26. 2. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 2. 2008

Strany jsou pro straníky, mlčící většina pro všechny

Ještě jednou si dovolím reagovat na články a maily, které přišly jako reakce na můj příspěvek. K článku pana Tupáčka:

Nejde o to zda kritizujete všechny novináře nebo jen některé a jde-li vám hlavně o zaujatost a zášť. Ono totiž samo o sobě psaní v novinách proti Paroubkovi mi někdy připomíná situaci, že se člověk boji otevřít kalendář, aby na něho nevykoukl Paroubek. O tom, že si mnoho věcí zaviní sám snad ani nemusíme polemizovat. Pravdu však máte v tom, že dnes už z Paroubka není hulvát, ale upravený robot z dílny PR agentur.

Nepatřím mezi oddané paroubkovce a netajil jsem se tím nikdy, ale snažil jsem se poslední dobou o řešení problémů uvnitř strany a dokonce Paroubkovi pomáhal. Jako důkaz uvádím, že jsem psal a poslal na předsednictvo ÚVV i ÚVV a samotnému Paroubkovi žádost o řešení situace s členem předsednictva ÚVV, který hlasoval jako zastupitel v KZ s ODS pro záměr privatizovat nemocnice a poukazoval jsem na to, že se dopustil stejného podrazu jako Pohanka a Melčák. Dodnes se neudálo vůbec nic. Ještě bych chtěl dodat k tomu, co píši o slibech a podrazech. Pane Tupáčku, kdyby se vše dalo popsat a nebyla obava hlavně redakce o žalovatelnost některých výroků, ujišťuji vás, že příkladů mám více než dost a možností je dokladovat také. (Pozn. red.: Pokud budou zdokladované, rádi je vydáme.) Pokud je váš zájem o pana Paroubka trvalý, napište mi mail a já vám klidně pošlu i ty důkazy o tom jak se elegantně vyhnul řešení problémů bez ohledu na Stanovy. Takže o tom dál diskutovat nemůžeme.

Atmosféra strachu, to už je jiná skutečnost. Jak se asi musí cítit třeba Snítilý, který neudělal nic horšího, než že nevolil ve veřejné volbě Švejnara a dnes má před vyloučením. Skoro třicet zrádců Miloše Zemana zůstalo nepotrestáno a užívá si "zasloužených poct" v této straně. Pouze paní Buzková a pan Zaorálek řekli Zemanovi do očí: My tě volit nebudeme. Ti ostatní mu poklepávali na rameno. Tentýž Zeman velice pomohl ve volbách Paroubkovi a jejich rozchod dovršila právě snaha Paroubka o koalici s ODS po volbách. Článek, kde oba říkají, že koalici s ODS neuzavřou, je možné dohledat na internetu. Po několika dnech už mluvil Paroubek jinak. Nešlo mu o nic jiného než o moc, i když tato koalice v této době by byla pro ČSSD smrtící. Mám ten článek k dispozici a vyšel v Právu.

Píšete, že Paroubek není diktátor. Víte, mám velký problém si představit, jak opravdový diktátor vypadá nebo jak jedná. Protože pro některé je diktátor ten a pro druhé zase jiný. Co tedy je Paroubek, když si bez souhlasu okresů dělá okružní jízdy po okrese a spíše jim ubližuje, než pomáhá? Okresy mají jedinou možnost v podstatě bezvýsledně protestovat. Co tedy je Paroubek, když Dimun musí být ve straně, i kdyby se členové zbláznili? Co tedy je Paroubek, když podporuje vylučování nevinných, aniž by se snažil zabývat se jejich dopisy a přijal je bez přítomnosti Bendy a vyslechl jejich obhajobu?

