8. 12. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 12. 2006

Kauza Vadas a Hučín: My o koze a Hučínovi stoupenci o voze

Hluboce jsem, jak se zdá, urazil prohučínovské sympatizanty, když jsem ve své recenzi poukázal na to, že film Martina Vadase, údajně o Hučínovi, nedávno odvysílaný v České televizi, je jen zmatenou mozaikou subjektivních názorů z druhé či třetí ruky a neanalyzuje meritum věci. Napsal jsem, že je docela dobře možné, že je Hučín obětí české justice, avšak že se Vadasův film tímto tématem analyticky nezabýval a nepřinesl žádná fakta.

Autor filmu Martin Vadas v reakci na tuto recenzi konstatoval, že jsem agent KGB...:) Jeho reakce byla šířena spamy po internetu. :) K tomu se připojil stoupenec pana Vadase, pan Jiří Vaněk z Austrálie, touto argumentací:

Nazval bych Culika jinak, treba ty svine bolsevicka, nebo prase proteroristicky aby mel tento estebacky lotr neco na zazalovani. Zazaluj me Culiku, lotre vsech lotru, prokomunisticky buzerante, impotentni prase, zkratka komunisto.

Vanek

Některé další Vadasovy a Hučínovy stoupence, kteří mi napsali, že "Hučín je hrdina", jsem požádal, aby, pokud nesouhlasí s mým tvrzením, že Vadasův film neobsahuje žádné informace, v pěti - deseti větách shrnuli, jaké racionální, věcné informace tedy o Hučínově případu Vadasův film přinesl. Nedokázali to, odpověděli způsobem "My o koze, ty o voze". Potvrdili, že se jim líbila emocionální propaganda Vadasova filmu, potvrzující jejich předsudečný názor, a že o racionální analýzu nemají zájem.

Hučínovi stoupenci přirozeně mají v demokracii na své emocionální předsudky právo, já mám zase právo na to, poukazovat na iracionální zkraty v jejich jednání a vyjadřování se. Nezávislý pozorovatel si jistě učiní vlastní názor.

Nikomu neubírám právo na přesvědčení, že jsou dosavadní státní struktury České republiky "totalitní" a "komunistické" - možná, že tomu tak skutečně je. Pokud o tom však někdo chce přesvědčit své spoluobčany, měl by asi argumentovat věcně. Argument "je tomu tak, protože my to tak niterně cítíme, a kdo s námi nesouhlasí, je agent KGB" moc nepřesvědčuje.

Kromě toho, než začne pan Martin Vadas obviňovat své kritiky, že jsou agenty KGB", možná, že by měl svá trvzení podložit důkazy. Zase, jeho niterné přesvědčení, že tomu tak jistě je, asi stačit nebude.

Jan Čulík:

Dobře, když [film pana Vadase o Hučínovi] nepovažujete za nečitelný, můžete mi deseti větami shrnout informace, které obsahoval? O Hučínovi ale, prosím, ne o názorech jeho stoupenců či odpůrců. Děkuji.

Odpověď paní V.H.:

Vážený pane, jsem už moc stará na to, abych byla zkoušena jako ve škole. Je mi 70 let a vůbec nepochybuji o tom, že kausa Hučín byla vykonstruována, od nedovoleného ozbrojování a výbuchy ještě za totáče, po nepohodlnost takovéhoto člověka, který vidí komunistům do karet, v BIS. Pokud to nevíte, tak staré struktury sedí téměř všude a dokonce se všelikými triky snaží ovlivňovat nejcitlivější místa naší společnosti (právo, justice) nebo se dokonce vracejí do veřejného života a škodí. (...)

