13. 7. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
13. 7. 2007

Mimo pořadí mobilizací

V každé době bývají jisté bytosti mimo pořadí a nároků na slušné zacházení. Ocitnou se mimo sféru zájmů, jsou vypuzeni lačnými lovci v oborech daných k získání financí nebo slávy -- nebo obojího. Šťastní lidé, netoužící ani po jednom falešném a lákavém šidítku. Kdo podlehne pokušení stát kdesi nahoře v běsnivé fujavici závisti a nenávisti, nemůže se podivovat následnému trestu. Neobratné pokusy ustát významnost do konce života se zdaří málokomu a energie vyplýtvaná na "maličkost" ve vesmíru nestojí ani za zlámanou grešli.

Poslední dobou se někteří naši nezávislí publicisté unášejí různými projevy díkůvzdání za všechno, co pro nás udělala Amerika. Platí to samozřejmě i o politicích pravicového spektra. Vděk a obdiv však neznamená pěstovat vůči Americe patolízalství a doslova systematicky se předhánět v umění, kdo z nás bude servilnější.

Když si tohle člověk přečte v levicovém deníku musí uznat, že tam jistě vědí, o čem píší, protože léta letoucí zažívali jsme společně s nimi adoraci východních bratří -- za to jim nyní krademe z hrobů bronzové ozdoby a filuta a demokratický obr kdesi v "jeho" městě sápe se na památník a ubrušuje srp a kladivo a ze své zasviněné funkcičky vzkazuje svým hrdinným činem -- hrrr na ně, vše povoleno!

Milí pitomci, že se na vás tehdy ti bratři nevyflákli, že nepočkali, jak to s vámi dopadne, tam daleko u nich doma mohlo být o pár stovek tisíců slzí méně. Chrapounství se nosilo v téhle zemičce vždy, podle toho, kdo pískal na píšťalku; dav se za ním hrnul v naději, že odkousne ze společného koláče pěkný kousek. Jaké překvapení, že ani domácího kousání nebylo dosti pro všechny, protože jaksi nebylo pro všechny dosti místa, leda v písni.

Politika zavřených dveří je ukázkou představ demokratických strejdů o potřebě voliče. A máme tu údajnou výměnu v pelotonu, jedna strana předstihla prý druhou. Budou se dít zajímavé věci? Nástup vítězných sil opět zahýbá aparáty na ministerstvech, křesla se již houpají a spánku se nedostává, jak to zaonačit, aby sinekurka vydržela na věky? Že něco nového? Kdeže, pěnězomilkové se hemží a vymýšlí plán na udržení míst u plného žlábku. Nakonec zvítězí. Zvítězí i díky našemu nezájmu o politickou čeládku -- málo křičíme, málo je posíláme do vzdálených končin, málo se bráníme. Usnadňujeme jim naparování v lavicích pro některé zcela nezasloužených, přihlížíme jejich morálním kolapsům, lžím, vytáčkám, trpíme jim vysmívání, posloucháme breptání o nepodstatném a nedočkáme se rozumného. Proč? Kde nic není ani belzebub nebere!

Nevyřešené kauzy nám zametají před nosem do věčného zapomnění. Biolihové aférky, zašmudlané případy díky neodbornosti a malé profesionalitě skončí a zástupná odhalení čehosi a komsi plní mediální kotlíky, aby nám občan zbytečně nepropadal beznaději, že stále nežije v právním státě. Kdo si počká, ten se dočká. Schopnost patogenních bakterií získávat odolnost vůči stále novým lékům patří k nočním můrám medicíny -- schopnost politických virů je prozatím imunní k jakékoli léčbě a je můrou pro lidstvo všeobecně.

A hloupost napadá i staré mazáky -- jeden z nich potvrdil, že děti mají být potrestány za neshody mezi svým rodiči tím, že budou odebrány těm, které milují, a dány po vyléčení těm, co nemohou ani vidět. Cinta cintal a procintal se mezi cintaly -- dobře má placeno za cintání, toť jasné.

Straničtí šéfové šéfují špatně i sami sebe, vykládají moudrosti z kouzelné knihy Bráchismus, bývají vykladači veškerého práva, připomínají šafáře a špatné hospodáře, neváhají kohosi držet a pak ho v tichosti odkopnout, označí šibaly a šibalky, aby se ukázalo (na jak dlouho) že jimi nejsou. Podléhají pokušení, že v nezdravých poměrech, nepoučeni (stěží vyučeni), splňují poptávku po silné osobnosti s vizionářskými schopnostmi -- vize z pozice malé žáby na kamenu jsou nám předestírány málem jako objevy století. Pokusů máme za sebou hojně, přitom stojíme stále v...ano. Spolehlivé prameny dávno vyschly! K pošlapání práva není třeba žádného zauberschlagu, jak říkáme my fonetici a sudetští obyvatelé. Každý prostředek k udržení moci je dobrý a vítaný. Hlavně neplavat proti proudu.

Ekonomická mobilizace proběhla a ještě nám probíhá. Při této mobilizaci pronikli obzvláště vypečení lidští jedinci do skladu zásob a odvezli je do bezpečných bankovních domů v zahraničí. Nic nového, klid. Pamatuji, jak můj známý ve Švýcarsku (v Boží zemi) tančil chorovody, neboť jakýsi africký masový vrah pozbyl práva na uložené vklady a obyvatelstvo údajně nemuselo připlácet na daních. Mobilizace s sebou nese vždy zmatek a ve zmatku pracují geniální mozky obzvláště přesně. I když k naší škodě. Nepružné zákonodárství a polobdělé policejní orgány nedokázaly bez průtahů zamezit vyloženým zlodějinám.