V Ústeckém kraji se předseda KVV Benda stal soukromým bodyguardem páně Paroubka a jedině on rozhoduje, kdo smí s Paroubkem mluvit kdy, kde a jak. Co je vlastně Paroubek, když vyloučí poslance za zradu ČSSD v hlasování o důvěře vládě a klidně si nechá ve straně krajského zastupitele a člena předsednictva ÚVV, který hlasuje s ODS pro záměr privatizovat nemocnice? Není to dvojí metr? A teď dokonce vyloučení hrozí i Snítilému, kdy já osobně nepovažuji za zradu hlasování proti Švejnarovi, protože Švejnar opravdu nebyl kandidátem ČSSD, a nedá se to srovnat se Zemanem. Kdyby kandidoval někdo z ČSSD, nebo jiný levicový kandidát neměl bych s tímto jednáním žádný problém. A na závěr, co tedy je Paroubek, který ani jako předseda nedodržuje Stanovy, které si tato strana vytvořila a nechala si je schválit sjezdem a měly by být jakýmsi zákonem. V této zemi není zvykem obracet se na soudy kvůli dodržování Stanov. Tak jako není v této zemi zvykem věřit v právní stát. Odpovězte mi je to vůdce, duce, generalisimus, monarcha nebo jen člověk, který si utvořil kolem sebe skupinu lidí, kteří mohou vše a zároveň ho chrání za nějaké sliby před nepohodlnými členy?

Poznal jsem v této straně jak to chodí, cukr a bič se hodí na nepohodlné a někdy i zabere, ale i o tom se nedá tady mnoho psát, protože za některé věci je i mně stydno. Víte, až jednou poznáte, že jste využíván k nejhoršímu podrazu, který se chystá na lidi neprávem vyloučené, a dozvíte se to až v den Krajské konference, je vám na zvracení. Samozřejmě ten cukr chutnal, ale tím bičem byli postiženi i ti vyloučení. A jsme zas u toho, co je tedy Paroubek a jeho lidé - není to smečka? V Ústeckém kraji si dovolím tvrdit že ano. Nebudu se s vámi přít o tom, že by Paroubek chtěl potopit sociální stát. Já to nevím a ani jsem to takhle nikdy nevnímal, protože pokud by tato strana měla za cíl potopit sociální stát, tak její existence je naprosto zbytečná. Jedno však mohu dodat, ale to berte opravdu jen jako malý dodatek, jako předseda MO OS Stavba mohu z mnoha vyjádření představitelů odborů konstatovat, že vztahy mezi odbory a ČSSD jsou na nejhorší úrovni od roku 1990. Za to však nemůže jen Paroubek, ale i místopředsedkyně strany pověřená těmito kontakty. Sociální stát bez odborů si neumím představit. Já si totiž nedovedu představit ani jiný stát bez odborů.

Jen krátce k panu Řezáčovi: nejsem zastáncem vystoupení ze strany, když se mi něco nelíbí. Neudělal jsem to ani v době, kdy bylo občanské fórum pro všechny a strany pro straníky. Myslím si, že člověk by měl vždy hájit svoje přesvědčení. Zdá se mi v demokratické společnosti trošičku ošidné tvrzení: "Vyřiďme si to na našem dvorečku, ať nám do toho hnojiště nikdo nevidí." Proč musí být v demokracii všechno tajemné a utajované? Proč musí v demokracii rozhodovat Kubiceho útvary, BIS, Randák a Dimun a jiné podivné zjevy a instituce? Proč by se v demokracii nemohl sejít kdokoliv s kýmkoliv ve veřejném zařízení, aniž by musel mít obavu, že jeho foto ze společné večeře nebo přátelského rozhovoru bude předáno nějaké zpravodajské službě a zneužito? Proč by se měl kdokoliv bát cokoliv říci do telefonu nebo na veřejnosti, v práci nebo ve straně pokud říká věci, které jsou pravdivé? Zastávám názor, že strany mají obrovskou odpovědnost vůči veřejnosti a politika by měla být věcí veřejnou a transparentní. Pokud však někdo má strach z toho, že na neférové věci by bylo vidět, pak se nám jaksi vrací zpátky i když trochu obměněné to staré známé heslo cituji: Strany jsou pro straníky a mlčící většina pro všechny.

