Koho počítáte mezi nezaměstnané?
Jsou různé definice. Chcete-li mít mezinárodně srovnatelný ukazatel, musíte započítat absolventy škol, kteří nesehnali místo. Pak můžeme mluvit o zhruba 7,5 %. Přidáním nemocenských, předčasných důchodů a rekvalifikací se dostaneme k 15 %.
Proč je těžké propouštět, a tím i přijímat?
Protože platí pravidlo, že výpovědi musíte začít rozdávat těm, které jste přijal jako poslední. Řadě firem to neumožňuje zbavit se opravdu nepotřebných lidí a nahradit je lepšími. Kdybyste se rozhodl toto pravidlo porušit, ozvou se odbory. A bez jejich souhlasu neuděláte nic.
Jste pro snížení daní z příjmu?
Viděl bych jako žádoucí pokles maximální sazby na 44 procent. Jenže kdo pak zaplatí ty finanční transfery, na které si lidé zvykli?
Takže raději to nechat být?
Proč ne? Vždyť ani Aliance nechce horní sazbu snižovat, jde jí o základní sazbu. Důvod je prostý: lidé, kteří mají nízké příjmy, mají mít nižší daně, aby jim co nejvíce zůstalo. Ti, co berou hodně, ať platí. Aby bylo na všechny ty dávky. Švédští voliči ma-jí raději bohaté státní výdaje, než aby nenáviděli vysoké daně. Chápou to tak, že se k nim stát chová otcovsky. Navíc si nemyslím, že by dávky byly příliš vysoké.
Je nutné vůbec něco reformovat?
Nejdůležitější je, aby lidé dostali zase chuť na práci. Aby začali odvádět peníze na sociální zabezpečení. To se dá zařídit zpřísněním zákonů, hlavně pro pobírání podpor. To je nejméně kontroverzní reforma.
Nicméně drahá, má-li být účinná...
Ano, ale je to druh "daně", kterou budeme muset zaplatit. Je to v obecném zájmu.
Anders Borg, nastávající ministr financí ve vládě Fredrika Reinfeldta
Kde jsou klady a zápory švédské ekonomiky?
Švédská ekonomika je právem jednou z nejvíce oceňovaných v Evropě. Rozpočtový problém byl vyřešen, produktivita práce šla nahoru, jsme velmi dobří v IT. Potíž je s nezaměstnaností. Příliš vysoké daně a příliš velké dávky vytlačují lidi z trhu práce. Reálná míra nezaměstnanosti je 17 procent, nejhůře je ve skupině mladých do 26 let. Jedinou cestou k nápravě jsou strukturální reformy, které vrátí lidi do práce.
Čím chcete začít?
Snížením daní na práci a snížením podpory v nezaměstnanosti. Rádi bychom změnili kritéria pro přiznání podpory a zavedli úvazky na dobu určitou, konkrétně na dva roky.
Nebojíte se odmítavé reakce?
Jsme si vědomi, že Švédsko šlape a že lidé jsou v zásadě spokojeni, což není dobrá výchozí pozice pro výrazné změny. Přesto si myslím, že naše agenda je spíše konzervativní, takové mírové sociální inženýrství. Věřím, že se nám podaří lidi přesvědčit a získat na svou stranu.
Johnny Munkhammar, šéf think-tanku Timbro, autor knihy Evropský rozbřesk po éře sociálního modelu
Vaše hodnocení?
Švédsko má slušný hospodářský růst, nízkou inflaci, zdravé veřejné finance. Máme několik výkonných, deregulovaných trhů (telekomunikace, energetika) a velmi dobře pracující instituce. Slabinami jsou trh práce, vysoké daně, tuhá regulace, veřejné monopoly, příliš velkorysé demotivující sociální dávky.
Máte recept?
Musí se začít bojem s nezaměstnaností. Protože jde o strukturální, ne cyklický jev. Aliance pro Švédsko je natěšená, ale musí být opatrná. Nemůže toho měnit příliš. Smí snížit daně, zpřísnit podmínky pro výplatu sociálních dávek, někde deregulovat. Více ne, to by narazili.
Máte nějaké obavy?
Že se udělají změny malé, nebo žádné. A že pak přijde skutečně velký problém.
Rozhovory
vyjde ve čtvrtek v týdeníku Ekonom
|