Rozdíly se nesetřely, sláva! Slibovat modré z nebe se vyplácí, na každého se dostane. Stát se kořistí je snadné. A přitom podvody bývají stále na jedno kopyto. Kdo je ten: Er hat es zu einer traurigen Berühmtheit gebracht? Přemýšlejte, najdete toho svého, je jich dostatek.

Zmrazené noemovy archy budou prý putovat z místa na místo a přinášet životy uchované v dusíku. Budou se převážet i letecky, nastane ekologická mobilizace. Stvořeniny nejrůznějšího druhu zaplaví svět. Varování netřeba, klony nevybočí z našeho vnímání světa ani nejbližšího okolí. Zbudou nám vojenská kamarádství, podlézavá usmíření, chytračení, neprodyšné archivy, chytračení, přemítání o nekonečném víru života.

Zprvu budeme chránit ekologickou mobilizací druhy ohrožené vyhynutím. Později prý nastanou rasová tažení a etnické čistky; mimo pořadí skončí nepohodlné skupiny a národy zdržující pokrok. U odletu za lepším bude nepřehlédnutelná cedule se vzkazem všem pochybovačům: Her beginnt der Arsch der Welt.

                 
Obsah vydání       13. 7. 2007
15. 7. 2007 Proč Rusko ustoupilo od Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě Pavel  Barák
14. 7. 2007 Rusko zrušilo svou účast na významné mezinárodní vojenské dohodě
14. 7. 2007 BBC: Svět se musí naučit žít s tvrdší ruskou zahraniční politikou
13. 7. 2007 Nelidské zacházení v policii a vězeňství: nekonečný příběh?
13. 7. 2007 CPT: Zdraví lidé jsou nuceni zůstávat v psychiatrických léčebnách
13. 7. 2007 Magnát Conrad Black shledán vinným
13. 7. 2007 Signál Gordona Browna Spojeným státům: Je načase tvořit, ne ničit
13. 7. 2007 Klid v České televizi Michal  Rusek
13. 7. 2007 Teherán jako hlavní město Iráku Robert  Jarkovský
13. 7. 2007 Biopaliva: za jakou cenu Daniel  Veselý
13. 7. 2007 Sněmovna reprezentantů hlasovala pro stažení amerických vojsk z Iráku
13. 7. 2007 Podvodný marketing s nekonečnou energií Štěpán  Kotrba
13. 7. 2007 Kterak se Dvořáková Anděla do špinavé politiky zapletla - dala všanc i své dobré jméno Zdeněk  Bárta
13. 7. 2007 Jednání o Temelínu v mírně optimistickém tónu Richard  Seemann
13. 7. 2007 Co se stane, když protestanti nevěří katolíkům, aneb Proč vycházet z toho, že by bývalý prefekt Kongregace pro nauku víry měl změnit své mínění? Uwe  Ladwig
13. 7. 2007 K.K.K. Ladislav  Žák
12. 7. 2007 Estébácké PR, aneb Jakou váhu má slovo profesionálního lháře? Miroslav  Šuta
12. 7. 2007 "Je pošetilé kádrovat názory lidí"
12. 7. 2007 Máme kádrovat autory? Jan  Čulík
12. 7. 2007 Nemyslete. Když myslíte, tak nečtěte, když čtete, tak nepište. Když píšete, pak se nedivte... Štěpán  Kotrba
13. 7. 2007 Propaganda profesionálních lhářů Miroslav  Šuta
13. 7. 2007 Britské listy a morální evaluace autorů Jan  Čulík
13. 7. 2007 Buď šťasten Ivan  Diviš
13. 7. 2007 Michael  Marčák
13. 7. 2007 MTV hledá výnosy u fanoušků remixů
13. 7. 2007 Názor dne Oldřich  Průša
13. 7. 2007 Channel 4 dostane digitální rozhlasovou licenci
13. 7. 2007 Multimediální sdílení obav Štěpán  Kotrba
13. 7. 2007 Strukturální násilí - neviditelné zdi Dorothee  Wilhelm
13. 7. 2007 Dozor jako kult kolem strachu a bezpečnosti Rolf  Bossart
13. 7. 2007 26. ledna 2008 – Globální den akcí
13. 7. 2007 Obhajoba proutníků Jindřich  Kalous
13. 7. 2007 Kuba a její zdravotnictví Petr  Wagner
13. 7. 2007 Castro rozhodně není Stalin nebo Hitler
13. 7. 2007 Věda nemá morálku Petr  Wagner
13. 7. 2007 V čem spočívá epochální význam kubánské revoluce a jejího vůdce Fidela Castra Mesfin  Gedlu
13. 7. 2007 Mimo pořadí mobilizací Václav  Dušek
12. 7. 2007 Ukrajina: Moskva sa vzdá dvoch protiraketových radarov
12. 7. 2007 Romeo vypovídá: jak zemřel agent Ogorodnik Karel  Köcher
12. 7. 2007 Rozpor v prohlášeních Karla Koechera
12. 7. 2007 Případ Karel Koecher Jan  Čulík
11. 7. 2007 Fanatik Pacner trvá na mediálních mýtech Štěpán  Kotrba
12. 7. 2007 Koecher sloužil totalitě Boris  Cvek
12. 7. 2007 Fanatici všech zemí, spojte se Štěpán  Kotrba
13. 7. 2007 Mezi uklízečkou a Goeringem byl rozdíl Boris  Cvek
12. 7. 2007 Přepyšný Pacner mlží Zdeněk  Hrabica