OSN odsoudila izraelské tříštivé bomby

30. 8. 2006

středa 19.45: Jan Egeland, komisař OSN pro humanitární otázky, obvinil Izrael z "naprosto nemorálního" používání tříštivých bomb v Libanonu.

Pracovníci OSN, kteří odstraňují nevybuchlé bomby, nalezli dosud celkem 100 000 nevybuchlých, rozházených kazetových bombiček na 359 různých místech v Libanonu, řekl Egeland. "Devadesát procent úderů s tříštivými bombami bylo provedeno v posledních 72 hodinách konfliktu, kdy jsme už věděli, že dojde k dohodě," konstatoval. Egenald dodal, že bude trval 12-15 měsíců, než budou tříštivé bomby odstraněny, a že každým dnem jsou jimi zraňováni a usmrcováni lidé.

"Tříštivé bomby kontaminovaly velké oblasti - mnoho domovů, mnoho farem i polí," řekl Egeland. Charakterizoval tyto nové statistiky jako "šokující informace". Dodal: "Ten problém bude pokračovat mnoho měsíců, možná i let. Každým dnem jsou lidé mrzačeni, zraňováni a zabíjeni těmito zbraněmi. Nemělo se to stát."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Lze odstranit globální oteplování vystřelováním síry do atmosféry?

30. 8. 2006

Naše ekologické exkalace, z Evropy a z Ameriky, způsobily sucho, které v sedmdesátých a v osmdesátých letech usmrtilo v Africe statisíce lidí.

Paul Crutzen, laureát Nobelovy ceny za chemii za rok 1995, je odborníkem na chemii atmosféry, který zjistil, jak vzniká ozón ve vysoké atmosféře a jak je ničen.

Tento měsíc zveřejnil Crutzen článek v časopise Climatic Change. Argumentuje, že reakce světa na globální oteplování je dosud "nesmírným zklamáním". Na to, aby se koncentrace kysličníku uhličitého v atmosféře stabilizovala, je zapotřebí globálního snížení emisí CO2 o 60 - 80 procent. Avšak v současnosti je to pouze "zbožné přání". Tak je nutno začít uvažovat o alternativách.

Crutzen navrhuje, aby se začala používat obří děla nebo balóny, jejichž prostřednictvím by se stratosféra, 10 km nad povrchem země, naplnila sírou,píše George Monbiot v deníku Guardian.

Jak zvládnout hrůzy ve vaší mysli

30. 8. 2006

Mark Hill býval poručíkem v íránské armádě. Když žádal v Británii v roce 1989 o politický azyl, moc se mu líbila věznice, kde ho Britové uvěznili. Bylo to daleko lepší vězení než tábor pro válečné zajatce v Ramadi, kde byl vězněn během irácko-íránské války.

Když ho nemučili jeho iráčtí věznitelé, strávil týdny posloucháním řevu jiných mučených osob.

Polámal se mraveneček

30. 8. 2006 / Jaromír Máša

Myslím, že KDU-ČSL padla do docela jiné pasti, než si kdo myslí. Sleduji asi rok internetové novinové větve a pozoruji, že se v ČR prosazuje ideál "americké demokracie", tj. demokracie dvou partají, případně se střídajících u moci a v úřadech. Musím říci, že jako pracující člověk nemám moc času sledovat, "hú iz hú", ale z nadávek vznášených z americké internetové pravice na Clintona a z nadávek světové levice na Bushe, je to jasné.

Jak nelze pomluvit extremistu

30. 8. 2006 / Štěpán Kotrba

polemická reakce na článek Ondřeje Šlechty "Kauza Tobiáš -- svoboda slova není pro všechny?"

Ne, svoboda slova opravdu není pro všechny stejná.

Stejně jako není svoboda účasti na rozličných demonstracích pro novináře "ve službě" i "mimo službu"; stejně jako není svoboda slova pro policisty, státní zástupce či soudce k vykřikování vlastních názorů na projednávané případy; stejně jako není svoboda slova pro policisty či vojáky k prosazování politických názorů organizováním se na pracovištích či prosazování odborových požadavků stávkou; stejně jako není svoboda slova pro obecního úředníka k vyjadřování vlastního názoru na rozhodování samosprávného orgánu obce; stejně jako není svoboda slova pro žurnalisty včetně mluvících hlav ke kandidatuře v politice; stejně tak není svoboda slova pro pracovníky PR agentur při zveřejňování jejich názorů v médiích. To vše jsou kolize, které ve většině sice zákon explicitně nezakazuje, zakazují je ale profesní etické normy, zaměstnavatelé či stavovské organizace. Porušení těchto norem je přinejmenším chucpe.

