15. 6. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 6. 2007

Jacques s poslancem Paroubkem v pracovní skupině, která bude napříč...

S naprostým údivem jsem sledovala debatu ve Sněmovně, kterou vedla Kateřina Jacques s mými stranickými kolegy k  návrhu zákona o střetu zájmů od poslance Miloslava Kaly (ČSSD) a jejíž část zveřejnila agentura gitA v článku Podle Jacques se ve sněmovně projevil machismus. „Na úvod, rozumějte tomu správně, Strana zelených a celý poslanecký klub Strany zelených vnímá toto téma jako vysoce závažné. Bylo to jedno z témat, které jsme probírali velmi pečlivě už při přípravě našeho volebního programu a byl to mimo jiné důvod, proč jsme si stanovili poměrně tvrdé etické kodexy pro politiky jak na parlamentní, tak na komunální úrovni“, prohlásila Kateřina Jacques ve sněmovně a spustila tak diskuzi, v americké politice zvanou „diskuze o charakteru“. „Je skutečně potřeba vést tu diskusi. Já se do ní velmi angažovaně hlásím.“ A právě nevěcná angažovanost poslankyně Jacques je problém.

Předsedkyně klubu Zelených si reakce v diskuzi na závěr vyložila jako „machismus a sexismus, který je v kuloárech Sněmovny běžný a který byl přenesen na plénum“. Místopředseda Sněmovny Zaorálek ovšem upozorňoval v první fázi předsedkyni klubu Zelených marně na procedury jednacího řádu, ve sněmovně respektované všemi. I nováčky. Jsem přesvědčena o tom, že kromě machismu a sexismu vybublalo na povrch i něco jiného. "Strana otevřená ženám", mám li citovat oficiální titul Strany zelených, udílený tak jako kdysi Řád Vítězného Února.

Kateřina Jacques jako předsedkyní poslaneckého klubu Zelených prezentovala stanovisko klubu k předloženému návrhu zákona. Zákona, o střetu zájmů, o kterém Zelení hovořili jako o své téměř vlajkové lodi. Zákona, se kterým by neměli mít žádný problém, protože sami jeho dikci naplňují do puntíku a sami jdou i nad jeho rámec. Ale stanovisko Zelených k navržené novele zákona bylo pokrytecké a odmítavé. A bylo přesně ve stylu chování Zelených ve Sněmovně. Nenaštvat svého velkého koaličního bratra ODS. Utahovat si z levé části spektra a pak se divit.

Ale to je v poslední době u Zelených běžné. Když referendum, tak v režii ODS, když EU, tak sice občas uděláme na ODS bububu, že dělají v Bruselu České republice ostudu, ale pak si zase vřele stiskneme tlapku. To když antidiskriminační zákon je tak kompromisní. Prostě oživlá chytrá horákyně ze známé pohádky. Trochu zelená a trochu modrá. Neaplaudovala jsem ani Jacques, ani Zaorálkovi.

Zelenomodré stanovisko prezentovala i Kateřina Jacques. Poslanci ČSSD pak kritizovali přístup Zelených k zákonu. To je právo a povinnost opozice, zvláště když programová priorita, se kterou se Zelení ucházeli o přízeň romanticky naivních voličů, skončí v koši reálpolitiky. A postup opozičních poslanců by byl stejný, i kdyby vystoupil kdokoli jiný z klubu Zelených, bez rozdílu pohlaví. Následná reakce paní kolegyně odkryla, podle mého názoru, jiný problém než výše zmíněný machismus a sexismus. Ten problém se jmenuje skutečná role žen v rozhodujících procesech.

Pokud přistoupíme na interpretaci, že ženy mají kultivovat muže – politiky a tím pádem jsou ozdobou rozhodujících procesů, pak má samozřejmě pravdu Kateřina Jacques. Pak průběh diskuse opravdu nebyl vskutku gentlemanský a chování kolegů bylo nevhodné. Možná se měli po průběhu diskuse nejenom omluvit, ale i s kyticí přijít. Možná i záhon měli vysadit.

