Protestujete proti nedemokratičnosti režimu v Rusku? Utíkáte před represemi? Azyl v Čechách nehledejte!

21. 10. 2010 / Jana Ridvanová

Na poslední demonstraci proti jmenování Romana Jocha poradcem pro lidská práva vystoupila nejmenovaná osoba, zastupující svou maminku, která je už přes pět měsíců neoprávněně držena v objektu bývalých ruských kasáren, za ostnatým drátem deportačního tábora v Bělé u Mladé Boleslavi. Paní je šedesát tři let a trpí těžkou sklerodermií, která způsobuje tvrdnutí kůže a vnitřních orgánů, čímž vážně ohrožuje život pacienta. Paní R. by měla být pod stálým lékařským dohledem, což v táboře rozhodně není, ba naopak je jí tvrzeno, že jí nic závažného není a to navzdory bohaté lékařské dokumentaci potvrzující diagnózu těžké systémové sklerodermie.

Jak se v Čechách těžce nemocná a ponížená paní v poutech dostala za mříže uprchlického tábora, zatímco její druhá dcera v Belgii dostala politický azyl?

V dobách ještě ne tak dávno minulých českoslovenští občané za hranicemi hledali politický azyl. Naší zemí sice nezmítala krutá válka, jako např. dvě války v Čečensku, nebo v bývalé Jugoslávii. Nicméně důvodů pro emigraci byla celá řada.

Málokdo si dnes asi opravdu umí představit, co znamená fyzické a psychické mučení. Neustálý strach o členy rodiny, těžko léčitelné nemoci způsobené nedostatkem výživy a kontaktem s chemickými a biologickými zbraněmi během války. Málokdo by se dnes vůbec pokoušel do podobného zoufalství jen vcítit. Podobných zpráv o osudech lidí jsou v médiích tisíce.

Tisíce případů tak vyvolává dojem, že těmto lidem nelze pomoci a pokud ano, postarají se o ně příslušné humanitární organizace, či státní orgány zabývající se uprchlíky a azylovou politikou. Není to prostě naše starost. Starat se dnes člověk má přeci především sám o sebe.

REPORTÁŽ

Šikana praktikovaná státem prostřednictvím Kocourkova na úřadech práce

22. 10. 2010

pokračování cyklu reportáží o fungování českého systému zprostředkování práce státem jako soupisu zážitků a zkušeností s praxí úřadů práce, započatém článkem "Politika podpory zaměstnanosti a sociální síť podle Nečase, Kalouska, Drábka, Schwarzenberga and comp."

V pondělí 18.10. jsem opět absolvovala povinnou návštěvu úřadu práce. Po obligatorních formalitách registrace návštěvy v počítači a spisu včetně razítka v legitimaci evidence ÚP jsem se paní zprostředkovatelky dotázala, jestli má nějakou lepší webovou adresu s nabídkami práce, než já, protože mně posledně přišlo, že se jí na stránce inzerátů objevilo víc, než když se na příslušný sever Ministerstva práce a sociálních věcí podívám sama. Posledně od vyslání mne do jí vybrané firmy s doručenkou upustila. Byla středa, 16.30, já v pátek skládala závěrečnou zkoušku kurzu PC a když jsem žádala telefonní číslo ohledně sjednání pohovoru, zavolala sama -- nikdo telefon nezvedl.

Způsobí penzijní reforma největší finanční krach v historii?

21. 10. 2010 / Václav Adam

Článek pana Čiháka na Britských listech i další články k tomuto tématu mě inspirovaly k tomu, abych se též zapojil do diskuse o důchodové reformě.

