27. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 2. 2008

Agenti CIA konspirují na pražských WC

(Výňatek z turistického průvodce)

Vyrazil jsem do Prahy za prací, netuše jak snadno se stanu obětí honičky a konspirace. Hned u východu z Hlavního nádraží jsem šlápnul do velkého lokáče moči. Nedíval jsem se pod nohy. Nedaleko za keřem jsem totiž zmerčil podezřelou postavu. Stavěla se nenápadnou. Hlupák by si myslel, že tam močí turista, mně však bylo ihned jasné: "Je to agent! Loví po kapsách pistoli!"

Již ve vlaku mne sledovali policisté. Předstírali pořádkovou službu. Všimli si mne okamžitě. Byl jsem totiž odmaskován, oblečen jak prachobyčejný občan. Neměl jsem obarvené, vyztužené, vyčesané ani vyholené vlasy. Neměl jsem ani tetování, řetězy, řemeny, visací zámky, vředy, modřiny, vpichy, kudlu a ani bouchačku. Byl jsem bez okovaných bot a černých hadrů. Bez tajemných nápisů, symbolů, křížů, hvězd, lebek, hnátů, klikyháků nebo záhrobních ksichtů. Hubu jsem měl bez cvočků, kroužků, spon a jehel. Uši bez šroubů, matek, podložek a náušnic. Nesmrděl jsem sprejem, kouřem, konopím, česnekem a ani penězi. Neměl jsem módní odřené, vyšísované, otrhané, ani záplatované hadry. A natož abych měl společenský oblek, sako nebo alespoň kravatu.

Byl jsem podezřelý. Nevypadal jsem jako chartista, anarchista, antichartista, antianarchista, fašoun, antifašoun, komouš, antikomouš, homouš, ekolog, ekonom, bankéř, bezdomáč, somrák, pankáč, podnikatel, mafián, nácek, dealer, skejťák, magor, socan, dacan, odesák. Ani jako pravý, levý, horní, spodní nebo střední extrémista. Dokonce jsem nevypadal ani jako blondýna. Vypadal jsem jako prostý občan. Takový ten, co mu jdou po krku všichni politici, agenti a úředníci. Také policajti, zločinci, grázlové, slídilové a jiní šmejdi. Byl jsem přespříliš nápadný svojí nenápadností. Proto se mne ochránci zákona a zločinců nebáli a tak mne řádně zkontrolovali. Co kdybych byl náhodu terorista? Nebyl jsem. Byl jsem dříve jezeďák a traktorista.

Nepotrhle, slušně oblečen, vyjel jsem do hlavního města hledat zaměstnání. Vykopli mne po třiceti letech. Za poctivou práci, že jsem nekradl a nebyl na straně. Hledal jsem něco v inzerátech. Všude dnes chtějí jen samé agenty, reprezentanty a obchodní zástupce. Každý jenom přeskupuje, prodává a překupuje. Nastal věk překupníků. Praha jejich ráj, se jimi se jenom hemží.

Už při vystupování z vagonu jsem narazil na houf agentů - slepého, hluchého, němého, drzého, nakaženého a bezcitného. Nabízeli mi bezcenné cetky, uronit slzu, výměnu peněz, ubytování, taxík, prohlídku Prahy a rozkroku. V hale nádraží mi zkřížili cestu další. Když jsem se prodíral houštím ztrouchnivělým trosek bez domova, jeden mi podloudně nabízel časák Nový prostor. (O ten na ulici nestojím.) Jiný mi spiklenecky nutil brožuru Pobuďte se. (To by se měli jiní.) Další překupníci mi nutili stavební spoření, hypotéku, masáž, pojištění, rychlou půjčku, knihy, zelený párek v rohlíku a jeden dokonce nějakou špindíru. Bylo jich tam jako vajglů před východem z haly nádraží. Mezitím mi někdo šlohnul z kapsy mobil.

Vymkl jsem si kotník na rozmlácené dlažbě před nádražím a vyjdu ven na trávník, abych si otřel boty zamočené od moči. Přimotal se ke mně další agent. Cpal mi trávu či nějaké koření. (Majoránky máme doma dost.) Když jsem před ním prchal, uklouznul jsem v trávě na psím výkalu. Předtím jsem stačil odmítnout kvalitní hodinky od snědého tlouštíka, značkové parfémy od chlápka v kožeňáku, sadu nožů a podanou ruku se špinavými nehty od fialově zmalované krávy. Sednu si na lavičku a v tu ránu je u mne cizokrajné, špinavé a uslintané dítě. Se smrkancem u nosu žebrá, že má hlad. Tak mu dám svoji svačinu. Vztekle nadávajíc odběhlo. Chtělo prachy. O ty žadonila i vyzáblá nepohlavní kostra vedle na lavičce. Prý na bílý prášek. Zřejmě si chtěla vyprat zbytek rozbředlého mozku.

