11. 7. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 7. 2008

Nejlepší úmysly -- cesta do pekel?

Nejenom o radaru na Brdech a Marshallově plánu: Nepřijatelné úlety premiéra Topolánka a jeho duchovních blíženců.

Mnohá přirovnání kulhají často na všechny čtyři končetiny, v našem případě jsou oněmi končetinami závažné pojmy: Svoboda rozhodování, svrchovanost státu, nezávislost v bezpečném kontinentu a odpovědnost nikoliv jen k žijícím ale budoucím generacím. Nejen k sobě samým, ale rovněž k nejbližším geografickým sousedům. Krkolomně nepravdivá přirovnání spatřujeme zvláště v oblasti dějinných historických událostí Evropy a uměle vytvářených, navíc nepravdivých politických mytologiích.

A poněvadž bludy a omyly mají tuhý kořínek a navíc je lidská paměť mnohdy účelově krátká, proto tento text. Mytologie spatřují světlo světa nejčastěji za okolností relevantní argumentační nouze, v konjunkci bezvědomí Saturna a Merkura.Ta je zvláště v mezinárodně politických vztazích kmotřičkou bědnou a téměř trvale přítomnou. A pan Topolánek se ocitá v argumentační bažině paralogizmů velmi často. Před cca půl rokem prohlásil ve věci amerického radaru, že se raději bude mýlit s Američany než s Rusy, při čemž je zřejmé, že nejlépe je se nemýlit s nikým. Zejména za okolností když nevystupuje jako občan, ale její premiér. Tedy ten, pro kterého by měl osud země a jejího domorodého obyvatelstva být imperativem a nikoliv možně záhubným rizikem.Smlouvu o radaru přirovnal k Marshallova plánu s tím, že nesmíme selhat podruhé. ( Rovněž nehorázná pitomost.) Samo přirovnání je nepatřičné poněvadž srovnává nesrovnatelné, navíc za naprosto odlišných globálních i geopolitických podmínek ve světě i v Evropě.

Podívejme se čím byl tehdy Marshallův plán pro válkou postižené evropské země a co znamenal pro samotné U.S.A. Základní premisa : ALTRUISMUS jako fenomén je zejména v politickém a ekonomickém rozměru kategorií nepřijatelnou. Vždy to znamená : Něco za něco a žádná ekonomicky vyjádřitelná hodnota není a nikdy v historii nebyla zdarma a pro ,,modré oči" obdarovaného. Německá okupační moc za války nešanovala hospodářskou infrastrukturu Č.S.R. z jiných důvodů, než z pragmatického ekonomického kalkulu. Potřebovala ekonomiku země v dobré kondici pro sebe samu a svojí další válečnou expanzi.(Plán "Fall grun"byl dobovou projekcí představy německého okupanta, co dělat s ,,nepřizpůsobivými občany".) Československo nezažilo kobercové nálety jak jistí pan Zbyněk Petráček ve svém článku v L.N.9.7,,Topolánek Marshallem",ale strategické ekonomické objekty Č.S.R. byly americkými bombardovacími svazy likvidovány na samotném konci války zcela cíleně se záměrem poškodit průmyslově významná centra Č.S.R.. Tyto vojenské akty likvidace průmyslových objektů neměly s válečnou eliminací německé moci co dělat. To nebyly žádné ,,omyly". Důsledky cíleného bombardování měly vyvolat po válce v bývalém spojenci zdání neodvratné potřebnosti přijmout Marshallův plán. Byl to mimořádně naivní kalkul zejména při vědomí toho, že Roosevelt v Teheránu věnoval Č.S.R. Stalinovi v případě, že Stalin na oplátku zaplatí tyto územní dary miliony obětí své země při porážce Hitlera.Truman nebyl Roosevelt a jakkoliv hrál obstojně na klavír populární šlágry dobrým analytikem evropských poválečných poměrů rozhodně nebyl, na to měl štáby odborníků.Shrnutí: Jestliže jednou stranou mince Marshallova plánu byla potravinová a věcná pomoc válkou postiženým zemím Evropy ( Převážně z vojenských přebytků: viz UNRA ), druhá strana téže mince byla jiná. Amerika si byla vědoma, že bude zapotřebí komplexně restrukturalizovat celou ekonomiku. Válečné potřeby pominuly v rozsahu, které byly do té doby potřebné a hledal se pro ní nový impuls, nová motivace k nakopnutí a akceleraci ekonomiky odlišné, mírové, alespoň na dobu nezbytně nutnou k zacelení válečných šrámů. Považme, že její stav byl tehdy velmi povážlivý a státní dluh stoupal. Důsledky války kdekoliv na světě i v Evropě představovaly pro americkou ekonomiku i zahraniční politiku silnou výzvu na motto:,,Pomůžeš,li jiným,zachráníš především sebe sama".Navíc s velmi žádoucím efektem: Realizace Marshallova plánu v Evropě byla jednak velmi dobrý a dlouhodobý ,,kšeft" pro U.S.A. a současně efektivním prostředkem k podvázání národních ekonomik států dříve postižených válkou v sekundární prospěch U.S.A. na dlouhá desetiletí.Bez jeho realizace by recese americké ekonomiky trvala mnohem, mnohem déle.

