29. 9. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 9. 2005

Bezdomovci - pohled z druhé strany

Proč by bylo dobře mít Magora ve Sněmovně

Teda, pane Kotrbo, to jste mě "opilými a agresivními bezdomovci na zastávce autobusu" fakt nadzved.

Loni v létě zemřel jeden můj známý. Rudolf, 62, kunsthistorik, osmašedesátník, alkoholik, bezdomovec. Posedával na lavičkách s igelitkama, byl vděčný za cigárko nebo za pozvání na pivo. Neměl papíry na hlavu a nemínil si je vyřídit, protože bez jiných papírů, které také neměl, to bylo moc složité.Takže neměl ani penzi. Magistr, kotelník, prostatik, Žid, monarchista. Ne, že by měl obzvlášť vycíděný chrup, ale zase mluvil přesně k věci a pravdu, a nejenom v mikropříbězích ze 17. století. Lehce unavený, dobře naložený, velkorysý, vpravdě pekařův císař, občas s rozepnutým puntem. Jaká příjemná vzpomínka změna proti realitě jiných šedesátníků se šedým ježečkem a knírem... píše čtenář Alexandr Lang.

Znám i mladší spodinu, nedávno mě s historkou o penězích na vlak oslovil spolužák ze základky. To bylo překvapení. Pro oba. Vzal jsem ho na polívku s rohlíkama, chvilku si to nedovedl srovnat, že nejdeme na pivo, ale pak jsme se shodli, v zimě teplá polívka bodne. Něco přes třicet, rozvedenej bezdomovec, alkáč, pankáč, blb ze své svobodné vůle a oběť zdejší pivní kultury. Znám ještě mladší, okolo dvaceti, muzikanty, psovody, kejklíře, polykače ohně. "Chlapíku, prosímtě, nemáš ňáký drobááky?!" Většinou nemám, ale když jdu z Alberta a táhnu si na oběd pár kaiserek, jednu mu dám, nebo urvu kus vánočky (to je zajímavý, jak chutná vánočka s lahváčem místo kafe?).Vždycky je to zarazí, překvapeně si vezmou a nakonec z toho maj radost. Jeden mů kamarád občas ukradne v supráči nějakou láhev.Cítím k němu shovívavou náklonnost, když vidím, že důsledně krade levné tuzemské bíle po sedmičkách. Elita národa, která ukradne televizi (myslím fabriku, ne tu bedničku) mě naplňuje bezmocným vztekem, hlavně když se úspěšně sápe po vládě věcí veřejných.

Když mě někdy někdo napadl, byl to policajt, soukromá ochranka nebo nadějný sportovec. Samí našampónkovaní vyholení zdraví a úspěšní slušní lidé, bez bércových vředů a v čistých botech. Jeden městský policista mi zároveň vyhrožoval udělením pořádkové pokuty za parkování a zároveň ode mě chtěl řešené vozidlo koupit. Pokutě jsem se vyhnul rozjednámím prodeje, policista v SMSce se dvěma hrubými pravopisnými chybami nabídl za vozidlo 2000. Prodal jsem ho raděj jednomu závadovému spoluobčanu s delšími vlasy, uměl česky a dal mi za ně tisíce tři.

Nemáte to, pane Kotrbo, s tím pořádkem trošku popletený? k čemu jsou vám, ptáte se, školení a draze placení policisté pana policejního prezidenta? Spadl jste z višně?! To je teda objev, že k hovnu, to musíme dát do novin. Establishmentu se ale ti zakomplexovaní neschopní blbci náramně hodí. Umí se docela dobře množit, mají volební právo, ochotně užívají předplacených služeb Central Services, dodržují subordinaci, nekladou moc blbých otázek a když se na ně zařve, docela poslouchaj.

Vlastní pistole ve vlastní kapse opravdu JE rychlejší a spolehlivější než chráněná, placená a cvičená ruka státu. Ale, upřímně ,snad ještě nejste šéf Telecomu, abyste zákonně střílel v sebeobraně po spoluobčanech.

Pokud by tehdy během šesti minut na zastávce, anebo někdy v budoucnu v podobné situaci, opravdu došlo k nějakému násilnému konfliktu, bylo by to především vinou vaší nedostatečné empatie. Alkohol je společenská droga a pokud nejste opravdu výjimečně zabedněný maloměstský kovboj s naprostou absencí sociálního cítění a porozumění pro zdejší východoevropské reálie, vyjdete s ním, lehce se smíchem nebo tíže s bolestnou katarzí, ale skoro vždy bez krve. A pokud byste opravdu byl zmlácen? No, zákon a spravedlnost.. zabili ste nám svobodu, tak tady máte přes držku. Měl byste být v tom případě laskavé a spravedlivé pravici (anebo i levici) osudu vděčný, a zpytovat. Za co, soudruzi, za co?! ZA TO, Kotrbo!

Pokud by bylo zmláceno opilé individuum, to by ale byl opravdu konec srandy. To by teprv byla tragédie. S Brazilcem rozstříleným pistolí v metru toho zemřelo mnohem víc, než s Angličankou, roztrhanou bombou v autobuse, i když oba byli oběťmi těchže teroristů. Proboha, Kotrba, choďte po světě bez nože (a bez kvéru)!

Ježiš, to se mně to vykecává, když máme toho Václava. Ale taky Boleslava. Vyber si, Kotrba. Když si vybereš špatně, dostaneš přes držku. Když dobře, tak taky, ale postoupíš do dalšího levelu. Zatím (odsun, opilci) to jde dost ztuha. Ale půjde. Musí. S panem Fosterem jsem se kdysi seznámil. Chápu ho, ale nefandím mu a je mi líto, že to nezvládl líp. Nelíbí se mi jeho L.A. realita. realitu našich smíchovů a sherwoodů vytváříme ale my sami.

Váš kolega purista Čulík by mě mohl pochválit, že u spoluobčanů ať na státní podpoře nebo na státní mzdě nerozlišuji národnost, rasu, vyznání či orientaci sexuální.Taky by mě mohl sepsout, že proti jednomu stereotypu stavím opačný, a ne vyvážený pohled. Měl by pravdu, ale já vyvážený pohled po vašem článku mít nemusím. Totiž to je soukromý osobní dopis čtenáře. Vám. (proto to taky můžu solit s těma kovbojema, to sem možná trochu přenhal, ale co sem napsal, napsal sem)...

Mohl bych se ještě dlouze vykecávat přímo k tématu, například jak se vaše stížnost (věcně je to stížnost, že?) hodí cajtům do krámu ve řvaní po vyšším rozpočtu a širšíc pravomocech (což se na bezpoečnosti občanstva nepozná, na svobodách však ano) anebo volně, třeba proč by bylo dobře mít Ivana Martina Jirouse ve Sněmovně, i když by se kuloáry na individuum ofrňovaly, a jak by mohla občas padnout facka na sále, možná ne po právu, ale určitě spravedlivě. Ale stačí, až zase příště, až bude zase nějakej svátek, až mi třeba nějakou stížností uděláte opravdu radost..

                 
Obsah vydání       29. 9. 2005
29. 9. 2005 Anděl, opilci a agresivní bezdomovci Fabiano  Golgo
29. 9. 2005 Právo na sebeobranu Štěpán  Kotrba
31. 10. 2005
29. 9. 2005 Proti šéfu republikánské většiny v americké Sněmovně reprezentantů bylo zahájeno trestní stíhání
29. 9. 2005 Labouristická strana se omluvila za to, že vyhodila dvaaosmdesátiletého "výtržníka"
29. 9. 2005 Bezdomovci - pohled z druhé strany
29. 9. 2005 Literárky pro starší a pokročilé masochisty Štěpán  Kotrba
29. 9. 2005 Zatvrdlé cíle žalují František  Schilla
29. 9. 2005 Boj proti terorismu a jeho vliv na situaci uprchlíků a přistěhovalců
29. 9. 2005 Jak kritici ublížují filmu Štěstí Ján  Simkanič
29. 9. 2005 Sin City: alibistická oslava zvrácenosti Ján  Simkanič
29. 9. 2005 Amerika by měla vrátit nakradené létající talíře Jiří  Míka
29. 9. 2005 Minimální cena benzinu -- utopie, nebo schůdné řešení? Jan  Hošek
29. 9. 2005 Současný stav nezměníme František  Hájek
28. 9. 2005 Paroubek dal sociálním demokratům jasně najevo, jak vypadá a jak jedná konzervativní levicový lídr Štěpán  Kotrba
29. 9. 2005 SPD čeká na Godota Richard  Seemann
29. 9. 2005 Kancléřem budu já Igor  Záruba
29. 9. 2005 Naši furianti Oskar  Krejčí
29. 9. 2005 Protestantismus nezpochybňuje hodnotu světského úspěchu Bohumil  Kartous
27. 9. 2005 Jürgen Habermas, náboženství a postsekulární společnost
29. 9. 2005 Hrozí Francii násilný útok? Simone  Radačičová
29. 9. 2005 O komunistech pravých a nepravých Michael  Hauser
29. 9. 2005 Problémy Turecka, na které Josef Brož zapomněl
29. 9. 2005 Zášť katolické církve vůči homosexuálům volá do nebe Romana  Radová
29. 9. 2005 Petr Zvěřina - beránek, který snímá hříchy světa? Vojtěch  Polák
29. 9. 2005 Brouček nebo člověk, pane Zemane? Josef  Vít
27. 9. 2005 Číselná osa a opovržení teoretiků Bohumír  Tichánek
29. 9. 2005 Zpravodajství iráckého odboje za dny 24. - 31 srpna 2005
29. 9. 2005 Je třeba vychovávat lékaře, kteří budou mít rádi venkov, vesnice, okrajové a chudé čtvrti měst třetího světa Fidel Castro Ruz
22. 11. 2003 Adresy redakce
3. 9. 2005 Hospodaření OSBL za srpen 2005

Alkoholismus a bezdomovectví - represe a prevence RSS 2.0      Historie >
29. 9. 2005 Bezdomovci - pohled z druhé strany   
29. 9. 2005 Anděl, opilci a agresivní bezdomovci Fabiano  Golgo
27. 9. 2005 Opilí a agresivní bezdomovci na zastávce autobusu Štěpán  Kotrba
7. 7. 2005 Blahoslavený bezdomovce nesoudí Jindřich Jonáš Bláha
2. 9. 2004 200. číslo Nového prostoru - dar nedar jeho prodejcům   
10. 8. 2004 Bezprizorní Miloš  Kaláb
26. 4. 2002 Bezdomovectví v zrcadle Všeobecné deklarace lidských práv Jaroslav  Jirušek
16. 4. 2002 Ako bezdomovci nechceli nové domy Lubomír  Sedláčik