Proto jsem velmi spokojená, že jsem viděla dokument o průběhu soudního sporu, o zásahu proti starým lidem, bývalým muklům, o sporu v KPV, o názorech zúčastněných atd. Lidé, kteří tam mluvili ve prospěch p.Hučína, jsou pro mne důvěryhodní, důvěryhodnější než Vaše závěry a vývody. Nechápu dokument jako životopis nebo popis kausy Hučín, ale oceňuji právě zachycení té atmosféry okolo případu (vyloučení veřejnosti, neúcta ke stáří, užití policejních metod vůči účastníkům, arogance soudních úředníků atd.).

Odpověď Jana Čulíka:

Paní H.,

vidíte, a to je právě ono. Já se s vámi vůbec nepřu o meritum věci, zda je či není pan Hučín vinen. To, co píšete, je přesně potvrzením mého článku - že vám nešlo o racionální vysvětlení případu, padni komu padni, ale že bez analýzy, o co vlastně jde, emocionálně bouříte. "Vůbec nepochybuji," to není důkaz. To by u soudu asi neprošlo. Vidíte, vy mluvíte přesně tak, jako všichni "svědci" v páně Vadasově filmu.

Pokud chtěl pan Vadas nastolit ve společnosti téma Hučín, měl vysvětlit, o co jde. Samozřejmě, že to na prostoru 28 minut jde.

Pokud vám to ušlo, já se ve své recenzi vůbec nestavím na stranu pana Hučína ani proti němu, jen požaduju racionální rozbor. Pokud mě za to pan Vadas napadá, že jsem agent KGB, mohu se nad úrovní takovéhoto diskursu jen usmát.

Mějte se

Pokud chcete o své věci přesvědčit českou společnost, asi budete muset hledat pomoc u schopnějších filmařů.

Z korespondence s panem M.K. ze Slovenska:

Jan Čulík:

Pane K.,

děkuji vám za vaše emocionální pocity. Jste schopen pěti deseti větami podle filmu pana Vadase racionálně a věcně shrnout, jaké VĚCNÉ informace, jakou ANALÝZU o případu pana Hučína film pana Vadase předložil? POZOR, nikoliv emocionální bědování jeho stoupenců, které popisujete.

Novinářská práce tady není od toho, aby potvrzovala vaše politické, na emocích založené předsudky, ale aby analyzovala racionálně jádro problému, osvětlila věcně okolnosti, podívala se na ně neúplatně a analyticky nejméně ze dvou protikladných úhlů pohledu a věcnou, racionální analýzou, napomohla k řešení problému.

Z reakcí M.K.:

Dokument-premiéra 5.12. tr. pana Martina Vadase PPP VH na Čt2 (www.ceskatelevize.cz) je obžalobou celých, vedle sebe žijících generací (nevědomost; strach; lhostejnost). (...) Jak je možné, že tvůrce, který tento obraz národu zprostředkoval, pan Martin Vadas - je nezaměstnaný a živí se příležitostní prácí !?? Uznání si zaslouží pouze senátor Jaromír Štětina, ostřílený reportér a komentátor z nebezpečných míst planety. Uznání a pochvalu i za své vystupování a projevenou statečnost si zaslouží i sám kapitán Hučín, osvědčený, profesionální a neústupný. Neměl by právě on řídit BIS ČR?? Obraz Konfederace politických vězňů byl však ze všeho nejsmutnější .. Drobný, Kavalírová, Procházka by se bez omluvy Vladimíru Hučínovi v médiiích neměli vůbec objevovat na veřejnosti ! Nedovedu si představit, , jak by jejich postoje hodnotili hrdinové v utrpení i v boji jako byli Milada Horáková, František Peřina nebo Adolf Opálka !?? Známý John Bok ze spolku Šalomoun působil svojí neangažovanou přítomnosti i svým vystupováním velmi trapně! (...)

Řešení problému , na který poukazuje případ Hučín a který je precedentní, není možné, bude-li politickou vůlí "tlustá čára". Probuzení veřejnosti a jejích elit zcela zákonitě příjde. Před tím ale musí dojít k "mene tekel uferzim". Na Slovensku se to stalo 3x -- stále málo. Tím katalyzátorem může být ÚPN, jak jsem uvedl. V SRN se tak stalo až po 15-ti letech.