Táhnu směrem na Václavák a co sloup, to leták s nabídkou perspektivního zaměstnání obchodního zástupce. Přišlo na mne nucení. Nepříjemná situace. Jestli to nevíte, tak v Praze je podezřelý každý, kdo hledá WC. Máte-li zde nějakou toaletní potřebu, byť jen malostranskou, musíte se skrývat, maskovat a plížit jako diverzant v týlu nepřítele. Ale tak tomu chodí vlastně v celých Čechách.

Vodní záchod je aristokratickou výsadou bývalé antické buržoazie, nyní pražské. Možnost úlevy a nemít špinavý zadek ji odděluje od proletariátu. Máte velkou smůlu, patříte-li mezi sprosté plebejce, venkovany nebo přivandrovalce.

Samozřejmě, neboť turisté a cizinci k nám přece nepřijíždějí na záchod, ale aby se od nás nechali obrat až na kost. Proto jim žádný veřejný záchod neposkytneme. Natož zdarma. Ať se nikde venku necourají, zapadnou do hospod nebo nakupují. Mohou si jen rychle shlédnout památky. Díky předkům se živíme turistickým ruchem. Po nás žádné památky nezůstanou. Jen samé banky a tunely. Potomkové, ať se živí sami, holomkové. Nejsme rozmařilí. Myslíme ekonomicky. Jenom na sebe.

Ve stavu nejvyšší nouze, nucení a ohrožení jsem zapadnul do nejbližší hospody. Sednu ke stolu. Objednám si rychle pivo. U stropu zjistím skrytou kameru. Ejhle, špionážní prostředí. Moderní špehování, průmyslový monitoring, přináší smutek. Lepší je osobní styk s fízly.

Nucení se nedalo již vydržet. Vstanu a sunu si to nenápadně na Ministerstvo vnitra a úlevy. Připadám si pod kamerou jako agent, který tam jde konspirovat. Byl nejvyšší čas. Nechtěně, vypustil jsem čpavou dýmovnici. Zápach jako po Cibulce. Trapný zvuk trhané tkaniny, zakryl jsem pohoršeným pohledem kolem sebe. Nikdo si ničeho nevšimnul. Do místnosti právě vešlo hlasitě pár hostů. Vrhnul jsem se o překot do konspirační místnosti.

Vlítnu na WC. Hledám mrtvou schránku. Mísa nikde, ani žádný osobní svazek toaletního papíru. Všechny důležité ztopili. U zdi jen pár pisoárů a na zamčených tajných dveřích šifrovaný nápis v angličtině, němčině, francouzštině a ruštině. A také v češtině, tajném to jazyku všech fízlů a konspirátorů. Pro nezasvěceného to byla velmi obtížná a nesrozumitelná šifra: "Vážení hosté, z důvodu, abychom pro vás udrželi čisté WC, je klíč od záchodu k vyzvednutí u obsluhy v baru."

Osvítil mne duch svatý: "No jasně! Na zamčeném záchodě se udržuje čistota nejlépe!" Když však nerozumíte, nemáte-li klíče k šifře, jste v hajzlu.

Nezkušený občan by mínil, že klíč ukrytý u obsluhy je pravidlem konspirace nějaké benzínové pumpy v pohraničí, kde se obchoduje s laskavostí. Potím se a pro sebe si říkám: "To je přesně ono! Zpravodajský pokyn k navázání spolupráce. Avšak takto v tísni, jak se vydám přes celý lokál do vzdáleného baru?" Byl jsem v krizi. Gatě dolů, strhnu trenky, zadkem přisednu si na pisoár. Kýžená úleva, přišla mi na střeva. Pochopil jsem, že nově vzniklý lokáč moči na podlaze, urinotherapie, je součástí svébytné pražské hygieny.

V tom se rozletí dveře. Dovnitř vtrhne chlap. Celý říčný, rozhlíží se, oči na vrch hlavy. Lámanou češtinou s angloamerickým přízvukem drmolí: "Já také ch CIA le nemám klíč." Hned mi to došlo. Zajásal jsem v duchu: "Americký agent CIA! Ti mají přece zpravodajce nejlepší! Mají inteligentní informace z ústředí. A také přehled o všech tajných klíčích od šifer a záchodů v Praze!" S pochopením jsem se na něj spiklenecky usmál. Je lepší, když si mne nějaký agent vybere ke spolupráci sám, než abych jako idiot lítal s potřebou po Praze.

