Server Wikileaks poskytl západním médiích statisíce amerických diplomatických depeší
28. 11. 2010
Dnes zpřístupněné depeše dokazují, že Spojené státy používají svých velvyslanectví jakou součásti globální špionážní sítě. Diplomaté mají za úkol nejen získávat informace od lidí, s nimiž se setkají, ale také osobní podrobnosti, například čísla častých cestujících letadly, čísla úvěrových karet a dokonce DNA.
Podle "směrnic o výzvědném úsilí zaměřeném na osoby", které byly vydány jménem Hilary Clintonové a její předchůdkyně Condoleezy Riceové, mají američtí diplomaté shromažďovat informace o vojenských prostorách, o kódech zbraní, podrobnosti o vozidlech čelných politických představitelů, dále skeny rohovek osob, otisky prstů a DNA.
Spojené státy byly v neděli večer uvrženy do globální diplomatické krize. Světovým médiím zprostředkoval server Wikileaks více než 250 000 tajných amerických diplomatických dokumentů. Nejčerstvější z nich jsou datovány únor 2010.
Z dokumentů mj. vyplývá, že arabští vedoucí politikové naléhali soukromě na Spojené státy, aby zaútočily vojensky proti Íránu.
Američtí diplomaté měli za úkol provádět špionáž proti vedení OSN.
Z dokumentů také vyplývá podstatná změna vztahů mezi Čínou a Severní Koreji, rostoucí nestabilita Pákistánu a podrobnosti tajného amerického úsilí porazit al Kajdu v Jemenu.
V diplomatických depeších jsou dále tyto podrobnosti:
- Washigton a Londýn má vážné obavy, že pákistánský jaderný program není bezpečný
- Mezi ruskou vládou a organizovaným zločinem jsou vazby
- Depeše zdrcujícím způsobem kritizují britské vojenské operace v Afghánistánu
- Depeše obsahují tvrzení, že se příslušník britské královské rodiny choval nevhodným způsobem