19. 2. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18. 2. 2007

Bývalý generální ředitel BAWAGu ve vídeňské věznici

Novináři očekávaná senzace, kdy v pátek měl být za policejního doprovodu předveden na zasedání parlamentního vyšetřujícího výboru týkajícího se krachu odborářské banky BAWAG její bývalý 71 letý generální ředitel Helmut Elsner, se nekonala.Nedostavila se ani druhá klíčová osoba tohoto největšího hospodářského skandálu v poválečném Rakousku, podezřelá ze zpronevěry a falšování bankovní bilance, Wolfgang Flöttl. Zatím co prvý je již od úterka po převozu z Francie v rukách rakouské justice, druhý bankéř se nachází v New Yorku, protože údajně nemá dostatek prostředků na cestu do Vídně.

Samotný Elsner se v uplynulých dnech podrobil důkladným lékařským prohlídkám, na jejichž základě bylo rozhodnuto, že bude tuto středu operován a jeho srdce obdrží tři bypassy. Na základě toho se zatím nemůže účastnit vyšetřování a o jeho případném propuštění z vazby bude během dneška rozhodnuto.

Pod Elsnerovým vedením odborářská banka přišla do konce devadesátých let o dvě miliardy euro kvůli spekulativním obchodům v Karibiku. Aféra, která se provalila před více než jedním rokem, strhla jejího majitele Rakouský odborový svaz ÖGB do hluboké krize. Pět měsíců se Elsner bránil svému vydání do Rakouska. Pak byl zatčen francouzskými úřady a později propuštěn ze zdravotních důvodů, kdy střídavě pobýval ve své jihofrancouzské vile a nemocničních zařízeních.

Před třemi dny byl však převezen letecky do Vídně, poté co byl překvapivě francouzskými úřady vyhoštěn do Rakouska a pak již vše šlo ráz na ráz. Za maximálního utajení byl rakouskými exekutivními úředníky převezen z letiště do cely zemského soudu a byla uvalena vazba, aby bylo zamezeno jeho případnému útěku. Elsner byl zatím ubytován v dvoulůžkovém pokoji vězeňské nemocnice. Všeobecně se to považuje za první velký úspěch nové sociálně demokratické ministryně spravedlnosti Maria Bergerové, které se podařilo zajistit Elsnerovo převezení, když se osobně obrátila na svého francouzského kolegu Pascala Clementa.

Přitom ještě před několika dny se rozšířila informace, že bankéř postoupí v polovině tohoto měsíce srdeční operaci. Vydání do rukou rakouské justice se nepodařilo zabránit ani jeho francouzskému advokátovi Gerardu Baudouxovi, který nyní pohrozil, že bez ohledu na to, jak dopadne kauza jeho mandanta, obrátí se buď k odvolacímu soudu do Paříže nebo před evropský soud pro lidská práva.

Osud bankéře nyní leží v rukách nejznámějšího čtyřicetiletého rakouského právníka Georga Krakowa, který se vypracoval z truhláře nábytku na státního žalobce. S největší pravděpodobností mu bude svěřen největší hospodářský proces v dějinách Rakouska, i když se na vlastní žádost z rodinných důvodů nechal přeložit z Vídně do Burgenlandska. Osvědčil se již před tím v různých hospodářských kriminálních případech a je považován za nenahraditelnou hvězdu svého oboru. Nyní bude sepisovat žalobu na Helmuta Elsnera narozeného v roce 1935 ve Vídni, který již jako dvacetiletý se stal vedoucím jedné z filiálek Dělnické banky, později přejmenované na BAWAG. Po jedenácti letech se stal jejím vedoucím a v roce 1978 byl povolán tehdejším šéfem Waltrem Flöttlem do Vídně, kde se brzy stal jeho "mužem pro hrubou práci".

Během svého vzestupu si stále více zvykal na život mezinárodních finančníků a tisk jej představoval jako člověka ?se stylem Rockefellera, s tlustým doutníkem v ústech a psem na vodítku?. Později při jeho prvních karibských obchodech se zjistilo, že je náruživým hráčem golfu. Jako nejvyšší šéf banky si nechal vybudovat služební byt s bazénem na střeše bankovního domu BAWAGu, ke kterému si zajistil povolení nutné k přestavbě této historické budovy. Zde bydlel, pokud se nenacházel ve své jihofrancouzské vile.

Příkladem byl pro něho jeho předchozí šéf Flöttl, který pro sebe a tehdejšího šéfa ÖGB Fritze Verzetnitsche nechal vybudovat bazén na budově BAWAGu na "Masném trhu". Elsner však se nevěnoval jen exkluzivnímu bydlení, ale též krásnému umění. Na vrcholu své moci stál v roce 2000, kdy se mu podařilo úspěšně převzít Poštovní banku PSK.Tím se stal vedle šéfů Bank-Austria a Erste bank číslem tři mezi domácími finančními ústavy. Přesně rok poté v BAWAGU propukl karibský skandál, kdy miliardové ztráty byly hrazeny z prostředků odborů. Elsner stále ještě neztrácel na sebevědomí a prohlašoval, že "kdo jej napadne, tak toho zažaluje". Situace se však stala neudržitelnou, když tisíce věřitelů odborářské banky BAWAG po odhalení miliardového skandálu v Karibiku tvořilo fronty a u přepážek se vybíralo denně až 50 mil. euro.

Vedení BAWAGu sice odmítalo oznámit veřejnosti, v jaké se nachází situaci, ale spolková vláda hodila hroutícímu se odborářskému peněžnímu ústavu záchrannou kotvu.Ve spolupráci s rakouskými velkobankami a pojišťovacími ústavy byla udělena až do 1. června letošního roku státní garance ve výši 900 mil. euro. Dále pak velké peněžní ústavy připraví další čerstvý kapitál ve výši 450 mil. euro. Touto koncentrovanou akcí byla zachráněna bilance předchozího roku a následně byl BAWAG prodán za 3,2 miliardy euro americkému fondu Cerberus, z čehož 2,6 miliard obdrží jeho bývalý majitel Rakouský odborový svaz ÖGB a zbytek zůstane v bance, která si zachovala své jméno.

Machinace odborářské banky spojené s velkými finančními ztrátami vyvolaly pochopitelně velkou aféru Nejprve byly vyměněny finanční špičky banky a novým předsedou dozorčí rady se stal univerzitní profesor Ewald Nowotny, který hlavní úkol vidí v objasnění celé aféry. Odstoupit musel též šedesátiletý prezident ÖGB Fritz Verzetnitsch, který devatenáct let stál v čele mocných odborů a kterého nahradil Rudolf Hundstorfer. Tito představitelé s ulehčením přijali zprávu, že se Elsner vrátil, i když nedobrovolně do Rakouska, protože by to podle jejich názoru mohlo urychleně uzavřít skandál kolem BAWAGu. Tím byla odstraněna poslední překážka, aby soud mohl po právu rozhodnout o vině obžalovaných.

Též předseda parlamentního vyšetřovacího výboru poslanec za Svobodné Martin Graf chce mít Elsnera "okamžitě k dispozici, abychom dostali další informace". Nejnovější vývoj komentoval krátce slovy "Můžeme nyní říci hurá!". Ve včerejším tiskovém klubu ORF pak prohlásil, že stávající operace nezabrání jeho předvolání k vyšetřujícímu výboru po skončení jeho rehabilitace, která by měla trvat asi čtyři týdny.

Přesto se i tak příští středeční zasedání vyšetřujícího výboru očekává s napětím, protože byla předvolána bývalá ministryně spravedlnosti Karin Gastingerová a šéf Hnutí pro budoucnost Rakouska poslanec Peter Westenthaler. Mělo by se vysvětlit, co je pravdy na tom, že ministryně byla z jeho strany po dvakráte intervenována, aby vystoupila na ochranu Flöttla. Šéf BZÖ se dostal do podezření, že tím chtěl získat jako protislužbu od bankéře materiály, které by mohly obvinit sociální demokraty, že jsou zataženi do asféry BAWAG.

                 
Obsah vydání       19. 2. 2007
19. 2. 2007 Podle Ivana Langera představuje americká základna bezpečnostní riziko Bohumil  Kartous
19. 2. 2007 Vnitro si podmanilo OSUD Bohumil  Kartous
19. 2. 2007 Michael  Marčák
19. 2. 2007 Německý ministr zahraničí kritizuje americké plány na raketové základny Tomáš  Krček
19. 2. 2007 Výraznému stoupnutí hladin moří zřejmě nebude možné už zabránit
19. 2. 2007 Putin: "Dobře vidíme, jak se změnil svět, realisticky hodnotíme své vlastní možnosti a svůj vlastní potenciál" Vladimír Vladimirovič Putin
19. 2. 2007 Od Středomoří až po indický subkontinent: Hicham Ben Abdallah El Allaoui
19. 2. 2007 Michael  Marčák
19. 2. 2007 To už raději ty komunisty, chtělo by se říci Milan  Daniel
19. 2. 2007 Michael  Marčák
19. 2. 2007 Bursík poškozuje jméno evropských Zelených
19. 2. 2007 Na Ruzyni za celý svet Gustáv  Murín
19. 2. 2007 Jahnovo pozdní přiznání Vojtěch  Filip
19. 2. 2007 Jak vytvořily Spojené státy krizi v Severní Koreji Miloš  Kaláb
17. 2. 2007 Svět morálních jistot a preemptivních útoků jako svět nočních můr Jana  Ridvanová
19. 2. 2007 Uhl Janečkovi: "Snažíte vyhnout se své právní odpovědnosti za porušování zákona a činíte to na úkor České televize a jejího dobrého jména" Petr  Uhl
19. 2. 2007 Lambert: Proč jsem byl milicionářem František  Lambert
16. 2. 2007 Jak vyřešit případ příslušníka Lidových milicí ve funkci vrchního ředitele České televize Jiří  Janeček
19. 2. 2007 SKANDÁL: Česká televize si dělá databázi politické orientace občanů, které zve do pořadu Štěpán  Kotrba
19. 2. 2007 Dům sem, dům tam, nám už je to všechno jedno Jan  Paul
19. 2. 2007 Vysoké vatry Vlado  Janček
19. 2. 2007 Zündel: Pět let na tvrdo pro popírače holocaustu Richard  Seemann
19. 2. 2007 Senzace ve fotbale, aneb Konečně se něco dělá proti fotbalovému chuligánství Uwe  Ladwig
19. 2. 2007 Maturita - zkouška dospělosti? Pavel  Táborský
19. 2. 2007 Podivná kouzla s penězi Václav  Dušek
19. 2. 2007 K čemu ten radar vlastně je? Hynek  Hanke
19. 2. 2007 K výročí Pankráce Krkošky Pavel  Kopecký
19. 2. 2007 Do jaké míry je americký systém protiraketové obrany systémem obranným?
19. 2. 2007 To opravdu není legrace Jan  Polívka
19. 2. 2007 Canaletto v Londýně
19. 2. 2007 Přijeďte do Krnova na festival 70 mm filmu
19. 2. 2007 Americká armáda začala rozmísťovat neviditelné bitevní letouny F-22 Raptor u Japonska
18. 2. 2007 Bývalý generální ředitel BAWAGu ve vídeňské věznici Richard  Seemann
18. 2. 2007 Jak zkrachovalec ke štěstí přišel Tomáš  Vymazal
17. 2. 2007 DNES: Občané, poslanci i ministryně obrany o americké základně v Parlamentu
18. 2. 2007 Príroda v chápaní náboženstva Číny Štefan  Šrobár
19. 2. 2007 Brány noci Alex  Koenigsmark
18. 2. 2007 Tamáš promluvil ve Vicenzi
16. 2. 2007 Debaty o radarech a evropské Ústavě jsou o stejném tématu Lída  Rakušanová
17. 2. 2007 Ó běda bláznivým masopustníkóm - aneb Hus, Luther a chvála internetu Zdeněk  Bárta
17. 2. 2007 Cesta zpět až ke kořenům slev Jiří  Vlasák
16. 2. 2007 K nótě Velvyslanectví USA ve věci radarové základny Pavel  Čámský
16. 2. 2007 Obstojí psychotronická argumentace? Miloš  Dokulil
16. 2. 2007 "Raketový hřebec" z BBC je nyní v Al Džazíře
16. 2. 2007 Leden 2007 opět rekordem ve čtenosti Britských listů - počet stažených stran překročil milion
18. 2. 2007 Hospodaření OSBL za leden 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce