v tajné depeši, že Andrew hovořil na obědě s britskými a kanadskými podnikateli "drze" a to způsobem, který hraničil se sprosťáctvím.

Wikileaks: Spojené státy nadšeně chválí "teroristu"

30. 11. 2010

Spojené státy udělaly pozoruhodný obrat o 180 stupňů ve věci bývalého britského vězně z Guantánama Moazzam Begga. Nadšeně chválí tohoto muže, kterého původně obviňovaly z terorismu.

Americká velvyslankyně v Evropě chválí v prozrazené diplomatické depeši Beggovu kampaň, jejímž cílem je přesvědčit evropské země, aby přijali zbývající vězně z Guantánama.

POLITOLOGICKÉ ZAMYŠLENÍ

"Víte, co je defenestrace, ne?" TOPka nebude krást koně s ODS.

30. 11. 2010 / Štěpán Kotrba

Páně Krausova "vtipná" výhrůžka z pořadu s pražským zastupitelem Karlem Březinou předznamenala "sametovost" konfliktu, který dnes vyvrcholí. Aktivistům TOP09 a s knížetem spřátelených "zelených" "a "sorosovských" iniciativ Změň politiku se chce protestovat proti ustavení koalice ODS a ČSSD. Proti koalici TOP09 s ČSSD by nic neměli, stejně jako by nic neměli proti koalici TOP09 s ODS. Zajímavé, že? Demonstrace se koná na Mariánském náměstí a posléze na magistrátu. Kdyby to byl spontánní výtrysk nespokojenosti půl milionu občanů Prahy, byla by to dobrá zpráva o stavu demokracie v ČR a fatálním omylu politiků. Ale půl milionu občanů se na zasněženém magistrátním náměstí nesejde a slabá tisícovka křiklounů je k smíchu...

Za mrazivého a sněhového počasí znovu v Británii demonstrovaly tisíce studentů proti školnému

1. 12. 2010

Během tohoto už třetího dne celostátních studentských demonstrací proti navrhovanému trojnásobnému zvýšení univerzitního školného se znovu akcí účastnily po celé zemi tisíce studentů. Studenti také okupovali budovy na nejméně osmi univerzitách.

Velké demonstrace se konaly v Brightonu, v Birminghamu, v Bristolu, v Manchesteru, v Newcastlu, v Oxfordu a v Londýně. Londýnská policie zatkla 153 osob. V jiných britských městech se také zatýkalo.

Studenti vylezli na střechy budov, pronikli do komunálních úřadů, zastavili dopravu v desítkách center měst. Mnozí konstatovali, že doufají, že jejich hněv bude slyšet až do parlamentu.

Fotografie ze studentských protestů v konzervativním deníku Daily Telegraph ZDE

Parlamentní shromáždění ve Walesu:

My univerzitní školné nezvýšíme

30. 11. 2010

Velšští studenti nebudou platit univerzitní školné zvýšené na trojnásobek dnešního, jak to chce prosadit britská vláda. Oznámil to velšský ministr školství Leighton Andrews. Ve Walesu sice na vysokých školách stoupne školné z nynějších 3290 liber ročně až na 9000 liber ročně, avšak velšským studentům rozdíl ve školném uhradí velšská vláda. Velšští studenti budou platit jen 3290 liber ročně jako dosud, ať budou studovat ve Walesu nebo v Anglii. Zbývajících cca 6000 liber ročně doplatí velšská vláda.

BRITÁNIE:

Liberálnědemokratický ministr pro zavádění školného naznačil, že školné neschválí

30. 11. 2010

Vince Cable, liberálnědemokratický ministr pro podnikání, který je odpovědný za zavádění zvýšeného univerzitního školného na anglických vysokých školách, se vyjádřil, že je ochoten nehlasovat pro své vlastní návrhy zvýšit školné v zájmu jednoty ve své politické straně. 57 liberálnědemokratických poslanců v úterý dopoledne jednalo o tom, jak nalézt ve věci univerzitního školného řešení. Cable přiznal, že celá věc je pro liberální demokraty značně složitá. Mezi voliči liberálních demokratů totiž roste nátlak, aby liberální demokraté splnili svůj předvolební příslib, že univerzitní školné nebudou zvyšovat.