Nejprve bych se však chtěl vyjádřit poněkud obšírněji k fungování ekonomiky jako celku. Je to důležité pro pochopení souvislostí. Kritici penzijní reformy upozorňují na to, že hodnota peněz bude v průběhu penzijního spoření znehodnocována inflací. A inflace, tedy zvýšení cenové hladiny v ekonomice, je skutečností. Laikové se někdy ptají, proč vlastně musí existovat inflace? Inflace se týká prakticky všech států světa a za optimální je považována mírná inflace (tj. inflace v řádu několika procent). Při pádivé inflaci již jsou těžce poškozeni věřitelé oproti dlužníkům či příjemci fixních plateb, při hyperinflaci peníze již zcela ztrácejí svůj význam a stávají se bezcennými papírky a nikdo s nimi neobchoduje. Existuje však také deflace, tedy snížení cenové hladiny v ekonomice, ta však bývá výjimečná.

Přímluvce nácků na Hradčanech

21. 10. 2010 / Karel Dolejší

Prezident je prý "zaskočen" výší trestu pro vítkovské žháře, kteří vhodili v nočních hodinách do domu poškozených zápalnou láhev. V důsledku předem plánovaného činu odsouzených, kteří se hlásí k neonacismu, byly zraněny tři osoby - nezletilá Natálie Siváková utrpěla těžké doživotní následky - a dům zničen. Právní zástupce poškozených požadoval doživotní trest; tři pachatelé nakonec dostali za pokus o vraždu a poškození cizí věci 22 let, čtvrtý 20 let odnětí svobody.

"Výše trestů se mi zdá nečekaná, nečekaně vysoká," řekl prezident, a zapochyboval o tom, zda trest potenciální pachatele napříště od podobných činů odradí.

Jde tu o "nepřiměřenost"? Pachatelé se dopustili činu jako členové organizované skupiny, což je standardní přitěžující okolnost. Kdyby soud vyhověl požadavku poškozených a uložil doživotní trest, odsouzení mohli žádat o podmíněné propuštění nejdříve za 20 let -- a tuto dobu by zaručeně strávili ve vazbě. Takto mohou podat žádost po odpykání dvou třetin trestu. Posuzoval tedy soud organizovaný pokus o vraždu příliš přísně? Opravdu?

Co z Klausova "zaskočeného" výroku může plynout? Může jít o něco jiného než o předehru ke zmírnění trestu prezidentem?

Klaus samozřejmě není "zaskočen". Jde o součást plánu sebezviditelnění prezidenta, který v minulosti již koketoval s ultrapravicí vystupující coby údajný "hlas prostého lidu". Ke jménům poměrně uhlazených xenofobů a rasistů jako Semín či Edelmannová teď přidal i jména útočníků z Vítkova, pro jejichž hlas právě otevřel veřejný prostor.

Ostatně soudím, že je nejvyšší čas, aby se zlomyslný stařík definitivně odebral do Prčice...

An English version of this article is in CLICK HERE

Neonacista? Ne, bloud...

21. 10. 2010 / Bohumil Kartous

Karel Dolejší v dnešním sloupku interpretuje pochybnosti prezidenta republiky jako přímluvu za odsouzené neonacisty. Nemyslím si to. Slyšel jsem od pana Klause už spoustu nesmyslů a i tentokrát se po mém soudu hlava státu dobrovolně oddělila od jeho těla a nezadržitelně se mu vzdaluje. Ale nemyslím si, že by tím chtěla, byť "snoblesním" způsobem, podporovat nebezpečné a kruté extremistické vrahy. Jeho výrok, citovaný serverem Novinky.cz, je typicky dvojsmyslnou klausovskou pózou, jejíž politickou závadnost lze kdykoliv odmítnout s tím, že má jít o vklad do diskuse, zda vysoké tresty pro pachatele podobných trestných činů plní svůj účel.

Severní Korea se zřejmě "nepřipravuje na třetí jadernou zkoušku", tvrdí zprávy

21. 10. 2010

Jihokorejští činitelé ve čtvrtek uvedli, že na hlavní jaderné základně v Severní Koreji dochází k trvalému pohybu personálu a vozidel, avšak vyloučili možnost, že by se Severní Korea připravovala v brzké době na třetí jadernou zkoušku.