Nevím si rady s frázemi a floskulemi Topolánkových myšlenkových blíženců. V citovaném článku spojujícího našeho současného premiéra a nedostudovaného komunistického generála Topolánka s historickou postavou renomovaného generála minulosti Marshalla autor Zbyněk Petráček tvrdí, že po odmítnutí M.plánu v r.1947 jsme sklouzli za půl roku do východní komunistické žumpy. Neví, že jsme do ní byli vrženi tehdy již o pět let dříve rozhodnutím spojenců ( viz výše ) Pan Petráček vůbec nebere v potaz, že na imperiální velikosti SSSR v poválečném období se ve značné míře již v průběhu války podíleli západní spojenci.To jsou argumenty relevantní, explicitní a zpětně ověřitelné.Pak pokračuje v neúnosném nevkusu a nedostatku úcty k mrtvým: Kopne do mrtvoly tehdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka.( No fuj !!! ) A pak taky říká:,,kdyby Rusko nehatilo sankce proti ,,lotrovským státům"...etc. Nebere vůbec na vědomí, že početí, ale i porod řady ,,lotrovských států" ( kromě severní Koreje ) spadá na vrub mizerné zahraniční politiky U.S.A. po válce podle rétoriky: Chceš,li vést válku a nemáš nepřítele, musíš si ho nejdříve vytvořit".To je to vrtění psem. V provedení U.S.A., téměř vždy bezchybné, až na tu realizaci. U.S.A. prohrála po II. světové válce všechny lokální konflikty, které na mnoze vyvolala sama v pořadí : Korea, Vietnam, Kambodža, Grenada, Jugoslávie, Irák I a II. Dokonce je tak neschopná, že nikoliv válku, ale i sanitární akci OSN při občanské válce v Somálsku proměnila v krvavá jatka svých vojáků vlastních a s hanbou musela odtáhnout. S tak neschopným, resp.všeho schopným partnerem chce tato země spojovat své příští osudy ? Pánbůh s námi a zlé pryč. A poněvadž pan Petráček 9.7. v L.N. volá stále po nějakých kotvách odkudsi odjinud, tak se táži. Jsou naše národy trvale neschopné se ukotvit sami v sobě? Ve své svrchované nezávislosti, odpovědnosti a ve výhradní spolupráci s odpovědnými partnery?

Na závěr několik zásadních otázek:Předně proč sebou necháváme smýkat ,,od zdi -- ke zdi", proč necháváme vychylovat kyvadlo rovnováhy své vlastní stability, bez své vůle vlastní, jinými bez ohledu na možné důsledky těchto rozhodnutí. Pravda, téměř každý ze zastánců naší závislosti na jakékoliv velmoci se vždy hájil těmi nejlepšími úmysly. Je prokázáno, že současně prokázáno, že nejlepší úmysly jsou nejsnadnější cestou do pekel.

                 
Obsah vydání       11. 7. 2008
12. 7. 2008 Ohlédnutí za Karlovými Vary: Přijatelné filmy; nic co by vám od základů změnilo život Jan  Čulík
13. 7. 2008 Emma Čulík: Karlovy Vary 2008 - A fistful of impressions/Hrst dojmů Ema  Čulík
11. 7. 2008 Polsko požaduje pro antirakety od Ameriky lepší podmínky
11. 7. 2008 "Jsme otevřeni konstruktivní debatě, ale v případě vybudování základny v ČR zajistíme vlastní bezpečnost vojenskými prostředky"
11. 7. 2008 Russia on the signing of the Czech-US treaty on missile defence
12. 7. 2008 Lidé ztratí na amerických letištích 637 000 laptopů ročně
12. 7. 2008 Medicinal-marihuana conviction sheds light on ambiguous drug law
11. 7. 2008 Bobošíková podala trestní oznámení proti osobám, odpovědným za poměry v LDN v Chitussiho ulici
11. 7. 2008 Demokracie, odvaha a lochneská obluda Luděk  Toman
12. 7. 2008 Fundovanější analýza než hysterické stesky a paušální negace v Britských listech
12. 7. 2008 Demokracie v ČR je slabá, protože občané jsou lhostejní Jan  Čulík
11. 7. 2008 Český kurníček: Radar bude - čert nespí Sandra  Wain
11. 7. 2008 Konsensus Beno  Trávníček
12. 7. 2008 Česko pošle do Kosova skoro sto milionů Milan  Daniel
10. 7. 2008 Památce dejvických MacGyverů Štěpán  Kotrba
11. 7. 2008 Rakety skutečně ohrožující Američany jsou vyráběny z lahví od propanbutanu. Obrana proti nim neexistuje Karel  Dolejší
11. 7. 2008 Poslední varianta íránského zfalšování startu raket
11. 7. 2008 Írán zfalšoval fotografie vzletu raket krátkého doletu
11. 7. 2008 Radar je správný krok: Pohádky MF Dnes Jakub  Rolčík
10. 7. 2008 Bursíka odvolejte, ve vládě zůstaňte Václav  Hála
10. 7. 2008 "Speciální schopnosti" raket Šaháb Štěpán  Kotrba
10. 7. 2008 Katyň - film o ideologiích, které zešílely Jan  Čulík
10. 7. 2008 O dobru proti nadzlu Ondřej  Slačálek
9. 7. 2008 Karamazovi: Profesionální záznam divadelní inscenace Jan  Čulík
10. 7. 2008 Bushka versus stát: Poloviční vítězství snaživého primitiva Štěpán  Kotrba
10. 7. 2008 I to je blues   holger
9. 7. 2008 Jdi a otevři dveře...aspoň průvan bude
10. 7. 2008 Jak láká stoka Ema  Čulík
10. 7. 2008 The attraction of the gutter Ema  Čulík
7. 7. 2008 Ženy v ČR asi už brzo udělají revoluci, zatím točí velmi dobré filmy Jan  Čulík
9. 7. 2008 Film není mrtvý. A mrtvý není ani formát VHS Ema  Čulík
9. 7. 2008 Film's not dead. And neither is VHS Ema  Čulík
9. 7. 2008 Západ zjišťuje, že na třetí svět nemá Jan  Čulík
10. 7. 2008 Je možné změnit názor na radar? Jan  Burian
11. 7. 2008 Nejlepší úmysly -- cesta do pekel? Pavel  Novotný
10. 7. 2008 Jak zabít nudu při okurkové sezóně Wenzel  Lischka
9. 7. 2008 Spolčení burzovních hlupců Petr  Baubín
10. 7. 2008 Martin Bursík: Kvůli rozporům ve Straně zelených chci uspořádat sjezd
10. 7. 2008 Klystýr, nebo kůrovec? Hynek  Hlavenka
6. 6. 2008 Hospodaření OSBL za květen 2008