Udeřila zima -- lidem bez domova nastaly krušné časy

30. 11. 2010 / Miroslav Pořízek

O posledním listopadovém víkendu s plnou intenzitou udeřila zima a jako každý rok v tomto období nastaly lidem bez domova velmi krušné časy. I když je v naší společnosti problematika lidí bez domova vnímána jen jako jeden z mnoha sociálních problémů a to ještě ne mezi těmi hlavními, přesto bychom tuto záležitost neměli ponechávat bez povšimnutí.

Zvláště pak v zimním období, kdy mnozí z těchto lidí doslova bojují o život někde v provizorním příbytku nebo přímo na ulici.

Wikileaks: Dvě ruské výhrady proti brdskému radaru dle amerického velvyslance

30. 11. 2010 / Štěpán Kotrba

Aequam memento rebus in arduis servare mentem -- Hleď zachovati v neštěstí klidnou mysl
Horatius, Ódy

Potěšilo mne, že Rusko akceptovalo výhrady českých odborníků vůči americkému radaru v Brdech a raketovým silám v Polsku. Vyplývá to z diplomatických dokumentů serveru Wikileaks, který zveřejnil mimo jiné i depeši velvyslance Rivkina z americké ambasády v Paříži z února tohoto roku, která popisuje jednání amerického ministra obrany Roberta Gatese s francouzským ministrem obrany Hervém Morinem. Teď už lze také zveřejnit i to, že Britské listy disponovaly od roku 2006 stavebními plány raketových sil, které měly být původně použity v Polsku a disponovaly i americkou dokumentací ze schvalování provozu a zkoušek radaru na americkém atolu Kwajalejn.

Krizi na Korejském poloostrově lze vyřešit diplomacií, o čemž Česká televize neinformuje

30. 11. 2010 / Daniel Veselý

Musím vyjádřit své znechucení nad zpravodajstvím ČT o aktuálním konfliktu na Korejském poloostrově. Redaktoři veřejnoprávního média opět kamenují izolovanou a stresovanou KLDR, jako by snad chtěla zahájit termonukleární válku a -- aniž by hnuli brvou -- obhajují masivní vojenské manévry Bílého domu a Soulu v Žlutém moři. Uvedla snad ČT, že severokorejský útok byl vyprovokován jihokorejskou palbou během námořních manévrů? Proč ČT lživě tvrdí, že jde o komunistický režim (od 60.let se v ústavě Severní Koreje uvádí, že její podstatou je nacionalistický režim a za nacionalistický a militaristický režim považují KLDR i jihokorejští odborníci)?

Když se nedaří, tak se nedaří. Vládnout.

30. 11. 2010 / Oldřich Průša

Motto: Jakmile se jednou státní moc upíše principům umlčování opozice, má už jen jednu cestu. A sice cestu zvyšování represí až do bodu, kdy se sama stane zdrojem teroru pro všechny své občany. Vytvoří stát, kde každý žije ve strachu.

Harry S. Truman

Jsou si arogancí sršící mocipáni vědomi, že se nemají o koho opřít? Uvědomují si ,že čím větší prospěch ze současného stavu mají, tím je jich míň. Připouští si z nich alespoň někteří, že ve snaze o individualizaci společnosti, budou ze dne na den kolektivním kůlem v plotě.

Do ráje konzumerismu nebo Mene tekel?

30. 11. 2010 / Josef Dusil

Podle odborníků na vývoj lidské společnosti v období moderních dějin se za hlavní faktory západní civilizace označují vynález knihtisku, střelný prach (v tomto případě evropská aplikace čínského vynálezu pro vojenské účely) a kompas. Srovnatelným faktorem s nimi je v dnešní době nesporně internet.

Nová cesta pro DPH

30. 11. 2010

Základním argumentem pro rychlé zavedení sjednocené sazby DPH na 17 procentech je nutnost pokrýt náklady na penzijní reformu a obava, že jakékoli jiné řešení smete po příštích volbách ze stolu opozice, píše Josef Platil.

Xenofobie ve Švýcarsku

29. 11. 2010 / Lukáš Lhoťan

Výsledky posledních referend ve Švýcarsku ukazují na postupný úpadek liberální demokracie a vzestup populistické demokracie, která ve jménu boje proti zločinu směřuje k potlačení základních lidských práv a vytváří společnost, která není občanská, ale rasistická, včetně nerovnosti v rámci udělení trestu.