Zatímco jsem se umýval, abych měl pro akci čisté ruce, agent CIA naplnil další mrtvou schránku. Hladina pozemních vod v místnosti stoupla. Pak jsme se tomu všemu společně zasmáli a šli jsme se vožrat jako prasata. Takto osobně se spolupráce navazuje nejlépe. Jako za starých časů, tenkrát U Kalicha. Jak se ukázalo, spiklenec byl Jan Nowak z Chicaga. Přijel po letech do vlasti. Vůbec mu to překvápko nezávidím. Aspoň mi dohodil u příbuzného novou práci. V zahraničí větší vlastenci, než doma. Dělám podomního obchodníka. Roznáším po domech a po ulicích reklamní letáky, prodávám sny, vnucuji iluze, nutím dluhy a všemožně otravuji lidi. Občas při tom něco šlohnu. Zítra se nachomejtnu jistě i u vás.

                 
Obsah vydání       27. 2. 2008
27. 2. 2008 Čtvrtek dnem boje proti bankovním poplatkům Bohumil  Kartous
27. 2. 2008 Nesouhlas s separátním vyjednáváním Topolánka s Američany o vízech i v Evropském parlamentu
27. 2. 2008 Sloučení škol v Unhošti je pohrdáním názorem občanů
27. 2. 2008 Kreslil Adolf Hitler Sněhurku a trpaslíky?
27. 2. 2008 Ponížená suplika důchodců císaři pánu
26. 2. 2008 EU varuje Topolánka před bezvízovým stykem s USA Štěpán  Kotrba
27. 2. 2008 Oscar Cotillardové: herečce, která se převtělila do Edith Piafové Josef  Brož
27. 2. 2008 Zahřej mé omrzlé ruce Miloš  Balabán
27. 2. 2008 Zoran Vujovič. 21 let. Čest jeho památce. Jaroslav  Foldyna
27. 2. 2008 Kdy přestanou lhát? Boris  Valníček
27. 2. 2008 Pracovník - největší nepřítel ekonomiky Sandra  Wain
27. 2. 2008 Michael  Marčák
26. 2. 2008 Bojujme proti komunismu
26. 2. 2008 Bojujme za socialismus
27. 2. 2008 Mučení Petr  Wagner
27. 2. 2008 Je mučení "pohyb vpřed"?
26. 2. 2008 Mučení jako důkaz, aneb Jiří Křižan byl věštec Jan  Čulík, Boris  Cvek
27. 2. 2008 Obětovat život nebo svobodu jednotlivce v zájmu nesmyslu je nesprávné vždy Tomáš  Stýblo
27. 2. 2008 Mučení: Zrádné je slovíčko "zjevně" Petr  Novotný
27. 2. 2008 Poněkud mimochodní odpověď
27. 2. 2008 Měli bychom být dvojnásobně citliví na to, co se naším jménem chystá František  Řezáč
27. 2. 2008 Byli by Češi ochotni zase skočit na špek levičákům a škodit své zemi cestou občanské neposlušnosti? Tomáš  Pečený
26. 2. 2008 Topopes
27. 2. 2008 Životopis Egona Lánského
27. 2. 2008 Agenti CIA konspirují na pražských WC Wenzel  Lischka
27. 2. 2008 Rozdíly a podobnosti mezi nacismem a komunismem Boris  Cvek
26. 2. 2008 Plomby a propaganda strachu Štěpán  Kotrba
27. 2. 2008 Seminář: Ruská zahraniční politika v 21. století
26. 2. 2008 Alternativa pro radar a antirakety v Británii?
26. 2. 2008 Podle šéfa izraelské armády bude brzy válka
26. 2. 2008 Krajní pravice a její snahy o nadnárodní spolupráci Daniel  Strož
26. 2. 2008 Vážné problémy při udílení grantů Hlavního města Prahy
26. 2. 2008 Bursíkúv mail Kaťušce dešifrován Vladislav  Černík
26. 2. 2008 Je nejvyšší čas ukázat naši společnou vůli Soňa  Hromátková
26. 2. 2008 Je McCain "čestný člověk", "fanatický militarista" - nebo obojí? Greg  Evans
26. 2. 2008 Velcí a mocní mají více vlivu než malí a slabí. Ti mají ale svůj hlas a právo svůj názor hlasitě vyslovit Egon T. Lánský
26. 2. 2008 Únor - rozporné dědictví Milan  Valach
26. 2. 2008 Těsná většina a netěsná menšina Milan  Daniel
26. 2. 2008 Přímou demokracii? Jak? Milan  Daniel
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede
30. 11. 2007 Jací jsme
12. 2. 2008 Hospodaření OSBL za leden 2008