Já si myslím, že právě ta mlčící většina by měla začít nahlas mluvit hlavně u voleb, protože právě ona může rozhodnout, kdo zvítězí. Nedělám si iluze o jiných stranách, ale to snad by nás všechny mělo děsit.

                 
Obsah vydání       26. 2. 2008
26. 2. 2008 EU varuje Topolánka před bezvízovým stykem s USA Štěpán  Kotrba
26. 2. 2008 Vážné problémy při udílení grantů Hlavního města Prahy
26. 2. 2008 Je nejvyšší čas ukázat naši společnou vůli Soňa  Hromátková
26. 2. 2008 Všechny deště Inka  Machulková
26. 2. 2008 Těsná většina a netěsná menšina Milan  Daniel
26. 2. 2008 Mučení jako důkaz, aneb Jiří Křižan byl věštec Jan  Čulík, Boris  Cvek
26. 2. 2008 Topopes
26. 2. 2008 Podle šéfa izraelské armády bude brzy válka
26. 2. 2008 Plomby a propaganda strachu Štěpán  Kotrba
26. 2. 2008 Alternativa pro radar a antirakety v Británii?
26. 2. 2008 Aktivisté proti americkému radaru v ČR přivítají českého premiéra před Bílým domem
26. 2. 2008 Protesters Against US Radar in Czech Republic to Greet Czech Prime Minister at the White House
26. 2. 2008 Mějme sílu a odvahu myslet...
26. 2. 2008 Krajní pravice a její snahy o nadnárodní spolupráci Daniel  Strož
26. 2. 2008 Bursíkúv mail Kaťušce dešifrován Vladislav  Černík
26. 2. 2008 Bojujme za socialismus
26. 2. 2008 Bojujme proti komunismu
26. 2. 2008 Strany jsou pro straníky, mlčící většina pro všechny Jan  Piegl st.
26. 2. 2008 Dohoda o povolební spolupráci pro volební období 2004 -- 2008 v Zastupitelstvu Ústeckého kraje
26. 2. 2008 Je McCain "čestný člověk", "fanatický militarista" - nebo obojí? Greg  Evans
26. 2. 2008 Únor - rozporné dědictví Milan  Valach
26. 2. 2008 Vůle lidu a Vítězný únor Boris  Cvek
26. 2. 2008 Přímou demokracii? Jak? Milan  Daniel
25. 2. 2008 Důkaz získaný mučením je bezcenný Aleš  Uhlíř
26. 2. 2008 Já také válčil v pařížských menzách Karel  Košťál
26. 2. 2008 Velcí a mocní mají více vlivu než malí a slabí. Ti mají ale svůj hlas a právo svůj názor hlasitě vyslovit Egon T. Lánský
26. 2. 2008 Drsné varování z Kosova
26. 2. 2008 Čína: Hrozby, které samy o sobě nezmizí
26. 2. 2008 A odsouzen byl odborář Josef  Vít
26. 2. 2008 Rusové přicházejí! Oskar  Krejčí
26. 2. 2008 Převzatá propaganda?
25. 2. 2008 Racionalita František  Koukolík, Jana  Drtilová
25. 2. 2008 Česká televize a výročí Února 1948 František  Řezáč
25. 2. 2008 Léta 1945 - 1948: Partaje se skutečně chovaly podobně jako dneska
25. 2. 2008 Devět poznámek o deprivantech František  Koukolík
25. 2. 2008 Je možné, že by některá média informovala na principu ordálu? Jaroslav  Boudný
25. 2. 2008 Nokia, kapitál a jiné mobility Petr  Schnur
25. 2. 2008 Český umělec vyvolal v Bostonu "mediální smršť" Milan  Kohout
24. 2. 2008 Britská vláda požaduje, aby všichni cestující v EU poskytovali úřadům podrobná osobní data
11. 2. 2008 Britské listy ukazují, že tudy cesta nevede
30. 11. 2007 Jací jsme
12. 2. 2008 Hospodaření OSBL za leden 2008