Nezaměstnanost?

30. 11. 2010 / Antonie Hančíková

S tímto pojmem se v poslední době setkáváme poměrně často. Nejtížeji jej vnímají ti, jichž se tento pojem bezprostředně týká. V případě, kdy se jedná o velmi dobré pracovníky bolestně jej vnímají i ti, kterých se bezprostředně netýká a jsou spolupracovníky těch, pro něž z úsporných důvodů není možné další zaměstnání zajistit.

To ošidné slovo - naděje

30. 11. 2010 / Karel Dolejší

16. prosince se skupina amerických protiválečných aktivistů, v níž budou mimo jiné Daniel Ellsberg, Medea Benjamin, Ray McGovern a Chris Hedges, pokusí připoutat k plotu Bílého domu na protest proti nesmyslným válkám v Iráku a Afghánistánu. Bude to nepochybně důležitý test toho, co si ještě občané USA mohou vůči vládě dovolit, takže akce jistě nepostrádá význam. Různí lidé však mohou mít ke stejnému rozhodnutí různé důvody; Hedges ty své shrnuje v článku nazvaném Naděje, skutečná naděje, znamená něco dělat.

Špička nože, špička destrukce

29. 11. 2010 / Milan Daniel

Agresivita, ať už slovní nebo fyzická, je do značné míry projevem sociální frustrace. V souvislosti s útokem opilého šestnáctiletého rapera, který v Ostravě napadl v sobotu večer tři děti, jsem se prohrábl hnojem tzv. diskusí na několika informačních serverech. Až do sobotního poledne, kdy policie uvolnila první informace o pachatelích, převládal názor, že jimi byli "určitě" Cikáni. Autoři byli při svých výronech čerstvě uspokojeni starostou Nového Bydžova, jistým Loudou, který ony Cikány hodil do jednoho pytle.

Přímá volba prezidenta: ano, či ne?

30. 11. 2010 / Jiří Baťa

V posledních několika dnech se v některých médiích objevují spekulativní názory, zda přímá volba prezidenta je reálná nebo není, zvláště z pohledu její nákladovosti. Ta novinářská verze disponuje s částkou, blížící se půl miliardě, jiná se zabývají otázkou, zda takto provedená volba nebude mít v pozadí jiné aspekty, resp. zda se něco změní na výkonu funkce a pravomocí prezidenta, která už dnes má odlišný charakter, než jaký je v představách mnoha lidí.

Reakce světa na zveřejnění amerických diplomatických depeší na serveru Wikileaks

29. 11. 2010

Lze shrnout takto:

  • Íránský prezident Mahmúd Ahmadinežád tvrdí, že Amerika své diplomatické depeše zveřejnila záměrně.
  • Čelní američtí politikové na WikiLeaks zuřivě útočí. Americký republikánský senátor Peter King, předseda bezpečnostního výboru americké Sněmovny reprezentantů, konstatoval, že WikiLeaks by měly být považovány za teroristickou organizaci. Senátor Joseph Lieberman, předseda bezpečnostního výboru Senátu, tvrdí, že prozrazení diplomatických depeší ohrožuje životy.
  • Nový velvyslanec Washingtonu v Pákistánu Cameron Munter se v novinovém článku za prozrazené depeše víceméně omluvil. "Samozřejmě i pevné přátelství má své krize."
  • OSN důrazně upozornila Spojené státy, že OSN má být nedotknutelná, poté, co ze zveřejněných diplomatických depeší vyplynulo, že americkým diplomatům bylo přikázáno, aby špehovali vedoucí představitele OSN.
  • Austrálie zahájila vyšetřování WikiLeaks, Čína nařídila čínským médiím, aby o zveřejnění amerických diplomatických depeší neinformovala a Británie tvrdí, že prozrazené diplomatické depeše ohrozily bezpečnost státu.
  • Íránská média ignorují zjištění, že několik států na Blízkém východě, včetně Saúdské Arábie, chtělo na Írán zaútočit.
  • Silvio Berlusconi se smál, když byl o prozrazení amerických depeší informován.

    Podrobnosti v angličtině ZDE

Server Wikileaks poskytl západním médiích statisíce amerických diplomatických depeší

Američtí diplomaté provádějí systematickou špionáž proti nepřátelským i spojeneckým zemím

28. 11. 2010

Dnes zpřístupněné depeše dokazují, že Spojené státy používají svých velvyslanectví jakou součásti globální špionážní sítě. Diplomaté mají za úkol nejen získávat informace od lidí, s nimiž se setkají, ale také osobní podrobnosti, například čísla častých cestujících letadly, čísla úvěrových karet a dokonce DNA.

Podle "směrnic o výzvědném úsilí zaměřeném na osoby", které byly vydány jménem Hilary Clintonové a její předchůdkyně Condoleezy Riceové, mají američtí diplomaté shromažďovat informace o vojenských prostorách, o kódech zbraní, podrobnosti o vozidlech čelných politických představitelů, dále skeny rohovek osob, otisky prstů a DNA.

Spojené státy byly v neděli večer uvrženy do globální diplomatické krize. Světovým médiím zprostředkoval server Wikileaks více než 250 000 tajných amerických diplomatických dokumentů. Nejčerstvější z nich jsou datovány únor 2010.

Z dokumentů mj. vyplývá, že arabští vedoucí politikové naléhali soukromě na Spojené státy, aby zaútočily vojensky proti Íránu.

Američtí diplomaté měli za úkol provádět špionáž proti vedení OSN.

Z dokumentů také vyplývá podstatná změna vztahů mezi Čínou a Severní Koreji, rostoucí nestabilita Pákistánu a podrobnosti tajného amerického úsilí porazit al Kajdu v Jemenu.

V diplomatických depeších jsou dále tyto podrobnosti:

- Washigton a Londýn má vážné obavy, že pákistánský jaderný program není bezpečný

- Mezi ruskou vládou a organizovaným zločinem jsou vazby

- Depeše zdrcujícím způsobem kritizují britské vojenské operace v Afghánistánu

- Depeše obsahují tvrzení, že se příslušník britské královské rodiny choval nevhodným způsobem

Americké diplomatické depeše:

Úkolem médií není chránit mocné před ztrapněním

29. 11. 2010

Pokud jsou tyto dokumenty senzační, je to jen v tom, že odhalují zkorumpovanost a prolhanost lidí u moci a propast mezi tím, co tvrdí, a tím, co dělají.
Pokud američtí špioni porušují předpisy OSN tím, že se snaží získat DNA a biometrické údaje generálního tajemníka OSN, ten člověk má plné právo se to dozvědět.
Washington reaguje jako zraněný medvěd, jeho instinkty jsou imperiální, ale jeho úsilí prosadit svou moc nenese výsledky.

Je ospravedlnitelné, aby média zveřejnila vpodstatě veškeré tajné diplomatické komunikace určitého státu? ptá se v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins a pokračuje:

Hostina tajemství

29. 11. 2010

Je to historikův sen. A diplomatova noční můra. Během nadcházejících čtrnácti dnů zažijete vy, čtenáři Guardianu hostinu o mnoha chodech z historie současnosti, píše Timothy Garton Ash.

Většina tohoto obrovského množství materiálu je politické zpravodajství střední a vysoké úrovně z celého světa, plus instrukce z Washingtonu. Je důležité si uvědomit, že nemáme k dispozici nejutajovanější depeše.

Není divu, že americké ministerstvo zahraničí zuří. Avšak, podle toho, co jsem viděl, se mají profesionální členové americké diplomatické služby za máloco stydět.

Wikileaks: Dvě depeše týkající se České republiky

29. 11. 2010 / Jan Čulík

Nestojí, myslím, za doslovný překlad. První z nich ZDE, kterou odeslala náměstkyně americké ministryně zahraničí Tauscherová, je datována 17. 9. 2009, a je adresována skoro celému světu, ČR je jen jedním z mnoha adresátů. Depeše vysvětluje, že se prezident Obama rozhodl změnit projekt raketové obrany. V důsledku technického pokroku už nebude zapotřebí radaru v Brdech.

Druhá depeše ZDE byla odeslána z amerického velvyslanectví v Praze, je datována 2.10. 2009, a je zprávou o tom, že čeští činitelé ujišťují Spojené státy, že se chtějí intenzivně podílet na "strategické spolupráci s USA", ať má jakoukoliv formu. Doprdelismus v depeši projevují politický ředitel MZV ČR Ivo Šrámek a politický ředitel MZV ČR Ivan Pocuch. Šrámek podle depeše informoval, že MZV ČR vypracovává spolu s Američany dokument s názvem "Mimo revizi strategické obrany: Cesta vpřed k strategické spolupráci". Atd.

Celkem mají Wikileaks k dispozici 1360 depeší týkajících se České republiky.

Příjemný estetický zážitek

29. 11. 2010 / Ladislav Žák

Myslím, že činnost WikiLeaks nám přináší jedno velice podstatné poučení. Ukazuje nám totiž, jak je to skutečně s ochranou našich údajů, které svěřujeme jakýmkoliv způsobem komukoliv. Stručně řečeno, pokud existuje dostatečně silný zájem, padnou jakákoliv institucionálně garantovaná důvěrnost a tajemství.

Jak říká staré přísloví: "jak můžeš po někom požadovat, aby zachoval Tvá tajemství, když jsi je nezachoval sám..."

Dnes nás ovšem všemožné instituce nutí k transparentnosti, sdělování důvěrných údajů a na letištích nás svlékají do naha. Jinak nás označí za teroristy nebo nám nedají úvěr či prověrku. Je to jenom otázka času a nějakého zájmu, kdy se uvidíme na internetu... Přeji všem příjemný estetický zážitek!

Hutka v KC Zahrada

30. 11. 2010 / Petr Fiala

Periodicita mých návštěv koncertů J. Hutky je dvacet let, naposledy jsem viděl jeho vystoupení začátkem devadesátých let minulého století, a pak až teď, 16.11. v KC Zahrada v Praze na Chodově. A musím říct, že Hutka se příliš nezměnil a jeho písně taky ne. Co se změnilo, je kontext: Před dvaceti lety byla jeho tvorba projevem nezávislosti, která se dnes stala samozřejmostí.

"Zabte je všechny..."

29. 11. 2010 / Jan Šťastný

Po přečtení článku Miloslava Štěrby jsem shlédl čvrteční (25.11.) Hydepark s vojenským analytikem Martinem Kollerem. Až do cca 30. minuty jsem byl celkem mile překvapen fundovaností, přehledem i většinou hodnocení pana Kollera, o to větší překvapení však představoval zbytek pořadu a moment, kdy se od diváků objevily dotazy na témata týkající se zahraniční politiky České republiky. Z otázky ohledně dodávek českých zbraní do problematických regionů ještě host vybruslil poukazem na předlistopadovou orientaci ČSSR a svou nekompetentnost hodnotit tuto problematiku v rámci posledních pěti let. Z jeho odpovědi na otázku české vojenské přítomnosti v Afghánistánu šel už ale mráz po zádech. Důvod této přítomnosti totiž spatřuje v preventivním boji proti teroristům na jejich vlastním území předtím, než-li tito fanatici udeří u nás a budou zabíjet české občany.

Tak trochu jiná televize - bohužel ne česká...

29. 11. 2010 / Lucie Bottaro

Před pár dny jsem shlédla pořad, který ač politicko-společensko-ekonomický, ve mně nevyvolal zhnusení nebo apatii, ale naopak nadšení. Lze si to vůbec představit? Pořad takovéhoto formátu a v jeho závěru jste dojati, hluboce zasaženi, cítíte bezmoc a hrdost zároveň? Je to možné, jmenuje se Vieni via con me a bohužel pro nás je to pořad italský a ne český.

Válka je obchod

29. 11. 2010 / Boris Valníček

Robert Gates, ministr obrany USA, se nedávno zabýval armádním rozpočtem. Ten činí v současné době 4,5 % hrubého domácího produktu USA..Gates klade otázku, je-li to v současné situaci státu únosné, a je-li revize nákladů na mise a výzbroj nutná. Není možný rozvoj nové technologie bez ohledu na cenu, a jako příklady uvádí 20 milionů dolarů na houfnice, 2 miliardy na bombardovací letadla a 3-6 miliard na torpédoborce.

