Reformovat při nedostatku financí znamená hazardovat s kvalitou vysokého školství
10. 8. 2010
tisková zpráva
Praha, 10. 8. 2010
Studentská komora Rady vysokých škol nesouhlasí s návrhem Ministerstva financí ČR, v jehož důsledku by resort školství měl do konce roku 2011 přijít o zhruba 3,5 mld korun. Za takových podmínek není možné bezpečně a úspěšně realizovat jakoukoliv reformu. Terciární vzdělávání přitom změny potřebuje.
Lze předpokládat, že úspory v rámci "rozpočtové odpovědnosti" vysoké školství hluboce zasáhnou. Tím spíše, pokud nemá dojít ke snižování platů vyučujících v regionálním školství. Zároveň však chce vláda podle svého programového prohlášení začít s rozsáhlými reformami. Vysoké školy čekají změny ve financování, diverzifikace a "racionalizace" jejich počtu a zaměření. Zavést se má například i odložené školné.
Úspěšná realizace reformních kroků se ale těžko může obejít bez dodatečných investic, upozorňují představitelé národní studentské reprezentace. Vysoké školy již nyní v důsledku hlubokého podfinancování řeší, jak zachovat svou existenci a nerezignovat na kvalitu. "Požadavek, aby provedly vlastní transformaci a vystačily si přitom s podstatně nižším objemem zdrojů než v minulých letech, vystavuje české vysoké školství i úspěch kvalitní reformy vysokému riziku," míní předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek.
Zejména v době ekonomické recese je podle studentů krátkozraké snižovat výdaje na vysoké školství, vědu a výzkum, které mají potenciál křivku hospodářského výsledku obrátit pozitivním směrem.
České vysoké školství přitom skutečně změny potřebuje. Jejich nutnost není jen otázkou politického rozhodnutí, ale vyplývá především z potřeb samotného systému terciárního vzdělávání. "Mezi naléhavé potřeby terciárního vzdělávání patří dnes především stabilizace ekonomických podmínek, diverzifikace institucí a důraz kladený na kvalitu místo na kvantitu," říká Jašurek. "Jejich naplnění je cestou k udržení a zvýšení kvality vysokého školství. Je tedy i způsobem, jak v dlouhodobém horizontu dosáhnout daleko efektivnějšího ekonomického a kulturního přínosu, než jaký mohou zajistit krátkozraké škrty."
O SK RVŠ:
Studentská komora Rady vysokých škol je národní reprezentací vysokoškolských studentek a studentů českých vysokých škol. Hájí zájmy studujících v jednáních s orgány státní správy i samosprávy (Parlament ČR, ministerstva, kraje) a zastupuje české studentky a studenty v mezinárodních organizacích jako Evropská studentská unie (ESU) nebo Evropská federace doktorandů (EURODOC). Je součástí Rady vysokých škol, reprezentace akademických obcí vysokých škol. V současné době sdružuje všech 28 veřejných a státních vysokých škol a 9 soukromých vysokých škol.
VytisknoutObsah vydání | Úterý 10.8. 2010
-
10.8. 2010 / Tady nejste na maškarním10.8. 2010 / Vláda projedná návrh ČEZu na omezení občanských práv10.8. 2010 / Záplavy v Pákistánu: Horší než cunami10.8. 2010 / V Moskvě "umírá denně 700 lidí"8.8. 2010 / Jan ČulíkJak je tomu vlastně s návrhem nové vlády omezit délku pracovních smluv na pět let?10.8. 2010 / Vláda bez žen je v 21. století ostudná9.8. 2010 / Náš pan prezident "měl pravdu"?9.8. 2010 / Co je Občanský institut ?9.8. 2010 / Ruskoamerický ostražitý orel9.8. 2010 / Happening: Ne proraketové vládě9.8. 2010 / Bohumil KartousLze v kontextu české politiky navrátit termínu "věci veřejné" jeho původní význam?3.8. 2010 / Hospodaření OSBL za červenec 2010