Obava ze žaloby za pohrdání soudem

New York Times zablokoval pro britské čtenáře přístup k článku o teroristických spiklencích

30. 8. 2006

Americký deník New York Times zablokoval britským čtenářům přístup k článku, zveřejněnému v USA o údajných londýnských teroristických spiklencích. List se totiž obává, že by zpřístupněním tohoto článku lidem v Británii spáchal trestný čin pohrdání soudem.

Podle zákona, kriminalizujícího pohrdání soudem, nesmí sdělovací prostředky informovat ani veřejně spekulovat o případu, který je sub judice - který projednává soud - až do konečného vynesení rozsudku. Mnohokrát se v Británii stalo, že pokud tisk toto ustanovení porušil, proces s obžalovaným se nemohl konat, protože obhájci právem poukazovali, že "tisk nastolil zaujatou atmosféru a soudní proces by nebyl férový". (Zajímavé, že v českém prostředí, třeba v případě Karla Srby, si nikdo takové servítky nebere - viz například nedávný článek časopisu Respekt před novým procesem se Srbou.)

Článek, který si čtenáři NYT v Británii nepřečtou, má titulek: "V britském případě týkajícím se terorismu, vycházejí na veřejnost nové údaje". Článek tvrdí, že obsahuje nové informace o vyšetřování osob, které byly v Británii zatčeny začátkem srpna, že prý připravovaly atentáty na transatlantická letadla.

NYT, "Details emerge in British terror case" "ZDE

NYT, Times Withholds Web Article in Britain" ZDE

Londýn má "nejlepší systém veřejné dopravy na světě"

30. 8. 2006

Jako člověk, který se vyhýbá cestě do Londýna a jezdí tam opravdu jen, když musí, a kdykoliv se to stane, uvízne na 40 minut v nepohyblivém vozu metra mezi stanicemi, jsem poněkud pobaven na zprávou, že 2000 mezinárodních turistů hlasovalo, že "Londýn má nejlepší systém veřejné dopravy na světě", píše Jan Čulík. Stejně pobaveni by byli i každodenně, zoufale trpící občané ve veřejné dopravě - nyní například postižené stávkou.

Jak se kdysi vyjádřil jeden kritik z britských občanských řad: Co kdyby Tony Blair přestal organizovat vojenské invaze do cizích zemí a pokusil se odstranit chaos v londýnském metru...

I středeční list Guardian ironicky poznamenává, v článku nazvaném "Ta nejlepší zpoždění světa", že takové vítězství by jistě pobavilo cestující, kteří letos v červencových vedrech museli vytrpět ve vozech londýnského metra teplotu 47 stupňů a v autobusech 52 stupňů. Je to, jak poznamenává deník, téměř dvojnásobek teploty 27 stupňů, která je podle Evropské unie nejvyšší přijatelnou teplotou pro převážení dobytka.

Státní zástupkyně ví o podvodných machinacích policistů v kauze Srba, ale mlčí

30. 8. 2006 / Štěpán Kotrba

Zveřejnění osvobozujícího rozsudku Městského soudu v kauze údajných machinací firmy Certos při zadávání zakázek na ministerstvu zahraničních věcí odhalilo podvod policistů. Soud i státní zastupitelství však nechalo od března 2006 trestnou činnost policistů bez jakékoliv pozornosti. Stíhání směřovalo nejen proti pracovníkům Certosu, ale i proti tehdejšímu generálnímu sekretáři Srbovi a mediální štvanice, která případ provázela, se nevyhnula tehdejšímu ministru zahraničí Janu Kavanovi (ČSSD). Ten byl hlavním cílem mediálního útoku "novinářů" Mladé fronty Dnes.

Psáno pro deník Metro, ve zkrácené podobě vyšlo 30. 8. 2006 PDF

Protiraketová základna jako pomník

30. 8. 2006 / Petr Frish

V roce 1989 napsal americký politolog Francis Fukuyama esej 'Konec historie?'[1], která vzbudila ohlas ve světě i u nás. Někteří správně pochopili titulek eseje jako provokativní otázku. Jiní Fukuyamu povýšeně poučovali, že se vynoří nové otázky a že historie bude pokračovat. To se kupodivu i stalo. Je to důkaz, že historii lze někdy předvídat. O to se zde pokusíme v tomto článku.

Falešná karta lidských práv a zdravotní péče

30. 8. 2006 / Ivan David

Boj za lidská práva je ušlechtilý, jenže se zvrací v protiklad ušlechtilosti tam, kde se stává živností. Názvy řemesel mívají v češtině koncovku --ař, proto tuto kategorii živnostníků označuji jako "právaři". Před několika dny jsem hovořil s přítelem, významným českým porodníkem, členem ministerské komise, která dostala za úkol přezkoumat případy žen, jimž byla údajně proti jejich vůli provedena sterilizace. Celou kauzu zhodnotil jako velmi pochybnou.

V zápalu boje: svůj ke svému

30. 8. 2006 / Pavel Pečínka

Nad křižáckým hradem Beaufort vypínajícím se u libanonské řeky Lítání už bombardéry s šesticípou hvězdou přestaly vykreslovat po obloze bílé čáry, opačným směrem už nesviští přebytky z raketových skladů někdejší sovětské armády s přimalovaným zeleným půlměsícem. Zatím. Když tam pomocí vyhledávače Googole nahlédneme a spatříme okem družice přes mraky domy, auta na silnicích, zasněženou horu Hermon a pestrou mozaiku polí, ještě víc vynikne, o jak miniaturní přelidněné území se zde desítky let lidi řežou.

Masakr v Beslanu "vyvolaly ruské bezpečnostní jednotky"

30. 8. 2006

Masakr v Beslanu nebyl dle posudku experta zahájen/způsoben explozemi bomb teroristů, ale palbou ruských ozbrojených sil. K tomuto názoru dospěl expert na požáry a exploze profesor Jurij Saveljev, jenž je členem komise vyšetřující teroristický útok v kavkazském městě Beslanu. O jeho závěrech píše ruský deník "Nová gazeta" a polský deník "Gazeta Wyborcza".

Ne radarům

30. 8. 2006

Tisková zpráva iniciativy Ne základnám

Iniciativa Ne základnám reaguje na informace uveřejněné v MF DNES, podle kterých má být na českém území vystavěna "pouze" základna s radarem.

Iniciativa opakuje, že z bezpečnostního a dalších hledisek je zcela totožné, zda bude na americké základně na českém území pouze radar, nebo i rakety. V důsledku bychom se v obou případech zapojili do kontroverzní zahraniční politiky USA, nad kterou bychom ale neměli žádnou kontrolu. Zapojili bychom se tím také do tzv. Války proti terorismu, v rámci níž již zemřely desetitisíce nevinných civilistů a která zjevně nevede ke snižování teroristických hrozeb, ale naopak.

Americký katolický antisemita bude přednášet českým neonacistům v Muzeu policie

30. 8. 2006 / Štěpán Kotrba

Server českých extremních nacionalistů, "Národní tisková agentura", zveřejnil pozvánku na přednášku vydavatele amerického katolického časopisu Culture Wars E. Michaela Jonese , o vlivu judaismu na husitské hnutí. Druhým přednášejícím bude profesor historie na St. John's University v New Yorku John C. Rao. Ohlášen je ze spolku Roman Forum / Dietrich von Hildebrand Institute a jako bývalý prezident Una Voce America. Téma přednášky - Novus Ordo Seclorum a "válka proti terorismu".

Americký ultrakonzervativní vykladač "slova božího" Michael Jones si libuje v interpretaci evangelia sv. Jana se speciálním zaměřením na objasnění úlohy "oi iudaoi", "revolučního žida", nejlépe dle biblického citátu Jn 8,44 : "Váš otec je ďábel a vy chcete dělat, co on žádá. On byl vrah od počátku a nestál v pravdě, poněvadž v něm pravda není. Když mluví, nemůže jinak než lhát, protože je lhář a otec lži." . Autor, jehož texty o revolučním židovi do češtiny překládá Katolík Revue je propagován nacionalistickými extremisty a přednášet bude v Muzeu policie České republiky.

Lidé, kteří mají takové štěstí jako my, nepotřebují odvahu

29. 8. 2006

Otázka je, zda bychom měli přijmout goebbelsovsko-ždanovovskou doktrínu, že má stát právo určovat, co je historická pravda, a trestat veškeré odchylky od ní, například tedy popírače holocaustu. Jak jsem napsal tehdy a rád to zopakuji i teď, je hrubou urážkou paměti obětí holocaustu přijímat doktrínu jejich vrahů.

Je více než symbolické, že odporné desetiletí osmdesátých let bylo zahájeno vraždou jednoho arcibiskupa, který byl "hlasem bezmocných", a skončilo vyvražděním šesti vedoucích latinskoamerických intelektuálů, jezuitských kněží, které usmrtil elitní prapor, který už za sebou zanechal krvavou stopu obvyklých obětí, prapor, který byl vyzbrojen a vycvičen lidmi, kteří jsou nyní ve Washingtonu, anebo jejich bezprostředními učiteli. Z tohoto hrůzného období se můžeme také poučit sami o sobě. Málokdo na Západě vůbec ví, jak se ti zavraždění intelektuálové jmenovali. Představme si, kdyby se totéž tehdy stalo v Československu. Zavraždění intelektuálové by byli slavní a byli by uctíváni po celém světě. Mezinárodní rozhořčení by nebralo konce. Toto poučení není jedinečné, ani není nevýznamné.

Ideální formou společenské kontroly je komunita izolovaných jedinců, soustředěných jen na své úzké zájmy a nemajících organizace, jejichž prostřednictvím by získávali informace, rozvíjeli a artikulovali své myšlenky a konstruktivním způsobem jednali ve prospěch společných cílů. S použitím mnoha známých mechanismů se dnešní společnost tomuto ideálu kontroly blíží nebezpečným, ale nikoliv nezvratitelným způsobem.

Britský deník Independent publikoval rozhovor s Noamem Chomskym. Otázky mu kladli čtenáři z celého světa. Z rozhovoru vybíráme:

policista č. 232 098 a Kateřina Jacques

Jaké bylo pozadí útoku na Kateřinu Jacques?

29. 8. 2006 / Štěpán Kotrba

Advokát obviněného policisty Tomáše Čermáka Jaroslav Janeček tvrdí, že poslankyně za Stranu zelených (SZ) Kateřina Jacques svůj konflikt s Čermákem předem naplánovala. "Cílem promyšleného útoku bylo zviditelnit se před volbami," prohlásil Janeček. Právník prý má pro své tvrzení písemné důkazy, které získal od některých členů Strany zelených, píší pondělní Hospodářské noviny.

Právník obviněného policisty může mít možná i pravdu. Protože je velmi zvláštní, že na adresu mailnglistu Strany Zelených odeslal den po incidentu předseda strany Zelených Martin Bursík email, jehož obsah hovoří o až příliš racionálním uchopení situace do rukou stranických plánovačů. Poděkování jakoby náhodou přítomné stranické fotografce za pořízené fotografie, které se okamžitě dostaly do ČTK, jakoby náhodou přítomným stranickým právníkům za pomoc a ostatním za součinnost nevyznívá několik hodin po incidentu jako náhoda. Zvláště, když Bursík upozorňuje, že "jsme ve vrcholu volební kampaně a nerozmyšlená politická prohlášení by mohla celou věc dostat do jiné polohy než zdrávo." Petra Kolínská pak v dalším mailu upozorňuje ostatní, aby Bursíkův email neodesílali dál... Jediný, koho Bursík neznal jménem, byl fotoreportér Britských listů Michal "Wolf" Vlk, který pořídil z incidentu řadu snímků i videozáznam, které dokazovaly, že se událost seběhla poněkud jinak, než se zelení pokoušeli tvrdit okamžitě poté...

plné znění dopisu předsedy Martina Bursíka členům Strany Zelených ZDE

Michal "Wolf" Vlk: incident na Palackého náměstí FOTOGALERIE

Policejní násilí na Prvního máje TÉMA BL
Detail fotografie dokazující, že služební odznak policista v době zásahu měl a strhla mu jej napadená

Strana zelených nehovoří ve svém tiskovém prohlášení pravdu

2. 5. 2006

Informace, pocházející od samotné napadené i dalších svědků, že policista, který se vůči ní dopustil násilí, nebyl označen služebním číslem, není pravdivá. Stressová situace dotyčné ale omlouvá. Z fotografií, které na místě pořídil Michal Vlk, zřetelně vyplývá, že služební odznak strhla napadená policistovi sama, když se na zemi bránila.

Tiskové prohlášení Strany zelených : Vyjádření svědka Karla Jecha k brutálnímu zásahu policie proti zeleným 1. 5. 2006 ZDE

Fotografie dokazující, že služební odznak policista v době zásahu měl a strhla mu jej napadená ZDE

Google o vás ví všechno

28. 8. 2006

Skutečnou mocí pro totalitní vládu už není jen cenzura. Je to schopnost dovolit svým občanům, aby si hledali, co chtějí -- a pak si to zapamatovat.

Pokaždé, když používáte internetový vyhledávač, vaše hledání je uloženo v obří databázi. Chtěli byste, aby byly informace o tom, co zrovna vy, jmenovitě, vyhledáváte, zveřejněny? Pro tisíce zákazníků americké firmy AOL se toto právě stalo realitou.

V březnu letošního roku použil muž, žijící na Floridě, který rád sleduje portugalský fotbal, vyhledávač k řešení svých problémů. Hledal útěchu v alkoholismu, protože mu manželka byla nevěrná. Do vyhledávače vepsal dotazy (s gramatickými chybami) "manželka mě už nemiluje" "jak zabránit rozvodu" "jak se bránit alkoholismu" a "poruchy erekce".

Je to jeden z příběhů desetitisíců uživatelů internetu, které byly nyní zveřejněny, když firma AOL nyní omylem publikovala údaje o tom, co během předchozího čtvrt roku vyhledávalo na internetu prostřednictvím Googlu jejích 650 000 zákazníků (jde o 23 milionů hledání).

Ivana Odarčenková

Odarčenková znovu zakazuje

29. 8. 2006 / Štěpán Kotrba

Pražský magistrát zakázal pochod, jehož účastníci chtěli protestovat proti válkám, zbrojení, terorismu a případné americké protiraketové základně v České republice. Úřad vydal zákaz kvůli tomu, že pochod by mohl způsobit problémy v dopravě, řekla včera ředitelka odboru občansko-správních agend Ivana Odarčenková. Organizátoři se podle Jana Bednáře z Humanistická aliance proti rozhodnutí Magistrátu odvolají. Informaci přinesl deník Právo.

Demonstrace byla ohlášena na 5. výročí útoků proti WTC, 11. září večer. Účastníci by měli jít z Karlova mostu přes Malostranské náměstí a Nerudovou ulicí na Hradčanské náměstí. Podle úředníků pochod vede přes dopravní trasu na Malostranském náměstí.

Argument o problémech v dopravě, tlumočený úřednicemi pražského Magistrátu je ovšem zástupný. Většina protiválečných pochodů, které kdy směřovaly k americké ambasádě, vedla přes Malostranské náměstí a zakázána nebyla. Byly to například demonstrace proti válce v Iráku, proti MMF, proti NATO či proti bombardování Bělehradu. Ivana Odarčenková se se svými kolegyněmi na Magistrátu nechvalně zapsala do análů porušování zákona úředníky i v případě protizákonného vymáhání pokuty za nespolupráci na sčítání lidu od redaktora Britských listů v roce 2002, protizákonného vymáhání pokuty od aktivisty Mikuly za "zpupnost" vůči policejní perlustraci či naopak povolením neonacistického "pochodňového" průvodu pražským Židovským městem v roce a jeho následným zákazem policií až po masivním protestu židovské obce a Židovské liberální unie.

Katrina po roce -- využitá příležitost

29. 8. 2006 / Helena Franke

29. srpna jsme si připomínáme výročí hurikánu Katrina, který loni postihl jih Spojených států. Velké škody byly způsobeny větrem, který dosahoval na moři až 280 km/ h, na pevnině kolem 250km/h. a vodou z oceánu a nedalekého jezera, která zaplavila většinu města New Orleans. Čtyři hráze ochraňující město se protrhly a selhaly i odvodňovací kanály. Na některých místech města dosahovala voda až 7,6 metrů. Ve vodě plavalo ohromné množství odpadků, nafta, různé toxické látky a potom i tlící těla lidí a zvířat.

Jimmy Carter: Tony Blair je povolný a podlézavý

29. 8. 2006

Nedostatečné státnictví Tonyho Blaira a jeho bojácná podlézavost vůči Georgi Bushovi jsou příčinou pokračující krize v Iráku a celosvětové hrozby terorismu, řekl bývalý americký prezident Jimmy Carter britskému deníku Daily Telegraph.

Michal Viewegh: Vybíjená

Když chceš něco vědět, tak se neptej

29. 8. 2006 / Aleš Merenus

Michal Viewegh, Vybíjená, Petrov, Brno, 2004, ISBN 9-788072-271917, 222 stran

V pořadí čtrnáctá Vieweghova knížka přináší pomyslný zlom v autorově tvorbě. Jde o zlom tematický i strukturní.

Zastavím se u samotného titulu, protože hraje ve významově-tematické výstavbě románu klíčovou roli. Arthur Schopenhauer ve svých úvahách postuloval, že název by měl být shrnutím, jasně čitelným jménem textu, aby čtenář hned od začátku tzv. věděl do čeho jde, když se pouští do čtení. Tento požadavek Vybíjená splňuje bezvýhradně. Nezavádí recipienta úmyslně na špatnou stopu, ale metaforicky pojmenovává klíčovou dimenzi knihy. Autor naplňuje pojem vybíjené přinejmenším dvojím obsahem. V prvním řádu jde o význam doslovný, referující k dětské hře s balónem. V metaforické rovině je pak přenesen na život postav románu, přičemž vybití znamená smrt.

Antikomunismus jako (jediný) program

28. 8. 2006 / Stanislav Křeček

Protikalouskovské vzepjetí v KDU-ČSL, kterého jsme byli svědky v uplynulých dnech, odhalilo jednu mimořádně pozoruhodnou, zcela a neuvěřitelně iracionální část české politiky: v zemi, která je členem NATO a chystá se na předsednictví EU, za evropské politické situace v r. 2006, může být obava z nástupu jakési blíže nedefinované totality a z této "obavy" plynoucí antikomunismus jediným politickým "programem" významné části českého politického spektra!

Ideologická neústupnost za každou cenu?

28. 8. 2006 / Jan Čulík

Článek Luboše Záloma, stoupence extremistického hnutí "objektivismus" Ayn Randové, v němž autor odsuzuje "pragmatismus Miroslava Kalouska" a chválí, že si KDU-ČSL udržela ideologickou čistotu, je nesmírně zajímavou výzvou k diskusi. Definuje totiž přesně to, čím by politika neměla být a čím v českém kontextu skutečně je: soubojem několika těžce znepřátelených klanů, jejichž postoj ke skutečnosti není založen na racionální, otevřené analýze měnících se faktů, ale na zakonzervované, nepružné ideologii, jejíž podstatou je emocionální náklonnost.

Radar SBX  foto: US Army

Protiraketová obrana USA: XBR a SBX radary

28. 8. 2006 / Stanislav Kaucký

Radar SBX foto: US Army

Systém protiraketové obrany USA je velmi složitý, rozprostřený systém s vysokými nároky na toky obrovských objemů informací mezi jejími prvky na Zemi, na moři, ve vzduchu i v kosmu. Aby mohla být cizí raketa úspěšně zasažena a zničena včetně jejich oddělených bojových hlavic, musí spolehlivě fungovat všechny prvky systému. Jestliže by jeden z prvků selhal, selhal by i celý systém.

Podle posledních náznaků by v České republice mohl být postaven jeden z "obřích"radarů, nutných k zajištění funkce antiraket zbraňového systému. Radar XBR (a jeho verze SBX) má být jedním z klíčových a nepostradatelných senzorů systému protiraketové obrany USA.

Stanislav Kaucký: Cizí protiraketová základna v Česku? ZDE

MfD cituje 29. 8. 2006 Stanislava Kauckého: Protiraketový radar může ohrozit letadla ZDE

Hospodaření OSBL za červenec 2006

6. 8. 2006

V červenci přispělo celkem 116 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 17 366.00 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní nadto 1,459.34 USD. Příjem z reklamy byl 22 000 Kč.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.