Severní Korea přišla v důsledku amerického bombardování v 50.letech minulého století téměř o 30% obyvatelstva, tvrdí Chossudovsky

29. 11. 2010 / Daniel Veselý

Zatímco se v konfliktní zóně u hranic obou Korejí odehrávají spojenecké manévry Spojených států a Jižní Koreje, Severní Korea údajně uvedla do pohotovosti své raketové baterie a Čína volá po obnovení šestistranných jednání včetně ukončení severokorejského jaderného programu. Kanadský novinář a ekonom Michel Chossudovsky mezitím publikoval text, v němž píše o americkém generálovi Curtisovi Lemayemovi, který v roce 1995 poskytl listu The New Yorker interview, kde k průběhu korejské války uvedl, že "během tří let nebo tak nějak jsme v Severní Koreji vyvraždili 20% populace." Chossudovsky dále v textu tvrdí, že Spojené státy hledají záminku pro rozpoutání války se Severní Koreou, avšak konkrétní informace pro své tvrzení v článku neuvádí.

Reforma bez konce

29. 11. 2010 / Pavel Pečínka

Ponechat deváté třídy základních škol, v nichž "kvalitněji" žáci dozrají, nebo je zrušit, a tak "uspořit"? Udržet systém "víceletých gymnázií", který na druhém stupni ze základek odčerpá talentovanější dorost? Jak zastavit zánik dělnických oborů, když chce na "učňácích" studovat už jen málokdo? Kterak nastavit státní maturity, aby v nich nevyhořela třetina žáků? Co provést se soukromými středními školami? Ty podle původního očekávání neprodukují kvalitněji vzdělané absolventy (tak jako na Západě, ale i to by nebylo přece v pořádku, ne?), ale naopak v nich funguje systém -- když rodiče platí, ať kantor nedělá potíže.

Není čas na uspávanky

29. 11. 2010 / John Michael Greer

Jedna z věcí, která právě teď činí naše nesnáze pro tolik lidí tak obtížnými, je fakt, že jakékoliv dostupné řešení pro budoucnost zahrnuje jistotu masivního zbídačení.

KD│ V tomto okamžiku jsme vyčerpali hlavní techniky potravinářského zahradničení, jedné ze tří hlavních ingrediencí v kypícím kotli zeleného kouzelnictví. Tyto hlavní techniky jsou samozřejmě sotva jedinými věcmi, které lze do kotle s užitkem přidat, ale nemám v úmyslu zacházet do detailů ostatních možností.

Filosofie jednoho biologa

29. 11. 2010 / Michal Rubáš

Stále častěji se potvrzuje, že liberální ekonomové mají zvláštní schopnost vysoce hodnotit a obdivovat hospodářskou politiku vždy právě té země, která se v daném okamžiku nachází těsně před krachem. Vyzdvihování americké ekonomiky služeb (rozuměj nízkých mezd) anebo daňových tygrů Lotyšska a Irska jsou jen některé příklady z poslední doby. Mám podezření, že se dnes mnoho lidí stává socialisty jenom z toho důvodu, aby je nikdy nepochválil žádný liberál. To přináší smůlu.

ANALÝZA ČMKOS

Vývoj míry inflace v roce 2010 a její prognóza na rok 2011

29. 11. 2010 / Martin Fassmann, Tomáš Pavelka

aktualizované znění z– 4. listopadu 2010, které bylo součástí materiálů 1. sněmu ČMKOS

Celkovou ekonomickou situaci České republiky v příštím roce, a tedy i míru inflace, ovlivňují také kroky České národní banky. V reakci na zhoršující se ekonomickou situaci Česká národní banka uvolňovala svou měnovou politiku. Základní úrokové sazby klesly na svá historická minima (viz. tabulka č. 3). Podle prognózy České národní banky by se míra inflace měla na konci letošního roku dostat mírně nad úroveň inflačního cíle (2 %). V příštím roce by se pak měla míra inflace nacházet těsně pod inflačním cílem.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2010

7. 11. 2010

V řijnu 2010 přispělo finančně na Britské listy 225 osob celkovou částkou 31 708.45 Kč. Příjem z reklamy byl 5000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.10. 2010 částku 121 491.74 Kč

. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 2113,85 euro. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.