16. 2. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
16. 2. 2007

Obstojí psychotronická argumentace?

J. Paroubek zbytečně polemicky a I. Langer s racionální přiměřeností?!

Dva politikové nám vystoupili v krátkém televizním duelu ve čtvrtek večer. Jejich tématem byla psychotronika jako adresné informační východisko k policejním a bezpečnostním opatřením. Umí vůbec někdo spolehlivě předvídat? A umíme v ČR diskrétně postupovat, když relevantnost zprávy není automaticky zajištěna? Anebo v Česku všichni víme všechno, tak jaképak tajnosti? To, co a jak pod křídly ministra Langera jako "opatření" na ruzyňském letišti proběhlo, adekvátní nebylo. O "rozumnosti" té akce pomlčím.

Začalo to pro veřejnost ve středu večer. Bylo tu adresné varování před možným teroristickým útokem na ruzyňské letiště. Ve čtvrtek večer ostře na ruzyňskou policejní reakci reagoval Jiří Paroubek. Ministr vnitra Ivan Langer reagoval na Paroubkův kritický výpad jakoby z nadhledu orgánu, který byl povinen jednat a přiměřeně prý také jednal. Mohlo se zdát, že se v tomto případě pouze odehrává jeden z dalších škádlivých duelů mezi hlavními rivaly naší české politické scény, mezi ODS a ČSSD?

Nejeden psychotronik či psychotronička nás ujišťují, že disponují mimosmyslovým vnímáním, případně že jsou schopni komunikovat se "spirituálním světem". Samozřejmě že šťoura se zeptá, jak k takovým nezvyklým jevům dochází. Může se pak dovědět, že existují specificky vybavení lidé, disponující zvláštní "energií", tajemně fungující u zvlášť k tomu vybavených jedinců. Není k zahození uvést příklady, kdy takto disponovaný člověk předpověděl to či ono nebo uvedl na stopu pohřešované osoby. Sám znám takových příběhů slušnou řadu, hlavně vzdálených v prostoru i čase. Pokud v ČR došlo k pokusu angažovat psychotroniky při hledání pohřešovaných osob, k pozitivním výsledkům zatím nikdy nedošlo.

Asi musíme být teď struční. Je hodno pozoru, že např. ještě v socialistickém Československu ("ČSSR") jsme měli jednoho psychotronika, jehož sláva propukla tím, že "předpověděl" vpád vojsk Varšavského paktu v srpnu 1968. V souvislostech tehdejšího "Pražského jara" roku 1968 mnozí z nás doufali v socialismus s lidskou tváří. Jiní mezi námi naopak věřili, že to tak Sovětský svaz nemůže nechat. Ještě před létem onoho roku 1968 jsme měli na československém území velké vojenské cvičení Varšavského paktu. Sovětské vojenské útvary se po ukončeném cvičení nemínily vracet domů. Těsně před vlastním srpnovým vpádem do naší země si pár lidí kupodivu všimlo, že u našich hranic např. s tehdejší NDR, s Polskem nebo Maďarskou lidovou republikou nastalo nepřehlédnutelné hemžení vojsk. Jeden psychotronik uhodl přesně čas vpádu. Byl okamžitě slavný. Nevím o žádné další události, kterou by od té doby on či někdo jiný obdobně s úspěchem "předpověděl".

Samozřejmě že disponujeme také rozmanitými prorockými knihami. Jsou i ve Starém zákoně. Apokryfní literatura také není v tomto žánru skoupá. Známá jsou Sibyllina proroctví nebo věštby Nostradamovy. --- Při současných technických možnostech meteorolog není schopen se slušnou pravděpodobností předpovědět počasí na víc než tři dny. A jde "jen" o přírodu. U lidského jednání těch neznámých položek, které by měly být relevantní k adekvátnímu posouzení závažných událostí, není rovněž málo. Něco napoví statistika nebo odhady z grafů u sledovaných trendů. Kdo však by si býval mohl troufnout reálně odhadnout vývoj událostí po roce 1989 ze symptomů doby před tímto rokem? Kdo by spolehlivě s tolik potřebným předstihem prorokoval, že po bleskovém vítězství nad Saddámem v Iráku nastanou ne zrovna povzbudivé časy pro následný "mír"? Mohli jsme před červnovými volbami v ČR z roku 2006 adekvátně tušit, že ten výsledek vyjde zrovna "sto na sto", jak se to pak doopravdy vyklubalo? Další příklady netřeba kupit.

Zatím jsme neuvažovali o tom, zda věda zná nějaké zvláštní "energie", které by mohly být nositelem zvláštních poselství. Psychotronik či psychotronička by měli disponovat svéráznými "psychickými" předpoklady k vysílání té svérázné "psychické energie" či k jejímu příjmu. Věda žádnou specifickou "psychickou energii" nezná. Tím teď myslím energii odlišnou od elektrických impulsů nebo takovou, která by neměla nic společného s chemickými reakcemi na synapsích. Bez funkčního mozku není člověk způsobilý ani k tomu, aby podal jakoukoli zprávu o svých údajných "psychických" zážitcích ze stavu klinické smrti po svém šťastném návratu do života. (Už čtvrt století ta inzerovaná "near death experience", ve zkratce NDE, slibuje víc, než co a jak je reálně způsobilá poskytnout!)

Pokud měla ve středu (14. 2.) nějaká vědma jakési tušení o možném útoku na objekty v Ruzyni, nelze vyloučit, že si mohla všimnout něčeho, co odlišně vnímavému člověku mohlo uniknout. Jinak řečeno: Mohla by být vnímána jako možný bezděčný svědek jistých indicií, které stály za prověření. Je ovšem dobře známo, že mnozí lidé mezi námi vyhodnocují realitu vinou svého zdravotního postižení odlišně od tzv. normálu. Ne že by ta konkrétní informátorka měla být hysterička, anebo žena postižená schizofrenií. Jenže veřejnost byla informována, že policie dostala "hlášku" od psychotroničky; nikoli od jinak klasifikované svědkyně. Pokud ovšem mají být aktivity policie a dalších bezpečnostních složek směrovány podle věšteckých indicií, tak se vracíme do antického světa. Kuchejme vnitřnosti ptáků a usuzujme podle jejich konfigurace jater!

Opakuji: Ta dáma si mohla všimnout něčeho, co odlišně vnímavému člověku mohlo uniknout. Je otázka, zda je okamžitě nutné každou zprávu -- která může být také jen poplašná -- vytrubovat jako její spolupachatel současně na veřejnosti. Nebylo by bývalo lepší vyslat potichu pár lidí jen v civilu na inkriminované místo? Ne každý zavilý terorista upozorňuje na své záměry předem; vždyť to přece jeho úmysl může zhatit! Kdo by raději jako terorista nepočkal, až rozruch utichne? Zřejmě ta bezpečnostní opatření pominou už po neděli. --- Relevanci těch "věštebných" údajů neznám. Pokud lidsky ("v dané realitě") bylo v tom "šprochu" pravdy byť jen trochu, ta věštkyně si zároveň "zadělala" na velmi slušnou inzerci pro své další počínání. Kéž by to nebyl ten případ. Ne kvůli paní věštkyni, ale kvůli možnému teroristickému činu, s nímž by někdo počkal, až bude odtroubeno.

Nad tím vším, co se samotného věštebného tušení jako směrodatného podnětu pro aktivitu bezpečnostních složek týká, Jiří Paroubek se pozastavil plným právem. Ivan Langer se schoval za jakousi věštbu jako za svého druhu "informaci" a argumentoval prý přiměřeným počtem osob a zbraní, jež byly nasazeny. Nemá-li policie další věcně zohlednitelné indicie po svůj postup na ruzyňském letišti, pak mnohdy osud našeho státu (někdy Absurdistánu?) stojí na vysněných artefaktech z hlav šamanů a vědem, a těch, kteří na takových tušeních "od boku" staví. Kéž nás samo nebe při zdravém rozumu zachovati ráčí!

                 
Obsah vydání       16. 2. 2007
16. 2. 2007 K nótě Velvyslanectví USA ve věci radarové základny Pavel  Čámský
18. 2. 2007 Tamáš promluvil ve Vicenzi
16. 2. 2007 Debaty o radarech a evropské Ústavě jsou o stejném tématu Lída  Rakušanová
16. 2. 2007 Úspěch americké raketové obrany v Polsku, aneb Američané litují, že byla zničena Bratislava Uwe  Ladwig
16. 2. 2007 Jak vyřešit případ příslušníka Lidových milicí ve funkci vrchního ředitele České televize Jiří  Janeček
17. 2. 2007 Michael  Marčák
17. 2. 2007 Ó běda bláznivým masopustníkóm - aneb Hus, Luther a chvála internetu Zdeněk  Bárta
16. 2. 2007 Obstojí psychotronická argumentace? Miloš  Dokulil
16. 2. 2007 V Přerově se bourá
16. 2. 2007 "Raketový hřebec" z BBC je nyní v Al Džazíře
16. 2. 2007 Pointe du Raz Marcela  Zengrová
16. 2. 2007 Norští Zelení nevědí, proč jsou čeští Zelení ještě zelení
16. 2. 2007 Lidé jako rohožka Milan  Daniel
16. 2. 2007 Leden 2007 opět rekordem ve čtenosti Britských listů - počet stažených stran překročil milion
16. 2. 2007 Bombové útoky na běžícím pásu Josef  Vít
16. 2. 2007 Speciální inspektoři budou zasahovat proti kuřákům
16. 2. 2007 Jaderné elektrárny: Britská vláda prohrála soudní proces s organizací Greenpeace
16. 2. 2007 Tony Blair chce zavést charitativní dary pro univerzity
16. 2. 2007 Ústava a krátká paměť jejich tvůrců
16. 2. 2007 ČRo 6 o euroústavě
16. 2. 2007 Kulturně-politická bilance Petr  Fiala
15. 2. 2007 Očkování proti obrně: "Je to americké spiknutí!"
15. 2. 2007 IT ministry lands in Big Bro's pocket Irena  Ryšánková
15. 2. 2007 Prečo svet (Európa) potrebuje antirakety? Marián  Mikluš
15. 2. 2007 MFD: Ruzyně se obrnila. Před terorem varovala sensibilka.
15. 2. 2007 Iniciativa "Ne základnám" se zúčastní demonstrace v italské Vicenze
14. 2. 2007 Nóta Velvyslanectví Spojených států Ministerstvu zahraničních věcí ČR ve věci umístění radaru Spojených států amerických na obranu proti balistickým střelám
22. 11. 2003 Adresy redakce
18. 2. 2007 Hospodaření OSBL za leden 2007