28. 1. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 1. 2009

Motorkáři, automobily, devastace lesů a nezájem policie

Každý turista to musí znát; jen pár kroku za humny končí zástavba a začíná smetiště a autodrom, v něž se krajina během asi posledních dvaceti let stále více mění.

Výletník tady najde téměř všechny myslitelné rekvizity obecního blahobytu, nábytkem a ložním prádlem počínaje, přes použitou elektroniku v podobě pohozených televizorů a ledniček, vraky osobních automobilů, a konče záchodovými mísami jakoby jen vybízejícími k usednutí a k mlčenlivé kontemplaci, žel už bez splachovacích zařízení -- nicméně i ta se tu někde jistě povalují.

Prakticky většina cest, a zdaleka nejen ty, je rozrytá pneumatikami motorových vozidel, nejčastěji terénních motocyklů a čtyřkolek, jejichž majitelé zřejmě dospěli k názoru, že si mohou jezdit, kde se jim zamane, ať už třeba borůvčím v přírodní rezervaci, nebo koryty potoků. Místy jsou vyježděny doslova kaňony vedoucí nejčastěji do strmých svahů.

Spíš než na zvěř narazíte na některého z těchto pekelných andělů, jak túruje svou železnou potvoru a naplňuje široké okolí nesnesitelným řevem a zápachem. Ze srnců, zajíců a jiných tvorů, se doslova stala štvaná zvěř; jež zdaleka nemusí být na pozoru jen v lovné sezóně, protože milovníci silných strojů mají napilno pořád.

Obyčejný návštěvník lesů, pokud již zcela neotupěl a nezačal pokládat toto znásilňování krajiny za obvyklou normu, při zahlédnutí těchto samozvaných závodníků obvykle sáhne po mobilním telefonu a zavolá na číslo 158 a dožaduje se, aby ti, kteří si do svého erbu vytyčili hrdé heslo "pomáhat a chránit", zjednali nápravu.

Při kontaktování policisty majícího pohotovostní službu se odehrává asi tato konverzace, která se od dále vylíčené liší jen v nepodstatných detailech:

"Policie České republiky. Mluvte."

"Oznamuji, že na lesní cestě v katastru obce Velký Rybník jezdí motorkáři."

"Vaše jméno?"

"Petr Vařeka".

"Datum narození?"

"........."

"Bydliště?"

"........."

"Tak jaký máte problém?".

"V lese na turistické pěšině z Velkého Rybníka do Sadova podél plotu obory jezdí motorkáři. Je jich tam asi sedm.".

Následuje několikrát opakovaný dotaz na upřesnění polohy inkriminovaného místa. Obvykle rozhovor končí ujištěním: "Ok, tak my tam pošleme hlídku.".

Také 24. 1. 2009 jsem na již uvedeném místě zahlédnul mladíka ženoucího se značnou rychlostí na terénní motorce. Taktak jsem stačil uskočit.

Po kontaktování policie, se rozběhnul obvyklý dialog, který však po lokalizaci místa činu nekončil obvyklým chlácholením, ale nabral zajímavější směr.

"Tak vy teď asi nejspíš čekáte, že se tam rozjedu a toho frajera vám chytnu."

"Hlásím trestný čin, jak je moji povinností. Po zkušenosti asi posledních pěti let, co vám kvůli těmto incidentům opakovaně již mnohokrát volám, a dosud přesto nebylo podniknuto žádné účinné opatření, nečekám od vás však už nic."

"Já zde mám pět volných lidí, a i když tam přijedou, tak jim ti motorkáři stejně dávno ujedou. Jak si představujete, že bychom je měli chytat?!"

"Promiňte, ale to je váš problém. Nechtějte po laikovi, aby vám dával návody, jak chytat delikventy. Přece není žádný problém nainstalovat podél cest vyježděných těmito jedinci skryté kamery, snad existuje nějaký registr majitelů čtyřkolek a závodních motorek! V době, kdy zločince lze vypátrat na základě tak neznatelných stop, jako jsou nepatrné zbytky biologického materiálu, apod., by neměl být zas tak velký problém dopadnout a usvědčit motorkáře. Jediné co vám nejspíš schází je vůle proti těmto lidem doopravdy něco podniknout. A naopak jediné co vás nejvíc zajímá je, jak se zdá, identita oznamovatele trestného činu. "

Poté mi policista cosi nakvašeně odseknul a zavěsil. Nabyl jsem z toho dojmu, že počínání motorkářů je pokládáno, za pouhý malý přestupek, který téměř ani nestojí za zmínku, a že jsem asi nejspíš spadnul z Měsíce, že se kvůli takové prkotině jako je neškodné dovádění omladiny na motorkách, opovažuji policii obtěžovat.

A nejspíše tomu tak, alespoň u nás (Nevím jak jinde, zajímalo by mě, zda řádění hulvátů na motorkách či čtyřkolkách tolerují třeba v Německu či Rakousku.), opravdu bude.

Asi před 2 roky zjara magistrát města Karlovy Vary pod vedením již odstoupivší primátorky JuDr. Veroniky Vlkové schválil akci, jejíž eufemistický název zněl "Prezentace nových automobilů značky ŠKODA", přestože v podstatě šlo o automobilovou rallye, pořádanou v prostředí lázeňských lesů.

Přes odpor veřejností se pak v nejlukrativnějších partiích lázeňských lesů po 14 dní značnou rychlostí proháněly stovky automobilů. Zůstaly po nich rozježděné promenádní pěšiny, vystresovaná zvěř a roztrpčení obdivovatelů zdejších opravdu nádherných lesů, jejichž vkus byl bezohledně pošlapán.

Říká se, že ryba smrdí od hlavy. Jak jen může být u nás někdo takový naivka, že doufá v nápravu tohoto široce rozšířeného šeredného nešvaru, ač je zřejmé, že pořádání motoristických seancí, a to kdekoliv, jsou zřejmě nakloněna i obecní zastupitelstva? Jak je možné doufat tam, kde zřejmě chybí sebemenší náznak dobré vůle?

Charismatická hrdinka Agnes z románu "Nesmrtelnost" od Milana Kundery, znechucena přívalem ošklivosti moderní civilizace si klade rouhačskou otázku. Proč by senzitivní člověk vlastně měl být solidární s lidstvem? Pouhá příslušnost k druhu, který si říká Homo Sapiens přece ještě sama o sobě nezakládá důvod ke zneklidnění tím, jaká bude budoucnost lidstva.

Na rozdíl od M. Kundery si myslím, že tento důvod existuje. Přestože je problematické mít jasně artikulovatelný vztah k anonymní mase zvané lidstvo, téměř každý má blízké lidi, na jejichž prospěchu mu záleží. A prospěch těchto lidí je nepochybně závislý na budoucnosti společenství, ve kterém žijí..

Říká se také, že krajina je obrazem duše. Deficit půvabu, kterým jsme obdařili naše lesy, vody a stráně se pak vrací zpět jako bumerang a padá na nás, Stejně mírou jakou hyzdíme krajinu si pak zošklivujeme jeden druhého. Neúcta k přírodě je téhož druhu jako k rodičům. A nevážím-li si svých rodičů, jak mi může záležet na bezpočtu neznámých lidí, kteří mě živí a šatí, kteří mi postavili střechu nad hlavou, kteří dohlížejí na zdraví moje i mých blízkých a kteří dbají na naše bezpečí?

Lidé, kteří zavážejí naší přírodu smetím, či bezohledně deptají zemi, ať již prostřednictvím motorových vozidel či jinak, nepochybně představují jen patologickou menšinu. A to velmi nebezpečnou, protože důsledky jejich počínání otravují duši každého z nás a přivykají ji na stav permanentního hnusu, jakožto běžné normy, čímž vážně poškozují vzájemnou elementární důvěru, na níž je založeno každé lidské společenství.

Jsem proto pevně přesvědčen, že zhoubnost počínání těchto lidí s narušeným cítěním k přírodě si žádá odpovídajících nesmlouvavých legislativních opatření, ať již by šlo o drakonické pětimístné a vyšší pokuty a v případě motorkářů či čtyřkolkářů bych se zasazoval i o sešrotování předmětů doličných. Výše pokuty by pak policistům mohla proti neukázněným jedincům ničícím naše lesy ať už motocykly či džípy umožnit třeba i nasazení vrtulníků.

                 
Obsah vydání       28. 1. 2009
28. 1. 2009 Rusko zruší plány na raketovou obranu
28. 1. 2009 Zavádění otrokářského řádu: výsledek arogance zaměstnavatelů vůči zákoníku práce
28. 1. 2009 Vraždy, k nimž Kreml mlčí
28. 1. 2009 FRAŠKA V ROZHLASE: Rada zaslala svou odpověď posluchačům dřív, než zasedla
28. 1. 2009 Cabrnoch referuje: Zaměstnavatelé v Evropském parlamentu prohrávají se zaměstnanci
28. 1. 2009 Ochrana osobních údajů -- není co slavit
28. 1. 2009 Máme mezi sebou krtka, domnívají se diskutéři v ČSSD Štěpán  Kotrba
28. 1. 2009 Britská vláda "musí zveřejnit" záznam kabinetních jednání o válce v Iráku
28. 1. 2009 Slaďme noty s "našimi" cizinci Milan  Daniel
28. 1. 2009 Michael  Marčák
28. 1. 2009 Nabucco... nomen omen Ladislav  Žák
28. 1. 2009 Nevěřím, že Kaplický byl oběť Jan  Paul
28. 1. 2009 Motorkáři, automobily, devastace lesů a nezájem policie Petr  Vařeka
28. 1. 2009 Co by ČR měla dělat, aby obstála v budoucí konjunktuře? Vít  Klíma
28. 1. 2009 Krize: Nevědomost, nebo neprofesionalita? Jaroslav  Ungerman
28. 1. 2009 Ateisté se počítají, aneb Obama promluvil oficiálně i k nevěřícím Uwe  Ladwig
27. 1. 2009 Bankrotář v USA prodat dům pod cenou nesmí
27. 1. 2009 Ruský spisovatel, který kritizoval vládu, od ní dostal vyznamenání
28. 1. 2009 Developeři si stanovili maximální cenu za koupi Masarykova nádraží. Stát nemůže ustoupit
28. 1. 2009 Proč vedou média proti Drymlovi a Rathovi totální válku? Petr  Wagner
28. 1. 2009 Předseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy žádá "Čtyřicetsedmičku", aby přijala nevinné z Guantánama
28. 1. 2009 Konflikt mezi ministerstvy kvůli novému územnímu plánu státu
28. 1. 2009 Asistent, který nebyl asistentem, se stal vedoucím PR ČSSD
28. 1. 2009 Nezabiješ? Luděk  Toman
28. 1. 2009 ČTK: Bude veřejný pohřeb kvality práce Rady Českého rozhlasu
28. 1. 2009 Dalrymple a britská psychiatrie: Existuje cesta zpět? Alena  Breuerová
28. 1. 2009 Chcete opravdu poskytnout svá data společnosti Google? Jan  Molič
28. 1. 2009 Nabucco proslavil sbor otroků Miloslav  Štěrba
28. 1. 2009 Zvláštní politická nálada redaktorů z Respektu
28. 1. 2009 Cesty regionalismu třetího tisíciletí Miroslav  Vejlupek
27. 1. 2009 Schopná absolventka University of Glasgow hledá v ČR zaměstnání u filmu či v médiích
28. 1. 2009 "Entropou" vyslalo Česko obraz svojí mizerie Jaroslav  Kuba
27. 1. 2009 Obama zahajuje diplomatické úsilí vůči Blízkému Východu
27. 1. 2009 Francie : "Nemáme v úmyslu platit jejich krizi" Karel  Košťál
27. 1. 2009 Tak zle, a tak taky zle? Miloš  Dokulil
27. 1. 2009 Vězeň z Guantánama, kterého mučila al Kajda a Američané ho pohřbili
27. 1. 2009 Vlastníci křišťálové koule Jiří  Drašnar
27. 1. 2009 Řidič nebo krajina, ještě pár slov Pavel  Zoch
27. 1. 2009 Navážet se do neziskovek umí každý Martin  Keder
1. 1. 2009 Hospodaření OSBL za prosinec 2008