Toto hodnocení přichází krátce poté, co list Chosun libo ve čtvrtek informoval, že Pchyongyang možná připravuje další jadernou zkoušku. Citoval "živou" činnost na atomové základně v okrese Kilju na severovýchodě Severní Koreje. List citoval nejmenovaný jihokorejský zdroj, který uvedl, že tuto činnost odhalil americký špionážní satelit a že Severní Korea by mohla odpálit novou jadernou hlavici do tří měsíců.

Česká televize má Chartu pro nová média

21. 10. 2010

tisková zpráva

Strategie ČT pro Nová média v letech 2011-2013: Česká televize od ledna chystá nové modernější weby, multimediální newsroom, razantní vstup do širší škály mobilních přístrojů a důraznější komunikaci pořadů na sociálních sítích. "K rozvoji tzv. nových nebo digitálních médií nutí Českou televizi na jedné straně změna přenosu dat (digitalizace), rozvoj technologií, mediálních platforem a rovněž proměna mediální reality -- konvergence internetu a televize a nástup sociálních sítí. Budoucnost ČT závisí na pochopení změn, adaptaci na ně a na správném oslovení mladého diváka," uvádí výkonný ředitel ČT Nová média Milan Fridrich, který se svým týmem strategii vytvořil.

Cameronova riskantní šoková terapie

21. 10. 2010

Britský "brutální úsporný balík" přinese zrušení půl milionu míst ve veřejném sektoru, radikální osekání všech ministerstev, dokonce i královna je pocítí. Zda ale tento bezpříkladný experiment uspěje, zůstává otevřené, píše britský zpravodaj listu Spiegel Carsten Volkery.

O rasismu

21. 10. 2010 / Boris Cvek

Petr Jánský:

"ODS jde o dobrý výsledek voleb. Jen ten může udržet u moci Petra Nečase. Jde o každou radnici, o každé senátorské křeslo, jde o každý hlas, ano, i o hlas "podivné senátorky, proti které se staví i sama ostravská ODS". Až ostravská ODS pochopí, oč tu běží, v tichosti se Nečasovi omluví."

Boris Cvek: Mezitím změnil pozici Nečas a od Janáčkové se distancoval. ZDE

Je třeba vzít také v potaz, že ve středu byly vyneseny rozsudky nad vítkovskými žháři. ZDE

Většina politiků a odborníků, s výjimkou prezidenta Klause, s tresty souhlasí. ZDE

Pro lidi, kterým se tyto tresty zdají příliš vysoké, kladu znovu otázku: je morálně i společensky horší vražda z afektu či pro zisk či v mafiánském vyřizování si účtů, nebo chladnokrevné jednání s úmyslem na životě ohrozit či přímo vyvraždit náhodně vybranou rodinu kvůli rasové nenávisti s výsledkem příšerného a celoživotního utrpení nevinného dítěte? Podle mého názoru musí každý rozumně uvažující člověk uznat, že čin vítkovských žhářů svým motivem, svou intencí i svými důsledky patří k těm nejodpornějším činům, jaké si lze představit.

Pomíjivost mládí a krásy

21. 10. 2010

Ptám se sebe sama, při pohledu na reklamní tabule nesoucí slogan "Nech moji babičku /mého dědečka na pokoji!", v jaké době žiji. Bude se na nich výhledově psát "I staří lidé mají právo na život" anebo "I ten, kdo není mladý, krásný a bohatý, je člověkem"? Absurdnost takovýchto hesel mi připadá stejná, jako kdyby bylo nutné někomu vysvětlovat, že život má svůj počátek i konec, píše čtenářka Nikola Slabáková.

Americké plány na protiraketovou obranu zřejmě povedou k napětí mezi EU a NATO

20. 10. 2010

EU se zřejmě odvrátí od USA a přikloní se pro své bezpečnostní potřeby z 21. století k Turecku a k Rusku.

Úsilí Obamovy vlády přesvědčit členské země NATO, aby přijaly zmodernizovaný americký program protiraketové obrany vyvolává dlouhodobé napětí v otázkách evropské bezpečnosti. Potenciálně to přináší výhody Rusku a Turecku, nespolehlivým strážcům východního pomezí Evropské unie, píše Simon Tisdall v deníku Guardian.

