Irsko schválilo Lisabonskou smlouvu

3. 10. 2009

Irský premiér Brian Cowen pochválil "jasný a silný" hlas, jímž Irsko ve svém druhém referendu, konaném včera, schválilo Lisabonskou smlouvu. Cílem Lisabonské smlouvy je zjednodušit rozhodování v sedmadvacetičlenné Evropské unii.

Lisabonská smlouva nemůže vejít v platnost, dokud ji všechny státy neratifikují. Jedinými zeměmi, které dosud Lisabonskou smlouvu neratifikovaly, jsou Česká republika a Polsko. Avšak Parlamenty obou zemí ji schválily.

Proč se nechat korumpovat, když lze zneužívat veřejných peněz?

3. 10. 2009 / Bohumil Kartous

Korupční provokace MF Dnes vzbudila předem kalkulovaný ohlas, pouze se "minula účinkem", protože Ústavní soud mezitím zrušil předčasné volby. Není však vůbec třeba vynakládat úsilí a prostředky na provokace, chce-li někdo přistihnout politiky při neetickém jednání. Často stačí otevřít poštovní schránku a vytáhnout z ní tiskovinu, kterou na své náklady připravuje a tiskne instituce financovaná z veřejných rozpočtů, přičemž celá tiskovina je ve skutečnosti mnohastránkovým propagačním materiálem jednoho politika a jedné politické strany.

Kontroverze ohledně "odporných" východoevropských spojenců britské Konzervativní strany

3. 10. 2009

Dva prominentní východoevropští spojenci britských konzervativců, kteří se octli v ohnisku ostré kontroverze ohledně jejich styků s extremní pravicí, se budou v nadcházejícím týdnu účastnit výročního sjezdu britských konzervativců v Manchesteru.

Britský labouristický ministr zahraničí David Miliband obvinil Michaela Kaminského, pravicového polského šéfa konzervativního klubu v Evropském parlamentu, že má antisemitskou a neonacistickou minulost. Také poukázal na to, že pravicová lotyšská strana Za vlast a svobodu, v jejímž čele stojí Roberts Zile oslavovala Hitlerovu Waffen-SS.

Čelné židovské osobnosti v Británii odsoudili pozvání obou mužů a charakterizovali lotyšskou politickou stranu jako "odpornou". Oba delegáti se mají účsatnit debaty o budoucnosti Evropské unie. Oba důrazně popírají Milibandova obvinění.

David Cameron před časem kontroverzně nařídil své Konzervativní straně, aby odešla z klubu Evropské lidové strany a vytvořila nový euroskeptický klub "Evropští konzervativci a reformisté", jehož členy jsou většinou pravicové strany z východní Evropy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Čas rozhodnout se, na čem záleží

3. 10. 2009 / Jindřich Kalous

Keith Farnish je britský filosof, spisovatel, blogger a environmentální aktivista. Jeho knihu Věc měřítka (A Matter of Scale) si můžete zdarma stáhnout nebo přečíst on-line na jeho blogu. Další kniha Čas vypršel! Necivilizované řešení globální krize (Time's Up! An Uncivilized Solution To A Global Crisis, ISBN 9781900322485) právě vyšla a je k dostání ve všech velkých internetových knihkupectvích.

Článek, jehož souhrn zde předkládáme, vyšel 14. září na internetových stránkách The Culture Change pod názvem Time To Decide What Matters.

Americké ministerstvo spravedlnosti vyplatilo dvěma klíčovým svědkům obžaloby proti al Megrahimu tři miliony dolarů

2. 10. 2009

Dva hlavní svědci při přelíčení, kdy byl odsouzen Libyjec Abdelbaset al-Megrahi za to, že údajně zosnoval atentát proti americkému letadlu, které v prosinci 1988 explodovalo nad Lockerbie, dostali od amerického ministerstva spravedlnosti celkem až 3 miliony dolarů odměny. Vyplývá to z právní dokumentace, zveřejněné v pátek.

Dokumentace byla součástí důkazů, které by býval al-Megrahi použil při odvolání proti svému věznění, kdyby ho na smrt nemocného před nedávnem skotská vláda nepropustila do Libye z humanitárních důvodů. Megrahi, který tvrdí, že je nevinen, zveřejnil tuto dokumentaci.

Immanuel Wallerstein: Znovu Írán: co když všichni blufují ?

2. 10. 2009 / Immanuel Wallerstein

Z angličtiny přeložil se souhlasem autora Rudolf Převrátil

Írán je opět v popředí veřejné diplomacie. Prezident Obama, premiér Spojeného království Gordon Brown a prezident Francie Nicolas Sarkozy uspořádali společnou tiskovou konferenci, na níž navenek dali Íránu další z řady ultimát: aby se do prosince tohoto roku podřídil jejich požadavkům, které nazvali „požadavky mezinárodního společenství“, jinak přijdou nové sankce. Obama řekl, že Írán „porušuje ustanovení, které musí dodržovat všechny země“.

Kondomy a AIDS

3. 10. 2009 / Petr Wagner

Jenom malá poznámka. Asi by nebylo pro BL vhodné podrobněji rozebírat situaci. Virus HIV I i II se přenáší krví tělními tekutinami, ale třeba i aerosolem v laboratořích. Kondom je na něco dobrý. Určitě bych souhlasil s ochranou při náhodném styku. Zejména ovšem proti zcela jiným, běžným onemocněním. HIV se dá předat i jinak -- líbáním, škrábáním ale třeba také lékařskými zákroky nebo ne zcela sterilními jehlami, kanylami, při boxu nebo kontaktních sportech apod. Kondom naopak obsahuje monomery, které zvyšují riziko rakoviny děložního čípku při pravidelném používání.

Afrika konkrétně je velice specifická oblast stran infekce HIV. Pamatuji se prognózy z konce osmdesátých let. Podle nich by řada zemí již byla bez obyvatel. Ale není tomu tak: pozitivita a AIDS v této oblasti ne zcela korelují.

In margine Ratzinger

2. 10. 2009 / František Řezáč

Problém mravnosti či etiky lidského konání nelze redukovat na pohlavní otázku, i když je toto téma pro současnou publicistiku přitažlivé. Jestliže někdo radí lidem, jak se chovat, tak jako to činí církev římsko-katolická podle učení Ježíše Krista, je pro něj pohlavní otázka jen jednou z mnoha. Úmyslně píši "pohlavní", protože mi vadí, jak se nynější čeština za toto slovo pokrytecky stydí a používá pro různé významy, včetně pohlavního styku, anglického slova sex. Mít mezi sebou sex, to musí být odvaz...

Kondomy způsobují šíření AIDS

2. 10. 2009 / Štefan Švec

Kondomy můžou obalovat ledacos. Například lidi, kteří kvůli nim kritizují církev "za genocidu". Ano, církev si zaslouží přes držku za spoustu věcí. Ve sporu o to, jsou-li kondomy dobrým řešením epidemie AIDS, má ale pravdu spíš ona než hysterická BBC. Tady je pár důvodů:

K souboji dvou pastorálních mocí o intimní život Afričanů

2. 10. 2009 / Karel Dolejší

"Přijmi pravdu, ať pochází z jakéhokoliv zdroje."
Maimonides: Shemonah Peraqim

Foucaultův pojem pastorální moc se vztahuje na takový druh moci, která člověka uchopuje coby individuum se specifickými potřebami a o tyto potřeby se pak stará - neboť "přirozeně" ví lépe než předmětný objekt, co je pro něj dobré. V klasickém smyslu se pojem pastorální moc vztahoval na církevní techniky duchovní služby; v sekularizovaném světě postmoderního konzumu, kde se člověk redukuje na objekt slasti, hrají roli pastorální moci v různých kontextech specializovaní experti. Když dodržíte technologický postup příslušného rituálu - budete si správně čistit zuby, používat správný prací prášek, správně nasadíte správný kondom - docílíte zajisté toho, že budete mít zuby bez kazu, prádlo bez poskvrnky, nedostanete AIDS - a ještě ke všemu budete absolutně šťastni. Ovšem, stejně jako u starších pastoračních technik, ani zde, trhužel, nic nefunguje stoprocentně. Pokud přijdete o zuby, prádlo se v bubnu pračky rozšmelcuje na cucky a na tváři se vám objeví léze, pak jste nepochybně při výkonu rituálu něco zanedbali.

Logický zkrat:

Potíž je, že nejde o "lobby výrobců kondomů"

2. 10. 2009 / Jan Čulík

Dokážu pochopit, že člověk, žijící v dnešní České republice, má pocit, že všechno na světě je zkorumpováno, a tedy jestliže lékaři a vědci, případně společnost BBC poukazují na to, že je široce prokázáno, že užívání kondomů je nejúčinnějším bojem proti chorobě AIDS, musí to být "zase jen nějaká manipulace, jistě zorganizovaná jen nějakou mocnou firmou".

Potíž je, že svět takto nefunguje. Svět mimo Českou republiku (a Rusko!) prostě není světem navzájem provázaných vazeb mezi korupčníky. Skutečnost, že Světová zdravotnická organizace doporučuje užívání kondomů jako nejúčinnějšího prostředku boje proti AIDS a že o tom informuje společnost BBC, neznamená, že tyto obě organizace jsou zaprodané nějaké firmě vyrábějící kondomy. Soukromé firmy jsou sice mnohdy mocné, ale komunistickou totalitu se jim zatím nepodařilo vytvořit.

Neměli bychom dělat tyto logické zkraty, když o nich nemáme důkazy.

Poznámka KD: Samozřejmě nepředpokládám, že britská veřejnoprávní BBC je podplacena výrobci kondomů, jen vidím, že se funkčně opravdu chová jako lobby výrobců kondomů. Zjednodušuje totiž poměrně komplexní problém šíření AIDS v Africe do jedné jediné problematické floskule, čímž ze všeho nejvíce dělá reklamu právě výrobcům kondomů, aniž by tím výrazně prospěla ohroženým Afričanům, které - jak vysvětluje Štefan Švec - za současných poměrů ani kondomy nezachrání. Je ostuda veřejnoprávní instituce, pokud si nedokáže uvědomit, jakou jednostrannou reklamní funkci (bez zahrnutí místního kulturního kontextu v samotné Africe) ve skutečnosti plní, místo aby v širší perspektivě zvážila všechna pro a proti působení izolovaných prvků západní kultury na africké společnosti za posledních řekněme padesát let. To co BBC předvádí je logický zkrat až bulvárního charakteru. To je tak vše, co lze k tématu dodat.

Pozn. JČ: Myslím, že jde do jisté míry o nedorozumění, způsobené tím, že zmíněný pořad Panorama Sex and the Holy City o postoji katolické církve vůči chorobě AIDS a ženám obecně, především v třetím světě, kde má v mnoha zemích církev obrovskou moc nikdo v ČR neviděl. Katolická církev totiž skutečně v Africe uspořádala pálení kondomů a skutečně její vysocí hodnostáři tvrdí, že latex kondomů je propustný. To, že s těmito nesmysly BBC vysoké hodnostáře katolické církve BBC konfrontovala, neznamená, že BBC podporuje užívání kondomů jako bezvýhradné a jediné nápravy proti nemoci AIDS. Je mi líto, ale BBC právem poukazuje na absurdní, protivědecký postoj katolické církve, který v Africe i jinde v třetím světě způsobuje úmrtí mnoha lidí. Ve zmíněném pořadu televize BBC o tom svědčili i četní pracovníci různých zdravotnických a humanitárních organizací. Nebyl tam žádný marketingový manažer firmy vyrábějící kondomy.

Ten pořad, velmi rozumně, podle mého názoru, kritizuje ideologii, která zbytečně a tupě ničí životy. Myslel bych, že zrovna čeští a slovenští čtenáři, se svou zkušeností s komunismem, by tomuto postoji mohli rozumět. V transkriptu se například dočtete, že katolická církev v Nikaragui zabránila provedení potratu o osmileté dívky, která byla znásilněna.

Odkaz na kompletní text v angličtině pořadu Panorama v televizi BBC "Sex and the Holy City" ZDE. Posuďte sami.

Írán dovolí zahraničním inspektorům přístup do tajného jaderného provozu

2. 10. 2009

Írán ve čtvrtek přislíbil, že vpustí v následujících čtrnácti dnech zahraniční inspektory do svého tajného podzemního jaderného provozu na obohacování uranu. Íránští zástupci to konstatovali během čtvrtečních rozhovorů v ženevské vile z 18. století. Byla to schůzka na nejvyšší úrovni mezi Íránci a USA za posledních třicet let. Teherán v zásadě souhlasí, že se zbaví většiny svého jaderného materiálu a omezí tak riziko, že by ho bylo možno zneužít k jadernému vojenskému programu.

Metafysika peněz

2. 10. 2009 / John Michael Greer

KD│ Zmiňovat v jediné větě peníze a metafyziku, jak jsem to udělal na konci příspěvku z minulého týdne, znamená vystavit se mnohému nepochopení. Starodávný myšlenkový návyk, který uzavírá filosofické otázky do ghetta plného abstrakcí odděleného od světa běžného života, je zde na překážku jasnosti stejně, jako tak často jinde. Existuje však ještě mnohem základnější problém: Většina lidí dnes především nemá jasnou představu o tom, co slovo "metafysika" vlastně znamená...

Na konci 19. století dokonce i theologové přestali provozovat metafysiku starého stylu, a většina lidí praktikujících to, čemu se říká metafysika, tohoto slova neužívala... Proto je zřejmě nezbytné vysvětlit, že když hovořím o metafysice peněz, nemyslím tím tvrzení, že peníze jsou výsledkem spiknutí zlých kosmických ještěrek, nebo že můžete získat tolik peněz, kolik chcete, pokud sami sebe přesvědčíte, že peníze opravdu, ale opravdu touží přistát ve vaší peněžence... obě tato přesvědčení -- a velmi mnoho jiných tvrzení, jejichž absurdita je méně zřejmá -- jsou z velké části způsobena neschopností čelit jinému typu metafysiky, totiž pečlivému uvažování o základních kategoriích samotného myšlení.

Temná strana zelené energie

2. 10. 2009

Jen v samotné Kalifornii probíhá výstavba 35 velkých solárních projektů, které v případě slunečného počasí vyrobí 12 gigawattů elektřiny, což představuje výkon zhruba deseti jaderných elektráren.

KD│ K radosti environmentalistů rostou projekty z oblasti obnovitelné energetiky po Americe jako houby po dešti. Tak v čem je problém? Zelená energie je někdy velice žíznivá. Developeři požadují miliardy litrů vody ročně kvůli chlazení, čištění a údržbě solárních farem a dalších projektů --- o miliardy více, než kolik je k dispozici, napsal server Truthdig.

Voda ale není jediný faktor, který zpomaluje rozvoj energetiky nezávislé na ropě. V Kalifornii byly zrušeny plány na výstavbu velké solární elektrárny v Mohavské poušti kvůli pouštní želvě. Jak se sen mění ve skutečný průmysl, environmentalisté jsou vnitřně rozpolceni a navíc čelí lobbyistům nově vznikajícího průmyslového odvětví.

Nestrkejte svůj rypák za naše hranice

2. 10. 2009 / Štěpán Kotrba

Člen Rady ČTK za ODS PhDr. Ondřej Šefčík, Ph.D., jinak vedoucí Ústavu jazykovědy Filosofické fakulty Masarykovy university a člen Akademického senátu Filosofické fakulty MU, si představuje mediální diskurz velmi svérázně. Dokázal to nejen na mimořádném zasedání Stálé komise pro sdělovací prostředky Parlamentu, která si pozvala Radu ČTK na vysvětlení jejich iracionálních právních kroků, souvisejících s volbou nového generálního ředitele. Zde byl několikrát napomínán, ačkoliv Rada je ze své činnosti Parlamentu odpovědná.

Xenofobie je přirozená, ale ...

2. 10. 2009 / Vladimír Blažek

Xenofobie (strach z „cizího“) je zatracovaná, společensky odmítaná, zkrátka je „na tapetě“. Ale jak pro koho. Někteří z nás se k ní s hrdostí hlásí a obhajují ji, jiní ji sice projevují, ale snaží se ji skrývat. Ale máme jasno v tom, co to xenofobie vlastně je, jak se vytváří a jaké jsou její příčiny?

Většinou se xenofobie chápe ve vztahu k lidem z jiných populací ve smyslu „ras“. V této souvislosti se na ni nabaluje rasismus. Vztahuje se i k odlišnostem kulturním, jako je náboženství, oblečení nebo chování. Základem je tedy pochopitelně odlišnost. My lidé z různých částí světa jsme hodně odlišní a tak máme zaděláno na vzájemné nepochopení, strach, odmítání. Podle mého názoru existují především dva přirozené zdroje toho, proč jsme nastaveni na to se druhých bát a nemít je rádi.

Gazprom začal s výstavbou plynovodu Družba -- Lazarevskoje-Soči

2. 10. 2009

TASS│KCVT│ Potrubí Družba -- Soči bude dlouhé 177 km. 159,5 km trasy plynovodu bude procházet po dnu Černého moře podél pobřeží ve vzdálenosti asi 4,5 km od pobřeží ke stanici Kudepsta v blízkosti Soči. Kapacita potrubí bude činit 3,8 miliardy krychlových metrů ročně.

Rusko hledá cesty, jak zvýšit energetickou účinnost hospodářství

2. 10. 2009

KD│ Páteří úsilí o zajištění energetické bezpečnosti monopolizované ruské ekonomiky formou zvyšování energetické účinnosti, které ve středu osobně odstartoval prezident Medveděv, nemají být trh a konkurence, ale PR a vliv silových struktur. Zaostávání země v oblasti energetické účinnosti chce prezident překonat dosažením "tektonického zlomu v oblasti poznání" a rychlejší realizací inovačních projektů. Státem vynucovaná kritéria energetické efektivity přitom mají formulovat bezpečnostní orgány a silové struktury, informuje Nězavisimaja gazeta.

Němci jsou "nejhorší milenci na světě", "druzí nejhorší" jsou Angličané

2. 10. 2009

Průzkumníci se dotázali 15 000 žen z 20 zemí světa, muži z kterého národa umějí nejlépe milovat.

Nejhorší byli Němci, protože prý příliš smrdí. Angličané jsou zase prý v posteli příliš líní, a Švédům to trvá příliš krátce.

Nejlepšími milenci jsou prý Španělé, druzí nejlepší jsou Brazilci a třetí jsou Italové.

Muži z Holandska jsou příliš drsní, Američani zase příliš dominantní. Řekové jsou příliš sentimentální, Skotové příliš hluční, Turci se příliš potí a Walesané jsou příliš sobečtí. Rusové jsou na desátém místě, protože jsou prý pro průměrnou ženu příliš chlupatí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Německo: Stav a příčiny genderových nerovností v odměňování

2. 10. 2009

KD│ Německé ženy už od nástupu do zaměstnání pobírají za stejnou práci asi o 20% nižší plat než muži, upozorňuje v rozsáhlém článku pro Spiegel Online Stefan Schultz. Přestože existuje společenský konsensus na tom, že by mezi ženami a muži měla existovat rovnost v odměňování, realita je úplně někde jinde. Mnozí šéfové vděčí za svá místa pohlaví. Wirtschafts- und Sozialwissenschaftliche Institut (WSI) sponzorovaný nadací Hans-Böckler-Stiftung blízkou německým odborům nyní provedl důkladný průzkum této problematiky, který mj. srovnává situaci ve Spolkové republice a dalších evropských zemích.

Katyň a zdravý rozum

2. 10. 2009

Vážený pane Čulíku, zaujala mne vaše poznámka k článku o Katyni. Zaujala mne proto, že do velké míry odporuje Vaší výzvě k používání logiky a rozumu, pro čež jste plédoval (a oprávněně) u článku jiného přispěvatele, napsal čtenář Pavel Tučka.

Katyn a zdravý rozum?

2. 10. 2009 / Jan Čulík

Pointou mé poznámky bylo, že kriticky zkoumat je nutno veškerá témata, taky se to normálně děje. Přišlo mi, že je absurdní, že v některých případech je to v ČR a v Německu zakázáno.

Můj názor samozřejmě nemusíte sdílet. :)

Ještě jednou, aby to bylo jasné:

Nejde o to, zda je nějaký fakt pravda či ne, jde o to, zda je mluvit o něm trestným činem či ne.

Vy to směšujete. To jsou dvě úplně různé věci.

Z toho, že něco nemusí být pravda, přece proboha nevyplývá, že říkat to má být trestný čin! Kde bychom to žili, v jaké děsivé diktatuře?

Vystěhovaní Romové žalují město Vsetín. Zajímalo nás proto:

Bránili se Romové efektivně? Jak zlepšit právní vědomí sociálně vyloučených?

2. 10. 2009 / Pavel Pečínka

Jan Mišurec

Mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů.

Myslím, že se ti lidé dobře nebránili. Především na to neměli čas a ani neznali způsob. Byli vystěhováni ve stresu za dramatických okolností, v noci, mnozí ani nevěděli, kam se vlastně stěhují. Stěhovali se do vzdálených míst a měli plnou hlavu jiných starostí. To vše se dělo pod silnou mediální palbou, kdy padala o Romech nevybíravá slova mnohých zákonodárců a spoluobčanů, aniž by byli s problémem dobře obeznámeni.

POZVÁNKA

Víkend tělesného a duchovního otevření

2. 10. 2009

Ve dnech 9 -- 11. října 2009 proběhne na barokním venkovském statku Společenství Dobromysl v Srbči v nádherné přírodě bývalého keltského sídlištního kraje v okrese Rakovník Víkend tělesného a duchovního otevření, na němž bude poprvé v ČR představen hudební nástroj, kterými staré kultury "otevíraly duši", sférická píšťala, a mimo jiné se bude hrát i na podobný nástroj, tzv. dešťovou hůl.

Světová zdravotnická organizace versus Libor Vašek:

Církev není hloupá

1. 10. 2009

Nejautoritativnější zpráva z poslední doby pochází od amerického Státního institutu pro zdravotnictví. V té zprávě se praví, že "nepoškozené prezervativy jsou pro i ten nejmenší pohlavně šiřitelný virus nepropustné" a že "systematické užívání prezervativů chrání před virem HIV." Světová zdravotnická organizace zdůrazňuje, že je nesmírně důležité, aby se doporučovalo používání prezervativů proti šíření viru HIV/AIDS.

Zdroj: ZDE

Kondomy nejsou spolehlivou ochranou ani proti otěhotnění. To se dočtete v každé příručce o antikoncepci. Pokud tedy stoprocentně nechrání proti otěhotnění, tak ani proti nákaze AIDS. To je fakt, tak ho uznejte a přestaňte s těmi řečmi o zločinné církvi a zpytujte vlastní svědomí. Věřte, že církev není hloupá. Na rozdíl od některých expertů z BBC.

Zdravím Vás a přeji zdar BL Váš Libor Vašek

Efektivita kondomů při prevenci nákazy HIV

1. 10. 2009

Když se používají systematicky a správně, latexové kondomy jsou vysoce efektivní při zabraňování šíření nákazy HIV (při vaginálním, orálním i análním sexu).

Při jedné dvouleté studii sero-diskordantních dvojic (kdy jeden partner byl HIV pozitivní a druhý byl HIV negativní) se nenakazil žádný nenakažený partner v dvojicích, které používaly kondomů správně a pokaždé během každého vaginálního či análního pohlavního styku, zatímco 10 procent partnerů bylo nakaženo, když kondomu používali jenom někdy.

Při obdobné jiné dvouleté studii byly nakaženy dvě procenta neinfikovaných partnerů, kteří použivali kondomy systematicky, kdežto ve dvojících, které používaly kondomy nesystematicky anebo jich vůbec nepoužívaly, bylo nakaženo 12 procent partnerů.

Nedávná studie poklesu výskytu HIV v Ugandě nenalezla důkazy pro tvrzení, že by sexuální abstinence či monogamie vedla k poklesu výskytu HIV. Zkoumání zjistilo, že pokles výskytu HIV v Ugandě je důsledkem zvýšeného používání kondomů v Ugandě při náhodných sexuálních stycích.

Zdroj v angličtině ZDE

Pozn. JČ: Všimněte si, že Michal Semín, "ředitel institutu sv. Josefa", tvrdí v Mladé frontě opak ZDE

Americké ministerstvo zdravotnictví:

Latexové kondomy jsou vysoce efektivní při ochraně před HIV

1. 10. 2009

Latexové kondomy, když se používají pokaždé a správně, jsou vysoce efektivní při blokaci heterosexuální pohlavní nákazy virem HIV, virem, který způsobuje AIDS. Výzkum efektivity latexových kondomů při zabraňování heterosexuálního šíření nákazy HIV je rozsáhlý a jednoznačný.

Schopnost latexových kondomů zabraňovat nákaze HIV byla vědecky dokázána laboratorními studiemi i epidemiologickými studiemi nenakažených partnerů, vystavených vysokému riziku nákazy, protože měli trvalý sexuální vztah s partnery nakaženými HIV.

Nejnovější metaanalýzu epidemiologických studií efektivity kondomů publikovali Weller a Davis r. 2004. Tato analýza zpřesňuje a aktualizuje jejich předchozí zprávu, vydanou r. 1999.

Tato analýza dokazuje, že pravidelné používání kondomů poskytuje vysokou míru ochrany před heterosexuálním šířením nákazy HIV.

Je nutno podotknout, že používání kondomů nemůže poskytnout absolutní ochranu před HIV. Nejjistější způsob jak se vyhnout přenosu HIV je vyhýbat se pohlavnímu styku, anebo být v dlouhodobém vzájemně monogamním styku s partnerem, který se podrobil zkoušce na HIV a o němž víte, že není nakažen.

Zdroj v angličtině - americké ministerstvo zdravotnictví - ZDE

O zlém papeži a dobrých kondomech?

1. 10. 2009 / Jan Čulík

Michal Semín, ředitel "Institutu svatého Josefa", hájí v Mladé frontě Dnes papeže Ratzingera, že s umíráním lidí v Africe, protože katolická církev zakazuje užívání kondomů a tvrdí, že jsou pro virus HIV propustné, nemá nic společného. Semín dále cituje statistiky, z nichž údajně vyplývá, že kondomy jsou opravdu nebezpečné (?) - je to v přímém rozporu s doporučením Světové zdravotnické organizace, a vůbec, v katolických zemích je prý v Africe méně AIDS než v zemích nekatolických.

Potíž je, že pan Semín neuvádí žádné zdroje. Vzhledem k tomu, jaké věci běžně tvrdí různí katoličtí hodnostáři - pozoruhodný příkladem může být například toto, bylo by záhodno, kdyby své statistiky podložil odkazy na přesné zdroje, aby čtenář mohl usoudit, jak jsou autoritativní, nezávislé a spolehlivé.

Nejde jen o "činnost" katolické církve v Africe, ale v celé řadě jiných zemí třetího světa, kde má na život lidí neuvěřitelně silný vliv.

Sebevraždy aneb co nás čeká a nemine

1. 10. 2009 / Miloslav Štěrba

Ministr financí Janota navrhuje snížit odměny manažerům ztrátových podniků. Zajímavý to poznatek o stupni vývoje naší společnosti po dvaceti letech budování kapitalismu. Nicméně dotčení se ohradili, že si už dříve odsouhlasili snížení platů o 5 %. HN navrhují odvolat takovéto manažery. Hle, jaké dilema otřásá světem našeho byznysu...

Úplně jiné problémy musí řešit opakovaně zaměstnanci France Télécom. Za posledních osmnáct měsíců jich 24 dobrovolně skoncovalo se životem.

Internet posiluje cenzuru

1. 10. 2009

Romanopisec a autor knih pro děti Philip Pullman je nositelem množství nejrůznějších cen a držitelem několika čestných profesur. Tento týden zaznamenal další poctu: jeho knihy jsou na druhém místě v žebříčku deseti nejzakazovanějších titulů ve Spojených státech.

Pullmanova fantastická trilogie Dark Materials se podle nové statistiky, kterou tento týden vydala American Library Association, dostala na špičku seznamu zakazovaných knih. Jde o případy, kdy se pokusili jednotlivci či organizace přimět knihovny a školy v různých částech Spojených států, aby určité knihy byly odstraněny z dosahu čtenářů.

Jak nezvolit nechtěnou vládu II.

1. 10. 2009 / Ladislav Žák, Tomáš Krček

Na můj příspěvek "Jak nezvolit nechtěnou vládu", ve kterém jsem zprostředkovával bezprostřední reakci mého kamaráda z Berlína na výsledky německých voleb, jsem obdržel reakci pana Tomáše Krčka z Norimberku. Dohodli jsme se na tom, že ji poskytnu čtenářům Britských listů. Pan Krček svou reakci trochu přizpůsobil k tomuto účelu a já jsem ji nikterak jazykově neupravoval. Dovolím si jen podobně jako při prvním příspěvku vyjádřit naději, že se s ním seznámí někdo kompetentní z Lidového domu. Pokud totiž mají oba příspěvky z německého prostředí, alespoň podle mého názoru, něco společného, pak je poměrně významné poselství právě tímto směrem..., píše Ladislav Žák.

Slovo má pan Tomáš Krček:

EU: Gruzie válkou proti Rusku porušila mezinárodní právo

1. 10. 2009

Rusko-gruzínskou válku loni v srpnu zahájila Gruzie. Byl to čin, který je neslučitelný s mezinárodním právem. To je závěr vyčerpávajícího vyšetřování Evropské unie, které bylo zveřejněno ve středu.

Vyšetřovatelé oznámili, že se jim nepodařilo najít důkazy pro tvrzení Gruzie, že zorganizovala útok, aby zabránila ruské invazi do vzbouřenecké provincie Jižní Osetie.

Izrael odmítá Goldstoneovu zprávu o vojenské operaci v Gaze

1. 10. 2009 / Daniel Veselý

V Ženevě se tento týden pod patronátem Rady pro lidská práva při OSN uskutečnila jednodenní debata o zprávě, již pro OSN vypracoval jihoafrický právník s židovskými kořeny Richard Goldstone. Studie na 575 stranách detailně zpracovává průběh izraelské vojenské ofenzivy v Gaze na přelomu roku a informuje o zločinech spáchaných zejména izraelskou armádou, ale i Hamasem. Zpráva spatřila světlo světa po šesti měsících usilovného vyšetřování, zevrubného studia dokumentů a tuctech uskutečněných interview. Richard Goldstone zkraje týdne prohlásil, že je třeba, aby vojáci a vojenští velitelé obvinění z válečných zločinů předstoupili před Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC). Jak se dalo očekávat, analýza vyvolala na izraelské politické scéně i ve společnosti lehce maniakální hysterii, ale i smíšené, až vstřícné pocity.

Skrytý fundamentalismus v srdci americké politické moci

1. 10. 2009 / Greg Evans

Jeff Sharlet, The Family: The Secret Fundamentalism at the Heart of American Power, New York, NY: Harper Perennial, 2009, ISBN: 978-0060560058, 464 str.

Skutečnost, že pro vládu Baracka Obamy je tak těžké přesvědčit Kongres -- v němž má jeho strana většinu --, aby schválil i jen velmi měkký návrh státního zdravotního pojištění, ukazuje, že pravice si v USA drží svou politickou moc, i když po katastrofě, jakou bylo vládnutí Bushe a Cheneyho, její popularita velmi klesla. A není to tím, že má silné "úderné oddíly", díky nimž v srpnu narušila sérii schůzek, na nichž Demokraté vysvětlovali svůj návrh. Hlavní moc a vliv tvrdé pravice stojí v zákulisí. Jeff Sharlet ve své nové knize The Family: The Secret Fundamentalism at the Heart of American Power [Rodina: skrytý fundamentalismus v srdci americké politické moci] , vypráví o jedné z nejvlivnějších zákulisních skupin, evangelické skupině s názvem "The Family" (oficiálně Fellowship Foundation).

Protest jako hrozba národní bezpečnosti

1. 10. 2009

Video CNN: Vůči malé skupině demonstrantů proti summitu G20 v Pittsburghu byly použity sonické zbraně

KD│ Obecně vzato, vlády po celém světě ztrácejí kontrolu nad všemi klasickými zdroji státní moci, od hranic přes finance, komunikační prostředky, média, ekonomické aktivity až k bezpečnosti a obchodní výměně (všeho druhu). Celkovým výsledkem této narůstající slabosti je tendence vidět v každé formě veřejného protestu bezpečnostní hrozbu. Aby této údajné hrozbě čelilo, stále více zemí se rozhoduje pro:

  • militarizaci policie (od pětinásobného zvětšení amerických týmů SWAT během poslední dekády až milionovým polovojenským silám v Číně),
  • zavedení pravidel, jež neutralizují vyjádření nesouhlasu (mimo jiné vznik "zón svobody projevu" atd.)
  • okamžité/brzké nasazování nesmrtících zbraní (sonických zbraní, taserů, slzného plynu atd.) k rozehnání davu.

Toto úsilí takřka nepochybně povede k nezamýšleným důsledkům (můžeme už pozorovat skupiny protestujících, které se naučili čelit nové situaci organizováním rychle se pohybujícího davu prostřednictvím mobilních telefonů), napsal John Robb na serveru Global Guerillas.

Amerika se vzdává kontroly nad internetem

1. 10. 2009

Po stížnostech, že Spojené státy dominují internetu, oznámil Washington, že se vzdá do určité míry rozhodování o tom, jak internet funguje, a ¨dovolí cizím vládám více rozhodování o budoucnosti systému.

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Past pro maturanty, neboli Co se stalo s nedomyšleným plánem na zkrácení školní docházky?

1. 10. 2009 / Uwe Ladwig

Bohatstvím evropských zemí jsou mladí a dobře kvalifikovaní lidé. A aby se dostali dříve do pracovního poměru než dosud, politikové, specializující se na vzdělání, dostali v Německu "výborný" nápad, že normálně 12 let trvající školní docházka maturantů by se měla zkrátit o jeden rok. O tom, že je to dobrý příklad nedomyšleného návrhu k nevýhodě mladých, něco v téhle poznámce...

Tak trochu jiný přístup, aneb o čem vás české televize neinformovaly

Ratzinger a jeho mrtvoly

30. 9. 2009

"Zachraň nás, ó, Pane, zachraň nás všechny." Zachraň nás před papežem. Joseph Ratzinger přijíždí do Británie. Gordon Brown je "potěšen". David Cameron je "potěšen". Já jsem zděšena. Pro mě je to odporné. Ať si přijede. Tleskám svobodě projevu. Ale žádné rudé koberce, prosím. Žádné sušenky. Žádnou královnu, píše Tanya Gold v deníku Guardian.

Při svém jednání ohledně sexuálního zneužívání dětí či choroby AIDS se Joseph Ratzinger spikl při ochraně pedofilů a úmrtí milionů Afričanů. Když byl Ratzinger prefektem Kongregace pro doktrínu víry (hlavní vynucovač této doktríny za papeže Jana Pavla II.), bylo Ratzingerovým úkolem vyštřovat skandál pedofilního zneužívání dětí, který pronásleduje katolickou církev už dlouhá desetiletí.

Poznámka k dezinterpretaci Marxe

30. 9. 2009 / Pavel Urban

Nepřátelé komunismu, nebo, chcete-li, postkomunističtí dezinterpreti šíří o komunismu řadu mýtů. Například že komunismus je utopie vhodná snad pro roboty či pro anděly, nikoli pro lidi. Jak ovšem dokazuje Michael Hauser, pro Marxe není komunismus "stav, který by měl být nastolen, ani ideál, podle něhož se má řídit skutečnost. Komunismem nazýváme skutečné hnutí, které překoná nynější stav."

Dolejš, Milota, Šustr a ostatní

30. 9. 2009 / Boris Cvek

To, že se nějací poslanci, a teď už je jedno jací, nechali chytit, jak za peníze jsou ochotni měnit zákony této země, není nic překvapivého. Už na podzim po volbách 2006 tehdejší premiér připustil, že poslanci jsou korumpovatelní. Psal jsem o tom v článku "Korumpujme a prostituujme se!" Co považuji ovšem za vrchol drzosti ze strany politiků, to je uvažování, jaké předvedl Vojtěch Filip v nedělních Otázkách V. Moravce, kdy základní problém v jednání obou svých stranických kolegů viděl v neprofesionalitě, s jakou se nechali chytit, nikoli v korupčním jednání samotném. Čili: korumpovat se může, jen se to musí umět.

Evropa nechce platit za neodebraný ruský plyn

30. 9. 2009

KD│ Evropským zemím se nechce platit za ruský plyn podle podmínek dlouhodobé smlouvy uzavřené se společností Gazprom. Evropská spotřeba se totiž v prvním pololetí v důsledku krize snížila asi o 30%, avšak podle smluvní zásady "ber nebo plať" by měla být zaplacena celá původně nasmlouvaná kvóta. Cenový rozdíl činí takřka 3 miliardy dolarů, informoval v Komsomolskoj pravdě Jevgenij Beljakov.

Je Akademie věd České republiky reziduem "socialistického krmníku"?

30. 9. 2009 / Anděla Horová

Se zájmem sleduji osudy svého bývalého pracoviště – AVČR – a také si velmi dobře pamatuji bitvu o jeho zachování po roce 1989, kdy ho tehdejší ministr kultury Milan Uhde označil za „socialistický krmník“. V roce 1990 byla hlavně díky drastickému snížení počtu pracovníků Akademie zachována a posléze byl zaveden systém grantů, jehož fungování také dosud není zcela jednoznačně pozitivní. Že tehdy odešly tzv. nomenklaturní kádry, bylo potěšující, ale do penze byli bohužel například posláni i badatelé, kteří byli na vrcholu svých tvůrčích sil, nijak se v totalitním režimu neangažovali a výsledky jejich práce byly uznávány i v zahraničí. Je otázka, zda se právě tento moment nebude v současné těžké chvíli zase opakovat.

Irské referendum o Lisabonské smlouvě

30. 9. 2009

Již tento pátek proběhne v Irsku referendum o Lisabonské smlouvě, ale zajímavější než samotný výsledek je především způsob, jakým jsou vedeny -- často celkem neférově -- jednotlivé kampaně. Nehodlám tedy hloubat nad tím, zdali by měli Irové hlasovat ano, nebo ne, ale pozastavím se nad některými bludy kampaní, které vyložení bijí do očí, napsal Jan Pillár.

Katyň a Kozí Hory

30. 9. 2009

JU│ Nezavisimaja Gazeta publikovala v nedávných dnech rozsáhlou stať ruského historika A.B. Širokorada, která se věnuje stále živé historii polsko-ruských vztahům v předvečer druhé světové války a zejména pak případu Katyň. Širokorad je ruský historik, který je znám svými často kontroverzními názory a také v této stati si pokládá řadu otázek, na které hledá a nemá odpověď. Vyjadřuje bezpochyby názor určité části ruské veřejnosti na tyto stinné stránky rusko-polských vztahů. Ukazuje také, jak mnoho je neznámého v těchto vztazích a jak právě tato neznámá a zamlčovaná minulost stále zatěžuje současnost. Snad i proto je dobré o ní stále hovořit...

Pozn. JČ: Uvědomte si, že kdybychom publikovali takovýto článek o nacistickém holocaustu židů, vystavili bychom se trestnímu stíhání. To jsou "hranice demokracie", že?

Jordánsko propojí Rudé a Mrtvé moře

30. 9. 2009

KD│ Jordánsko kvůli nejasnému postoji možných partnerů - Izraele a Palestinské autonomie - samostatně vybuduje vodovod s kapacitou 310 milionů krychlových metrů ročně v hodnotě dvou miliard dolarů. Z tohoto množství obdrží 240 milionů odsolovací závod v přístavu Akaba na pobřeží Rudého moře, jemuž to umožní vyprodukovat 120 milionů krychlových metrů pitné vody ročně. Cílem projektu je zajistit nedostatkovou pitnou vodu pro Jordánsko a dále zachránit zbylou neodsolenou vodou Mrtvé moře, které jinak kolem roku 2050 zcela vyschne, informovala agentura AFP.

Americký Senát odmítl návrh na zavedení státní zdravotní péče

30. 9. 2009

KD│ Po půldenní tvrdé debatě včera finanční výbor amerického Senátu odmítl snahu liberálních Demokratů připojit k legislativě upravující zdravotní péči plán na zavedení státem garantované zdravotní péče. To znamená první oficiální pořážku myšlenky podporované mnoha Demokraty, včetně opatrné podpory prezidenta Obamy, informovaly The New York Times.

PACE přijalo rezoluci kritizující Rusko

30. 9. 2009

KD│ Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) přijalo v úterý večer rezoluci nazvanou "Válka mezi Gruzií a Ruskem: Rok poté", ve které odsoudilo počínání Moskvy a současně vyjádřilo nespokojenost s aktivitami vlád Abcházie a Jižní Osetie, informovala agentura Interfax.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2009

1. 9. 2009

Apelujeme na čtenáře, aby třeba i minimální částkou přispěli na provoz Britských listů. Britské listy si každý měsíc otevře 200 000 individuálních IP adres. Finančně však na provoz listu přispívá jen kolem 200 osob. Děkujeme jim, ostatním čtenářům chceme sdělit, že by Britské listy mohly dělat daleko víc, kdyby měly možnost platit si stálé novináře.

V srpnu 2009 přispělo celkem 183 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 32 771.45 Kč, příjem z reklamy byl 3000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 8. 2009 částku 7846.62 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a