7. 5. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 5. 2007

Ohlédnutí za bezvýsledným jednáním

Petr Pešek

Český prezident Václav Klaus se těší pověsti dobrého tenisty. Jeho setkání s ruským protějškem Putinem však poodhalilo pouze část z jeho umění, totiž schopnost nahrávat na smeče. Neotřesitelné sebevědomí opustilo Václava Klause právě ve chvíli, kdy ho bylo nejvíce zapotřebí -- když jím mohl zaštítit pozici republiky, jejíž je hlavou.

Pro výsledek jednání na nejvyšší úrovni, na kterém se oba prezidenti bezúspěšně snažili jeden druhého přesvědčit o "pravém významu" protiraketového systému, lze sotva najít přesnější označení než fiasko -- Gazeta.ru dokonce hovoří o "nesmyslném jednání", "nejneúspěšnějším za poslední dobu". Ruské zpravodajské zdroje, které se setkání věnovaly s daleko větším zájmem než české, barvitě popisují závěrečnou tiskovou konferenci, která měla v jejich podání značně groteskní odstín. Vystoupení mělo všechny potřebné atributy pravé show -- popletenou tlumočnicí počínaje a blahosklonně vtipkujícím prezidentem Putinem konče.

Prezident Klaus byl z výsledku jednání pochopitelně právem rozmrzelý. Bylo však možné očekávat jiný výsledek? Představoval si snad, že jeho trpělivé vysvětlování obměkčí kremelského pragmatika Putina, který je rozhodnut nepřenechat USA ani o píď více vlivu, než je bezpodmínečně nutné? Těšil se snad, že svým triumfem ukáže ministru Schwarzenbergovi, jak se v zahraničí hájí národní zájmy? Bohužel asi ano. K vyřešení tak zásadního rozporu může nadprůměrná znalost ruštiny (která však není na takové úrovni, aby mohla být veřejně prezentována při příležitosti, kdy jde o každé slovo) malou měrou přispět, nikoli jej však odstranit. Rozčarování, které na tiskové konferenci prezident Klaus jen s obtížemi skrýval, bylo proto již předem předvídatelné.

Vladimíru Putinovi posloužilo závěrečné komuniké k opětovnému vyložení všech jeho obav a výtek na adresu USA a jeho spojenců. Proti jeho vývodům lze přitom jen těžko něco namítat, neboť jsou logické a pravdivé. Stačí se jen podívat na celou věc ruskýma očima: "Omezujeme svou výzbroj v evropské části Ruska... a přitom víme o plánech NATO na zřízení základen o 5000 lidech v Bulharsku a Rumunsku. K tomu ještě dva poziční body americké protiraketové obrany v Česku a Polsku. Dopadá to tak, že zatímco Rusko odzbrojuje, naši partneři obsazují uvolněné pozice novými zbrojními systémy..." (cit. podle serveru Kommersant). Ve srovnání s Putinovou obsáhlou argumentací však vyznělo Klausovo ujišťování velice ustrašeně.

K urovnání vzájemného nesouladu tedy nedošlo. To však nebylo za dané situace ani možné. Daleko důležitější ale bylo prezentovat přesvědčení o právu České republiky na posílení své bezpečnosti. Když se již prezident Klaus se svou svitou rozhodl jít do jednání, které mělo předem jasný průběh, měl hrát svoji hru důsledně a ukázat odhodlání neustoupit ani otevřenému nátlaku.

Nahnilou třešničkou na nechutném dortu kremelského setkání byla závěrečná Putinova reakce na Klausovo opakované zdůrazňování, že "z české strany není ani nejmenší snaha, aby se plánovaný radar stal hrozbou pro Ruskou federaci". Putinova následná replika jasně ukázala, jak chápe postavení České republiky. Řekl totiž s mírným úsměškem, že "je evidentní, že Česká republika nebude mít na činnost a řízení tohoto systému žádný vliv". Tím, že prezident Klaus strpěl takovouto veřejnou urážku české suverenity a odkázání samostatného státu někam do role pouhého sluhy mocného poručníka, dohrál svou smutnou úlohu až do konce.

Komentátor Adam Drda v Hospodářských novinách správně poznamenal (Klausovo a Paroubkovo přepjaté rusofilství), že velmoci spolu musí jednat za všech okolností, neboť na nich záleží osud světa. Naproti tomu malé země si mohou dovolit luxus vyhnout se protokolární návštěvě a upozornit tak na morální otázky. Když se podobně servilní návštěva koná bezprostředně po neurvalém potlačení protivládních aktivistů, trapnost celé situace ještě více vystoupí.

Václav Klaus na tiskové konferenci několikrát zdůraznil, že si nepřeje, aby nazrávající roztržka poškodila slibně se rozvíjející obchodní kontakty mezi oběma zeměmi. Tyto obavy prezident Putin rozptýlil, když prohlásil, že opatření, které Rusko podnikne, pokud bude radarová základna spuštěna, se nebudou týkat humanitární a ekonomické oblasti. Tohoto ujištění, na něž ekonom Klaus jistě čekal, by bylo ale patrně dosaženo i za cenu menších obětí.

Společnou fotografii s Vladimírem Putinem tak Václav Klaus přece jen do své sbírky získal. Stačilo jen oprášit ruštinu a poté spolknout několik hořkých pilulek. Pokud bude jeho snaha v zámoří správně oceněna, jistě to přispěje k tomu, aby do své sbírky získal i fotografii nejcennější -- společný snímek s nejmocnějším mužem planety.

www.RuskoDnes.cz

                 
Obsah vydání       7. 5. 2007
8. 5. 2007 Topolánek: VŠUDE UMÍRAJÍ LIDÉ. Někteří ve válkách, někteří při autonehodách, někteří jen tak. Jan  Neoral
8. 5. 2007 Czech Prime Minister Topolánek: People die everywhere. Some of them die in the wars, others during car crashes, some just die Jan  Neoral
8. 5. 2007 XBR radar v Brdech zřejmě nebude jediný Stanislav  Kaucký
8. 5. 2007 Jak zavléci Česko do samého středu Hvězdných válek Štěpán  Kotrba
8. 5. 2007 Bush zase udělal faux pas před anglickou královnou
8. 5. 2007 Rozpačité oslavy Michal  Mašín
8. 5. 2003 Osvobození ČSR
9. 5. 2006 Děň Pobědy Štěpán  Kotrba
7. 5. 2007 Premiér v brdském ringu Pavel  Čámský
8. 5. 2007 Další obce řekly NE výstavbě radaru
7. 5. 2007 Hodnota právnického titulu Vlasty Parkanové je nulová Bohumil  Kartous
7. 5. 2007 Americký raketový deštník v Evropě: Logika, nebo jen provokace?
7. 5. 2007 Nechoď, Vašku, s pány na led
7. 5. 2007 Ohlédnutí za bezvýsledným jednáním Petr  Pešek
7. 5. 2007 Sarkozyho velký úkol Boris  Cvek
7. 5. 2007 Mezinárodní konference proti militarizaci Evropy Štěpán  Kotrba, Jan  Berousek
6. 5. 2007 Prague Declaration
7. 5. 2007 Most Jan  Skácel
6. 5. 2007 Sarkozy vyhrál francouzské prezidentské volby
7. 5. 2007 Sarkozy ve Francii i v EU Michal  Petřík
7. 5. 2007 Fenomén Topolánek Ivo  Šebestík
7. 5. 2007 Slepá spravedlnost ministra nespravedlnosti Zdeněk  Jemelík
7. 5. 2007 Berme tělesnou výchovu vážně Alois  Michálek
7. 5. 2007 Jelcinův odkaz: Naprostý rozvrat Ruska Daniel  Veselý
7. 5. 2007 Radary včasné výstrahy Stanislav  Kaucký
7. 5. 2007 Zelení: O limitech těžby již rozhodla referenda v dotčených obcích
7. 5. 2007 Prznění mrtvol Radek  Mikula
7. 5. 2007 Proč mladí nechtějí volit sociální demokracii Adam  Rykala
7. 5. 2007 Žurnalista ve službě, o níž odborníci málokdy mluví, aneb Komu zpravodaj nemá poskytovat zprávy? Uwe  Ladwig
6. 5. 2007 Dělníci na vinici, aneb co za to? Zdeněk  Bárta
6. 5. 2007 Sněmovna pustila dál referendum o radaru Andrea  Cerqueirová
6. 5. 2007 Incident s politikou Egona Lánského na Světě knihy
5. 5. 2007 Vědci OSN: Není moc času
22. 11. 2003 Adresy redakce
4. 5. 2007 Hospodaření OSBL za duben 2007