V Kyrgyzstánu vypukla etnická válka
14. 6. 2010
Mezi kyrgyzskými a uzbeckými mladíky dochází k přestřelkám poté, co se nepokoje, vzniklé v městě Oš, rozšířily do dalších oblastí.
Kyrgyzská prozatímní vláda vydala svým bezpečnostním jednotkám právo na místě střílet násilníky, kteří vyvolávají nepokoje, avšak násilí pokračovalo a od čtvrtka zahynulo více než 100 osob. Nejméně 1100 lidí bylo zraněno v nejhorším etnickém násilí za posledních dvacet let. Davy kyrgyzských mužů vypalují uzbecké vesnice, vraždí obyvatelstvo a útočí na policejní stanice.
Tisíce zděšených Uzbeků prchají směrem k hranici s Uzbekistánem poté, co byly zničeny jejich domovy. Svědci informovali, že byly zastřeleny ženy a děti, které se snažily uprchnout.
Většina města Oš byla zničena, celé uzbecké čtvrti byly srovnány se zemí. Většina obětí jsou Uzbeci. Jejich mrtvoly leží v troskách a začínají zapáchat.
Dočasná představitelka kyrgyzské vlády Rosa Otunbajeva konstatovala, že nepokoje vyvolal svržený uzbecký prezidnet Kurmanbek Bakijev. Bakijev uprchl letos v dubnu poté, co jeho vojáci zastřelili 85 neozbrojených demonstrantů. Probakijevovské hnutí v jižním Kyrgyzstánu se rychle proměnilo v násilný etnický konflikt. Většina Uzbeků podporuje novou prozatímní vládu.
Vládnou obavy, že se konflikt rozšíří do dalších zemí ve střední Asii. Znepokojeny jsou i Spojené státy, které používají vojenskou základnu u kyrgyzského hlavního města Biškeku, odkud vysílají vojáky do Afghánistánu. Americké velvyslanectví lituje pokračujícího názilí a požaduje "okamžité obnovení pořádku respekt vůči právu a zákonnosti".
v sobotu požádala Otunbajeva Moskvu, aby vyslala vojáky a obnovila pořádek. Ruský prezident Medveděv to odmítl učinit. Konstatoval, že nepokoje jsou "interním konfliktem, nicméně vyslal do Kyrgyzstánu prapor parašutistů, jejichž jediným úkolem je zajistit bezpečnost na ruské vojenské základně v Kantu na severu země. Medveděv bude jednat s regionálními spojenci, jak reagovat na krizi.
V devadesátých letech bylo při násilí mezi Kyrgyzy a Uzbeky v městě Oš usmrceny stovky osob a jen rychlý zásah sovětských jednotek zabránil dalším bojům. Dnes žádná ruská vojska nepřijedou, a tak prozatímní kyrgyzská vláda povolala do zbraně záložní vojáky až do věku 50 let.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 14.6. 2010
-
14.6. 2010 / Protest proti zavádění školného na vysokých školách14.6. 2010 / Důchodová deforma14.6. 2010 / Stošestiletá vězenkyně z Terezína hraje Chopina14.6. 2010 / V Kyrgyzstánu vypukla etnická válka14.6. 2010 / Levičáctví NENÍ out, ale...14.6. 2010 / Pište, ženy a dívky!14.6. 2010 / Výzva a protest11.6. 2010 / Jak je to s rušením železničních tratí v ČR?11.6. 2010 / Jiří BaťaProč se odečítají od nákladů podniků často soukromě zneužívané náklady na automobily?2.5. 2010 / Hospodaření OSBL za duben 2010