Před klíčovým summitem NATO v Lisabonu, který se má konat za měsíc, zvyšují Spojené státy tlak na Ankaru. Americký ministr obrany Robert Gates řekl tento týden ve Washingtonu, že USA nebudou požadovat od členské země NATO Turecka, aby vybudovala nové základny pro systém protiraketové obrany. "Ale očekáváme od Turecka, že podpoří v Lisabonu přijetí teritoriálního protiraketového programu," řekl.

Ruské námořnictvo žádá odvolání ministra obrany

21. 10. 2010

Svaz vojenských námořníků (Союз военных моряков) zveřejnil otevřený dopis ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi, ve kterém vyzval k odvolání prvního civilního ministra obrany Ruské federace Anatolije Serďukova a všech jeho náměstků.

Eusociální stát - třetí cesta

21. 10. 2010 / Vít Klíma

Skutečnost, že kapitalismus není schopen zaměstnat a uživit ani současný počet lidí na zeměkouli, vidí dnes snad už každý. Natož, bude-li nás okolo roku 2025 dvojnásobek. Jiný, než solidární systém při využívání dostupných zdrojů na Zemi ani není možný, chceme-li se vyhnout světové válce o ně. V každém případě musíme mít připraven nový, solidárnější model společnosti, jímž kapitalismus nahradíme.

Rodíme většinou poslušně v porodnicích. Znamená to, že jsme bezvýhradně spokojené s poskytovanou péčí?

21. 10. 2010

Se zájmem sleduji reakce na zveřejněnou zprávu z nedávného jednání CEDAW -- výboru OSN pro odstraňování diskriminace žen. Zástupkyně českého ministerstva zdravotnictví zde elegantně odvedla pozornost od stížností na situaci v českém porodnictví - prostě poukázala na fakt, že drtivá většina Češek, 99%, rodí v porodnicích, a jsou tudíž logicky s péčí spokojené. I ze suchého zápisu ze zasedání výboru snadno získáte dojem, že zmíněná zástupkyně byla kritickými otázkami komise zaskočena a udivena.

Absolvent Oxfordské univerzity hledá v ČR zaměstnání

20. 10. 2010

Lawrence Bushell, absolvent Oxfordské univerzity (26) hledá zaměstnání v ČR v některém z těchto oborů: marketing, novinářství, prodej a koupě nemovitostí a finančnictví a bankovnictví. Hovoří plynně česky, rusky a francouzsky. Angličtina je jeho rodný jazyk.

Životopis v češtině a v angličtině je přiložen.

Doktorské studium?

21. 10. 2010 / Vladimír Wagner

Ve svém včerejším příspěvku věnovanému školství, Jan Čulík píše o PhD studiu ve Velké Británii toto:

"Doktorské studium je nesmírně osamocené. Student sám píše doktorskou práci a školitel na něho nemá čas. Pokud se s ním za školní rok sejde třikrát, je to moc. Před dvěma lety jsem byl třetím školitelem u jedné britské doktorské práce. Byl jsem jediným z nich, který práci přečetl. Školitel 1 přečetl jen jednu kapitolu a pak se omluvil, že už nemá čas. Školitel 2 odjel na studijní stáž do USA a nepřečetl nic. Studentka zaplatila plné postgraduální univerzitní školné."

Postgraduální studium jsem absolvoval, sám PhD studenty vychovávám a PhD práce i oponuji. Při své práci se setkávám také s řadou českých i zahraničních PhD studentů i kolegů, kteří je školí. Musím říci, že tvrzení Jana Čulíka mě dost šokovalo.

Ve fyzice je to jiné

21. 10. 2010

Pan Vladimír Wagner má to štěstí (či smůlu), že o jeho obor (fyziku) studenti nejeví velký zájem. Studium fyziky je velice náročné. Proto je nedostatek studentů studentů, kteří chtějí fyziku studovat, a ještě část z nich část odpadne, protože na to jednoduše nemají, píše jeden doktorand z oboru biologie na jedné české univerzitě, který se nechce podepsat, protože se obává, že by se mu učitelé pomstili.

Postavme se spojenectví KSČM a ODS v Praze 10

21. 10. 2010

Tiskové prohlášení senátora Jaromíra Štětiny k senátním volbám

Komunistická strana Čech a Moravy doporučuje svým členům v Praze 10, aby volili do Senátu PČR kandidáta za ODS Vladislava Lipovského. Senátor Jaromír Štětina (nezávislý, za TOP 09) vyzývá všechny demokraticky smýšlející voliče v Praze 10, aby se tomuto spojenectví komunistů s radnicí v Praze 10 postavili svou účastí ve druhém kole senátních voleb 22. a 23. října.

"Děkuji desítkovým komunistům za jejich prohlášení. Nemohli mi u slušných voličů pomoci lépe," podotýká Jaromír Štětina. "Přijďte, prosím k volbám."

Obchod a matematika

21. 10. 2010 / Bohumír Tichánek

Pekaři si stěžují na podmínky dodávek svého zboží pro supermarkety, ale postýsknout si můžeme i my spotřebitelé. Naše ošidná záležitost se týká mnoha obchodů.

O vztahu muže a ženy rozhoduje žena. Muž sice dává najevo zájem, ale rozhoduje až odpověď oslovené ženy. Taková je tradice při navazování vztahů.

O ceně prodávaného zboží rozhoduje prodávající. Kupující sice dá najevo zájem, ale konečnou cenu určí obchod, majitel žádaného zboží. Aby nedocházelo k vydírání zákazníka, jsou zakázané takové dohody firem, jež by sjednotily jejich domlouvané ceny.

Diskriminace při hledání práce a nový ekonomický trend

Žena po padesátce je na tom stejně špatně jako Romové

20. 10. 2010 / Věra Říhová

Na otázku Pavla Pečínky může kladně odpovědět mnoho občanů. Diskriminováni jsou absolventi, matky po mateřské, ženy nad 45 let, muži nad 50 let, invalidé, nemocní, dojíždějící a ozvali by se i další lidé.

Topolánkova vláda nastavila obraz mladého, krásného, dynamického, vzdělaného, zkušeného, loajálního a hlavně sexistického bílého zaměstnance. Najednou jakoby se většina zaměstnavatelů zbláznila a myslí si, že když nebudou mít vzorový tým na pohled, nemohou na trhu uspět, nebo budou mít méně hodnotnou firmu. Trochu mi to připomíná árijství, ale říkám tomu kult.

Britská vláda očekává, že v důsledku škrtů přijde o práci půl milionu zaměstnanců ve státním sektoru

20. 10. 2010

Novináři vyfotografovali tajemníka britského ministra financí Dannyho Alexandra, jak drží na klíně otevřený výtisk dokumentace o rozpočtových škrtech, které mají být v Británii zveřejněny ve středu. Na vyfotografované stránce je údaj, že vláda očekává, že ve státním sektoru přijde o zaměstnání 490 000 osob.

V Británii se očekávají proti škrtům podstatné protesty. Analýza, kterou v úterý vydal National Institute of Economic and Social Research, varuje, že "je velmi nepravděpodobné, že by se vládě podařilo prosadit tak rozsáhlé škrty, o něž usiluje." Pokud by se to nepodařilo, budou muset během nadcházejících pěti let stoupnout pro každého zaměstnance daně o 1200 liber (36 000 Kč) ročně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V důsledku nynějších škrtů se už britská armáda nebude moci účastnit invazí jako do Iráku

20. 10. 2010

Britské obranné síly se už nebudou moci účastnit operací, jaké prováděly v Iráku a v Afghánistánu po realizaci škrtů, které byly zveřejněny v úterý. Nejméně deset let nebude britská armáda schopna ani takové operace, jaká před 28 lety osvobodila Falklandské ostrovy.

Michael White v deníku Guardian se obává, že se po nynějších škrtech v britské armádě nebudou Spojené státy už chtít vojensky angažovat v Evropě a zruší americký vojenský obranný štít pro evropský kontinent. Zdá se, uvádí komentátor, že před rozkladem je i organizace NATO.

Odluka státu od občana

20. 10. 2010 / Jiří Jírovec

Na českých diskusních fórech dochází k jevu, který by se dal označit jako odluka občana od státu. Stát nepotřebuji, odírá mě o daně a já se o sebe dovedu postarat sám. Tak přibližně zní zprůměrovaný názor, který lze připsat hlupákům jejichž věk sice nelze odhadnout, ale to není, díky pravidlu, že starý hlupák roste z mladého, rozhodující.

Pod blogem Tomáše Sedláčka lze najít tyto skvosty ze silně ideologií ochořelé mysli jednoho přispěvatele:

Spokojenost i beznaděj

20. 10. 2010 / Pavel Pečínka

Vyčteme z komunálek na jihu Moravy nějakou zásadní odlišnost od ostatních regionů? Sotva. Strana Moravané posbírala celkově 61 mandátů, tedy kapku v moři. Ostatní trendy na Brněnsku, Blanensku, Vyškovsku, Hodonínsku, Břeclavsku a Znojemsku však kopírují celostátní vývoj. Zkusme ale zproblematizovat zkratky, které tuto situaci hodnotí v médiích: Jde skutečně o nástup ČSSD? Její další partner na levici je pozůstatek totalitní strany, jenž si zachoval některé prvky z KSČ. ČSSD, především ta Onderkova v Brně, odpor ke KSČM trochu přehání, aby se zalíbila voličům středu. Ovšem KSČM by se měla konečně zamyslet nad dvacetiletým odporem vůči sobě dokonce i z řad levice. ČSSD je tak tudíž její "vítězství" mnohdy nanic, protože nemůže s komunisty uzavřít přirozenou levou alianci ani v Dešťové Lhotě.

Počkejte, časy se (z)mění

20. 10. 2010 / Ladislav Hinner

Rozhořčení pana Bati v článku Já po něm chlebem, on po mně kamenem. Kdo bude větší lump? je sice oprávněné, ale pokud vývoj zákonů a zejména jejich uplatňování zasadíme do kontextu světové politiky, zjistíme, že účel světí prostředky. U části populace nastává snížení citlivosti k porušování zákona,  většina je ovšem nastalou situaci frustrována, ale současně bezmocná.  Zákony a jejich výklad  jsou již od začátku devadesátých let programově nastaveny tak, aby vyhověly Klausově  tezi o nutnosti koncentrace kapitálu -- a je logické, že součástí relativně řídkých rozsudků nad pachateli velkých majetkových deliktů nebývá  zabavení majetku. A pokud přemrštěna ochrana delikventů všeho druhu je zdůvodněná snahou zabránit justičním omylům či snahou preferovat výchovný význam trestu i za nejtěžší zločiny, můžeme se sice pousmát, ale jen pokud nejsme sami oběťmi.

O odpovědnosti soudců

20. 10. 2010 / Zdeněk Jemelík

V debatě o platech soudců, vyvolané vládními úvahami o škrtech i v této oblasti, nejednou zazněl mimo jiné názor, že veřejnost by měla menší porozumění pro pokusy o jejich snížení, kdyby byly větší záruky, že soudy budou soudit kvalitně a rychle. Souvisí s tím problém individuální odpovědnosti soudců za kvalitu jejich práce a za vedení řízení bez zbytečných průtahů, a často vyslovované přání laické veřejnosti, aby byli soudci nějakým způsobem trestáni za zmetky stejně jako všichni ostatní.

Univerzitní vzdělání v Anglii je dnes podvod

19. 10. 2010 / Jan Čulík

Očekává se, že v zítřejším vládním prohlášení týkajícím se drastických škrtů ve státním rozpočtu oznámí britský ministr financí George Osborne, že vláda sníží státní financování anglických univerzit o celých osmdesát procent. Určité škrty jsou možná v Británii nutné, ale je zjevné, že konzervativci ve vládě jejich nutnosti zneužívají k hluboké, ideologicky motivované restrukturalizaci společnosti.

Zdá se, že konzervativci rozhodli, že nadále bude vláda financovat či alespoň dotovat na vysokých školách jen hrstku "nejperspektivnějších" technických a inženýrských oborů. Kdo bude chtít studovat archeologii, filozofii či anglickou literaturu, bude si studium muset celé zaplatit z vlastní kapsy. Očekává se, že studenti budou platit univerzitní školné až ve výši 12 000 liber ročně a zadluží se během tříletého (!) vysokoškolského studia částkou více než 50 000 liber (cca 1,5 milionu Kč).

Jak neustále opakuji, je pro akademický provoz nesmírně škodlivé, že se univerzity proměnily v důsledku školného v banky: univerzitní manažery už nezajímá výzkum či myšlenky, ale jen peníze a jak je získat. Učitelé jsou vydíráni, aby získávali pro školu finance, jakkoliv mohou. Je jim sdělováno, že jejich prvotní povinností je svým univerzitám vydělávat peníze, na své platy, jinak budou propuštěni. (Slavnou, silně publikující filmoložku z jedné univerzity v severní Anglii, informovali její univerzitní bossové, že od příštího roku bude její příjem záviset čistě na grantech, které se jí podaří získat, a pokud se jí žádné získat nepodaří - úspěšnost získávání výzkumných grantů v Británii je 15 procent - bude propuštěna.)

Avšak hlavním problémem, který způsobil celou tuto děsivou situaci, je toto: Kdykoliv dnes v zuřivých televizních diskusích obviní mladý student vládnoucího politika, že ten si ve své době v pohodě vystudoval zadarmo, politik reaguje tímto argumentem:

Znovu univerzitní protesty v Rakousku

20. 10. 2010

České studentstvo by mohlo zajímat, že začátkem nového akademického roku došlo k oživení hnutí za zlepšení poměrů na rakouských univerzitách, jelikož od loňských protestu se kromě výměny ministra pro vysoké školství a vědu za mynistryni v podstatě nic nezměnilo, píše Vojtěch Žítek.

Vláda dává stále jen 1,3% HDP do rozpočtu školství, v jehož kapitole oproti té německé škrtala, a nyní v ní dle údajů ÖH (vysokolškolských odborů) chybí pro rok 2011 0,6 mld EUR. Jen na okraj, odbory jsou tvořeny mladými lidmi, kteří historicky nemohou mít nic společného s (komunistickou) totalitou, a kteří si prostě myslí, že i na vyšší vzdělání má člověk jednoduše právo.

V úterý večer proběhla ve Vídni tisícová demonstrace studentů a profesorů, následně byla obsažena známá aula Audimax. Ve středu dopoledne se konala další demonstrace. Podrobnosti ZDE

Bárta nechce úsporu zadarmo -- rušení tratí bude stát miliardu!

20. 10. 2010

tisková zpráva Svazu cestujících ve veřejné dopravě

Regionální tratě, dědictví našich předků, přežily dvě světové války, většina z nich i období komunismu, ale pokud někdo nezasáhne, krátkozraké hurá-manažery z počátku 21. století ve službách ministerstva dopravy nepřežijí. Veškeré kroky, které ministerstvo dopravy ve věci rušení tratí v současné době činí, lze vyhodnotit jako velice promyšlené a s jediným cílem -- za každou cenu úředně zrušit regionální tratě a následně vytrhat koleje!

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2010

2. 10. 2010

V srpnu 2010 přispělo finančně na Britské listy 211 osob celkovou částkou 39 937.45 Kč. Příjem z reklamy byl 7000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.9 2010 částku 199 925.47 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 2101,20 euro. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.