Jaromír Vacek argumentoval:
Jste lidské prase, špína.

                 
Obsah vydání       8. 12. 2006
10. 12. 2006 Zemřel Augusto Pinochet
9. 12. 2006 Blair: Radikální muslimové se musejí integrovat do společnosti
8. 12. 2006 George Bush: naše vítězství v Iráku je důležité
8. 12. 2006 Proč jeden Bush věděl, co druhý nechtěl vědět, aneb Koho nechat bojovat kde Uwe  Ladwig
8. 12. 2006 Ransdorf podpořil usnesení Evropského parlamentu k 50. výročí maďarské revoluce v roce 1956 Štěpán  Kotrba
8. 12. 2006 Volba nového rektora VŠUP ve stínu nejasností aneb republiku si rozvracet nedáme! Nikdy! Jan  Paul
8. 12. 2006 Odmítám reagovat na snůšku polopravd a lží Jiří  David
9. 12. 2006 Jak to bylo opravdu na VŠUP Josef  Čančík
9. 12. 2006 Otřesné poměry v zatuchlém rybníce Štěpán  Kotrba
9. 12. 2006 Kauza Vadas a Hučín: My o koze a Hučínovi stoupenci o voze Jan  Čulík
8. 12. 2006 Pořád propastný rozdíl mezi Českou republikou a Západem Jan  Čulík
7. 12. 2006 Mohla by se "protiirácká" konference konat na půdě anglického parlamentu?
8. 12. 2006 Čtěte BL v souladu se sledováním ČT!
8. 12. 2006 Nemocenské pojištění - pokud bude legislativní proces dokončen... Jan  Mertl
8. 12. 2006 Komu slouží "Pražská výzva pro Irák"?
9. 12. 2006 Iráckému fóru: Dělejte sami, co umíte, a neberte totéž právo jiným Vladimíra Al-Maliki Levá
8. 12. 2006 Pro indické muže jsou kondomy "příliš velké"
8. 12. 2006 Monoklonální protilátky a kmenové buňky Petr  Wagner
8. 12. 2006 Roste zástup kandidátů na nástupce za Putina
8. 12. 2006 Společnost, ekonomika, média, politika
8. 12. 2006 Světová rada církví varuje před novými restrikcemi vlády USA vůči Kubě
8. 12. 2006 Kubánské fórum pastorů: odmítáme nelidská opatření, jež jsou v rozporu s Evangeliem
8. 12. 2006 Arabský kontext z anglického překladu do českých reálií Vladimíra Al-Maliki Levá
8. 12. 2006 Prozíravost politiků Wenzel  Lischka
8. 12. 2006 Determinovaná svoboda technologického člověka Jan  Motal
8. 12. 2006 Chávez, Castro, Bush, Hitler, Stalin... a omyly Fabiana Golga Monika  Hoření
7. 12. 2006 Co Vojtěch Filip o komunismu řekl a říci nemusel Vojtěch  Filip
8. 12. 2006 Neotřesitelné základy Spojených států
7. 12. 2006 Pražská výzva: obrana proti Neffovým pomluvám cestou práva Vladimíra Al-Maliki Levá
7. 12. 2006 Nikoliv naším jménem
7. 12. 2006 Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu de iure neexistuje
7. 12. 2006 Vadasův film o Hučínovi: Chaos emocionálních, neartikulovaných útržků Jan  Čulík
7. 12. 2006 Pravdě podobný příběh České republiky
7. 12. 2006 Plný dům jako skutečné terno Meike  Snijder
7. 12. 2006 Full House Meike  Snijder
8. 12. 2006 Plesová sezóna II. Alex  Koenigsmark
21. 11. 2006 Hospodaření OSBL za říjen 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce