Kde jsou ženy ve vyjednávacích týmech?

3. 6. 2010 / Michaela Appeltová

ODS nemá v expertních vyjednávacích týmech ani jednu ženu. TOP 09 jednu (Vlastu Parkanovou), Věci veřejné dvě (Kristýnu Kočí a Karolínu Peake). A to se představitelé VV a TOP 09 před volbami oháněli počty žen na kandidátkách, Petr Nečas, předseda ODS, pak často hovořil o jeho snaze zvýšit podíl žen na vedení strany.

An English version of this article is in CLICK HERE

Proč předsedové stran nevyužijí expertizu a zkušenosti žen ve svých stranách? Či znalosti nových poslankyň? Copak jsou méně kompetentní, komunikačně i odborně, než jejich mužští kolegové? Kromě toho předsedové stran (opět) ignorují vůli voličů a voliček, kteří svými preferenčními hlasy do sněmovny poslali 14 žen, a celkově je tak žen v PSP historicky nejvíce: téměř čtvrtina sněmovny. Kde jsou jejich předvolební prohlášení o ženách na kandidátkách, kterými lákali voliče/ky?

Tato situace je alarmující ještě z jednoho důvodu: velmi často se z členů/ek vyjednávacích týmů rekrutují ministři/yně. Všechny tři strany vehementně prohlašují, že současné diskuse mají za cíl pouze nalézt programové shody a že na personální politiku dojde až mnohem později. Jestliže však ženy nejsou podle logiky (předsedů stran při sestavování) vyjednávacích týmů kompetentní diskutovat o vládní koalici, budou titíž předsedové "mít koule" na to umístit ženy na ministerské posty?

Kromě obsazení rezortních postů pak nízký podíl žen ve vyjednávacích týmech může naznačovat také budoucí rozložení (genderových) politických sil ve sněmovně: parlamentní strany jednající o budoucí koalici evidentně nevnímají ženy jako dostatečně kompetentní politické partner(k)y. Na konkrétní činy nově zvolených parlamentních stran budeme muset ještě počkat, už teď je nicméně jasné, že ženy budou muset o své místo v politické aréně velmi bojovat.

Kromě kriticky nízkého podílu žen na vyjednávání nové vlády je zásadně nepřijatelný způsob zobrazování Kristýny Kočí, jediné ženy mezi členy hlavních vyjednávacích týmů. Média ji zobrazují jako mladou "dívku" či "blondýnu, která se před volbami nechala nafotit do kalendáře". Že se na billboard nechal nafotit i David Vodrážka v plavkách nebo že kvalifikace Radka Johna pro práci poslance je "pouze" jeho novinářská praxe, o tom už média tolik nereferují. Kočí vystudovala prestižní pařížský Institut politických věd a má zkušenosti z práce v českém parlamentu. Zobrazování této političky jako "hloupé blondýny" je prostě a jednoduše nefér.

Vytisknout

Obsah vydání | Čtvrtek 3.6. 2010