Bezděkova komise nás nezachrání
21. 1. 2010 / Ivo Bubeník
Z médií se dovídáme, že ministr financí zřídil opět komisi, která má vymyslet jak noblesně na lidi hodit to, co zvorali polistopadoví politici. Na co vlastně komise přišla poprvé? V podstatě za 10 milionové náklady neobjevila nic světoborného. Došla ve své analýze k tomu, na co přišel jiný ekonom z Londýna před téměř 20 lety sám a bezplatně. A sice na to, že stát stárne, a na penze mít nebude. Proč se tak stalo, proč nebyla uvažovaná třísetmiliardová rezerva (LD 13.10/93) kapitalizována, kdo to zavinil, komu z polistopadových vládních diletantů máme poděkovat za žebrácké státní penze ani slovo.
Předpokládám, že na souvislost financování penzí a ztrátu národního kapitálu (majetku podniků) ani tentokráte "chytrá" Bezděkova komise nepřijde. To by totiž přiznala, že strany nás zavedly nejen do dluhů, ale navíc prošustrovaly i majetek, který mohl legitimně penze financovat. Jenže chtějte nyní po šéfovi soukromého penzijního fondu Rusnokovi návrh, když dříve zastával sociální politiku a byl ve vládě, která leccos prodala. Chtějte po dalších členech komise rozhřešení, když jsou někteří na startovní čáře své kariéry a skutečný kapitálový trh na penzijní úspory viděli z rychlíku. Co přinese prom. matematik J.Král, jenž na MPSV roky prováděl jen jakési matematické výpočty? Může krizí a hrozícím státním bankrotem již zhlouplým vládám doporučit předseda komise něco jiné než zákon o vyvedení části úspor ze státního systému, aby se jeho fond napakoval?
Nenáviděný fašista generál Pinochet měl však dost rozumu, že pověřil právě mladé ekonomy, kteří dokázali v Chile již před 30 lety převést úspory lidí na stáří u státu do privatizovaného majetku státu. Odstátnili jak majetek, tak penzijní systém. Bez korupce a penze jsou závislé na ekonomice ne na politicích.
Těžko chtít po komisi čistou pravdu, mohla by vypuknout revoluce. Bude se zatloukat.a zatloukat, hůře než za komunistů. Pochopitelně. Tehdy se jednalo o pár kaček, dnes o miliardy.
Škrty ve výdajích, prodloužení odchodu do penze na 70 let, nižší pojistné a nižší odvody, soukromé připojištění, či silniční daň pro všechny, není řešení. Řešením je totální výměna politické garnitury a hledání ekonomů a politiků, kteří sdělí skutečnou pravdu, prohlásí prodeje majetku za protiústavní a budou požadovat nápravu.
Vytisknout
Obsah vydání | Čtvrtek 21.1. 2010
-
21.1. 2010 / Karel DolejšíNemůžeme prostě obejít otázku, komu a k jakým účelům věda poskytuje prostředky21.1. 2010 / Jan PaulTak ještě jinak : Skutečně morální lidé se v současném systému státní podpory musí uskrovnit, chtějí-li pečovat o své rodiče21.1. 2010 / Silná slova bez důkazů20.1. 2010 / Karel DolejšíSexuální "pánské jízdy" Britů do Prahy: Svatouškovství manipulujícího zpravodajství20.1. 2010 / Google v Číně: 'Business as usual'9.1. 2010 / Hospodaření OSBL za prosinec 2009