Ale v Poslanecké sněmovně jsou zastoupeny politické strany, které byly zvoleny na základě politického programu, nikoli na základě příslušnosti k pohlaví. Jsou odpovědni svým voličům, a to i v diskuzích o charakteru. I v diskuzích o charakteru ostatních politických stran, které něco jiného slibovaly a něco jiného pak dělají. Ani ženy, jako součást populace, přece nejsou názorově homogenní skupinou. O tom svědčí i to, že jsou zastoupeny v celém spektru politických stran. Je samozřejmé, že ženy přistupují k řešení problémů jinak, vnímají je jinak. I politiku vnímají jinak. Některé dokonce za své názory mají potřebu demonstrovat. A některé demonstrují stále. Mají jinou životní zkušenost než muži. Proto je důležité, aby byly na odpovídající úrovni zastoupeny tam, kde se rozhoduje. A úroveň zastoupení by měla odpovídat jejich počtu v populaci.

To, že je žen ve Sněmovně zoufale málo, je jiný problém. A je také otázkou, pokud by bylo jejích zastoupení ve Sněmovně vyšší, jestli by se pak Sněmovna chovala jinak. Činí-li někdo zdánlivě vtipné narážky, přetváří kreativita původně racionální diskuzi v šarvátku na divadelní forbíně.

Podle mého názoru kolegyně z levicových lavic neaplaudovali kolegům za jejich výpady proti ženě - poslankyni Kateřině Jacques,(konečně z vlastní zkušenosti vím, že kolegyně a kolegové z pravicových lavic se chovají úplně stejně a někdy i daleko hůř), ale diskuse mířila na Zelené jako celek, na jejich charakter. Proti jejich pokryteckému postupu. Čeští zelení se staví do pozice těch jediných spravedlivých, které hájí zájmy občanů a voličů, ale ona to není tak docela pravda. Své by mohl k otázkám charakteru na pozadí politiky říct vášnivý milovník kubánských doutníků , americký prezident Clinton.

Zelení své programové zájmy hájí pouze potud, pokud jim to ODS dovolí.

Kateřina Jacques ráda provokuje. „Vážený pane předsedající, buďte tak laskav a přispějte eventuálně k tomu, abychom se s panem kolegou Paroubkem setkali v pracovní skupině, která bude napříč (Předsedající Zaorálek: Můžete hned po skončení u mne...), (v plénu potlesk a veselost) politickým spektrem. Diskutovali jsme s ministrem vnitra i s ministrem spravedlnosti, oba dva vyjádřili ochotu. (Zaorálek: Také ho vezmeme k tomu, ano...) Pane předsedající, vy zcela narušujete tok mých myšlenek (v plénu potlesk a veselost) a snažíte se mne velmi cíleně zmást (Zaorálek: Máte čas, já teď počkám...) a odvést ze správné stopy, kterou sleduji. Tak ještě jednou. (Zaorálek: Tu stopu, ano, prosím ano, sledujte. Nevyrušil jsem vás zase?) Ano, vyrušil jste mne zásadním způsobem, ale pokusím se ještě jednou.“

A pak se diví, když se dotyční nechají vyprovokovat. I o tom je politika. Pokud jsem si všimla, tak diskuse s Lubomírem Zaorálkem Kateřinu Jacques docela bavila. Bavila i poslance Haška. „Paní kolegyně, skutečně my nemáme přehnanou péči o vás, zelené. My máme péči o naše voliče, o voliče České republiky a my jim spíše chceme naznačit, aby si všímali oni, kdo něco slibuje a pak se tady chová jinak, a kdo tady drží svoje závazky, které před volbami na českýcha moravských městech a obcích voličům sliboval. Takže nestaráme se primárně o vás, zelené. Staráme se o to, aby voliči dobře věděli, jak se kdo chová v Poslanecké sněmovně.“

A co se ženami v politice? Uvidíme na jak dlouhou trať tento běh bude. Vždyť by nemělo jenom jít, aby ženy v politice byly pro okrasu, ale uměly nahlas říkat svůj názor, aby ho uměly obhájit a přesvědčit o jeho správnosti,a to obě pohlaví.

