Australský příklad
3. 11. 2010 / Štěpán Steiger
Od mého amerického přítele Simona Johnsona mi včera došel dopis, ve kterém sice píše hlavně o volbách v USA, ale uvádí dva příklady z jiného kontinentu, o něž bych se rád podělil - byť je bohužel prakticky vyloučeno, aby je napodobila moje země.
Simon tedy vysvětluje:
Ten druhý příklad se týká politiky (nebo řeknu politikaření) a hlasování ve volbách. V Austrálii nebyly - věřím, že ještě pořád nejsou - dovoleny placené televizní volební šoty. Každá strana, která překročí jistý, myslím že dost nízký práh hlasů, dostává možnost neplaceného času v televizi. Tím odpadá hlavní důvod velkého financování, jak to znáš od nás. Z toho myslím vyplývá fakt, že většinu informací mají lidé z tisku, což zase umožňuje větší diskusi. K tomu patří, že právo volit není vlastně právem, ale povinností. Byl jsem v Sydney asi třetí měsíc, když jsem dostal úředn&iac ute; dotaz, kdo vlastně jsem a proč jsem nevolil. Nejdeš-li k volbám, dostaneš pokutu. To má ten účinek - to souvisí s australským přirozeným skepticismem - že voliči jsou dobře informovaní a angažují se. Když jsem zašel do nejbližší hospody (občas jsem se tam zastavil), našel jsem v diskusi průřez australskou společností - od bývalého feťáka, skorobásníka blízkého důchodu, stavbaře a expertů na marketing a IT až po vysoce postaveného úředníka z vlády Nového Jižního Walesu a ředitele velké společnosti. Jejich debata o místních i mezinárodních problémech byla mnohem lepší než ty, které znám z koktejlových party na Manhattanu mezi mnohem lépe vzdělanými profesion&aa cute;ly. Tak jsem se stal zastáncem názoru, že volební povinnost na rozdíl od volebního práva mně - a myslím, že by to platilo pré většinu lidí - nutí brát politiku vážněji a vědět o ní víc. Takže jdu v úterý volit a radím ti, abys u vás voolil taky."
Potud přítel Simon. Bude-li nějaká reakce čtenářů, pro informaci mu ji sdělím - aby věděl, jak na tyto problémy nahlížíme v zemi, kde možná povinná účast ve volbách by dokázala, řečeno novinářskám žargonem, překreslit polizickou mapu víc a jinak, než se stalo.
VytisknoutObsah vydání | Středa 3.11. 2010
-
3.11. 2010 / Churchill: hrdina alebo zloduch?3.11. 2010 / Pavel PečínkaJak hodnotíte výsledky voleb ve vašem bydlišti a co se tím změní pro Romy?3.11. 2010 / Imisní zátěž z Prunéřova se v řadě míst zhorší2.11. 2010 / Jak se žije ve zbohatlickém ghettu2.11. 2010 / Nesmysly od ministra školství2.11. 2010 / Theodore Sorensen a liberální přesvědčení2.10. 2010 / Hospodaření OSBL za září 2010