Ale mělo by to být i o tom, že pokud tento jejich názor nebude ladit s názorem většiny, tak se nesesypou a nerozbrečí.

Slušné chování a politická korektnost, tolerance opačného názoru by měla být ve výbavy každé politické strany.

Včerejší diskuse ve Sněmovně ukázalo, že ke všemu výše uvedenému máme hodně daleko...

Autorka je poslankyní a stínovou ministryní pro ženu a rodinu ČSSD

Plné znění diskuze v Poslanecké sněmovně „o charakteru“ Zelených na pozadí návrhu zákona o střetu zájmů ZDE

                 
Obsah vydání       15. 6. 2007
17. 6. 2007 Blair věděl, že Amerika nemá plán na poválečnou znovuvýstavbu Iráku
16. 6. 2007 Novinky.cz: Podle Rusů dostanou antirakety v Polsku jaderné hlavice, použití jaderných hlavic u antiraket GBI je technicky možné Petr  Nachtmann
16. 6. 2007 In memoriam Kurt Waldheim (1918 -- 2007) Richard  Seemann
16. 6. 2007 Deník Independent použil Blairův útok jako reklamu Jan  Čulík
16. 6. 2007 Falklandy - Malvíny Michal J. Stolár, Martin  Stolár
17. 6. 2007 Nová levicová strana v Německu je skutečností Richard  Seemann
15. 6. 2007 Houpy, houpy, kočka snědla kroupy... Věra  Říhová
16. 6. 2007 Budete čekat nejméně den na cizinecké policii
15. 6. 2007 Zásoby ropy "začnou klesat za čtyři roky"
16. 6. 2007 Raketový systém: USA odmietli ruskú ponuku
15. 6. 2007 NATO schválilo americkou raketovou obranu
16. 6. 2007 Jan Keller, sociológ. Michal  Polák, Ivan  Lesay
15. 6. 2007 Americký protiraketový systém ve Východní Evropě: Neúplný systém, který kontinentu přinese menší bezpečnost
16. 6. 2007 Ako som súhlasil s Bushom Eduard  Chmelár
15. 6. 2007 Pane Topolánku, paní Parkanová, bez rozpaků lžete národu! Jan  Neoral
16. 6. 2007 Neocon odchádza, nech žije neocon Radovan  Geist
15. 6. 2007 Vzkaz od novinářky: Topolánek lže
15. 6. 2007 Normálně premiér nelže. V ČR je to jinak. Jan  Čulík
15. 6. 2007 O čo naozaj ide pri obrane zeme Gustáv  Murín
15. 6. 2007 Zlověstný vstup České republiky do schengenské zóny
15. 6. 2007 Jak je těžké pozvat Rusa do Prahy Jan  Čulík
15. 6. 2007 Zahájená a zaniklá debata o svobodě
15. 6. 2007 Více než čtyři miliony zbytečných úmrtí v okupovaném Afghánistánu a Iráku Daniel  Veselý
15. 6. 2007 Nepodepsala jsem petici Zrušme komunisty
15. 6. 2007 Od včerejška už pracujeme na sebe. Opravdu??? Josef  Vít
15. 6. 2007 A máte to, pane Víte
15. 6. 2007 Když lidé se stanou prostředkem, aneb Velký morální rozdíl nebýt jen prostředkem, ale cílem politiky Uwe  Ladwig
15. 6. 2007 Jacques s poslancem Paroubkem v pracovní skupině, která bude napříč... Anna  Čurdová
14. 6. 2007 Putin o raketové obraně
14. 6. 2007 Zvláštní obhajoba Rudolfa Kučery Petr  Nachtmann
13. 6. 2007 Fabiano Golgo "byl donucen opustit deník Metro" Štěpán  Kotrba, Jan  Čulík
14. 6. 2007 Měl to Golgo zapotřebí? Tomáš  Stýblo
14. 6. 2007 Nedodělek z Epochy Karel  Dolejší
14. 6. 2007 Tiché dohody - nejsou náhody Václav  Dušek
13. 6. 2007 Pro banány bychom mohli přehlédnout nástup nové totality Ivana  Štěpánková
4. 5. 2007 Hospodaření OSBL za duben 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce